Binnenlandse]* e Berichten. D O ITSCHLAN Bij de herstemming zijn gisteren tot leden van den Rijksdag gekozente Leipzig profes sor Basse (nationaal-überaal), te Frankfort a/d Main Schmidt (sociaal-democraat), te Elberfeid Harna (sociaal-democraat), te Solin gen Schumacher (sociaal-democraat). Volgens de Hamburger Correspondent zul len de keizer en de keizerin tegen het einde dezer maand Kiel verlaten voor hun bezoek aan Engeland. N OOEITISIS. De Storthing heeft met 63 tegen 48 stem men beslotenhet regeeringsvoorstel tot af schaffing van directe belastingen tegen ver hooging van invoerrecht op verscheidene artikelen niet in behandeling te nemen. OOSTENRIJK. Ook te Andrichau, in "West-Galicië, heb ben socialistische onlusten plaats gehad, waar bij winkels geplunderd werden. Het oproer is door troepen onderdrukt. Het aantal wei kstakers te Dux, in Bohemen, bedraagt reeds meer clan -10,000. Ook in het district'Teplitz hebben de werklieden van ver scheiden mijnen het weik gestaakt. Een mee ting is door de infanterie en cavalerie uit eengedreven. ZWITSERLAND. Te Bern doet zich onder de openbarp mee ning een krachtige strooming gelden tegen de weinige voortvarendheid, waarmede de regeering tegen de socialistische menneis is opgetreden. Er heeft zich een vrij willig politie korps gevormd, in het vooi uitzicht van groote werkstakingen op Maandag a.s., en een com missie uit de ingezetenen heeft bij het stads bestuur op krachtige maatregelen aangedrongen. ITALIË. De Kamer heeft de begrooting van land bouw' met 192 tegen 94 stemmen goedge keurd. De Daily Chronicle verneemt uit Rome, dat tusschen het "Vaticaan en Engeland onder handelingen gevoerd woiden over Oeganda. Het Vaticaan verlangt, dat den katholieken zendelingen de streken, welke zij oorspionke- lijk in bezit hadden, zullen teruggegeven wor den, en dat zij voor de geleden verliezen schadevergoeding kiijgen bovendien. SPANJE. De conservatieven schijnen vast besloten, in hun obstructionisme te volharden. Zij hebben 28 amendementen op de begrooting ingediend. In de Senaatszitting van Donderdag deelde de minister van binneulandsche zaken mede, •dat de sleutel van het geheimschrift dei- socialisten is ontdekt door ds regeering, die met alle kracht deze lieden zal bestrijden. P O R T U tt A L. Het Huis van afgevaardigden heeft de begrooting voor 1893/84 zonder belangrijke wijzigingen goedgekeurd. SEBTIE. Het programma, door het Kabinet aan de Skuptschina medegedeeld, behelst de oprich ting van eene landbouvvkredietbauk en maat regelen tot versterking van het leger. AMERIKA. Blijkens een officieel bericht is de opstand in den Braziliannschen staat Rio grande do Sul thans geheel onderdrukt. De opstande lingen zijn verspreid en hebben meerendeels van den gewonde en zijne diepliggende oogen schitterden. »G.j hebt zooveel voor haar en ons allen gedaan," ging giaaf Raphael voort, zonder dat de kianke de koelheid opmerkte waarmede deze dun naam van Martha uitspiak, rdat ik geen oogenblik twijfel, of mijne nicht zal met vreugde hierheen ijlen, om u te zien en u van hare dankbaariieid en hare smartte verzekeren." Graaf Hancke richtte zich op, geheel over stelpt van vreugde en met zulk een gelukkig gezicht, dat graaf Raphael niet behoefde te twijfelen aan de innigheid en oprechtheid van de Uefde, die graaf Hancke zijne nicht toedroeg. zGij zijt zeer goed zeer vriendelijk I" kwam het afgebioken over zijne lippen. »Ja, ik zou zeer gelukkig zijn, Maitha te zien Ik geloof, dat haar aanblik alleen voldoende zou zijn Hier hield hij plotseling opdaar hij be merkte, dat hij meer sprak dan Martha misschien lief was. zGij zult haar zien, ik geef-er u mijn wooid de wijk genomen naar Uruguay. De laatste bende, aangevoerd door Gumersendo, is achter haald en omsingeldhaar aanvoerder heeft weten te ontkomen door de rivier over te zwemmen en Uruguaysch grondgebied te bereiken. AFBIEA. