EEN TBOtTW TUIEND Post en Telegraphie, Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. R e c h. t zaken. V i s s ch e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. Marktberichten. opvoeding van arme en verwaarloosde weezen in Nederland". De statuten der vereeniging zijn opgenomen in de Sl.-Ct. van 27 Januari 1870, Staatsblad no. 23. Op den dag van het jaarfeest der weesinrich ting wordt steeds eene vergadering gehouden met de leden der vereeniging. 4o. Een lid van bet bestuur, daartoe meer dan de andere leden in de mogelijkheid, stelt zich bij zijne gedurig herhaalde bezoeken aan de wees- inrichüng telkens op de hoogte van alles wat daar geschiedt. In vroegere jaren geschiedde dit evenzeer, en wel door den heer H. Duijs, in ieven voorzitter der vereeniging, ovei leden in 1889. 5o. Het is het bestuur met onbekend, dat er ook in de weesinrichting nog gebreken zijn aan te wijzen. Doch tevens kan worden verklaard, dat steeds het doel wordt nagestreefd, de noo- dige verbeteringen, zoo spoedig maar immer mo gelijk, aan te brengen, waarom o. a. ook in de laatste jaren het helpend personeel voortdurend vermeerderd is. 6o. Daar de weesinrichting al den tijd van haar bestaan, op bepaalde dagen en uren, voor ieder toegankelijk was, hebben duizenden bij duizenden zich door eigen aanschouwing en onderzoek op de hoogte van den werkelijken toestand kunnen brengen. De openbaarheid is te Neeriosch nooit govieesd. 7o. Met blijdschap mag worden verklaard, dat honderden oud-weezen, in boogeren en lageren stand, door woord en wandel oen levend getui genis zijn voor den geest, waarin zij ztjn opgeleid. 8o. Met eikentelijkheid wordt het feit vastge steld, dat door een opzettelijk onderzoek in den laatsten tijd, van verschillende, aan de wees inrichting geheel vreemde zijden de publieke opinie genoegzaam is vooi gelicht en daardoor gerustgesteld kan zijn. 9o. De ondergeteekenden hebben, met het oog op al het bovenstaande, thans niets anders te doen dan uit te spreken hun volkomen ver trouwen in, hunne oprechte hoogachting voor en hunne groote eikentelijkheid aan den directum en de directrice der weesinrichting te Neeriosch, waarbij zij de 'bede voegen, dat het hun nog lang door den Heer gegeven worde, met hunne kin deren, met dezelfde hofde en toewijding als tot hiertoe Hem te dienen in den arbeid der ver zorging en .opvoeding van arme en verlaten weezen. (tt), g.) G. Ypenbutig, Voorzitter, Lid van het Bestuur sedert 1874. t> E. J. Griffijn, 4e Secretaris. Lid van het Bestuur sedert 1880. A. Kramers, Lid van hel Bestuur sedert 1881 s J. van Zwet Wzn., Lid van het bestuur sedert 1881. J. G. Metz, Lid van het Bestuur sedert 1889. a H. J. Koper, Lid van het Bestuur sedert 1890. Voor eensluidend afschrift Arnhem, E. J. Griffijn, 23 Juni 1893. Ie Secretaris. De ondergeteekende vereenigt zich van gan- scher harte met de bovenstaande verklaring. Rotterdam, L. J. Luyks, 2e Secretaris, 24 Juni 1893. Lid van het Bestuur sedei 11870. Zooals gemeld is, moest de heer Van Deth Woensdag voor den rechter-commissaris te Arnhem verschijnen als getuige in zake Neer- bosch. De Arnt. meldt daaromtrent: Het onderhoud dat de heer Van Deth met den rechter-commissaris had, duurde maar 20 minuten en was slechts van voorloopigen aard. De rechter-commissaris wees er den heer Van Deth op, dat hij voor het oogenblik alleen een onderzoek van de door hem m de bro chure vermelde mishandelingen op het oog had, en daarvoor alleen in aanmerking kon den komen de gevallen welke