A°. 1893. Donderdag 6 Juli. N°. 8308. Eerste Blad. KENNISGEVING. Zerenenyeertigst© Jaargang. Buitenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. ÏBASKIIJK. - In; de Kamérzitting van gisteren be- k streed Delcasse het schrappen van het krediet van 24 millioen voor Anam en Tongkin sprekende over Siam, verklaarde hij, dat men er de Siameezen toe dwingen zou, toe te geven aan Frankrïjks eischen. Het zou gevaarlijk zijn voor Siam zich langer te verzetten. De oproerige beweging door de studenten veroorzaakt duurden gisternacht voort. Alle lantarenpalen op den boulevard Saint-Michel zijn neergehaald. Tot aan den boulevard St. Germain heerscht er volledige duisternis. Een kiosk is stukgeslagen en in brand ge stoken, zoodat er een groot vuur vlamde bij de brug Saint-Michel. De politiedienaren hielden niet op eene charge uit te voeren. Tot een uur 's nachts duurden de wanorde lijkheden voort. Gistermorgen bewoog zich een ontzaglijke menigte op de boulevards. Het comité der studenten doet een beroep op de kalmte der goedwilligen. De studenten trekken naar het hospitaal der Charitéop straat is het stamp vol nieuwsgierigen, die door de bereden politie in bedwang gehouden wordt; de menigte schreeuwdesLeve de gardeEr had een onbeschrijfelijke tumult plaats. Er zijn 30 gekwetsten; tien agenten van politie zijn ernstig gekwetst. Gisteravond om 6 uur zjjn er weder nieuwe hevige botsingen ontstaan op de Place Saint Germain by de Rue Rennes. De menigte, waaronder geen studenten waren, wierpen rytuigen en trams omver en wierp met pro jectielen. Gardes te paard verspreidden her haaldelijk den volkshoop. Verscheiden indi viduen staken roode zakdoeken aan stokken in de hoogte. Een groot aantal personen kwamen met de hoeven der paarden in aanra king. Er zijn vele gekwetsten. Ook in de Rue Bussy en op den hoek van de Rue de Seine werden rijtuigen omvergeworpen. Bij het paleis Bourbon had geenerlei in cident plaats. Het Quartier Latin heeft het aanzien van een bestormde stad. Verbrijzelde lantaarns de winkels geslotenpatrouilles voortdurend heen en weer loopend. Tot 9 uur werden nog voortdurend talrijke charges uitgevoerd, van de Pont Saint Michel af tot aan de prefecture. Een eskadron dra gonders bezet het voorplein van de Notre Dame, gereed om tusschen beide te komen. De agitatie duurt voort. Van het chatelet tot de Rue Monge is de boulevard afgesloten. Alle circulatie is voor rijtuigen en voetgangers verboden. De Associatie der studenten heeft een ma nifest uitgevaardigd, waarin zy de wanorde lijkheden van gisteren afkeurt. Sedert middernacht keerde de kalmte in de studentenwijk terug. De menigte ver strooide zich. Politie en troepen keerden naar de bureaux en kazernen terug. De ministers zullen hedenochtend in rade bijeenkomen. DUJTSCHIANB. In de troonrede, gisteren tot opening van den Rijksdag uitgesproken, verklaart keizer ^Wilhelm, dat sedert de indiening van het verwerpen militaire wetsontwerp, de politieke toestand van Europa onveranderd is. De be trekkingen van het Duilsche rijk tot het bui tenland zijn tot mijne groote tevredenheid steeds volkomen vriendschappelijk en geen oogenblik bedreigd geweest. De verhouding der militaire macht van Duitschland tegen over die van onze naburen is intusschen op nog ongunstiger wijze uitgekomen dan in het afgeloopen jaar, en de verdere voltooiing onzer weerkracht wordt, met het oog op de vorderingen van het buitenland, tot eene dringende noodzakelijkheid gemaakt. Tot vervulling der mij bij de grondwet opgelegde plichten, meen ik onwrikbaar en met alle middelen te moeten streven naar de vorming eener voldoende krachtige verdediging van den vaderlandschen bodem. Het nieuwe wets ontwerp, dat daartoe zal worden ingediend, vermindert de eischen van persoonlijken dienst en houdt beter rekening met de draagkracht der belastingschuldigen. Eene spoedige afdoening van dat ontwerp is noodig, opdat de indeeling dér recruten van dit jaar nog op den nieuwen grondslag kunne plaats hebben. De vraag, hoe de kosten van het ontwerp zullen gedekt worden, maakt nog een punt van voortdurende overweging uit. Tot het einde van het loopende dienstjaar zullen de martriculaire bijdragen der verschillende Bondsstaten daartoe kunnen worden aange wend. De troonrede besluit met het uitspreken der hoop, dat de keizer en de hooge bonds- vorsten des vaderlandlievenden en offervaar digen steun van den Rijksdag niet zullen ontberen. De keizer heeft de door hem voorgelezen troonrede besloten met de volgende voor den vuist gesproken woorden: sGaat heen, myne heeren; ons aller God verleene u Zijnen zegen by het totstandbren- gen van een eervol werk, tot welzijn van ons vaderland. Amen I" Dit scheen'op de vergadering een diepen indruk te maken. In het Pruisische Huis van afgevaardigden antwoordde de minister van eeredienstop eene tot hem gerichte interpellatie, dat bij bet uit breken eener nieuwe cholera-epidemie feite lijk dezelfde maatregelen worden voorga- schreven als in 1892; de belemmeringen van het verkeer zullen evenwel tot een minimum worden beperkt. BtlfilE. De leden der rechterzijde uit de Kamer en den Senaat hebben gisterochtend eene bijeen komst gehouden, waarin besloten is de for mule te ondersteunen, volgens welke het kiesrecht voor den Senaat toegekend wordt aan degenen, die voor de Kamer liet meer voudig stemrecht bezitten, voor zoover dezen op zijn minst