Tm no e iT IN IEDERE KAST S PO li T.' Gemengde Berichten. '«■«aATeKHACS, 4 Juli. De Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn ge opend. De commissaris der Koningin, de heer Fock, bracht warme hulde aan de nagedachte nis van de heeren De Constant Rebecque en Buys. De nieuwe leden, de heeren Wal deck en Van der Lith, hebben zitting geno men. De heer Visser interpelleerde over den stand van voorbereiding ter uitvoering der werken van de vaartverbetering van den IJsel naar de ringvaart van de Haailem- mermeer, waaromtrent eene spoedige be slissing door velerlei belangen geeischt wordt. Gedeputeerden zullen antwoorden in de ver gadering van 41 Juli a.s., waarin de wette lijke vei kiezingen en behandelingen van zaken Stedelijk Nieuws. AP TE It TEN TIE N~ niet gegrond te zijn, dank vooral de flinke stemmen der spelers, dank ook de diepe stilte, waarmede de aanwezigen, wier aantal op de eerste twee rangen veel grooter had mogen zjjn, de uitvoering volgden. Het gezel schap heeft getoond over uitstekende krach ten te beschikken. Als Paljas leerden wij in den heer Barendse een tooneelspeler van groot talent kennen. De moeilijke rol, door hem vervuld, kwam volkomen tot haar recht. Eveneens mag het spel van mejuffrouw Mónch, die als Magdalena, de vrouw van Paljas optrad, hoogehjk geroemd worden. De jongejuffrouw Corri Bigot, die als beider zoon Henri optrad, belooft haar familienaam eer te zullen aandoen, terwijl de heer Stoel als hertog de Montbazan uitstekend voldeed. Over het geheel liet het samenspel niets te wen- schen over, en daarom, op deze eerste uit voering afgaande, wekken we de liefhebbers van goed tooneelspelen en hun aantal is hier niet gering met aandrang op, in dezen schouwburg een avond door te brengen. Wq twijfelen niet, of dit eerste bezoek zal door meerdere worden gevolgd. Naar wij vernemen, beeft de heer A. Meijer toegegeven aan het hem van verschillende zijden te kennen gegeven verlangen om ook eenige equilibristen voor de voorstelling van morgenavond in »Musis Sacrum" te enga- geeren. Hij is er in geslaagd met den troep onder directie van den gunstig bekenden equilibrist Delavarre, gedurende geruimen tijd verbonden geweest aan den beroemden circus van Busch en aan het Royal-Aquarium te Londen. De heeren Alber en Basch hebben hun tent weder opgeslagen en beginnen heden avond hun voorstellingen. Ze zijn goede be kenden en behoeven daarom eigenlijk geen bijzondere aanbeveling. Toch wijzen wij op het nieuwe programma, waarmede zij optreden, en dat steeds in zijn geheel wordt uitgevoerd. Zeer aan te bevelen zijn ook de kinder- en familievoorstellingen, die van Woensdagmiddag af zullen worden gegeven. Op deze voorstellingen hopen wy nader terug te komen. Gistermorgen zijn 2 kinderen van P. C. Bijlo, wonende in de Nieuw-Westfranken- landsche laan, in de Buitenhaven gevallen, en daaruit ongedeerd gehaald door Hendrik Pioo'y en Jan van Hoek, beiden wonende in genoemde laan, die zich daartoe gekleed te water hebben begeven. Hedenmorgen is Th. Melchers, knecht aan den stoommolen sDe West", door een paard van dien molen een been stukgeslagen. Het heeft H. M. de Koningin-weduwe, Regentes, behaagd den buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister der Koningin te Weenen, den heer J. A. Mazel, in buitenge wone zending af te vaardigen naar het Servi sche hof ter overhandiging aan Z. M. den koning van Servie van Hr. Ms, antwoord op de brieven van dien doorluchtigen vorst, houdende kennisgeving van de aanvaarding der regeering dooi hoogstdenzelve. (Stct.) De Eerste Kamer komt den 19n dezer bij een ter afdoening van eenige ontwerpen, waaronder het handelstractaat met Spanje en tot het afdeelings-onderzoek van de bedrijfs belasting. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijles schatkist óp 1 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 6,935,761.25 en bij de betaalmeesters- 1,266,810.73 Te zamen f 8,202,571,98j£ De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 6 Juli a.s. niet plaats hebben. Bq de onjuiste meening, in sommige bla den verkondigd, dat men bij de opgave van zijn vermogen voor de vermogensbelasting zou mogen aftrekken het 20-voud van het loon, den kost en de inwoning van dienstboden, alsmede van uitkeeringen, dieonverschul- d i g d gedaan worden aan kinderen en andere personen, is het den minister wenschelijk voorgekomen, den inspecteurs aan te schrij ven op dezen bij de wet niet toegelaten af trek speciaal toe te zien. Ten dienste der vermogensbelasting is door den minister van financien aan de inspecteurs en ontvangers der