soverwegende dat die toestand is te wijten aan eene iinancieeie wet, welke de regeering onvoorzichtig acht en welke moet worden nageleefd, zoolang die niet door het Congres is ingetrokken roep ik krachtens de mij verleende bevoegd heid het Congres in buitengewone zitting bijeen tegen 7 Augustus a. s., ten einde den gevaarlijken toestand van het oogenblik op te heffen". Deze maatregel wordt alom met groote ingenomenheid begroet. In Argentinië heeft de president zooveel moeite met het vormen van een ministerie, dat hij de generaals Rocca, Mitre en Pelle grini deed ontbieden, om hen te raadplegen. Deze bijeenkomst evenwel blijkt tot niets te hebben geleid. Terwijl Rocca en Mitre aanrieden niet de verzoeningspartij teregee- ren, gaf Pellegrini er de voorkeur aan zich den steun te verzekeren van de partij, die de sterkste was. 'Tüsschén déze twee wist de president niet te kiezen. Het land verkeert in groote'ongerustheid en des presidents aftreden wordt niet onwaar schijnlijk geacht. Het geheele ministerie heeft ontslag ge nomen. De president der i epubliek zou trach ten heden vóór 12 uur een nieuw kabinet samen te stellen, en zoo hij daarin niet slaagt, zal hij ontslag nemen. In Biazilie tieedt de heer Felipe Pereira op als minister van buitenlandsche zaken. Volgens een telegiam uit Lima door den Hfew-York Herald ontvangen, is daar dooi de daling van het zilver een Iinancieeie en handelscrisis veroorzaakt. De zaken staan stil. De wissel Itoeis is 21 pence. Birnienlandsclie Berichten. Offlcieele Berichten. Bij koninklijk besluit is jhr. mr. J.iE. A. van Panhuys, commissaris der Koningin in Overijsel, met ingang van 1 Augustus 1893, benoemd tot vice-president van den Raad van State, met toekenning van eervol ontslag uit eerstgenoemde betrekking. Bij koninklijk besluit is benoemd tot bur gemeester van Monster G. van Luik, secre taris dier gemeente. Bij kon. besluit is benoemd tot 2u luitenant d la swte bij de dd. schutterij te Schiedam J. D. C. Steenberg, thans 2e luitenant d la suite bij de dd. schutterij te Purmerend, uit welke betrekking hem tevens, op zijn verzoek, eervol ontslag wordt verleend. SCHIEDAM, 4 Juli 1893. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten -kwartier voor twee ure eene vergadering welke werd bijgewoond door alle leden, met uitzondering van de heeren Van Erpecum, wegens afwezigheid buiten de gemeente en Visser. Na goedkeuring der notulen van 20 Juni j.l. kwamen de volgende stukken in, welke reeds ter vis: hadden gelegen: Van burgemeester en wethouders voor dracht, opgemaakt in oveileg met den arron- dissements-sclioolopziener, na ingewonnen be richt van het hoofd der school, ter benoe ming van een onderwijzer 3e klasse aan de derde openbare armenschool; op deze voor dracht zijn geplaatst: 1. S. Houtman, onder wijzer te Rozenburg, 2. S. Hartog en 3. C. TV. Smoor, beiden onderwijzer alhier. Het doen eener benoeming zal straks aan de orde worden gesteld; idem, het door hen opge maakt kohier no. 1 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1893/4, bevattende de wijken A, B en C, zal straks worden behandeldmissive van den directeur der hoogere burgerschool, houdende tijdsbe paling waarop de overgangs- en toelatings examens aan die school zullen plaats hebben daar de inhoud hiervan aan de leden onder dagteekening van 29 Juni j.l. reeds schrifte lijk was medegedeeld, werd deze missive nu voor kennisgeving aangenomen. De later ingekomen stukken, bedoeld in het 2e lid van art. 10 van het reglement van orde, zqnmissive van de Gedeputeerde Staten dezer provincie met bericht dat de heer J. Wenneker, die zich bezwaard acht met zijn aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1893/4, door hen is opgeroepen om zijn beroep voor de commissie uit hun midden, belast met het voorbereidend onderzoek, nader mondeling toe te lichten op Maandag, den 17n Juli e.k. des voormiddags te lli/t uur; voorts de mededeeling bevattende, dat bjj die toelichting een lid van den raad, door dat college daartoe gemachtigd, of de burgemeester kan worden toegelatenmet verzoek om bericht of tot ge meld einde éen of meer gemachtigden zullen overkomenbesloten werd de missive van Gedeputeerde Staten voor kennisgeving aan te nemen, en den heer mr. Schuurman af te vaardigen om bij bedoelde toelichting tegen- wooidig te zijn; idem, bevattende eenigeop merkingen omtrent de hun in afschrift toege zonden vei ordening op de openbare reinheid en gezondheid, door den laad vastgesteld bij zijn besluit van 20 Juni 1.1., in handen gesteld van de commissie voor de strafverordeningen van burgemeester en wethouders missive, daarbij indienende een gewijzigd leerplan voor de burger-avondschool met bijbehoorende