niet waren verjaard. Natuurlijk komen het eerst in aanmerking de mishandelingen, waaraan getuige beweert dat zijne eigen kinderen hebben blootgestaan. Aanstaanden Zaterdag zal de heer Van Deth daarom voor den rechter-commissaris ver schijnen met zijn zoontje en den daaropvol- genden Dinsdag compareert zijn dochtertje in gezelschap van haren pleegvader, een predikant in Friesland. Tegen Maandag aanstaande is de heer Van 't Lindenhout gedagvaard. Inmiddels zal de heer Van Deth den rechter commissaris in kennis stellen met de namen en adressen van hen die als getuigen kunnen optreden van da overige in zijn brochure vermelde mishandelingen. Van 48 tot en met 24 Juni zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg binnen gekomen 97 stoom- en 41 zeilschepen ver trokken 84 stoom- en 42 zeilschepen. Landverhuizers naar Engeland of Amerika mogen voortaan liun beddegoed niet meer medenemen. Doen zij dit, dan wordt het bij aankomst aldaar in beslag genomen en ver brand, zonder dat zij daarvoor schadeloosge steld worden, Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Mei 4893 verongelukt 59 zeilschepen, waaronder 8 vermisten, alsvan Duitschland 2, Amerika 42, Engeland 24, Chili 4, Frankrijk 8, Griekenland 1, Nederland 2, Noorwegen 40, Rusland 4, Zweden 1 en Italië 4. In dezelfde maand verongelukten 45 stoom schepen, waaronder 2 vermiste, alsvan Duitschland 2, Amerika 1, Engeland 8, Noor wegen 3 en Rusland 1. Bij het wegruimen van zand, ten behoeve ,van de doorvaart naar de nieuwe sluis te IJmuiden, heeft men op 10 M beneden de oppervlakte in een zandlaag, omringd van schelpen, een gedeelte van den schedel van een voorwereldlijk dier gevonden. Het moet een beest van kolossale afmetingen geweest zijn; men vermoedt een mammouth. Het plan bestaat de vondst naar het museum voor na tuurlijke historie te Leiden over te brengen. Gisternacht woedde er een hevige brand op de Tolke, eene buurtschap onder Schagen. Twee boerenplaatsen, bewoond door D. E. en J. D, benevens een winkelhuis, bewoond door J. K., werden met den inventaris totaal vernield. Het krachtig optreden derSchager brandweer wist verdere onheilen te voor komen. De omvang, dien de brand in zoo koiten tyd bekwam, is toe te schrijven aan den krachtigen westenwind, die de vonken op de droge rieten daken wierp. De bewoners waren bij verschillende maatschappijen allen verzekeid. Het omvallen van een petroleum- toestel wordt ate oorzaak genoemd. Het Leger des Heils heeft Woesdag 28 dezer in de Middachter bosschen toe- behoorende aan douairière gravin Bentinclc van Middachten een grooten nationalen velddag gehouden. Reeds vroeg in den morgen kwamen duizenden uit alle oorden des lands met extra treinen in de meest verscheidene kleederdrachten aan de Middachter-allée aan, terwijl de stoomtram eveneens duizenden personen aanbracht. Het weder was den geheelen dag zeer schoon en eerst tegen acht uur begon het flink te regenen. Verscheidene officieren uit het buitenland waren tegenwoordig. Ook kolonel en mevrouw Oliphant traden als sprekers op. Te 8.45 v.m. werd de velddag geopend met vlaghijsching en toewijdingsbidstond. Terzelfder tijd dat de generaal een groote heilsbijeenkomst leidde, hield mevrouw Oli phant er eene uitsluitend voor vrouwen. Aan het slot werd eene revue voor den generaal gehoudenwaarna te 6 uur kolonel Oliphant het feest sloot. Alles liep in de beste orde af. Het meisje, dat Dinsdagnacht tusschen Emmerik en Praest is vermoord gevonden, was eene Hollandsche, die te