-4» A°. 1893. Vrijdag 7 Juli. N°. 8309. KENNISGEVING. Zevenenveertigste Jaargang. "tl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. KUREAU: BOTER STRAAT, E 2 7. Buitenlandsclie Berichten. JF R A N K R IJ K. De regeering zal de verdaging voorstellen van alle interpeUatién over den toestand, ■daar zij acht dat de voorzitter van den minis terraad volkomen bevoegd is, bevelen te geven •en maatregelen te nemen tot herstel der orde. De hulptroepen zijn gisteren begonnen, Parijs binnen te trekkenin den loop van den dag werden 16.000 man cavalerie ver wacht. Een deputatie uit den gemeenteraad zal •den minister van justitie verzoeken, den pre fect van politie te ontslaan. Men vreest dat het straatoproer zal over slaan naar de wijken wacr het nu nog rustig is. De troepen zullen met elkaar in verbin ding blijven door patrouilles. Het oproer begint een socialistisch-anar- ■chistisch karakter te verkrijgen. In de Kamer heeft de voorzitter gisteren medegedeeld 3 interpellatiën te hebben ont vangen over de straatoproeren. De minister-president Dupuy verzocht ver daging der behandeling totdat de orde geheel hersteld zal zijn. Dit lokte levendig verzet uit bij de uiterste linkerzijde. De minister verklaaide verder dat dema- nifesteerenden de gewone soldaten van het leger der wanorde zijn. De vreemdelingen zul len onverbiddelijk weggebezemd worden. De regeering zal de orde onverwijld herstellen. De Kamer heeft de beraadslaging over de interpellation met 317 stemmen tegen 133 op Maandag bepaald, waarmede de minister genoegen had genomen.. De algemeene vereeniging der studenten heeft geweigerd, de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor de plaats gehad hebbende ongeregeldheden en uitspattingen. De berichten omtrent het aantal personen Dinsdagavond bij de ongeregeldheden te Parqs gewond, loopen uiteen van 50 tot 100. In de Rus Hachette werd een der betoogers door een andereu met een revolverschot gedood. Een politie-agent werd zwaar gewond, "s Nachts te 1 uur hadden er op den hoek van de Rue Rivoli en Rue St. Denis ongere geldheden plaats, waarbij een kiosk werd verbrand. De gewapende macht joeg de me nigte door eene charge uiteen. Een groot aantal studenten hield zich onzijdig. De samen scholingen op de Place de la République werden voor middernacht zonder veel moeite uiteengedreven. Gistermorgen was het op den boulevard Saint-Michel nog zeer woelig. De bereden politie bewoog zich onophoudelijk over den boulevard. Het studenten-comité is niet meer bijeengekomen men maakt daaruit op dat de studenten hun manifestatie als geëindigd be schouwen. Te 11 Vs uur bezette een dertigtal ageDten het kruispunt van de boulevards St. Germain en St. Michelde politie beval de koetsiers vai. tramways en omnibussen die op den bou levard St. Germain dienst deden, hun rijtuigon in de depots te brengen. Palrouilles van de garde municipale trekken heen en weer op de boulevards. In het Quartier latin was het gisteren te 3 i/a uur 's namiddags nog rustig. Aldaar schijnt men niet meer voor ergerlijke too- neelen te vreezen. Op de arbeidsbeurs had er geen enkel voorval plaats. Op de Place de Bastille is de menigte door politiedienaren en ruiterij terug gedreven. De gemeenteraad beeft eene motie aange nomen, waarbij hij de verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op de politie, den prefect van politie en den minister van bin- nenlandsche zaken werpt. Gisternamiddag ten 5 ure hebben verschei dene personen van een onheilspellend voor komen in de rue Gujas getracht eene barri cade op te werpen door middel van twee omvergeworpen rijtuigen. De politiedienaren voerden met de blanke sabel eene charge uit. Tien personen werdenj'gearresteerd. Ten 8 Va ure is er op den boulevard Magenta eene geduchte botsing geweest. "Voor de arbeidsbeurs trachtte de hoop volks tram wagens omver te werpen. Een dertig politie dienaren voerden eene charge met de blanke sabel uit. Een onbeschrijfelijk tumult ont stond er. Een eskadron dragonders en een bataljon marine-soldaten voltooiden den af tocht der oproerlingen. Op het voorplein der Nótre Dame en de aangrenzende straten had er opnieuw een ge vecht plaats. De boulevard Saint Germain is door de garde répuhlicaine schoongeveegd. Een bloedig gevecht heeft des avonds ten elf ure in de rue des Ecoles plaats gehad. De garde républicaine heeft met de blanke sabel eene charge uitgevoerd en de politie dienaren hebben met de revolver geschoten. Een persoon is gedood en twee zijn gewond. Een tramwagen is omvergeworpen en be goten met petroleum en toen in brand ge stoken. Men verzekert dat een onder-brigadier van de garde republicaine verdronken is gevonden. 