den leeftijd van 35 jaar heb ben bereikt. ENGELAND. In het Hoogerhuis deelde lord Rosebery gisteren mede, dat het hof van cassatie te Konstantinopel uitstel had toegestaan in de zaak der twee veroordeelde missionarissen te Angora, Zij zullen vervolgens gratie krijgen en buiten het land worden gezonden. Het voorstel van Denemarken tot bijeen roeping eener conferentie over den interna tionalen handel in vervalschte boter is nog niet ontvangen. De correspondentie daarover duurt voort. Het koninklijk aardrijkskundig genooot- schap te Londen heeft Zaterdag j.L besloten dat vrouwen niet als leden zullen worden aangenomen. De sociaal-democraten hebben Zondag op Trafalgar Square eene bijeenkomst van werk- loozen samengeroepen om te protesteeren tegen wat zy de geldverspilling voor het huwelijk van den hertog van York noemen. Een spreker kondigde aan dat op den dag van het huwelijk de werkloozen zich op Tower-Hill zullen vereenigen, om »aan de menschen, die zich vermaken de groote ellende te toonen, die om hen heen heerscht." Een zelfde byeenkomst heeft in Hyde Park plaats gehad. SPANJE. De heer Canovas, de vorige minister-pre sident, heeft aan den minister van justitie een brief geschreven, waarin hij zegt dat eene crisis onvermijdelijk is. De ministerraad hield gisterochtend eene vergadering. Men gelooft, dat de crisis spoe dig geëindigd zal zijn. PORTUGAL. De Kamer van pairs heeft eene motie ver worpen, strekkende tot verdaging van de invoering eener nieuwe zegelbelasting, totdat eene korting op de coupon der obligatiën van de tabak-maatschappij zal zijn in toepassing gebracht. EGYPTE. Naar uit Kaïro aan de Times gemeld wordt, gelooft men aldaar dat de khedive den sultan verzocht heeft Turksche troepen te zenden ter vervanging van de Engelsche bezetting en de terugroeping van lord Cromer uit te lokken. De provinciale gouverneurs hebben adres sen aan den sultan in circulatie gebracht, waarin tevredenheid wordt betuigd met het bewind van den tegenwoordigen khedive en geprotesteerd word tegen de vreemde in terventie. GOVIUIT. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, dooi- het gebeele Rijk- 2.50. Afionderlijke Hommers- 0.10. BUREAUS BOTEKlTRiAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.ƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op de artt. 18 en 19 der Wet van den 14den September I860 [Staatsblad no. 138j, gewijzigd bij de wetten van 29 Maart 1877 (Staatsblad no. 53), - 15 April I860 (Staatsblad no. Cl) en 10 Mei 1890 (Staatsblad no, 83). Brengen ter openbare kennisdat dc bij art. 17 dier Wet bedoelde lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleencn van inkwartiering en onder houd in aanmerking kamer, met aanduiding van de mate, waarin ieder hunner, naar gelang van de be schikbare ruimte zijner woning en van de gebouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt ■daarin te kunnen voorzien, heden is aangeplaktdat die lijst van lieden tot en met den 19sten Juli e.k., ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst schriftelijk aan hen moeten worden ingediend tusschen den 22sten Juli en den 5den Augustus e.k. Zij achten het tevens niet ongepast, de inwoners bekend te maken met den inhoud van de artt. 13, 14 en 10 der hierboven aangehaalde Wet, luidende als volgt: Art. 13. De vordering van inkwartiering en onder houd geschiedt: voor liet krijgsvolk, bij bewoners van huizen of van .gedeelten van huizen, ter zake waarvan aanslag in de personeele belasting plaats heeft, naar eene huurwaarde, welker bedrag, volgens de Wet 'op het middel, geen aanspraak geeft op verminderde belasting; voor de dienstpaarden, bij alle personen, die over .gebouwen of getimmerten beschikken, bruikbaar tot stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zijn. Art. 14. Huisgezinnen waarin zich een kraamvrouw of een lijk bevindt, of waarin personen aan ernstige ziekten lijden, worden tijdelijk van inkwartiering vrij gesteld. In huizen, waarineenebesmettelijkeziekteheerscht, mag geenc inkwartiering geschieden. Deze omstandigheden worden vóór het uitreiken der biljetten aan de kwartiermakers, of bij detachementen nan de manschappen, medegedeeld aan den burge meester. De inwoner, die deswege in gebreke blijft, is gehou den de ingekwartierden voorloopig in zij ne wouing(mits daarin geene besmettelijke ziekte heersche) op te nemen en ten spoedigste, voor eigen rekening, in hunne be hoorlijke huisvesting en onderhoud elders in de ge meente te voorzien. Deze laatste verplichting vervalt, wanneer het gemis der bedoelde opgaaf buiten de schuld ligt van den inwoner, in welk geval, op diens latere mededeeling der reden van vrijstelling, de burgemeester een ander kwartier aanwijst. Huisgezinnen, zonder mannelijke personen boven do 20 jaar, worden niet met inkwartiering belast. Ontstaat eene reden van vrijstelling tijdens de inkwartiering, dan wordt door den burgemeester, na kennisneming daarvan, een ander kwartier aan- gewezen. Art. 10. De inkwartiering en het onderhoud wor den bij gelijks beurten onder de inwoners verdeeld, met dien verstande evenwel, dat de krijgslieden, tot dezelfde compagnie of hetzelfde escadron behoorende, zooveel doenlijk in de nabijheid van elkander en van hunne paarden worden ingekwartierd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 5den Juli 1893. Burgemeester ert Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1