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld dat eene in het Lagerhuis der Kaapkolonie voorgestelde motie, strekkende tot veroor- üng van Cecil Rhodes' ministerschap te gelij ker tijd met het presidentschap van de South- Africa Company, met overgroote meerderheid vanstemmen verworpenis. Rhodes deelde mede dat de Britsche regeering eene bijdrage zal geven van 100,000 p. st. voor de verlenging van de spoorweglijn benoorden Mafeking, mits het maken eener concurreerende lijn ongeoorloofd worde verklaard. Door Duitsche zeesoldaten is in de "Walvischbaai geschut geland. De Kaapsche overheid aldaar wilde de landing wel toeslaan, maar niet het ver voer over het grondgebied der Kaapkolonie zonder een afzonderlijk verlof daartoe van de Kaapsche regeering. De Duitschers hebben daartegen geprotesteerd; bij de Kaapsche regeering is thans deze aangelegenheid in overweging. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 Juni. Heden interpelleerde de heer Brantsen van de Zijp de regeering omtrent de beperking van hooi-uitvoer b\j den te verwachten schra len oogst. Interpellant betreurde dat de regee ring ten behoeve van Frankrijk den uitvoer heelt tiachten te bevorderen, door als het ware op te treden als agent van Fransche leveranciers. Met het oog op het mislukken van den hooioogst hier te lande en het op- koopen van het gras door den vreemdeling, drong hij aan op een tijdelijk verbod van den hooi-uitvoer. De minister van buitenlandsche zaken ant woordde, onder protest, tegen de gelijkstel ling van zijn departement als agent voor Fiansche hooiopkoopers, dat de regeering zich met bevoegd achtte den uitvoer van hooi te veibieden, ook wegens de belangen van de producenten in den landbouw, die de regee ring, op aandrang zelfs van den interpellant, op de hoogte houdt van alles wat voor den landbouw meldenswaardig is. De heer Mutsaers ontried eene beperking van den uitvoer van hooi, omdat door zoo- danigen maatregel groot nadeel zou worden toegebracht aan den landbouwer en den handel, die in hooge pi ijzen van het hooi ver goeding moeten vinden voor de schade door de langdurige droogte. De heer Tijdens achtte een verbod even eens onbillijk en ook willekeurig en vreesde geen gebielt aan veevoeder buiten hooi, mits de regeering zorge dat zij een voldoende hoe veelheid stioo beschikbaar stelle. De beraadslaging werd afgebroken door de tweede lezing van de bedrijfsbelasting. De commissie van rapporteurs had alsnog voor- steld in de wet uit te drukken, dat van de uitbetalingen van verzekeringmaatschappijen aan verzekerden geen belasting zal worden betaald. De heer Goeman Borgesius bestreed dit, op giond zijner meening, dat een uitkeering volgens contract is een uitgaaf, geen winst. opik denk zelf over een paar dagen naar Plaszkowa te rijden; ik zal haar medebrengen," viel de graaf hem in de rededie Hancke's verlegenheid bemerkte, nik verzoek u dringend en hartelijk, u niet to verontiusten of op te winden, omdat zulks onder deze omstandigheden niet anders dan nadeelig voor u kan zijn." sik ben u zeer zeer dankbaar, heer graaf I" sik doe slechts, wat mijn plicht is in deze zaak; beschik voor het overige gei ust over mij. Het spijt mijdat gij u hier zoo behelpen moet, maar voor uwe eigene zekerheid raad ik u aan, hier te blijven. Mijne nicht Johanna zal het u aan niets laten ontbreken. Gij zult mij wel vergunnen, u boeken en couranten te zenden, opdat gij afleiding moogt hebben, en mij toe staan, naar uwe gezondheid onderzoek te doen, als ik op Wicelowiec ben. 