Donderdag 6 Juli. A0. 1893. N°. 8308, Tweede Blad Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. scion i COURANT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. 0.1U. BUREAU: BOÏEbTtBAAT, E 8 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Comant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweesaal berekend. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Zitting van 4 Juli. De zomervergadering werd door den com missaris der Koningin, mr. Fock, geopend met eene toespraak, waarin de voorzitter her innerde, dat sedert de jongste vergadering t,wee leden aan de Staten door den dood ont vallen zijn. Behoef ik u te herinneren zeide de voorzitter wie De Constant Re- hecque en Buys waren Beiden hebben steeds met de grootste belangstelling voor de belan gen van Zuid-Holland geijverd. Het is hier de plaats niet om in breede trekken ieders ver diensten te gedenken. Iu De Constant mis sen wij een man, die de practische landbouw belangen meer in 't bijzonder behartigde. Buys was de theoretische man, die als rap porteur menig gewichtig vraagstuk met groote welsprekendheid en zaakkennis en de meeste humaniteit voor uwe beraadslagingen en be sluiten voorbereidde. Het gemis van Buys zal in de verschillende betrekkingen die hij ver vulde en ook in deze vergadering diep gevoeld worden. De nagedachtenis van beiden zal steeds in eere worden gehouden." (Applaus.) De nieuwbenoemde leden, de heeren Wal deck en prof. Van der Lith, werden, nadat hunne geloofsbrieven waren goedgekeurd, door den voorzitter beèedigd en namen zitting. De verkiezing van leden der Eerste Kamer en van een buitengewoon lid van Ged. Staten is bepaald op 11 dezer. Mededeeiing werd gedaan van de verschil lende ingekomen stukken. De begrootings-ontwerpen met de daarbij behooreude stukken werden naar de afdee- lingen verzonden. ■Verschillende andere stukken zijn com missoriaal gemaakt, o. a. de ontwerp-besluiten tot nadere regeling der heffing van rechten voor het gebruik van het scheepvaartkanaal tusschen Rijn en Schie, in handen van de heeren Boonzajer, Schuur- beque Boeye, Bevers, Seret en Goekoop (voor Ged. Staten) voorstel tot herziening van het tarief van bruggelden voor den overtocht van de brug over de Oude Maas, verbindende de Hoekscha Waard met het eiland IJselmonde, i. h. van dezelfde heeren; voorstel tot wijziging van het provinciaal reglement op de jacht en visscherij, i. h. van de heeren Rinke3 Borger, Kerstens, Swets, Van Schaardenburg, Muller, Van Rees en Van Weel (voor Ged. Staten) advies van Ged. Staten betrekkelijk het verzoek om wijziging der prov. verordening op de stoomvaart iu de boezemwateren, in handen van de heeren Sluiter, Korteweg, Van Driel, Klein en De Ia Bassecour Caan (voor Ged. Staten) ontwerp-reglement ter bevordering van de paardenfokkerij in Zuid-Holland, i. h. van de heeren De Bie, Van der Oudermeulen, Crena de Iongh, O verwater, Snouck Ilurgronje, Waldeck en Van Weel (voor Ged. Staten) subsidie-aanvragen voor de aanstelling van een zuivelconsulent in Zuid-Hoiland en van de vereeniging ^Landbouwonderwijs" te Middelharnis, als voren voorstel tot verhooging van het subsidie voor de kosten van verandering der Turf marktstraat te Leiden, in handen van de heeren De Laat de Kanter, C. A. Molenaar, Conrad, s'Jaeob en Biussé (voor Ged. Staten) adres van het hoofdbestuur der schippers- vereeniging aSchuttevaêr", betrekkelijk de heffing van rechten op het scheepvaartka naal RijnSchie, in handen der commissie voor het scheepvaartreglement. Het adres van het bestuur de Westland- sche stoomtramweg-maatschappij, om provin ciaal subsidie voor het doortrekken der lijn. van de kom van 's-Gravenzande tot den Hoek-van-Holland, is