Emmerik diende. Hare geboorteplaats is Herwen en Aerdt, waar hare familie woont Van den moord worden verdacht drie Hollanders, van wie ëen te Emmerik verblijf houdt en twee te Herwen wonen. De vermoorde was ontzettend misvormd, zoodat het onder zoek wie zij was zeer werd belemmerd. Botterdam. Het bestuur van het Sophia- kinderziekenhuis alhier heeft bij den ge meenteraad een verzoek ingediend de subsidie te verhoogen van f 2500 op f 7500. Daarbij wordt er n.l. op gewezen dat sedert de sub sidie op f2500 werd gebracht, het aantal verpleegden verdrievoudigd en het aantal ver- pleegdagen meer dan verdubbeld is, terwijl de inrichting voortdurend in financieele moeilijkheden verkeert. Amsterdam. Wij deelden eenigen tijd geleden een en ander mede omtrent de plan nen van den heer Marselis Hartsinck, strek kende om een zeker aantal burgergezinnen naar het westen van Amerika te doen emi- greeren Gisteren is de heer Marselis Hart sinck derwaaits vertrokken om de noodige voorwaarden tot aankoop van terrein te tref fen. Van den uitslag dier poging zal het dan afhangen, of de emigratie ndei daad zal door gaan. Tegen het einde der volgende maand hoopt de heer Hartsinck te Amsterdam terug te zijn, zoodat dan eerst eenige zekerheid zal zijn verkregen. (2V. R. Ct.) Kampen. Een achtenswaardige familie alhier werd plotseling in diepen rouw ge dompeld. Het raadslid de heer G. II. Dwars had zich gezond en wel naar de zitting van den gemeenteraad begeven. Terwijl hij daar het woord voerde, werd hij plotseling door een hoogst ernstige ongesteldheid aangetast, vermoedelijk door een slagaderbreuk. Zijn medelid dr. Mestingh verleende dadelijk de eerste geneeskundige hulp, doch gaf terstond te kennen, dat er weinig hoop op herstel was. Een uur later had reeds in de raadszaal de dood een einde gemaakt aan het leven van dezen werkzamen, zoo om karakter als bekwaamheden hoog in aanzien staanden man. De deelneming in dit treurige verlies is algemeen. Ingezonden mcdcdcellngen, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 2® Cents per regel is, zooals men zegt, het beste wat't leven ons geven kan. doch daar trouwe vrienden zelden of ooit gevonden worden, doet men beter zich te verlaten op Sequaii's Prairiebloem en Sequaii's olie. Men kan ten allen tijde op deze wondei bare huismiddelen vertrouwen. Prairie-flower geneest slechte spijsvertering, galachtigheid, hardlijvigheid, en te zamen ge bruikt met de Sequaii-Olïe geneest 't zoo mede rheumatiek, heupjicht, spit en jicht. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.25 Cld. per flacon. Den ln Juli treedt de heer B. J. Hervvetjer, eervol ontslagen directeur van het postkantoor te Am sterdam, definitief op als hoofdinspecteur der posterijen, ter vervanging van den heer J. J. Dof- fegnies, inspecteur der posterijen in Zuid-Holland, thans tijdelijk de functién van hoofdinspecteur uitoefenende. Te Delft is het mond- en klauwzeer uitge broken onder de koeien van eenen landbouwer aan het Zuideinde. De koeien zijn naar de resp. stallen getiansporteerd. Beveiliging van paarden tegen vliegen. Naar aanleiding van de vraag van W. C. deelt P. J. v. M. ons mede: »Bij warm en zonnig weêrbestrijke men hals, borst en buik der paarden met een in petroleum gedoopte spons. Alle vliegen, zelfs de hoi zeis, verwijdeien zich terstond \an het paaid, zoodra zij den petroleum ruiken". Een paai den kenner geeft het volgend eenvou dig middel. Men heeft niets andeis te doen dan die deelen van het paatd, waar de vliegen het