registratie verzonden eene lijst van personen, die in Nederlandsch Indië vermogen bezitten. De heer M. C, J. Schumacher, ingevolge koninklijke machtiging benoemd tot vice- consul te Bakou, is in die hoedanigheid door de Russische regeering erkend. De heer mr. J. Kappeyne van de Coppello, die in September als lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland aan de beurt van aftreding is, zal zich met herkiesbaar stellen. Volgens een bericht, dat het Berliner Tage- blatt uit Den Haag ontving, zou de Czare- witsch op zijne terugreis uit Engeland onze Koninginnen op het Loo bezoeken. De RaagseheOt. wil reeds weten dat, ofschoon de beschrijving voor de vermogens belasting niet geheel is afgeloopen, op een opbrengst van over de 12 millioen gerekend kan worden, in plaats van de f8,700,000, zooals door den minister van financiën ge raamd werd. De nieuwe vice-president van den Raad van Staten, jhr. mr. Johan Aemilius Abraham van Panhuys, is, zegt het "Vaderlandeen man van 56-jarigen leeftijd. Hij begon zijne ambtelijke loopbaan als buigemeester van Rauwerderhem, daarna van Tietjerksteradeel, om in 1880 benoemd te worden tot burge meester van Groningen. In 1883 volgde hij graaf "Van Heiden op als commissaris des Konings in de provincie Groningen, welke betrekking hij nu enkele maanden geleden met die van commissaris in de provincie Overijsel verwisselde, De heer Van Panhuys staat bekend als een man groote scherpzin nigheid, van onvermoeide werkzaamheid en energie, bovendien van echt vrijzinnige be ginselen. Naar wij vernemen, zijn in Nederland reeds 52 adressen aan den minister van financien gezonden met ongeveer 2200 liandteekeningen, ter ondersteuning van het verzoek der tele graafambtenaren in zake de gewijzigde pensioen-wetsontwerpen. JB,bl In verband met het groote gebrek aan veevoeder in Duitschland hebbeu de Pruisi sche staatsspoorwegen zich tegenover de Ne derlandsche spoorwegen bereid verklaard, om voor het vervoer van turfstrooisel en voe dingsmiddelen uit Nedei land lagere vrachten in te voeren. Men meldt aan de N. jR. Gt. uit 's-Gra- venhage Thans is de quaestie van de benoeming der juryleden voor de tentoonstelling te Chicago opgelost. Voor Nederland zijn behalve voor de afdeeling schoone kunsten benoemd de heeren D. Blooker, lid der firma J. C. Blooker, te AmsterdamH. T. Wilkens, chef der firma Van Duiken Weiland Co., te Rotterdam E. H. Krelage, lid der firma E. H. Krelage Sc Zn. te Haarlemen E. von Saher, directeur van het museum van kunstnijverheid van de Ned. maatschappij tot bevordering van nijverheid, te Haarlem. De aangekondigde vergadering van oud- weezen enz. in zake Neerbosch opgeroepen door de heeren gehr. Houtman en L. Joh; Fillet wordt te Utrecht gehouden den 5n Juli a.s., des namiddags ten 2 ure, (en niet 2'A uur, zooals eeist was vermeld). Door het hoofdbestuur der j> Alliance Israelite Univ.', zijn aan de verschillende afdeelingsbe- sturen wenken gegeven, die noodig zijn, wil men door het «poedig bijeenbrengen van gel den de naar Amerika reizende Russische joden helpen. Te Rotterdam wil men een passantenhuis voor hen stichten. Te Groningen is uit de Spinhuisgracht het lijk opgehaald van den heer J. P. I., effecten handelaar aldaar. Te Mijdrecht overleed Donderdag, in den ouderdom van 86 jaar, Bait Slemp, oud-strij der van 1830—1831 en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Er zijn aldaar nog drie oud-strijders in leven, genaamd: A. Goes, P. Catsburg en H. v. d. Neut, die allen nog volkomen gezond zijn. 's-Gfrsvenhage. De minister van marine, die van zijn buitenlandsche reis is teiugge- keerd, begaf zich gisteren ter audiëntie bij H. M. de Koningin-Regentes, naar het Loo. De minister van binnenlandsche zaken is gisteren naar zijne buitengoederen in Zeeland vertrokken, teneinde aldaar een achttal dagen in vacantie door te btengen. Ingezonden medcdecllngen, betreffende zaken van particulier liandcls- cn nijverheidsbelang. 2Ü Cent*pee regel zij een hoekje iugeiuimd voor de Sequaii- middelen. Sequah's Prairie-llower is onschat baar voor lever- en nierziekten, waterzucht en de gevolgen van dyspepsie. SEQUAti-olie is 't beste uitwendige middel dat bekend is tegen rheumatiek, jicht en heupjicht. De uit werking dezer middelen faalt nimmer. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.35 Old. per flacon. Bij de Zaterdag en Zondag te Fi ankfort gehouden roeiwedstrijden heeft Nerctts van Amsterdam tweemaal een eersten prijs be haald voor Scuiling, een eersten voor soude vier", een premie voor oude vier" en een premie voor sjonge vier". De Times verneemt uit Kano, dat te Mekka sedert het begin van Juni 5000 menschen aan de cholera gestorven zijn. De pelgrims beginnen naar huis te gaan. Uit Jeddah komt bericht, dat de cholera te Mekka aan liet afnemen is. Het Engelsche schip Corinth ts op den Stillen Oceaan in volle zee vei brand. De bemanning, die, na viuchtelooze pogingen tot blusschen, het schip verliet, dreef vijf dagen in een boot rond, tot eindelijk de arme uitgehongerde schipbreu kelingen door het stoomschip Fifeshtre aan boord genomen weiden. die dan gereed zijn aan de orde zullen ge steld worden. Mijnheer de Redacteur. Heeft ook de weikman belang bij de uitbreiding van het kiesrecht? Ziedaar een vraag, die ik mij zeiven al meermalen gedaan en met anderen besproken heb, ook met andersdenkenden maar toch, zoo kan er niet het voor en tegen van besproken worden, dat bij mij niet als een paal boven water staat, dat ook do minder met aard- sche goederen bedeelden aanspraak op dat recht hebben. Of men nu al eenige guldens meer of minder belasting betaalt, duidt dat tevens kennis en geschiktheid aan Ik beweer van neener zyn heiaas onder de werklieden velen, wten het vol strekt onverschillig is, of zij a! dan niet van dit recht uitgesloten worden, maar ook onder de tegenwooidige kiezers treft men zulken aan. Wij werklieden, die iangs ordelijken weg vei- betering in veie slechte toestanden willen bren gen, wij hebben wel degelijk aanspraak op het kies recht. Wie toch moet in de allereerste plaats den weikman te hulp komen? De wetgever. Kunnen wij dus in de Tweede Kamer personen kiezen, die een open oog hebben voor de belan gen van den v.eikman, dan ligt het voor de hand, dat zij den wetgever zullen herinneren in vele toestanden verbetenng te brengen, ja hem daarin krachtig teizijde staan Daarom, en danom alleen, vragen wij het kies rechtmen heeft het vulk ontwikkeldmen heeft het lezen geleeid, nu viaagt het ook een stem in het kooi. Laat het daarom den weikman mei onver schillig zijn, hoe het met de vvetsontvvei peil tot uitbreiding van het kiesrecht afloopt. liet aAi- gemeen Nederlandsch Werkhudenvei bond" heeft eene vei gr. dating op touw gezet, die gehouden zal wotden op Zondag 23 Juli a.s, des namid dags ten -1 ute, waarschijnlijk in het aGebouw vooi Kunsten en Wetenschappen" te 's-Graven- hage het noodigt daarop iedere veieemgmg met haia leden alsmede particuliere peisonen. Bij duizenden koine men op om een kiichtige stem te laten hooren, dat men uitbreiding van kiesrecht vei langt, dat men gaarne de wet van onzen minister van binnenlandsche zaken, den heer Tak van Pooitvhet, ondeisteunt. Laat nu alle partijbelangen achterwege de lioofdzauk is dat door aone uitbreiding van bet kiesiocht onze zedelijke en stoffelijke toestand verbeteid kan woiden. Op dan, mannen, het geldt hier het verknjgen van een zaak, die, mocht zij met krachtig onder steund wotden, veel kans heeft, zoo besnoeid te worden, dat het eigenlijk geen kiesrecluuit- breiding meer heeten mag Laat de grondwet voor ons geen artikel bevatten, dat een doode letter is, dat ieder Nedeilandsch staatsburger gelijke buigerhjke iechten heeft. Laat mets U weerhouden de motie te helpen ondersteunen, die het «Algemeen Nederlandsch Werklieden verbond" aan den vooizittei van de Tweede Kamer der Staten-Genei aal wil kenbaar maken, hoe meer veieenigingen die door hare afgevaardigden teekenen, hoe meer particuliere handteekenm- gen daarop vooi komen, des te krachtigei zal zij klinken. Laat de dag van 23 Juli a.s. een dag zijn, waarop het »Alg Neder). Werkliedenveibonl" bezadigd in zijn handelen, maar ernstig in zijn eïsch, ziüh uitspreekt dat het een reeds te lang onthouden jecht eisclit. U dankzeggende voor de verleende plaats ruimte, teeken ik mij hoogachtend, mede namens mijne overige bestuursleden dei afdeeling Schie dam van bov engenoemden Bond. Dw dw. dienaar G. W. Snei,. BURGERLIJKE STAND Gebaren s 1 Juli. Anna Maria, dochter van L. van den Toorn en M. E. van Oorschot, Bant. Cornells en Johanna Petroneüa, zoon en dochter van A. van Woerkom en G. van "Wieringeri, Nieuw- TV estfrankenlandscha laan. 2. Helena, dochter van A. van Woerkom en D. J. Luhring, Buitenhaventoeg. Pieternella, dochter van C. L. Schneider en J. C. van der Beek, laan On* Genoegen. Sara Hendnka, dochter van C. Baron enM. J. Tieland, Botterdamsche dijk. Overleden3 Juli. Leonardus de Woif, oud 63 jaar, Bange Achterweg. Ondertrouwd1 Juli. W. L. van der Steen en A. Kool. "Voorspoedig b'evallen van een ZOON.- M. KRAMERS—Nolet. Kralingen, 2 Juli 1893.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3