in handen van Ged. Staten gesteld. Ter behandeling op 11 dezer is aan de orde gesteld de quaestie van de prov. verorde ning op de stoomvaart in de boezemwateren. Interpellatie- Visser. De heer Visser vroeg verlof om tot Ged. Staten de volgende vragen te richten Wat is de reden, waarom op de agenda voor deze vergadering niet voorkomt een voorstel van Ged. Statenbetreffende de uitvoering van de werken der vaartverbete ring van den IJsel naar de ringvaart van den Haarlemmermeer, waartoe in 1887 besloten is Wat hebben Ged. Staten sedert de laatste vergadering gedaan ter voorbereiding der uit voering van die werken? Wanneer denken Ged. Staten een voorstel daartoe bij dezevergadering in te dienen Het gevraagde verlof werd verleend en den interpellant gelegenheid gegeven tot ontwikkeling zijner vragen. Hij herinnerde daarbij aan de geschiedenis van den loop dezer zaak, van de verschillende besluiten achtereenvolgens, conform de voorstellen van Ged. Staten, door de prov. vergadering ge nomen. Het eenige punt dat nu laatstelijk nog ter beslissing was overgebleven betrof de uitvoering van den bouw der hooge brug bij Gouda. De bedoeling van het dienaan gaande door Prov. Staten genomen besluit was, Ged. Staten uit te noodigen deze zaak voor te bereiden door eene juiste beslissing, door deze vergadering te nemen. Wij mochten vertrouwen, dat in deze bij eenkomst een voorstel zou worden aanhan gig gemaakt. In stede daarvan is er niets op de agenda te dezer zake geplaatst en waar Ged. Staten steeds bereid waren omtrent deze zaak alle inlichtingen aan Prov. Staten te geven, bekruipt den interpellant de vrees dat thans niet zoodanige spoed wordt ge maakt als de buitengewone veelomvattende belangen eischen, die hier in 'tspel zijn. Veitraging van deze zaak kan tot velerlei schadelijke gevolgen leiden. Spr. wees hierbij speciaal op den onhoudbaren toestand van de Gouwekade Reeds in 1887 werd die on houdbaarheid eikend, en nu, zes jaren later, is de toestand nog onveranderd. Voor Boskoop en de huiseigenaren aldaar zijn de gevolgen der vertraging zeer schadelijk en eene andere urgente quaestie betreft de voor Gouda zoo gewichtige viaag, betrekkelijk de uitkeering die deze gemeente al dan niet zal behoeven te doen. Resumeerende, zeide de interpellant dat hij uit de vergadering van November 1.1. den indruk medenam, dat het moment daar was om eene beslissing te nemen over de al- of niet-uitvoering der werken; dat groote belangen schade lijden, wanneer daartoe niet zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan. Van daar de vragen, zooals spreker die geformu leerd heeft. De voorzitter zeide dat Ged. Staten zich voorstellen in de volgende vergadering deze vragen te beantwoorden. Met 't oog ook op de gemeenteraads-ver- kiezingen, die den 18n zullen plaats hebben, verzocht de voorzitter tevens de verschillende commissiên, hunne rapporten zooveel mogelijk te willen bespoedigen, opdat heden over 8 dagen, wanneer de Staten krachtens de wet weder bijeenkomen, de verschillende werk zaamheden ter behandeling gereed zijn voor dien dag en, des noodig, ook de volgende dagen. De vergadering is daarna gescheiden tot Dinsdag 11 dezer, des voormiddags ten 11 ure. SCHIEDAM, 5 Juli 1803. De minister van justitie heeft aan de procu reurs-generaal hg de gerechtshoven eene circulaire gericht van den volgenden inhoud uBij de behandeling van verzoeken om gratie op andere wijze kennis nemende van vele straf zaken, ontwaar ik menigmaal, dat zoowel door officier van justitie als door ambtenaren van het openbaar ministerie bij kantongerechten vei vol gingen worden ingesteld, ook indien noch de openbare orde, noch het algemeen belang geacht kan worden die