Mitsdien verkeeren de rijksveldwachters thans, in tegenstelling van vroeger, in eene veel betere financieele positie dan de kom miezen bij 's rijks belastingen, ofschoon van deze laatsten, na een streng geneeskun dig onderzoek, niet alleen veel meer kun digheden worden vereischt, maar het aan hen is opgedragen voor meer dan de helft der staatsinkomsten tegen fraude te waken, waaraan dikwijls vele gevaren en onaange naamheden zijn verbonden en eerlijkheid, gezond oordeel in het toepassen van wetten en besluiten, gepaard aan nauwgezette en onvermoeide plichtsbetrachting, met deze inkomsten in het nauwste verband staan. De Haagsche correspondent der Ztutph. Ot. schrijft Op het Binnenhof zal het nu eenige weken rustig zijn. Dat er nog 34 leden tegen de bedrijfsbelasting zouden zijn had men niet verwacht,'vooral niet omdat bij de algemeene beraadslagingen ook'verschillende leden der rechterzijde zich gunstig over de wet hadden uitgelaten en bij het debat over de artikels nog verschillende bepalingen met medewer king van een groot deel der rechterzijde ver beterd waren. Eerst werd nog een poging beproefd om het ip werking treden der wet te verschuiven tot een bij de wet nader te bepalen dag, en bij de behandeling van dat voorstel vei klaarden reeds de heeren Seret en Harte namens hunne politieke vrienden, dat zy tegen de geheele wet zouden stemmen, indien deze poging mislukte. Zooals gij u nog ■wel zult herinneren, is het ook zóo gegaan bij de vermogensbelasting. Toen hebben ook een dertigtal anti-liberalen tegengestemd, om dat de Kamer de invoering van de vermogens belasting niet wilde uitstellen tot na het tot stand komen van de bedrijfsbelasting. Vóór dat standpunt was toen ter tijd iets te zeggen, indien men geen volledig vertrouwen stelde in de toezegging van den minister van finan ciën, dat hij met de bedrijfsbelasting zoo schielijk mogelijk zou komen, want te ont kennen is het niet dat de vermogensbelasting en de bedrijfsbelasting den geheel vormen en te zamen een algemeene inkomstenbelasting moeten uitmaken. Hoe dezelfde leden nu echter weder op uitstel van de bedrijfsbelas ting konden aandringen, terwijl de vermo gensbelasting reeds in werking is getreden dat begrijp ik volstrekt niet. Op hun stand punt hadden zy, dunkt mij, een voorstel tot uitstel ten sterkste moeten bestrijden, omdat zij het reeds verkeerd vonden dat de vermo gensbelasting een jaar zou werken zonder de bedrijfsbelasting er naast. Nu was het eenig argument: eerst moet ook nog het personeel herzien worden, en dat die herziening wen- schelijk, ja noodig is, werd ook door den minister niet ontkend, maar dat de oude, zoo algemeen veroordeelde patentwet zou moeten blijven voortbestaan, zoolang die herziening van het personeel niet is tot stand gekomen, kon hij volstrekt niet inzien. Zijne leuze is: geleidelijk voortgaan en niet de fene hervorming aan de andere vastkoppelen. De vrees van zoovelen, dat een bedrijfsbelas ting onmogelijk was tot stand te brengen en op onoverkomelijke moeilijkheden zou afstui ten was nu beschaamdmen kon er op rekenen, dat nu ook de herziening van het personeel zoo schielijk mogelijk zou volgen reeds was de voorbereiding een eind genadeid en de indiening zou niet langer worden vertraagd dan bepaald noodig was. De minister van-financien kan voorloopig met voldoening op zijn werk terugzien. Ook dit hervormingswerk is zeker geenszins vol maakt, maar de minister heeft nu tenminste tot stand gebracht, wat tal van voorgangers tevergeefs hebben beproefd. Naar het Weekblad van het Becht