h 1 IS 14 k t u r ft 4 ft II3 4 1^ 4 |rf 1:4 Bimienlaiidsclie Berichten. Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. Koloniën. yJ| gpMMIBHlftWtoKtofc il^¥rr 1 »*f •»fr",Mlffrll i!i Hr 4 c hi \n 1 A ui I >5 ;1 j lil ■f CHINA. TJit Shangai verneemt de Times dat de ~Zwepdsche zendelingen Wikholna en Johans- sen tijdens een oproer te Sungpu. honderd mijlen ten noordwesten van Hankow, ver moord zijn. SCHIEDAM, 5 Juli 1893. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de \erjaardag van H. K. H. de prinses "Von Wied. Tot de aantrekkelijkheden der kermis be- hooren voor vele kinderen ook de wedstrijden in den tuin der Officieren-Vereeniging. Wat een gejoel, wat eene luidruchtige vreugde bij die talrijke kleinen op Maandagavond Hoe zij meeleven met de avonturen van den geliefden Jan Kiaassen, den oud-Hol!andschen door alle tijden heen onveranderlijken Jan Kiaassen, die met zijne laconische kalmte en echt Spartaansellen heldenmoed zegevierend uit eiken strijd treedt 1 En met welk een vuur en krachtsinspanning nemen zij deel aan den wedstrijd. Inderdaad, het is aardig die feestvreugde bij te wonen, ook voor vol wassenen. Bij het zien van die blozende en van vreugde stralende gezichtjes is men het bestuur dankbaar voor het uitmuntende idee en niet miuder voor den grooten tact, dien het bij de leiding der wedstrijden aan den dag legt. De Dinsdag was even prettig als de vorige dag. Weer groote vreugde en inspanning bij de kinderen, nu bij degrootere; belangstel ling in den afloop der wedstrijden bij de ouders. De poppenkast was nu door eene voorstelling in de zaal vervangen, waar jeug digen en volwassenen zich vermaakten met de kunstverrichtingen van den prestidigita- teur en de grappen van zijnen luimigen helper Jan. Waarlijk, deze feestelijkheden zijn uit muntend geslaagd, te meer omdat zij door het fraaiste weder begunstigd werden. De vereenigde tooneelisten van den Park schouwburg te Amsterdam gaven gisteravond in de nette schouvvburgtent op de Wester kade »de Bedelares'", een uit het Fransch vertaald drama m 5 bedrijven. Het stuk is, wat men gewoonlijk noemt: een echt kermis- stuk, wil men een anderen naam, dan zou men kunnen zeggen: een sensatiedrama. Daar de ondeivinding echter leert, dat dergelijke stukken het meeste publiek trekken, zullen wij ons wel wachten, hiervan de directie een grief te maken. Het drama is bovendien goed vertaald en op de moraal valt niets af te dingen, den enkele uitdrukking had gevoeglijk weggelaten kunnen worden. Het spel was in vele opzichten verdienste lijk. Vooral de heer Barendse en de dames mej. Monch en mevr. FuchsBarbiers kweten zich uitmuntend van hunne taak. Ook de kleine juflr, Coiri Bigot verdient afzondetlijk genoemd te worden. Vcor deu heer Sluiters en een paar dames-tooneeiisten is het geen overbodige raad, dat zij wat duidelijker spre ken, want het gedruiseh van den draaimolen maakte ben van tijd tot tijd onverstaanbaar. Het met zeer talrijke publiek gaf door herhaald applaus zijne ingenomenheid met de opvoering te kennen. Als vervolg op ons bericht van gisteren deelen wij mede dat de tent van de heeren Alber en Basch een bezoek alleszins waardig is. Behalve de jongleurs- en gymnastische oefeningen, waaronder zeer sterke werden verricht, verdienen bijzondere vermelding de werkzaamheden van luitenant Weston met zijne comische automaten-familie en de pan tomime Asschepoester, welke uitmunt door gebarenspel alsmede sierlijke kostumes en decoratief. Wjj bevelen onzen stadgenooten een bezoek aan de net ingerichte tent ten zeerste aan, overtuigd dat zjj er een aangenamen