noodzakelijk of raadzaam te maken. Alleieeist bij de politie, die hier en daar van alle door haar geconstateei de feiten, hoe onbelangrijk ook en onder welke omstandigheden soms gepleegd, proces-verbaal schijnt op te maken. Deze meening vindt bevestiging m de toeneming van het aantal strafvervolgingen, vooral in die stieken des land, waar in den laatsten tijd het politiekorps werd uitgebreid. »Be werkzaamheid der politie in het algemeen waatdeerende en overtuigd dat hare beambten dikwijls niet in staat zijn met juistheid te beoor- deelen of zeker feit eene strafvei volging al dan met rechtvaaidigt, meen ik echter, dat in het beleid van het openbaar ministerie een correctief behoort gelegen te zijn tegen soms overdreven en daardoor schadelijken ijver. Een zoodanige opvatting van hunne taak blijkt intusschen met altijd bij alle vertegenwoordigen van het openbaar ministerie te bestaan, waar zij ook een strafvervolging instellenindien het gepleegde feit, niet zelden van metigen of zeer geringen aard, de openbaie orde of het algemeen belang in geenen deele beeft kunnen schaden. Hierdoor wordt het publiek belang met gediend en, in plaats van de algemeene veiligheid be vorderd, met zelden noodeloos verbittering of schade aan het piestige der justitie veroorzaakt, en worden tevens de werkzaamheden, ook die van andere ambtenaien in dienst der justitie, buiten noodzaak vermeerderd, pohtie-beambten ais getuigen opgei oepan, aan hun eigenlijken werkkring en hoofdzaak het vooi komen van straf bare feiten onttrokken en overtieders ter goeder trouw bemoeilijkt. »Zonder bepaald te willen aangeven in welko gevallen strafvei volging zou kunnen of moeten achterwege blijven, wenveh ik op het voren staande de aandacht der betrokken ambtenaren gevestigd te zien en de vertegenwoordigers van het Openbaar Ministerie kennis te doen dragen van mijne verwachting, dat zij, meer dan deor sommigen in den laatsten tijd pleegt te geschieden, zullen te iade gaan met de ivenschelijkhoid om in sommige gevallen vooral waar het nietigheden, meer eene persoonlijke gevoeligheid dan een algemeen belang veeleer aan een verschoonbaie daad dan een strafvaardig feit beti eft niet straf rechtelijk te vervolgenalthans evenzeer als zij zich met ijver en nauwgezetheid op het instellen en voei en van strafvervolgingen toeleggen. »In beiderlei opzicht moet het Openbaar Mi nisterie door beleid en eene tactvolle wijze van handelen onderscheiden". Nadat gebleken is dat de stoonireddingboot Duke of Northumberlandbij de uRoyal National Lifeboot Institution" in Engeland in gebruik, uitmuntend voldoet en er reeds tot eene tweede bestelling is overgegaan, heeft de »Zuidhollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen", te Rotter dam, met denzelfden bouwmeester te Londen voor een dergelijk vaartuig gecontracteerd. Zijn wij wel ingelicht, dan zal dus ons vaderland nog voor den winter eene stoom- reddingsboot bezitten, die te Maassluis of Maasmonde, uit .en nationaal, maar ook uit een internationaal oogpunt, groote beteekenis heeft. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand Juni 25 mM, tegen 72 mM over dezelfde maand van 1892. In den Trekvliet bij Den Haag waren Zon dagmiddag drie jongens aan het roeien. De jongste, de 12-jarige V., viel nabij de spoor brug uit het bootje, dat door het schommelen te veel naar eene zijde overhelde. Zijn oudere broeder, een jongeling van 17 jaar, sprong hem dadelijk achterna, doch diens krachten schoten te kort, zoodat heiden in de diepte wegzonken. De schuitenverhuurder C. B. sprong ter stond in de vaart en trachtte de drenkelingen te grijpenook de politie kwam spoedig met

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5