42 politiedienaren en 16 man van de garde répuhlicaine zijn Dinsdag gewond. De rechtbank heeft verscheidene gearres teerde personen veroordeeld tot eene gevan genisstraf van acht dagen tot twee maanden, zonder toepassing van de wet betreffende de voorwaardelijke buitenwerkingstelling der straf. De Times verneemt uit Bangkok dat een gevangengenomen inlander, die als tolk bij de Franschen heeft gediend, zou hebben ver klaard, dat het gerucht, dat de Fransche ambtenaar Grosgorin door een Siameeschen beambte zou zijn vermoord, volkomen onwaar is. De Franschman zoude zijn gedood bij het gevecht van Kengchek, waarin ook een Siameesch officier en zoowel Fransche als Siameesche soldaten zijn gesneuveld. De Siameesche beambte Phrayod had het kamp der Franschen op hetoogenblik van Gros- gorin's dood reeds verlaten. DUITS CIILAND. Na het einde der godsdienstoefening, welke aan de Rijksdag-opening voorafging, werd door de muziek op verlangen des keizers het iiWilhelmus van Nassouwen" in de oude toonzetting gespeeld. De Reichsanzeiger van gisteren bevat het verbod van den uitvoer van vcrsche en ge droogde voedergewassen en stroohaksel, tot nadere aankondiging. Den rijkskanselier wordt de bevoegdheid verleend uitzondering van deze bepaling te verleenen. Het besluit is reeds gisteren in werking getreden. De bladen van verschillende partijen, die over de troonrede spreken, stemmen alle hierin overeendat daarin zakelijk niets nieuws staat, maar dat de ernstige toon getuigt, dat de keizer vast besloten is de ver langde legerwet door te zetten. Iets onge woons en geheel nieuws was, dat de keizer na het slot der officieele troonrede in eene vrome opwelling over de verwonderd toe luisterende Rijksdagleden nog aden zegen van onzen ouden God" inriep voor het totstand komen van een eerlijk werk voor het welzijn des vaderlands, en dit met een plechtig amen besloot. De Rijksdag heeft met groote meerderheid den heer Von Levetzow (conservatief) weder tot voorzitter benoemden de heeren Buol (centrum) tot eersten, Burklin (nationaal- liberaal) tot tweeden vice-president. Morgen komt het legervoorstel in behan deling. Het gisteren door den keizer onderteekende verbod tot uitvoer van stroo, haver en hooi, wegens het gebrek aan veevoeder, heeft in Baden groote ontsteltenis teweeggebracht, zoodat de Badensche afgevaardigden m den Rijksdag pogingen in het werk stellen om schorsing van het verbod te verkrijgen. De zitting van den Pruisischen Landdag is gisteren door den koning gesloten met eene troonrede, waarin een overzicht wordt gegeven van den wetgevenden arbeid der laatste vijf jaar. Met nadruk wordt gewezen op de hervormingen van liet belastingstelsel, en verklaard dat de financieele dienst van het afgeloopen jaar gunstiger is geweest dan verwacht werd, zoodat die met een geringer tekort zal sluiten dan geraamd werd. Tegen het gebrek aan veevoeder en strooisel heeft de regeering maatregelen genomen. Het zal een punt van voortdurende landsvaderlijke bemoeiing des konings zijn, den landbouw bij deze en soortgelijke moeilijkheden steeds te hulp te komen. De tioonrede besluit met de hoop op een voortduren van den vaderlandlievenden geest en van den vrede. De keizer heeft den Pruisischen minister van financiën Miquel, ten bewijze van erken ning en dankbaarheid wegens het doorhem volbrachte werk der belastinghervorming, begiftigd met het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar met eikenloof en de ko ninklijke kroon. Het nieuwe legerontwerp bepaalt de leg er- sterkte op voet van vrede van 1 October 1893 tot 31 Maart 1899 op 479,229 man, de een jarige vrijwilligers daaronder niet medege- rekend. Gedurende den dienst bij het staande leger zijn de manschappen der cavalerie en der rijdende veldartillerie de eerste drie, alle overige manschappen de eerste twee jaar tot een onafgebroken verblijf onder de wapenen verplicht. In geval van noodzakelijke versterking kunnen evenwel op bevel des keizers de manschappen, die aanspraak zou den hebben op verlof ouder de wapenen gehouden worden. Aan manschappen, die na- een tweejarigen actieven dienst het leger ver laten, kan in het eerste jaar na hun ontslag verlof tot landverhuizing worden geweigerd. Manschappen, die drie jaar bij de cavalerie c. de rijdende veldartillerie hebben gediend, worden slechts voor drie jaar bjj den eersten ban der landweer ingedeeld. EHGELAHD. De koningen en koninginnen van België en Denemarken bezochten gisternamiddag ko ningin Victoria op het Buckingham paleis. Vervolgens bezochten de Russische kroonprins, de groothertog van Hessen, prins en prinses Heinrich van Pruisen, prins Albert van België en prins Philip van Coburg en anderen de Koningin. Ten 4 ure had er in de tumea mk «fit1 'i4yéd Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Jfranco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam Biengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier van het Patentrecht No, 7, bevattende de wijken G en B (buitenwijken), en het kohier voor de belasting op het Personeel No. 3 (bevat tende de wijken D en E), dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/94, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 3n Juli 1893 executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invorde ring zijn ovei gemaakt. "Voorts woidt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welken e reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 6n Juni 1893. Ve Burgemeester voornoemd., VAN DIJK VAN MATENESSE. 'k" "t$31 t-r

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1