verneemt, sluit het wetsvoorstel van den heer Haitogh tot wijziging van het wetboek van bui gei lij ke rechtsvordering zich op vele punten nauw aan bij het ontwerp van een nieuw wetboek van burgerlijke rechtsvordering van 1865, dat nooit de Tweede Kamer bereikte, en "waarvan alleen de drie eerste boeken, door den minister Olivier bij den Raad van State zijn onderzocht. Voor het mogelijke geval dat zich ook dit jaar gevallen van cholera asiatica in ons land zouden kunnen voordoen, heeft de inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voorde provinciën Friesland en Groningen aan de geneeskundigen in die provinciën eene circu laire doen toekomen, waarin hunne aandacht wordt gevestigd op de noodzakelijkheid om bij ziektegevallen, welke aan het bestaan van cholera asiatica doen denken, het bacteriolo gisch onderzoek van de faeces te doen ver richten. Deze week is men met de voorbereidende werkzaamheden van den spoorweg Munster Winterswijk begonnen. In de Duitsche staatscourant komt het volgende lijstje voor van Amsterdamsclie firma's, die weinig of geen vertrouwen zouden verdienen en waarvoor de politie waarschuwt C, F. de Jong en Co.. Mouthaan en Co., M. M. R. Greveling en Zoon, J. de Vries of J. Westeihoek, Charles Mame en Co.,M. Kanen- wiackel, wed. M J. van Oppen, J. M. en T. M. S. Arntz, Dominique Marchalli (handel in rijwie len), Rembtand en Co., A. Kappee en Co., J. J. van Aggeleu, Milberg en Co., Frits Winter, Fischer en Co. (Sloterdijk), F. Nieuwenhuijs en Co., alias G. Sligting ook Bos, Govert Flinckstraat 39, G. Rigberts, melkeiij te Laren, eigenlijk Jan de Vries, Weesperzijde 33Michiel van Berkelin chemicaliën, dezelfde als de twijfelachtige firma van Sluis- dam en Co., mevrouw v. d. Markt Renooij, heeft thans de firma verandeid in madame J. Renooij, mode- en confectiezaak, Jos. Becker, Kastanjeplein 5, Govers en Go., Wijtenbachstr. 12, agentuur en commissie, H. Schneiders en Co., vroeger H. Schneiders, Spuistraat 24a, geven als adres op waar inlichtingen te ver krijgen zijn J. Koek en Co., bankinstelling, Pieter Jacobdwarsstraat 5. Het Nieuwsblad voor Nederland deelt in zijn nummer van Maandagavond mede: ïNadat gisternamiddag de vergadering van oud-weezen van Neerbosch te kwart over zes uiteenging, begaf zich een groot aantal naar de woning van den heer Fillet. Verscheidenen moesten zich op grond van het vergevorderd uur verontschuldigen, daar ze, 't zij te ver weg woonden of met den trein naar huis moesten. Toch beloofden zij den heer Fillet brieven van instemming te zullen zenden. Ten huize van den heer Fillet werd de volgende verklaring opgesteld en door hem, den heer G, L. Haardbrink en 21 anderen onderteekend sOndergeteekende». verklaren in dew, inrichting te Mcerbosch vertoefd te he' ■- en het in alle opzichten goed gehad te ..eb ben, waarvoor zij erkennen de directie altijd dankbaar te blijven". Naar gemeld wordt, is ook de heer Van Deth als schryver der brochure door den reehter-commissaris in het arrondissement Arnhem gedagvaard om getuigenis afteleg gen in zake de beweerde mishandelingen in de weesinrichting te Neerbosch". Het gerechtelijk onderzoek bepaalt zich natuurlijk slechts tot een onderzoek der in de brochure voorkomende beweringen, die, indien zy waarheid bevatten, het karakter zouden dragen van strafbare feiten, zooals o. a. de daarin vermelde mishandelingen. Uitgesloten van het onderzoek der justitie blijft ook wat in de brochure overigens tegen den heer Van 'tLindenhout wordt ingebracht en als beleedigend, krachtens art. 269 straft echt, alleen