meest op azen, te wasschen niet een mengsel azijn en water, n.l. een flesch azijn en een flosch water. Dit helpt in de meeste gevallen. Zoo met, dun neemt men i/4 watei en azijn. (N. v. ct. Ten overstaan van de gecommitteerden, pro fessoren Van Herwerden, Te Winkel en Van de Sande Bakhuijsen, is gisteren en heden het eindexamen voor diploma A voor het gymnasium te Schiedam afgelegd door de leerlingen der 6e klasse H. Dubbeld, A. Groeneveld, F X. M. Schiphorst en G. A. Slagmolen, alsmede door den leerling der 5e klasse D. den Breeins. Geen der candidaten werd afgewezen. Bij het gisteren te 's-Gravenhage gehouden examen der Nederlandsche vereeniging voor gemeentebelangen voor adspirant-gerneentc-secre- tarissen is geslaagd da heer Q Rovers Jr., ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier. Aan de rijks-universiteit te Leiden zijn heden tot arts bevoideid de keeren H. C. Knappert en J. Rutscliy. Tot ondeiwrjzerin da gymnastiek aan openbare lageie scholen te Rotterdam is benoemd de beer N. van Meuis. Op de voordiacht ter benoeming van een onderwijzer aan <le school voor m, u. 1 o. (hoofd de heer E. J. de Heei) te Roilerdam zijn geplaatst de heeren W. L. van Vlaaidin- gon, E. B. van der Graaf en F. P. C de Heer, allen aldaar. Bij kon, besluit is voor den duur van liet studie jaar 4893/94 benoemd tot rectot-magnificusder rijks-universiteitte Leiden mr. S. J. Focketna Andreaete Utiecht mr. M. S. Pols; te Giomngen dr. W. L van Heiten. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroor deelde Woensdag J Dingsbeschuldigd van brandstichting ten nadeele van den burgemeester van Wijk en Aalburg, tot eene gevangenisstraf van 8 jaar. Het vonnis der rechtbank en de eisch van het O. M. bij het hof luidden eveneens 8 jaar. MAASSLUIS. Gisteren is alhiei aange- komen 1 schip, met 8 last maatjes- en 40 test volle haring. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer den ter markt allnei nangevoerd 478 zalmen, die de kleine voor f 0 60 a 0.85 en groote voor f0.85 a 1.per Va '<'lo werden vei kocht. Nog werden aangevoeld 5 steuren. Ned.-Herr. Kerk. Beroepen: te Siddebui en ds. N. L. Piccai dt ,e Zandeweer te Kallandsoog (toez de heer E. Botjes, cand, te Midwolda; ta Nijkerk (Geld.) ds. D. J. Kan es, te Genemuiden. Bedankt: voor Bnelle door ds. Conradi, te De Lier; voor Ressen door ds. J. C. Klomp, te Lunteren. Het prov. keikbestuur van Overijse! heeft ds. D. M. Boonstragewezen predikant der gereformeerde kerk B te Schiedam, na opnieuw de verklaring en belofte, geeischt m art. 27 van het reglement op het examenafgelegd te hebben de bevoegdheid teruggegeven tot liet uitoefenen van keikelijke rechten en het aan vaarden van keikelijke bedieningen in de Ned.- herv. berk. Geref. Kerken. Bedankt: voor Overschie door den heer IC. Troost, cand. te Iloogeveen. BURGERLIJKE STAND. Geboren28 Juni. Cornelius Josephus Franciscus, zoon van B. B. Hosman en M, J. A. Juffermans, Lange Haven. 29. Klaas" zoon van P. Verhoeven en A. Andeweg' Achtersingel. Catharina Jacoba, doch) van J. Dries en C. P. van der Ree, Hoofd straat. Arendje, dochter van D. Krom menhoek en J. Poot, Floegstraat. berieden28 Juni. Antonetta Hen- drika Liduina Groenendijk, oud 4 maanden, Rotterdamsche dijk. 30. Arentje de I.we <rad 53 jaar, echtgenoot van H. de Vries', Krewpelstraat. Ondertrouwd; 29 Juni. A. T. van Waas en E. Yeringmeier. Schiedam 30 Juni. Rogge en Gerst zonder handel. Moutwijn; noteering der makelaars f8!/j.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3