de regeering aangedrongen op onmiddellijke bjjeenroeping van het Congres, teneinde de rampzalige Sherman-wet, welke de schatkist noodzaakt haren zilvervoorraad steeds uit te hreiden en oorzaak is dat zij op dezen voor raad nu reeds een verlies lijdt van meer dan honderd millioen dollars, ten spoedigste in te trekken,, terwijl president Cleveland terstond een Kabinetsraad heeft belegd, waarin ge- ruimen tijd over die aangelegenheid van ge dachten gewisseld werd en de overtuiging is uitgesproken dat eeae heropening der inter nationale muntconferentie te Brussel thans tot niets meer kan leiden. Men verzekert evenwel dat van eene vervroegde bijeenroe ping van het Congres is afgezien, daar de regeering het beter acht den loop van zaken eerst eens af te wachten. De zilverwaarde van den dollar is gisteren gedaald tot öG'A cents. AUSTRALIË. De regeering der Hawai-eilanden heeft bericht ontvangen, dat de koningsgezinden de hoofdstad in brand zouden steken en de water werken met dynamiet verwoesten. Te midden der verwarring zouden ze dan de regeerings- gebouwen bezetten. De voorloopige regeering heeft maatregelen genomen om den aanslag te verijdelen en strpnge wetten tegen het ge bruiken of verbergen van dynamiet uitge vaardigd. De gestolen kroonjuweelen z(jn teruggevonden bij een zekeren Ryan, gewezen soldaat in dienst der voorloopige regeering, die op wacht was, toen de diefstal gepleegd werd. BimienlaiHlselie Berichten. SCHIEDAM, 80 Juni 1898. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven dat, blijkens ingekomen schrij ven van den directeur der hoogere burger school, het schriftelijk gedeelte van de overgangs-exatnens aan die school op heden is aangevangen. Het mondeling gedeelte dier examens, zoomede de admissie-examens, zullen gehouden worden op 13 en 14 Juli e.k. De regeling dier examens ligt voor de leden ten raadhuïze ter inzage. De kiesvereeniging „Schiedam". De wijziging van het reglement en de vast stelling van een program, die wij bespraken in ons Zaterdag 1.1. uitgekomen nommer, is behandeld in de vergaderingen van Dinsdag en Donderdag. Die vergaderingen waren be zocht door een dertigtal personen, voor Schiedamsche verhoudingen waarlijk nogal veel. Liepen de beraadslagingen Dinsdag hortend en onaangenaam en langzaam, toen Donderdag een weinig wellevend en weinig zaakkundig bestuurslid afwezig was, liepen zij prettig en vlug van stapel. De vooistellen der commissie zijn bijna onveranderd en meestal met algemeene of nagenoeg algemeene stemmen aangenomen. De veranderingen in het reglement komen hoofdzakelijk hierop neer. Art. 1. Inlassching van het woord vooruit strevend. Verder is 't mogelijk gemaakt ook met kiesvereenigïngen van een andere rich ting overleg te plegen en personen van een andere richting te candideeren. Dit artikel had slechts 2 stemmen tegen. Artt. 2 en 4 geven üftk aan niet-kiezers gelegenheid lid der vei eeniging te worden en mede te stemmen, behalve over candidaten voor de vertegenwoordigende lichamen. Art. 7 bopaalt de contributie op minstens f 0.25 per jaar (vroeger f 0.75). Art. 11 bepaalt dat de vergadering tot het stellen der candidaten minstens 14 dagen te voren wordt uitgeschreven. De candidaten moeten schriftelijk opgegeven worden bij het bestuur door minstens drie leden, uiterlijk vier dagen vóór de vergadering. Het bestuur noodigt de candidaten uit die vergadering bij te wonen en deelt kort vóór de sluiting van den termijn aan de leden mede, welke can didaten zijn opgegeven. Staande de vergade- ring kan nog een candidaat gesteld worden door minstens tien leden. Al deze wijzigingen werden nagenoeg zon der discussie en met algemeene stemmen aangenomen. Art. 17 bepaalt nu, dat voor een reglements herziening slechts een gewone meerderheid vereischt wordt in plaats van een buitenge wone van 2/3 zooals vroeger en werd met 18 tegen 9 stemmen aangenomen. Daarentegen konden de voorstellen der commissie, dat hoogstens 3 bestuursleden en nooit de voorzitter of onder-voorzitter afge vaardigde in een vei tegen woordigend lichaam mogen zijn, geen voldoende meerderheid (2/3) verwerven; er waren 15 stemmen voor en 12 tegen. De overwegingen, dat het voor zitterschap en onder-voorzitterschap, thans door raadsleden bekleed, aan goede handen is toevertrouwd, dat zoo kort vóór de ver kiezingen mutaties in het bestuur ongewenscht zijn en dat ten slotte de vergadering altijd in haar hand heeft do keuze der bestuurs leden, hebben hier ongetwijfeld zwaarder ge wogen dan het beginsel van scheiding der electorale en wetgevende machten. Bij de eindstemming werd het gewijzigde reglement aangenomen met algemeene