op door hem zeiven gedane klacht zou kunnen worden vervolgd. Zooals gemeld is, heeft de heer Van 't Lindenhout het advies der vrienden van Neer bosch ingeroepen. Hij deed dat in de navol gende bewoordingen sWaar het niet alleen mijne overtuiging was, dat het onze roeping kon zrjn om te lijden, te dulden, smaad en laster te ver dragen, maar dit ook de raad was van mijn beste vrienden, heb ik tot nu toe het stil zwijgen bewaard en heb ik aan allen vrijheid gelaten om te zeggen en te schrijven wat ze wilden. Nu mij echter in het openbaar ge zegd wordt, dat in deze geschiedenis de naam van den Christus gesmaad wordt en de pers, ook de bevriende, ernstig aandringt den weg van stilzitten te verlaten, wensch ik van de vrienden, die ons daadwerkelijk tot nu toe hebben gesteund, zoo spoedig mogelijk te vernemen wat hun gevoelen is. Ik wensch in dezen niet alleen te handelen. De zaak der weesinrichting, zooverre deze is de zaak van een mensch, gaat hen evenzeer aan als mij en daarom is liet van het grootste belang voor mij te weten, wat zij in dezen mij raden." De heer Van 't Lindenhout heeft aan het Nieuwsblad van Nederland medegedeeld, dat alle stukken betreffende de weezeninrichting thans in handen zijn van eene commissie, die eerlang den geheelen toestand deugdelijk zal onderzoeken. Volgens Becht voor Allen heeft de centrale commissie voor de statistiek, welke in het vorige jaar is benoemd, zich ook tot den cen- tralen raad van den sSoc.-dem. bond" gericht, met verzoek om tot verzameling van stel lige gegevens omtrent arbeids- en arbeiders toestanden, o.a. over de arbeidersvereenigingen eene opgaaf te erlangen van de vereeni- gingen, bij den S. D. bond aangesloten, met opgaaf der namen van voorzitter en secretaris. De centrale raad heeft gemeend die opgaaf te moeten weigeren, omdat hij ook over tuigd van het nut van volledige statistieke opgaven bevreesd is, dat de gegevens zouden worden misbruikt voor hetgeen hij noemt sde moderne ketterjacht" tegen de partijgenooten. i>Be vergaderingen der socialisten zijn alleen belangrijk omdat de pers ze bijwoont" zeide een journalist in tegenwoordigheid der redactie van de Morgenster, en naar aanleiding van dit juiste woord komt deze er tegen op, dat de dagbladen zulke uitvoerige verslagen van de vergaderingen der socialisten geven. Daar gelaten, dat den lezer op den duur telkens opgewarmde oude kost vervelen moet, zijn er ook redenen te over waarom de pers, die zich respecteert, van de sociaal-democra ten niet zoo veel notitie moest nemen. Zij maakt nu reclame voor hen, terwijl de jour nalisten voortdurend uitgemaakt worden voor eene bende leugenaars, lasteraars en huur lingen van het slechtste allooi, zetbazen van uitzuigers. Zij worden voor persploerten uit gescholden en toch verschijnen de journalisten trouw bij de samenkomsten. Is er, vraagt de Morgenster, iets ploertiger denkbaar dan iemand in zijn huis te noodigen, hem dien sten te vragen en hem dan, in loon daarvan, op hetzelfde oogenblik, dat hij den gevraag- den dienst bewijst, op allerlei wijzen te grie ven en te hoonen? Verder wijst het blad er op, dat thans de verslaggevers voor de rechtbanken werden gehoord over uitdrukkingen, door socialisten gebezigd; tegen wil en dank worden zij indi rect onbezoldigd in dienst der justitie geno men, die daardoor den schijn aanneemt, dat zij de verklaringen der politie wantrouwt, terwijl de journalisten zeiven gevaar loopen zich nog in meerdere mate den haat, mis schien ook de wraak op den hals te halen van hen tegen wie zij getuigen. De