't Zal mij zeer veel genoegen doen, u spoedig weder geheel hersteld te zien." Daarna veranderde plotseling de uitdrukking van zijn gelaat. Zijn vroeger aangenomen amendement be doelde alleen belasting te heffen van de winst, onverschillig aan wien zij wordt uitgekeerd. De minister van financiën achtte de wijzi ging evenwel noodig, die aangenomen werd met 47 tegen 41 stemmen. De geheele wet werd aangenomen met 55 tegen 34 stemmen. Tegen stemden de heeren: Pijttersen, Brantsen, Seret, Van der Borch van Verwolde, Travaglino, Donner, Bevers, Walter, Lam- brechts, Van der Schrieck, Keuchenius, Van der Kun, Smits van Oyen, T. Mackay, Van de Velde, Reekers, Poelman, Dobbelman, Genitsen, Farncombe Sanders, Heemskerk, Harte, De Ras, G. van Dedem, VanKarnebeek, Vermeulen, Van Löben Seis, Van den Berch van Heemstede, Mutsaers, De Geer, Van Vlijmen, Van Bylandt, Hafïmansen Beelaerts van Blokland. Afwezig waren de heeren: De Beaufort (Wijk-bij-Duurstede)Geertsema, Vrolik, Zij!ma,Huber, d'Ansernbourg, Clercx, Michiels van Verduynen, De Ram en Ruys van Beeren- broek, terwijl er eene vacature is, jn.l. Beverwijk. Voor stemden dus 44 liberalen, 6 anti- revolutionnairen en 5 uitramontanentegen 5 liberalen, 13 anti-revolutionnairen en 16 uitramontanen. Het wetsontwerp betreffende een krediet voor een proef met de invoering der opium regie op een gedeelte op Java werd aange nomen met 58 tegen 20 stemmen. Bij de hervatting der interpellatie over den hooi-uitvoer, drong de heer Van Beunin- gen er op aan, dat de regeering zou trachten verlaging te verkrijgen van de tarieven van liooivervoer in binnenlandse!) verkeer. De interpellant was niet voldaan door het ant woord en wierp alle verantwoordelijkheid voor lampen, uit den tegenwoordigen toe stand voortvloeiende, op de regeering terug. De heer Plate betoogde, dat een verbod van uitvoer gelijkstondmethetontnemen aan den hooibouwer van het recht om voorzin product liooger prijzen te maken. Na afloop der interpellatie is de Kamer op reces uiteengegaan tot 25 Juli. In deze vergadering heeft de heer Hartogh een wetsvoorstel ingediend tot wijziging van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. SCHIEDAM, 24 Juni 1893. Nu de Tweede Kamer besloten heeft Dinsdag 25 Juli met de behandeling der kiesrechtontwerpen een aanvang te maken, zal de vergadering te 's-Gravenhage, uitge schreven door het centraal bestuur van het »AIg. Ned. Werklieden-Verbond", gehouden worden op Zondag 23 Juli, en wordt de termijn van aangifte voor vereenigingen en personen welke vienschen deel te nemen, verlengd tot uiterlijk 8 Juli. De vereeniging van Nederlandsche scherp schutters, gevestigd te Amsterdam, stelt zich voor, haren vierden nationalen schietwedstrijd dit jaar te 's-Gravenhage te houden. De korpsen van het leger, alle dienstdoende en rustende schutterijen, alle scherpschutters korpsen en weerbaarheids-vereenigingen zul len tot deelneming worden uitgenoodigd. De dagen van het concours zijn voorloopig vast gesteld op 14 tot en met 19 Augustus a.s. De kegelclub jOlyrnpia", te Vucht, heeft een nationaal concours uitgeschreven op 23 en 30 Juli en 6, 13 en 20 Augustus. »Hoe heet de schurk, die op u schoot?" vroeg hij met een somber gelaat. »Frankowski. Gij herinnert u zeker nog wel den heer op het magere paard, dien mijn hengst hier op de binnenplaats eens op den grond heeft geworpen." sAh Was hij het 1 Verlaat er u op, de schurk wordt gehangen Kan ik u anders nog met iets van dienst zijn 1" sEr ontbreekt mij niets," antwoordde Hancke, »Dan wil ik nu vertrekken de dokter heeft lange gesprekken streng verboden Wij heb ben, naar ik geloof, da maat reeds overschreden. De hemel behoede u voegde hij. terwijl hij den gewonde nog eenmaal de hand reikte; er bij, boog en vertrok. Daarna had bij nog een onderhoud met Johanna, dat voor beiden buitengewoon pijnlijk was. De graaf vernam door haar, van welken aard de betrekkingen zijner nicht tot den ge wonde, graaf Tardowski en den heer Von Garczinski waren. Het onmiddellijke gevolg hiervan was, dat Op een der open trams der omnibus-maat schappij te Amsterdam zijn bij wijze van proef aan de stijlen electrisehe knopjes aan gebracht ten dienste van het publiek. Daar het dikwijls lastig is den