avond zullen doorbrengen. Ongemerkt zijn onze stadgenooten er aan gewend geraakt, de Zaterdagavond-vermake lijkheden in den tuin der officieren-vereeni- ging door een vuurwerk bekroond te zien. Ook ditmaal zal zulks het geval zijn; pyro- technische verlichting en vuurwerk zullen niet ontbreken, en bovenal zal daaronder uitmun ten een nummer, waarmede door den ver vaardiger den heer Gall onlangs te Rotter dam een kolossaal succes werd behaaldseen levensgroote wielrijder in race-kostuum, rij wiel ouderwetsch model. »Als een met beleid werkend racer reed het jongemensch aan vankelijk zeer bedaard", lezen we in de E. Ct., maar al spoedig deed hij de heide wielen zóo snel draaien, dat Pïm het hem indertijd niet zou hebben verbeterd. Dit nummer was de clou van den avond, 't Moge den heer De Koe blijken, dat menzon onder neming op prijs stelt! De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 8 dezer niet plaats hebben. Eene talrijke groep van leden der Provin ciale Staten van Zuid-Holland hield gisterna middag te 's-Gravenhage eene vergadering in het sHotel Pauïez", om te beraadslagen over de verkiezing van leden der Eerste Kamer. Wjj vernemen, dat de heer T. P. Viruly, die voornemens was bij de aanstaande af treding zijn mandaat als lid der Eerste Kamer neder te leggen, zich voorloopig daarvan heeft laten terugbrengen. (AT. E. Ct.) De statistiek der sterften over Maart 1893 wijst aan, dat in Zuid-Holland, met eene be volking van 1,002,144 inwoners het aantal overledenen met levenloos aangegeven op 1000 inwoners per jaar bedroeg 22,36. Op 1000 inwoners komen in die statistiek de volgende gemeenten voorDelft met 22,47Dordrecht met 23,12 Gouda 32,01 Den Haag met 18,65: Leiden met 21,05; Rotterdam met 25,33 ea Schiedam met 16,77 overledenen. Ter geruststelling van hen, wier betrekkin gen mogelijk verpleegd worden in de tegen woordig zooveel besproken weezen-inrichtiog te Neerbosch acht de geneeskundige adjunct inspecteur voor Gelderland en Utrecht, dr. A. E. Post, het niet te onpas, om reeds nu mede te deelen, dat hij, terwijl de bedoelde weezeninrichting door hem vroeger meer malen reeds was bezocht, thans na lezing van het geschrift van de heeren Van Deth en Van Houten, deze inrichting in de laatste dagen meermalen en natuurlek geheel onverwacht heeft geïnspecteerd. Hij schrijft: De eerste zoodanige onverwachte inspectie, door den ondergeteekende in de laatste dagen ge- honden, had plaats op een laat avonduur, toen de woezen leeds te bed lagen. Dit bezoek werd gebracht in tegenwoordigheid van drie daarvoor aangewezen personen, wier namen en quaiiteiten de ondergeteekende voor het oogenbük niet zal mededeelen. Deze inspectie werd op volgende dagen door hem herhaald. Ztj hadden, evenals de eerste inspectiën, onverwachts plaats. Bij deze volgende inspectiën zijn de weezen éen voor een door hem in tegenwoordigheid van den geneesheer, aan die inrichting verbonden (den heer dr. De Blecourt), nagegaan. Als vooiioopige mededeehng nn want op heden zijn nog slechts luim 500 kinderen per soonlijk onderzocht, en dit onderzoek vordert tijd, kan het geruststellende bericht worden gegeven, dat bij geen der onderzochte kinderen ongedierte op de hoofden der verpleegden ic gevonden. Een betrekkelijk groot aantal kinderen leed aan tinea capitis (hoofdzeer), iets dat voor eene inrichting als deze volstrekt geen verbazing behoeft op te wekken, terwijl meerdere kinderen (in verhouding evenwel een gering percentage) aan scabies leden. Het bleek mij, dat de verpleeg sters der inrichting met veel zorg de hoofden dier ziekelijke kinderen