Morgenster zou nu niet absoluut het stelsel van boycotten willen toegepast zien, maar de pers moest zicii slechts inlaten met groote openbare vergaderingen en congressen, demonstralies als de Mei-meetings en het geen de sociaal-democraten op straat doen, hoewel het ook beter ware voortaan van gewone relletjes te zwijgen, Elk gezegde van een spreker in eene sociaal democratische vergadering wordt morgen door de pers aan het geheele land medegedeeld r dit streelt de ijdelheid en versterkt de reclame, terwijl wat er gezegd wordt, hoogstens slechts een andere vorm is van hetgeen al vele malen is gesproken. De afdeeling Heerenveen van den sociaal- democratischen bond heeft een oproeping ge richt tot salie democratische vereenigingen in Nederland", om den 20n Augustus van dit jaur seen groote nationale meeting" te houden in het Oranjewoud bij Heeren veen, tot bespreking van: afschaffing van het pri vaatbezit. Medewerking wordt gevraagd van zanggezelschappen, fanfarekorpsen enz. Burg. en weth. van Rotterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld de plaatselijke- inkomstenbelasting te heffen tot een bedrag van 34/io pCt. Eene 50-jarige vrouw, zonder beroep en vaste woonplaats, liep dezer dagen in Den Haag, toen zij iemand haastig van de tram zag springen die eene portemonnaie liet vallen De vrouw maakte zich meester van de portemonnaie en wendde den inhoud, f 23, ten eigen bate aanzij werd voor dit feit te Delft aangehouden en naar Den Haag opgezonden. Men meldt ons uit Zoeterwoude In deze gemeente heeft zich een persoon gevestigd, die verzekert de echtgenoot van de vroeger zoo beruchte sMillioenenjuffrouw" te zijn. Hij zegt dat Jannetje Struik voor zich gevangenisstraf heeft ondergaan, doch daar voor f 5000 heeft genoten. Ook verklaart hij dat, toen hij nog met zyne vrouw leefde (zij is nu elders woonachtig), zij in het bezit waren gekomen van een som van f 100,000, maar dat zijne vrouw hem verlaten heeft, die geheele som medenemende. (L. D.) Tijdens de afwezigheid der ouders is ta Stomp wijk een kind in een pot met kokend water gevallen en aan de gevolgen overleden. De sTelegraaf', de bekende bruine bles harddraver, behoorende aan den heer M. de Jong, te Nieuwersluis, viel Dinsdag plotseling- dood. De bereider Matse had juist den tijd om er af te springen. De Amsterdamsche brandweer kostte in bet afgeloopen jaar aan personeel f 114,000, aan materiaal en bespanning f 73.500, totaal f187,500, zijnde op 430.000 inwoners per- hoofd fO.435. Door B. en W. van Amsterdam werd de publiciteit op stadsaanplakborden enz. ver pacht. Ingekomen waren 2biljetten: Martin "Wolff en Co., f6000, terwijl de ontvangst boven f 11,000 aan de gemeente ten goede komtA, P. Rommé f 4500, met 5 pCt. der bruto ontvangst voor de gemeente. Aan het gemeentebestuur van Amsterdam is weder een nieuw beursplan ingediend. Als bouwterrein wordt voorgesteld het onge dempte gedeelte van het Damrak met een deel van het -vrater aan de Prins Hendrikkade. De anti-revolutionnaire partij in het district Beverwijk zal zich bij de herstemming op Dinsdag 4 Juli niet van stemming onthouden, maar de candidatuur van den heer Borret steunen. Men schrijft uit Leeuwarden aan de N.B. Qt. Bij de drie hier ter stede bestaande ver eenigingen tot bestrijding van het misbruik van bedwelmende dranken bestaat het voor nemen in de aanstaande kermis (midden Juli) propaganda voor hare beginselen te maken door het gratis verkrijgbaar stellen van zuiver drinkwater op het kermisterrein,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 4