A0. 1893. Woensdag 5 Juli. N°. 8307. S 1. a Tiveede Blad Zevenenveertigste Jaargang. ten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UIT gÏveI^TT. odé. Binncjilandsche Cericliten. Post en Telegraphie, üi «I rang tseü rtta. ook aren •aat, vaar i. AnoNNEMENTSi'iujs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. lags SCHIEDAM, 8 Juli 1808. De Rotterdamsche tramweg maatschap pij vervoerde in de maand Juni j'.I. 607,343 reizigers met een opbrengst van f 46,949,58 tegen 581,794 reizigers met een opbrengst van f44,536,54Vs in Juni 1892. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1893 heeft bedragen 3,049.433 reizigers met een ontvangst van f240,845,77, tegen 2,731,432 reizigers met een ontvangst van f 217,652,41 Vs over datzelfde tijdvak in 1892gevende dit jaar een vooruitgang van 318,00 i reizigers en een vooruitgang van f 23,193,3634 in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1893 beliepen f 102,212,81, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1892 f93,889,96 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1893 beliep f 343,058,58, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1892 f311,542,37 34 beliep. Een drietal predikanten bij de Ned.-herv. gemeente te Nijmegen, de heeren Jb. Mou- lijn, F. W. Smits Pzn, en E. A. Cr. van Hoogenhuyze, legden in de Nijmeegscke Ct. een zeer gunstige verklaring af ten opzichte van de weesinrichting te NeerboSeh en het bestuur, ïOns zeggen zij is het behoefte te verkleien, dat wij, jarenlang met de familie Van 't Lindenhout en de weesinrichting bekend, waar de eerstondergeteekende sedeit 1884 we kelijks catechiseort, den heer en mevrouw Van 't Lindenhout hooger hebben leeren achten en hartelijker hebben hefgekregen, naarmate wij hen beter hebban leeren kennen. Ons vertrou wen op lien is in spijt, neen, tengevolge van al wat dezer dagen tegen hen geschi even is niet geschoktintegendeel bevestigd en ver sterkt." Over de financieele omstandigheden der familie Van 't Lindenhout wordt het volgende meege deeld »De heer Van 't Lindenhout verrijkt zich met het geld, dat voor de weezen wordt ingebracht, luidt de beschuldiging. Waarheid isdat de directeur met zijn gezin de dagehjksche con sumptie vrij beeft, plus éen duizend gulden traktement 's jaars, dat tot twee duizend gulden verhoogd is, sedeit de opbiengst der drukkerij in de Brouwerstraat alhier gestort is in de kas der weesinrichting. Zoo ook genieten zijne beide zonen een bezoldiging ieder van f 2000. Maar waarheid is niet minder, dat, als de kas schraal voorzien is, de directeur en zijne beide zonen de eersten zijn, aan wie de traktementen niet worden uitgekeerd, zoodat de heer Johannes Van 't Lindenhout de laatste jaren duizend gulden in zijn vermogen is achteruitgegaan. Hem, die een toonbeeld is van milddadigheid op alle ge bied als een dienaar van den mammon te hooren voorstellen, is voor allen, die hem kennen, eenvoudig belachelijk." De Ochtendbode ontving bezoek van een 18-jarig timmerman, wiens naam bij de 0.10. B ÏI R E! A U s B8ÏEM8TBAAÏ, 31 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van ecne Courant1.10, Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal' berekend. redactie is te vernemen, eerst sedert het najaar van 1892 uit Neeibosch ontslagen na er 5 jaar geweest te zijn, terwijl zijn zuster er nog is. Deze vei klaarde dat de toestanden nog even slecht zija als in den tijd, waarvan de meeste verklaringen spreken Het voedsel is er, volgens hem, zoo ellen dig, dat de kinderen er geregeld het biood stalen, dat bestemd was voor de paarden der bezoekers. Dat ook de mishandelingen niet opgehouden hebben, blijkt uit het volgende feit, dat de bedoelde peisoon mededeelde, als zijnde voor gevallen m 't vonge jaar. Drie jongens, met