reinigden. Demeesten leden hieraan reeds bij hunne opneming en bleken veel verbeterd te zijn tijdens hun verblijf te Neerbosch. Geheel onverwacht heeft ondergeteekende het middageten, toen dit voor de weezen was opgeschept (op borden aan lange tafels in de eetzalen), zich doen voortzetten, onderzocht en genuttigd van het bord van een der weezen. Dit middageten was goed toebereid en de kinderen aten het met smaak. (Eenmaal bruine boonen met spekvet, een ander maal rijst met vet en stroop.) Aan de zieke kinderen, in het ziekenhuis, werd, tijdens mijn gebee! onverwacht bezoek op bet etensuur aldaar, zeer smakelijk toebereid gebraden rundvleeseh, in plaats van spek, toe gediend, Op de slaapzalen beerschtebij mijn onverwacht bezoek, een zeer gewenschte netheid en goede orde. Elk bed was voorzien van een zeegras-matras, een zeegras-hoofdkussen, twee katoenen beddelakens, een moltonnen deken. Op geen enkel bed vond ik kleeren van kinderen als dekking, of wel de kleeren tot hoofdkussen op gerold (zooals in het bovenbedoelde geschrift van de heeren "Van Deth en "Van Houten staat vermeld). Do privaten op de slaapzalen heten tijdens mijn bezoek aan zindelijkheid niets te wenschen over. In meerdere bedden lagen twee kleine kindertjes naast elkaar. De grootere kin deren sliepen allen afzonderlijk in éen bed. Op elke zaal werd toezicht gehouden door een mannelijke of vrouwelijke beambte. De kinderen sliepen als rozen. Al de door mij bezochte slaapzalen waren evenwel overvuld. Van eenig onderzoek naar kastijdingen, die, volgens de schrijvers der brochure, zouden zijn uitgedeeld, onthield de ondergeteekende zich, om reden dat onderzoek niet door hem, maar door de daartoe aangewezen autoriteit dient te wor den en reeds is ingesteld. Bij het persoonlijk onderzoek der kinderen tot hiertoe bleek den ondergeteekende daaromtrent niets. Opmerkelijk vindt de ondergeteekende het, dat door hem van personen, die hij vóór zijn eerste bezoek te Neerbosch had ondervraagd omtrent enkele toestanden, wetende dat deze personen vroeger verpleegden zich in ongunstigen zin over do verpleging te Neerbosch haddon uitgelaten, nimmer eenige grief is vernomen tegen den heer directeur der weesinrichting. Integendeelal die verhoorde peisonen prezen de goedheid van den heer Van 't Lindeohout. Ook trok het de aandacht van den onderge teekende, dat, wanneer de heer directeur hem bij enkele inspectiën vergezelde, er altijd een ongekunstelde goede geest beerschte tusschen hem en de kinderen. Indien het den ondergeteekende vergund is om een individueel oordae! m dezen uit te spreken, dan is het dit: dat in dezen de goedheid de wijsheid bedroog, zooals blijkt uit eene veel te ruime toegeeflijkheid in de opneming van weezen. Zonder twijfel zijn er vele toestandendie verbeterd kunnen, zullen en moeten worden. Bij die gebreken, waai bij de overvulling eene eerste plaats bekleedt, zal de ondergeteekende thans met stilstaan. Hij kan dit thans bezwaarlijk doen, om reden het gansche onderzoek nog niet is afgeloopen. Toch meent hij deze geruststellende berichten reeds ter kennis van familie en be trekkingen der verpleegden te moeten brengen. Dat reeds verbeterd wordt, moge hieruit blijken, dat vóór maanden werd aangevangen met den bouw van een nieuw ziekenhuis, waarvan de bouw nu gevorderd is tot de eerste verdieping. Dit gebouw heeft eene breedte van 42 meter en eene diepte van 20 meter. Moge dit spoedig gereed zijn, dan zal ook hierdoor een der be staande minder goede toestanden verbeterd zijn. De adjunct-inspecteur eindigt met de mede- deeling, dat hij zich voorstelt, de wenschelijk