stukken en betrekkelijke notaidem voorstel betreffende het kosteloos toelaten van leer lingen tot het gymnasium en de hoogere burgerschool, beide stukken veerden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering; idem praeadvies op het adres van A. W. Schippers te Vlaardingen om wijziging van de sub 3 gestelde voorwaarden waarop in erfpacht is uitgegeven de gemeentegrond aan de Hoofdstraat, waarop zich bevindt het thans aan hem in eigendom toebehoorende pakhuis jJava", alsmede om veilenging van den duur dier erfpacht met 50 achtereen volgende jaren zal straks, wanneer het adres aan de orde zal zijn, worden behandeldeen adres van de firma Stolk en Fliehe alhier om ontheffing van plaatselijke directe belasting over 1893, voor hare branderij aan de Maria- straat alhier, wijk A no. 915, metbijbehoo- rend woonhuis, welke panden op 24 Juni j.l. in eigendom zijn overgegaan aan C. Verbeek Az. te Delft, ter visie gelegd ter behande ling in eene volgende vergadering. Alsnu tot de behandeling van het voor heden aan de orde gestelde overgaande, werd benoemd tot onderwijzer 3e kl. aan de derde openbare kostelooze school S. Houtman, on derwijzer ie Rozenburg, onder bepaling om zoo spoedig mogelijk in functie te treden en dat hem geen eervol ontslag zal worden ver leend dan zes weken na de aanvraag daartoe. Het kohier no. 1 der plaatselijke directe belasting naar bet inkomen dienst 1893/4, bevattende de wijken A, B en C tot een be drag van f 18783.20, werd zonder resumtie vastgesteld, teneinde het ter goedkeuring aan de Gedeputeerde Staten dezer provincie te kunnen zenden. De rekening der Hofjes van Belois over 1892, bedragende in ontvangst f 8245.64l/s, in uitgaaf f7423 38, sluitende dus met een goed slot van f 822.26'A, werd zonder dis cussie goedgekeurd, evenals de begrooting van die instelling voor 1894, bedi agenda in ont vangst en in uitgaaf f4850. Tijdens de be handeling der rekening had de heer Loncq, als regent van de Hofjes van Belois, op grond van het bepaalde in art. 24 der gemeentewet, de vergaderzaal verlaten. Aan de wed. A, Legner werd, voor hare op den 6n Juni j I. door brand vernielde branderij aan de Westvest alhier, wijk B no. 17, op haar verzoek gedeeltelijke ontheffing van plaatselijke directe belasting verleend; evenzoo aan de firma Wenneker Co. wegens verkoop op 26 Mei j.l. van hare branderij, mouterij en pakhuizen c. a. aan de Schie en de Raam, wijk F nrs. 37,38 en 195. Het in de vorige vergadering aangehouden voorstel van burgemeester en wethouders tot aanstelling van twee onderwijzers 3de klasse aan de tweede openbare kostelooze school, boven het getal bij de verordening bepaald, werd thans met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens besloot de raad, op advies van den heer Schuurman, tot aanhouding van het adres van A. W. Schippers te Vlaardingen om wijziging in de voor waai de sub 3, waarop in erfpacht is uitgegeven de gemeentegrond, waarop zich bevindt het aan hem in eigen dom toebehoorende pakhuis ïJava" aan de Hoofdstraat alhier, alsmede om verlenging met 50 jaar van den termijn dier erfpacht. Door burgemeester en wethouders was ge adviseerd om het terrein in quaestie aan bedoelde firma te koop aan te bieden tegen f5 per centiare, of, wanneer de raad aan verlenging der erfpacht de voorkeur mocht geven, die pachtsom te verdubbelen en zoo doende te brengen op f 50 per jaar. Thans kwam in behandeling de ontwerp verordening voor eene gezondheidscommissie, ingediend door de heeren Maas, De Groot en Van Harwegen den Breems. Ook nu verklaarden burgemeester en wethouders te blijven volharden bij hunne reeds vroeger uitgesproken meening en daarom de aan neming van dit ontwerp, ook als strijdig met de wet, te moeten ontraden. Vooral de wettigheids-quaestie gaf aanlei ding tot zeer langdurige en algemeene be schouwingen. Verklaarde de lieer Maas, dat een onderzoek ter plaatse, waar de verorde ning dan zou moeten worden afgekeurd, de commissie had geleerd, dat deze volstrekt niet in strijd was met de wet, zoo verzekerde daai entegen de heer Schuurman, op grond van nauwgezette studie, dat dit wel degelijk het geval was. De raad koos ten slotte partij voor zijn rechtsgeleerd medelid, door met 42 tegen 7 stemmen art. 1 der verordening te verwerpen; waarna, op voorstel van den heer Maas, met algemeene stemmen besloten werd de verordening verder buiten behan- deliog te laten. Het voorstel van burgemeester en wet houders tot benoeming eener commissie van 3 leden, als bedoeld bij art. 57 der gemeente wet, tot het onderzoeken en den raad dienen van advies omtrent de door burgemeester en wethouders ontworpen regeling van den grondslag voor de berekening van het pen sioen voor de