namen .1. Smit, A. Kroon en A. Stapesma, hadden van een boer in den omtrek een boterham met spek gekregen, en hadden er een gedeelte van mede in het ge sticht gebracht. Toen de heer Van't Lmden hout dit merkte, werden de jongens voor dit vergrijp' naar de timmeimansweikplaals gebracht, half ontkleed op een schaafbank gelegd en met een drie- of vierdubbel touw afgeranseld, eerst door den directeur, toen door den smidsbaas, vervolgens door den klompenmakersbaas en eindelijk door den timmerman. De jongeus keimden van pijn, terwijl breede striemen hun op het lijf stonden". Zondagnamiddag had te Arnhem eene vergadenng plaats van weezen en oud-weezen van Neerbosch, die thans te Arnhem of in de omstreken wonen. Achtereenvolgens wer den bespioken de voeding en kleeding, de slaapzalen en de straffen De meesten dei- twintig tegenwooidigen spraken een ongun stig oordeel uit, zoowel wat de eerste drie punten betreft als ten aanzien der straffen. Een der aanwezigen bracht in herinnering, dat een meisje, met huiswerk bezig, hare muts had afgezet, waarop meviouw Van 't Lindenhout, dit ziende, haar de beide haar vlechten afknipte. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen: i> De vergadering van oud-vveezen, gehou den op Zondag 2 Juli 1893, ten huize van L. Liepenborst, Spijkerstraat no. 51 te Arnhem gehoord de verschillende besprekingen, over de door hen ondervonden behandeling in de inrichting verklaren eenparig, dat de behandeling vrij wel overeenstemt met de beschrijving doorden heer Van Houten gegeven in zijne brochure Tevens dringt Je vergadering er ten sterkste op aan, dat de heer Van 't Lindenhout, in het belang der weesinrichting, een aanklacht indiene bij de justitie, wegens de beleediging, vooi komende op pag. 22 der brochure van Van Deth". De Werkmansbode meldt: Onze vriend P. Nolting, president van de afdeeling Amsterdam enz., is werkloos. De patroon, dien hij geduiende omstreeks 22 jaar trouw heeft gediend, heeft door slapte van werkzaamheden eindelijk ook zijn oudsten knecht gedaan weik moeten geven. Zooals bekend is, is Nolting biljartmaker. Het aantal patioons is in dit vak zeer gering; en zoo dezen al wei k~ hadden, zou Nolting het er moeilijk kunnen vinden, vooral omdat hij als lid van den gemeenteraad nogal dik wijls werk moet verzuimen. Eene voor alle eigenaais van stoomketels belangrijke ondervinding is op de Pruisische staatssporen sedert eeuigen tijd opgedaan. Men heeft namelijk bevonden, dat petroleum een uitstekend middel is tegen den vijand van alle stoomkels, den ketelsteen. De petro leum wordt na reiniging van den ketel öf tegen de binnenwanden van den ketel gespoten óf aan het water van den gevulden ketel toegevoeid, zoodat zij bij langzamen afvoer van het vva'er oveiai gelijkmatig op den poreusen ketelsteen blijft zitten en daarin tiekt. De werking bestaat hierin, dat de petroleum bij het indringen in de poriën van den ketelsteen dezen doet splijten, zoodat hij óf binnenkort in stukken van de wanden valt óf toch zoo bewerkt wordt, dat hij met behulp van werktuigen of door een kraehtigen waterstiaal kan worden verwijderd. Nadeehge inwerking van de petroleum op de ketel- wanden enz. is tot nu toe niet waargenomen. Voorts deelt het Centralblatt der Bauver- waltung, waaraan het bovenstaande is ont leend, nog mede, dat voor groote locomotieven alle 14 dagen ongeveer 1 KG, voor tender locomotieven ruim i/s KG en voor andere stoomketels over een tijdvak van 14 dagen tot 2 maanden V* tot 2 KG petroleum noodig zijn eene zeer geringe uitgave, als men let op de ïesultaten van het zoolang gezochte middel. Men meldt uit Bunnik aan de N, B, Ct, De opgravingen op de plek waar eenmaal da Romeinsche legioenen gekampeerd waren, zgn in vollen gang. Op eene aanmerkelijke