geoordeelde verbeteringen aan de bevoegde autoriteiten mede te deelen. De wed. De Kraker, die wegens moord op haar echtgenoot werd veroordeeld en te Gorinchem gevangen zat, is, naar de Middelb. Ct. meldt, in haar geestvermogens gekrenkt en naar een geneeskundig jesticht ter ver pleging opgezonden. Gisternacht ten 2 ure had ten huize van den heer Henry Tindal, Sarphatikade te Am sterdam, een ernstige gasontploffing plaats. De huisbewaarder nam in het souterrein een sterke gaslucht waar en zonder eenige voorzorgen begaf hij zich met zijne vrouw met een lichtje in de bergplaats van den gasmeter. Onmiddellijk daarop had de ontploffing plaats. Natuurlijk dat de verwoesting in het souterrein het grootst is, de zoldering werd stukgeslagen en de vloer van de boven- gelegen vestibule iets opgelicht. Dat de ont ploffing vrij krachtig was bewijst de omstan digheid dat een gesloten deur op de derde verdieping met geweld opensprong en dat de lantaarn van het trappenhuis werd vernield. Brand had niet plaats. De huisbewaarder en zijn vrouw werden beiden zeer ernstig gewond. Men schrijft aan de N. E. Ct. uitBarneveld Maandag is bij den molenaar A. E. te Gaderen, van wien de vorige week 3 bergen en 2 schuren afgebrand zijn, op drie ver schillende tijden beproefd het woonhuis in brand te stekenmeer dan eens sloeg de vlam reeds naar buiten; gelukkig mocht men er telkens in slagen den brand in het begin te blusschen. Door de politie alhier is dadelijk een streng onderzoek ingesteld, doch totnog toe evenwel zonder resultaat. Te Afïerden gemeente Druten zijn twee kinderen van den kleermaker B,, die speelden in een kuil, waaruit zand gegraven was, onder het instortende zand bedolven geraakt en gedood. 's-Gravenhage. Met den koning en de koningin van Saksen komt te Scheveningen de aartshertogin Josepha, nicht van den keizer van Oostenrijk. Den 13n dezer zal prinses Waidamar van Pruisen in het Oranje-Hotel te Scheveningen aankomen. Na de voltrekking van het huwelijk van den hertog van York komt prinses Heinrich, die deze plechtigheid bijwoont, mede te Sche veningen. Maandagmorgen te 10 uur is men begonnen water in te laten in het kanaal door de land engte van Korinthe. Gisternamiddag heeft er eene ontploffing plaats gehad ju de steenkolenmijn te Thornbill nnbij Dewsbury. Er zijn 130 menschen bedolven. Vier lijken zijn gevonden. De putten staan in vlam. Men vreest, dat een groot aantal mijnweikers omgekomen is. De Italiaan Balsamello, uitvinder van het duikschip Balla JSaulica, heeft zich bereid ver klaard met behulp van die uitvinding bet bij Tripoli gezonken Engelsche pantserschip Victoria. weer boven te brongen, tegen eene belooning van 40,000 (f480,000.) De Balla Nauhca moet een gewicht van 700,000 tonnen kunnen opheffen en goed kunnen manoeu vreeren op een diepte van 400 M. Reuter's bureau meldt uit Alexandria, dat er Maandag te Yeddah 490 sterfgevallen aan cholera waren en te Mekka 260. BEVER WIJK, 5 Juli. Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal (vacature- Boreel van Hogelanden) werden uitgebracht 2636 geldige stemmen. Gekozen is de heer n»r. TIi. Li. M. 13. Borret ultrammet 1359 stemmendr. J. van Loenen Martinet (liberaal) verkreeg er 1277. Batavia, 2 Juni. Uit de Atjehsche Courant van 20 Mei Op 17 dezer, des avonds te 7 uur, bewoog zich de 2e brigade marechaussees, onder commando van den Europ, sergeant Kok tusschen Lampe- nerot en Laroreng, om oene andere stelling te nemen, toen zij op pl. m. 20 meter in een loop graaf een bende Atjehers ontdekten. j i W lét? fjh

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2