stem men (2 blanco). Het programma, dat van de zijde der com missie werd toegelicht, ontmoette weinig be strijding. De vergadering gaf aan neen zuinig beheer der gemeente-financien" de voorkeur boven s wering van aiie uitgaven van weelde". Behoudens éen redactiewijziging in punt 2 werden de punten 2—6 met algemeene stem men aangenomen en met weinig discussie. Alleen was een sterke stnoming waar te nemen, om de waterverversching der binnen grachten uitdrukkelijk en in de eerste plaats te noemen als een dringende noodzakelijk heid. Op 't betoog der commissie, dat wel gèen ernstig man punt 4 zou beschouwen als niet te omvatten die waterverversching, en dat 't gevaarlijk is bepaalde wenschen te uiten, als hun vervulling zoozeer afhangt van factoren buiten de maehtssfeer van het gemeentebestuur, legde men zich bij de meer algemeene formule neer. 7 en 8 vonden krachtige verdediging en slechts zwakke bestrijding en werden aange nomen met 4 en 5 stemmen tegen. Over punt 9 staakten de stemmen. Nu toch Zater dag weer een vergadering noodig is, zouden wij in overweging geven de gewone wijze van handelen bij staking te volgen en een herstemming te houden. Juist dit punt achten wij een sieraad van het programhet aan gewezen middel tot verzoening van kapitaal en arbeid, tot verhooging van toewijding, tot financieel betere resultaten. Het program luidt nu: Financiën. 1. Een zuiver beheer der gemeente-nnancién. 2. Voortdurende toepassing van het beginsel, dat de draagkracht maatstaf voor belasting heffing moet zijn. Onder wijs. 3. Bevordering en verbetering van het onder wijs, zoodanig, dat het meer ten goede komt aan on- en minvermogenden en aan de behoefte van de Schiedamsche industrie. Handel en Nijverheid en Openbare Werken. 4. Verbetering van onze havensgrachten wagen en straten, dusdanig, dat zij meer in overeenstemming gebracht worden met de eischen van hygiëne, handel en nijverheid. Sociaal-oeconomische onderwerpen. 5. Krachtige handhaving van de bestaande be palingen op slechte arbeiderswoningen. 6. Oplichting van volks- en scboolbaden. 7. Verbetering der loonen van de Jaagstbezol- dtgde gemeente ambtenaren en werklieden. 8. Vaststeiiing van een minimum-loon en maxi mum-werktijd voor de werklieden der gemeente en in de bestekken der gemeentewerken behoudens de noodzakelijke uitzonderingen. 9. (Indien dit bij herstemming nog mocht wor den aangenomen) toepassing voor zoover mogelijk van het premie-en participatie- stelsel in de industrieels ondernemingen der gemeente. Ten slotte legde het bestuur zijn mandaat in handen der vereeniging. Een zeer correcte houding na een zoo ingrijpende constitutie wijziging. Het bestuur heeft echter aan de vrijzinnige zaak zooveel goede diensten be wezen, dat Wij stellig een herkiezing van de meeste leden verwachten. Dat de hervormde, verjongde vereeniging onder krachtige leiding bevorderlijk moge zijn aan den vooruitgang en de vrijzinnige beginselen In eene vergadering der anti-revolutionnaire kiesvereeniging uNederland en Oranje", gister avond alhier gehouden, hebben de heeren I. Hoogendam en J. II. Houtman gevolg ge geven aan hun vroeger uitgesproken voor nemen en dus ontslag genomen als president en secretaris van die vereeniging. Tot leden des bestuurs werden daarop ge kozen de heeren D. Stolk en M. Woensdregt, voorzitter van ^Patrimonium" alhier. De vergadering benoemde vervolgens bij acclamatie tot voorzitter den heer S.T.Goslinga, en tot secretaris den heer M. Woensdregt, en ging toen over tot eene voorloopige be spreking van candidaten voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Hedennamiddag ten haifzes ure hield de schutterij een exercitie, welke voornamelijk diende tot het installeeren der nieuwbe noemde officieren. Toen het bataljon zich in het exercitieveld in orde van bataille had opgesteld, las de ie luitenant-adjudant het koninklijk besluit der benoeming van de hee ren J. A. J. Nolet, IC. Heeringa en A. J. J. de Groot tot 2e luitenants bij de dd. schut terij alhier voor en werden zij op de gebrui kelijke wijze geïnstalleerd en bij hunne com pagnie ingedeeld. Als naar gewoonte biedt de officieren- vereeniging in de eerste plaats aan de leden, maar eenige malen ook aan niet-leden uitgezochte gelegenheid aan tot verpoozing en vermaak gedurende de aanstaande ker mis. De goede gewoonte volgend, wordt Maandag en Dinsdag groot kinderfeest aangeboden, een nummer, dat geen aanbe veling behoeft. Dan zullen de heeren Le Gras en Haspels drie voorstellingen geven tegen een zeer bescheiden entreeprijsde Zaterdagavond biedt de gewone vermake lijkheden; voorstelling van het gezelschap van den heer Frits van Haarlem; groot militair concert van de huzaren uit Den Haag met Bengaalsche verlichting enVaux- hall met schitterend vuurwerktegen den zeer bescheiden entreeprijs voor leden van vijftig cents. Zondag 9 Juli matinee van de "Schiedamsche muzikanten, onder directie van den heer Egener, met oplaten van luchtballons, en eindelijk Maandag 10 Juli tooneeivoorstelling door de koninklijke vereeniging sliet Nederlandsche Tooneel" te Amsterdam. We gelooven niet, dat voor een gelegen heid als deze een degelijker program zou kunnen geleverd worden, en bevelen daarom een en ander ten sterkste bij onze stadge- nooten aan. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 4 Juli niet plaats hebben. Door den minister van binnenlandsche zaken is de volgende missive gezonden aan de commissarissen der Koningin in de provinciën >Door den minister \an justitie is mijne aandacht gevestigd op bedriegerijen, door O.-I. gegageerden veelvuldig gepleegd met behulp van hunne attestatiën de vita. Zij weten dikwijls voorschotten te verkrijgen tegen afgifte der door hen gequiteerde attestatie. Deze verliest echter hare waarde voor den geldschieter, indien degegageerde een verhuïsbiljet neemt, nog vóór den betaal dag in zijne nieuwe woonplaats weder eene attestatie aanvraagt en, daarmede gewapend, betaling van het gagement erlangt. Teneinde bedoelde misbruiken te voor komen, acht ik het in overleg met de ministers van financiën en van koloniën wenschelijk, dat voortaan, te beginnen met September e.k., de attestatiën eerst den 14n of 15n van de eerste maand van elk kwartaal, derhalve zoo kort mogelijk voor den betaaldag, worden afgegeven. UH.E.G. gelieve de burgemeesters in uwe provincie hiermede in kennis te stellen." Bij regeeringsdecreet no. 842, van 21 April 1.1., opgenomen in het Diario Oficial der republiek Columbia van 1 Mei 1.1., is de heer Ramon Gocnaga, laatstelijk gouverneur der provincie Magdalena, benoemd tot minister resident te 's-Gravenhage. De beer Gocnaga- heeft tevens in opdracht zich met de Neder landsche en Engelsche houders te verstaan over eene regeling der buitenlandsche schuld, voor wat de hervatting der rentebetaling" betreft. (Dagil.) De St.-Ct. no. 149 bevat de wet van 22 Juni 1893, tot voorziening betreffende het ingezetenschap voor de toepassing der wet betrekkelijk de nationale militie. Een dag of wat geleden had de gouver neur-generaal nog geen antwoord op zijn verzoek om de machtiging der Regentes tot het nederleggen van zijne waardigheid, hoe wel dat antwoord er reeds had kunnen zijn. Naar aanleiding van berichten uit Nederland verwacht men dat den landvoogd zal worden gevraagd om nog maar eenigen tijd aan te blijven, daar het opperbestuur de behande ling van de wetsontwerpen tot regeling van het kiesrecht en de eventueele gevolgen van eene nieuwe kieswet wil afwachten, alvorens eenen opvolger le benoemen. Ook wordt be weerd, dat de betrekking van gouverneur- generaal aan den heer Van der VVijck, secre taris-generaal van het departement van kolo niën, is aangeboden, doch dat deze er geen lust in heeft. Java-Bode. Naar het I>hl. verneemt, heeft het lid der Eerste Kamer, de heer J. van der Breggen Az., te Leiden, na eenige weken van ernstige ongesteldheid, zich op aanraden zijner genees- heeren tot herstel van gezondheid naar hek buitenland begeven. ÜVeerljosch. Uittreksel uil de notulen der buitengewone- vergadering van leden van het bestuur der weesinrichting te Ncerbosch. Afwezig de directeur en zijne beide zonen. Mede afwezig de heer L. J, Luyks wegens ongesteldheid. De vergadering werd gehouden te Arnhem, ten huize van den voorzitter, den 23n Juni 1893. Naar aanleiding van al het geschrevene en ge sprokene in den laatsten tijd in betrekking tot de weesinrichting te Neerbosch, wordt na uitvoe rige en ernstige bespreking met algemeene stem men het besluit genomen, dat de volgende verklaring, onderteekend door de aanwezige bestuursleden, door middel der pers zal worden publiekgemaakt lo. Het bestuur der vereeniging boudt elke maand te Neerbosch eene vergadering, waarin alles wat op de weesinrichting betrekking heeft besproken wordt. 2o. Aan een der bestuursleden is de taak opge dragen, om de twee maanden te Neerbosch met den administateur der weesinrichting alles na te gaan, wat de inkomsten en uitgaven der weesin richting betreft. Tal van jaren is dit geschied door den tegen- woordigen voorzitterin de laatste jaren rust deze taak op don tegenwoordigen secretaris. 3o. iv! de goederen der weesinrichting staan op den naam der n Vereeniging tot opneming en

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2