gemeente-ambtenaren vond vooral bestrijding bij den heer De Groet, die meende dat deze taak zeer goed door het dagelijksch bestuur zelf op zijne verant woordelijkheid zou kunnen verricht worden. Na eenige discussie namen burgemeester en wethouders hun voorstel terug. De raad verleende daarop zijne goedkeuring aan het door burgemeester en wethouders tjjdelijk uit de huur nemen van een perceel weiland, gelegen in Oost-Frankenland, om daarnaar de cholera-barak te doen overbren gen alsmede aan eene door hun college voor gestelde versehikking der bij het reglement van orde geregelde raadszittingen, als geheel samenvallende met de dagen der aanstaande gemeenteraadsverkiezingen. Tengevolge daar van zullen nu de drie eerstvolgende raadszit tingen gehouden worden, op 25 Juli, 8 en 22 Augustus a.s. Ten slotte besloot de raad tot opheffing van het geheim omtrent de ter visie gelegen hebbende stukken betrekkelijk de waterver- versching, tot welker geheimhouding in de maand Februari van dit jaar besloten was. De opheffing geschiedde op voorstel van den heer Van Harwegen den Breems, teneinde de waterververschings-commissie in de ge legenheid te stellen het door haar beloofde rapport op te maken. Daarentegen weigerde de raad, met alge meene stemmen op éen na, die van den heer Van Harwegen den Breems, op voorstel van den heer Elzevier Dom, vooralsnog den sluier op te heffen, die gespreid ligt over het rapport der raadscommissie, welke indertijd op kos ten der gemeente een reis naar Duitschiand heeft gemaakt. Ook hier was door den heer Van Harwegen den Breems opheffing van het geheim verzocht, naar aanleiding van eenige minder aangename opmerkingen, door den heer Tak aan het adres dier commissie- gericht. Na hierop nog korten tijd met gesloten deuren bqeen te zijn geweest, werd de ver gadering gescheiden. De Mesvereeniging „Schiedam", i L.l. Zaterdag vergaderde deze vereeniging ter verkiezing van een nieuw bestuur. Er waren 35 leden opgekomen. Op verzoek van de commissie voor het pro gram werd het 9de punt daarvan, de invoe ring van het premie- en participatie-stelsel in de industrieele inrichtingen der gemeente, in herstemming gebracht en verworpen met 26 tegen 9 stemmen. Bij eerste stemming werden de oude be stuursleden G. Visser Bz, J. W, J. van Har wegen den Breems, W. C. van der Schalk en B. P. Nieuwhof met 28, 30, 29 en 29 stemmen herkozen. Bij tweede stemming werd gekozen de heer W. A. van Dolder Dz. en- kwamen in herstemming voor de andere 2 plaatsen de heeren TV. A. Lehman de Lehns- feld, M. Horn, TV. F. Tak en K. Sneijders de Vogel. Toen aldus gebleken was, dat de 2 oude bestuursleden dr. B. de Bruijn en A. Gouka geen herbenoeming konden deelachtig wor den, verklaarde de voorzitter, dat de 4 wel herkozen bestuursleden het vernieuwde man daat niet aanvaardden. Zij wilden met al hun collega's öf blijven óf heengaan. Die verklaring lokte velerlei protesten uit. Nadat bij herstemming de heeren Lehman en Horn gekozen waren en dus ook het oude bestuurslid de heer Sneijders de Vogel uit viel, voldeden de nieuwgekozen bestuurs leden aan het verzoek om even oveileg te plegen, bij welk verzoek de hoop werd uitge sproken, door de vergadering met een krach tig applaus ondersteund, dat de 4 oude en herkozen leden alsnog hun benoeming zouden aannemen. Na korten tijd deelden zij mede, binnen twee dagen hun beslissing te zullen bekendmaken, terwijl intusschen de leiding der vereeniging behoorlijk zou geschieden. "Wij vertrouwen, dat de nadere overweging de 4 bestuursleden zal overtuigen, dat zij hun aanvankelijk voornemen niet mogen hand haven. TVien een openbare bediening wordt opgedragen, hij mag zich slechts verontschul digen op gronden aan het algemeen belang ontleend, m. a. w. omdat hem de behoor lijke waarneming onmogelijk is. Dat in het college iemand geen zitting heeft, dien hij er gaarne in zou zien, mag geen reden wezen zijne medewerking aan de goede zaak te onttrekken. Zulk een handel wijze zou ook te kort doen aan het recht der vereeniging om voor de waarneming liarer belangen hen te kiezen, die haar vertrouwen het meest bezitten. Vrqdag 14 Juli is er vergadering tot het stellen van candidaten voor den gemeente raad. Wij herinneren den leden, dat, over- - eenkomstig het nieuwe reglement, de can didaten uiterlijk 10 Juli moeten zijn opge geven aan het bestuur, en wel schriftelijk en door minstens 3 leden. De vereenïgde tooneelistea van den Park schouwburg te Amsterdam gaven gisteravond hun eerste voorstelling. Was de vrees niet ongegrond, dat de onmiddellijke nabijheid van een carroussel hinderlijk zou zijn zoo voor acteurs als hoorders, deze vrees is gebleken

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2