conducteur te verwittigen als men uit de tram wil stappen, heeft de directie der A. O. M. gemeend aan dit be zwaar te gemoet te moeten komen. Men heeft dus eenvoudig op het knopje te drukken, dat gemakkelijk te bereiken is, waardoor de koetsier gewaarschuwd wordt. Zutfen. In eene Dinsdagavond gehouden vergadering van den arbeidsraad alhier is besloten met een adres van adhaesie te steu nen het adres aan den minister van oorlog, gezonden door den Haagschen arbeidsraad voor de bouwvakken, om in de bestekken onder het beheer van de genie gunstige be palingen op te nemen in het belang der werk lieden. Vergadering Tan de Kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam, op Vrijdag 23 Juni 1S93. Afwezig de heeren S. A. Maas en miW. H. Jansen. De vergadering wordt door den voorzitter, den heer J. J. G. Nolet, geopend, waarop de notulen door den secretaris worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Behalve de jaarverslagen van een aantal Kamers van koophandel en fa brieken in Nederland en de gewone consulaire verslagen, accounts of trade and navigation, statistiek van in-, uit- en doorvoer enz., was ingekomen eene missive van het consulaat-geneiaal van Rusland te Amsterdam, aan den voorzitter ge richt, waarin klachten medegedeeld, door de beurs-comilé's van Riga, Reval en Libau aan het keizerlijk Russisch ministerie van financiën te Petersburg ingebracht, over de min nauwkeu rige wijze waarop de weging der geloste granen te Schiedam zou geschieden. Volgens deze klach ten zou er te Schiedam soms belangrijk min der gewicht worden uitgelost dan er in de Rus sische havens zou ingeladen zijn, weshalve de meening der Kamer werd geviaagd naar de te nemen maatregelen, om den Russiscli-Nederland- schen handel in beter conditie te brengen. Na breedvoerige besprekingen, waarbij werd medegedeeld, dat ook Rotterdam en Antwerpen dezelfde klachten over bet wegen aldaar hadden ontvangen, en waarbij de opmeiking werd ge maakt, dat onderwicht zelden of nooit vooi komt. bij solide afladers, vereemgt de Kamer zich een parig met het voorstel van den voorzitter, aan het consulaat voornoemd te antwoorden: dat, voor zoover Schiedam betreft, die klachten ongegrond zijn, dat hier ter plaatste de weging der ladingen granen met de meeste nauwgezet heid geschiedt, door eene corpoiatie van be- eedigde wegers, en ten overvloede nog in tegen woordigheid van een controleur, door den aflader of van zijnentwege aangesteld. Op het verzoek, voorkomende in dezelfde mis sive, om namelijk bij de weging decimaal ge wicht te doen gebruiken en minstens dr ic zak gelijk op de schaal te wegen, wordt geantwoord, dat het eerste geschiedt, en wel volgens de alge- rneene usantién in hoeveelheden van 70 KG voor rogge 65 KG voor gerst en 80 KG voor tarwe, waarin geen verandering doenlijk is, aan gezien onze geheele handel daarnaar is ingericht en overigens van geene andere zijde daarop ooit eenige aanmerking is gemaakt. Op voorstel van den heer Prins wordt be sloten aan de administratie der Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschappij den wenseh der Kamer kenbaar te maken, aan de snelriemen van graaf Raphael een brief aan zijne zuster schreef en eene uitnoodiging aan denheer Von Garczinski. Den volgenden morgen kwam hij nog eens bij den gewonde, om naar diens toestand te informeeren op dit bezoek volgde een onderhoud met den dokter. Des avonds ging hij op reis. Sedert dien tijd weende Johanna dikwijls heimelijk was zenuwachtig en ontroerd doch terwijl haar hart bloedde, straalde het aan gezicht van den gewonde van het reinste geluk over eenige dagen zou hij Martha weder zien haar eigen oom wilde haar hierheen brengen. Hij zag de geheele wereld plotseling in een ander lichtde toekomst opende hare gouden poorten voor hem en liet hem den hemel zien. Wordt vervolgd.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6