diepte nabij het fort sVechten" heeft men een schip voo«* den dag gehaald. Verder werden opgedolven speren, aarden kruiken, munten van keizer Nero en Vespasianus, uit welke laatste dus de tijd te berekenen valt wanneer de Romeinsche cohorten hier ver blijf hielden. Eene massa beenderen nog niet tot een bepaald soort dieren thuis ge- biacht, maakt een groot doel uit van den oogst. Uit het oogpunt van oudheidkunde ligt hier een goudveld voor ons, waarin slechts de spa behoeft gezet te worden om schatten voor een museum te voorschijn te brengen. Te Scheveningen worden sedert eenigen tijd onderhandelingen gevoerd over den aan koop van eene groote uitgestrektheid duin- grond uitgestrektheid duingrond aan den Harstenhoekvveg. Het voornemen is dit terrein in te richten voor een groote renbaan tot het houden van wedrennen met paarden. Te Barendrecht is zekere C. v. W., door de politie betiapt terwijl hij zich meester maakte van drie jonge ooievaars uit een nest, op de schuur van de wed. Leenheer. Door verkeerden wisselstand is Zondag d e trein van Doetichem bij Zevenaar op twee goederenwagons geloopen. Verscheidene peisonen werden gekwetst. Een postconducteur kreeg een diepe wonde boven het oog. De stationsassistent uit Weel werd aan het hoofd inwendig bezeerd. Haarlem. In eene vergadei mg, door het bestuur van de (oude) katholieke kiesvereeni- ging van het district Beverwijk alhier ge houden met gedelegeerden uit vei scheiden gemeenten van het district, teneinde de hou ding der vereeniging vast te stellen bij de heden te houden herstemming, is, naar de Tijd bericht, de volgende motie aangenomen: »De vergadering, van oordeel, dat rar. Th. Borret als katholiek de voorkeur moest hebben tegenover den heer Van Loenen Martinet, ver klaart, zich toch op de volgende gronden van stemming te zullen onthouden do. Omdat men zijn geweten met wil bezwaren roet zijne stem te geven aan eenen wegbereider van het algemeen stemieeht, wat jammeilijke gevolgen zal hebben voor ons vaderiand. 2o. Omdat ror. Tb. Borret nog geen woord heeft teruggenomen van zijne vuiige verdediging van de legerwet-Bergansius, op 24 April 1891 gehouden m de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Eene wet, welke ons de ondragelijkste lasten opgelegd en onze vrijheden verkort zou hebben, reden waarom wij in de toekomst ook op dit punt voor mets zijn gewaarborgd. 3o. Omdat eenige i.g. leiders getoond hebben, geen eensgezindheid te willen, door eenen ver- zoenings-candidaat, door hoogst achtenswuaidigo onafhankelijke kiezers gesteld, niet de minste nota te hebben genomen, daardoor het bewijs leverde, dat zij het district Beverwijk aan het liberalisme met willen ontiukken, wat op 20 Juni volgens den uitslag van de stemming een voldongen feit ware geweest. De volle verant woordelijkheid Iaat de vergadering voor hunne rekening. Mitsdien worden alle R.-k. kiezers, welke met ons strijd voeren tegen de verderfelijke begin selen der 19e eeuw, dungend vet zocht, zich van elke deelneming bij de herstemming te ont houden of blanco te stemmen. De gelegenheid tot verzending derconespon- dentie naar New-York (via Ritterdam) bestaat door middel van het stoomschip Amsterdam, De laatste huslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 5 dezer, des namiddags ten 2.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behooit duidelijk op het adies vermeld te worden. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Oost-Indie (met uitzondei mg van Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Metapi. De laatste buslichting aan- i' het postkantoor te Rotterdam is bepaald opr8 - dezer, des voormiddogs ten 2.30 ure spoortijd. i r£A?yS ^4 5s Suft si :*M' "i r (T Ir L «J

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5