Binnenlaiiflsclie Berichten. Tan Marlborough House een groot feest plaats. Aile vorstelijke personen namen er deel aan, alsook de ministers, het corps diplomatique, het hooge hofpersoneel, vele generaals en een groot aantal lieden uit de aristocratie te Londen. Het aantal genoodigden bedroeg 2000. De bruidsgeschenken van prinses Mary van Teek worden op eene waarde van 300,000 p. st. geschat. In weerwil van het politieverbod hebben de sociaal-democraten te Londen besloten, langs den weg van den vorstelijken bruidsstoet eene betooging te houden. NOORWEGEN. De uit leden der linkerzijde bestaande meerderheid der commissie voor de grondwets herziening zal, naar men verneemt, voorstel len de consulaire begrooting aan te nemen, onder voorbehoud dat de regeering het wetsvoorstel betreftende de opzegging van het gemeenschappelijk consulaat met Zweden indiene na 1 Januari 1895, en een wetsont werp voorbereide, strekkende om voor Oos tenrijk een afzonderlijk en zelfstandig consu laatwezen in het leven te roepen. RUSLAND. De handels- en commissiebank heeft hare operatien gestaakt. De directeur, Schliepuseh- kin, trachtte zich van het leven te berooven. Zijn toestand is ernstig, doch niet hopeloos. De Nowoje Wremja deelt mede, dat Maan dag de vroegere seminarist Chiazintow, oud 25 jaar, van ziekelijk uiterlijk en op krukken gaande, te Zarskoje Selo in de villa Syno- doper verscheen en vroeg om den procureur- generaal Pobedonoszew te spreken. Toen deze verscheen, ti achtte de indringer hem met messteken te vermoorden. Hij werd onmid dellijk door een huisknecht gegrepen en in een kamer opgesloten. Toen de politie ver scheen, verklaarde hij toevallig met zijn zak doek zijn mes uit den zak te hebben gehaald. Later erkende hij echter den proc.-gen. vrees te hebben willen aanjagen. Een gerechtelijk ondeizoek is aangevangen. ITALIË. De uitgave van de Moniteur de Home zal vermoedelijk binnen eenige dagen gestaakt worden, daar het Vatieaan, niettegenstaande het gesloten contract, het subsidie sedert maanden r.:°t betaalt. Kardinaal Bausa, aartsbisschop van Flo rence, ging te Candici een katholieke club inwijden. Hij werd ontvangen met de kreten 3Leve Savoïe 1"overal waar hij voorbijtrok werd de hymne aan Garibaldi gezongen en de kath. vereeniging, die illumineeren wilde, moest daarvan afzien. PORTUGAL. De Coites hebben het handelsverdrag met Frankrijk en den Kongostaat goedgekeurd. AMERIKA. De heer Crisp, voorzitter van de Kamer van afgevaardigden der Yereenigde Staten, heeft in een onderhoud over de muntquaestie als lijn gevoelen uitgesproken dat het Congres zeker overeenkomstig den wensch der regee ring en de belangen des lands zal behandelen, maar dat het onmogelijk is de Sherman-wet binnen eene maand in te trekken, daar de vereenigde Kameis een zoo ingrijpenden maatregel vooraf ernstig dienen te overwegen, zoodat vóór October geen besluit te wachten zou zqn. De president der Argentijnsche republiek heeft, nu hij geen Kabinet uit de gematigden kan vormen, de radicale partij aangemaand zich met de samenstelling van een Kabinet te belasten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Rijkspostspaarbank Het wetsontwerp houdende wijziging en aan vulling der wet van 25 Mei 1880 tot instelling eener rijkspostspaarbank werd in de afdeelingen van de Tweede Kamer vrij algemeen mek ingenomenheid begroet. Enkele leden konden echter de opmerking niet weerhouden dat de geschiedenis van het wetsontwerp bewijst hoe langzaam soms weinig ingrijpende wetswijzigin gen worden voorbereid. "Voorts meende men dat, indien ook de minister van justitie zijne medewerking aan dit wetsontweip hadde ver leend, waarschijnlijk punten van jundischen aard beter tot hun recht zouden zijn gekomen, dan thans het geval is geweest. De goede resultaten met de rijkspostspaar bank verkregen, gaven m verschillende afdee lingen aanleiding tot den wensch, dat de staat ook op een ander gebied eene instelling zou in het leven roepen, waaraan verscheidene leden eene groote maatschappelijke beteekenis toeken den, en wel eene rijksinstelling tot levenslijf rente en ongeluksvei zekering, welke, naar deze leden betoogden, als eene afdeelmg aan de post spaarbank zou kunnen worden verbonden. SCHIEDAM, G Juli 1893. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft, op haar verzoek aan de admini stratie van de Hollandsche ijzeren-spoorweg maatschappij, om te Schiedam ook gelegenheid te geven reizigers voor Harwich in trein 241 toe te laten, het antwoord ontvangen, dat, met ingang van 15 Juli a.s., trein 241 ook te Schiedam reizigers zal opnemen, voorzien van plaatsbewijzen le en 2e klasse via Hoek- van-Holland. Deze welwillende maatregel strekt onge twijfeld zeer ten gerieve van reizigers uit Schiedam en omstreken naar Engeland, en verheft Schiedam tot halte voor de sneltreinen Amsterdam—Hoek-van-Holland. Voor de hedennaraiddag ten twee ure door burgemeester en wethouders ten raadhuize gehouden aanbesteding voor het uitvoeren van verfwerken in twee perceelen, als I bruggen en H gebouwen, waren de volgende inschrij- \ingsbiijetten ingekomen: P. F. van der Hammen alhier, perceel I f479.— J. E. J. Marchal Co. te Rotterdam, perceel II f 1224.gebr. Van der Hammen alhier, perceel I f499.—, perceel II f1249.— J. Cleton te Rotterdam, perceel II f1369. N. J. Boon te Den Haag, peiceel If492.—, perceel II f1500.A. J. Schreuder alhier, perceel I f 619.perceel II f 1423.W. Roodenburg Vlaardingen, peiceel II f 1536. en P. Hoogenboezern alhier, perceel I f 726. perceel H f2100.—. Door burgemeester en wethouders werd de uitvoering opgedragen aan de minste in schrijvers, en wel perceel I aan P. F. van der Hammen voor f479.— en perceel liaan J. E J. Marchal Co. te Rotterdam voor f1224.—. Op verzoek der politie melden wij, dat de politie niet het minste bewijs van schuld heeft gevonden bij de juffrouw, die gisteravond op het kermisterrein door een dienstbode verdacht werd dat zq hare portemonnaie had gerold, en die daarvoor naar de politiewacht aan de Hoofdstraat is meegenomen. De commissaris van politie alhier vestigt de aandacht op een persoon, zich noemende Nagel, 25 a 26 jaar, klein, met grooten neus, die onder voorgeven dat hij zijn papier winkeltje liquideert om langs dien weg in het bezit te komen eener som van f 100 die hij noodig zou hebben om als borgtocht te stellen bij de Rotterdamsche tramwegmaatschappij, waai Lq als klerk in dienst zou kunnen treden, papier te koop aanbiedt, waarvan hq mon sters vertoont, het bestelde zich doet betalen met belofte van levering den volgenden dag, doch daarin nalatig blqft. Vermoedelqk is deze persoon T. Nagel, woonachtig te Am sterdam althans iemand, zich dus noemende, die van 23 op 24 Juni 1.1. verblqf hield in eene slaapstede te Schiedam, komt met voor meld signalement overeen. avond een aanzienlijk publiek naar de officie- ren-vereenigïng gelokt. En die groote belang stelling was dan ook wel verdiend. Degelijk van "inhoud zooals trouwens niet anders te verwaehten is bij alwat aau Faassens pen is ontvloeid is de strekking van het stuk toch niet al te tragisch en plooien de vroolijke, ongedwongen tooneeltjes de lippen tot een gezonden lach. - Kon men dus de overtuiging hebben iets goeds te genieten, ditzelfde geldt ook ten opzichte van de acteurs en actrices. Namen als die der heeren Rosier Faassen, De Vries, Tartaud, J. Haspels en Van Kerckhoven, als mede die der dames Cath. Beersrnans, Faas senVan Velzen, Van Eysden—Vink en Aiida Klein waarborgen steeds een ongeëvenaard succes. Faassen, de krachtig optredende vader en strenge rechter zijner dochter, later de zwak hoofdige, zachtzinnige grijsaard; de schuldige, doch niettemin liefhebbende en beginselvaste Anne-Mie, verpersoonlijkt in Cath. Beersrnans J. Haspels, de gluiperige, haatdragende Jan Schuif; Van Kerckhoven, de sullige, finan cieel conservatieve herbergier; Tartaud, de flinke, recht op zijn doel afgaande Zeeuw; Van EysdenVink, het beeld van reine on schuld en teedere gehechtheid, zich van geen kwaad bewust; eindelijk Faassen—Van Vel zen, de sancta simplicitas, die door hare onnoozele opmerkingen en koddige manieren vooitdurend een gewenschte afleiding ver schaft in de hoog ernstige tooneeltjes, zie daar karakters en figuren uit het leven, uit onze omgeving, welke door den auteur-acteur met groot talent zijn toegepast en gecombi neerd en door de executanten verdienstelijk werden weergegeven. Heden en morgen treden de vereenigde tooneelisten nogmaals op; moge het bezoek dan wederom minstens even druk zijn. De opvoering van »Anne-Mie", een der beste werken van Rosier Faassen, had gister- De heer Meijer, restaurateur in »Musis Sacrum", had gisteravond het Schiedamsche publiek een hoogst gezelligen avond bereid, waarvan dan ook door velen gebruik was gemaakt. De zaal was smaakvol met groen versierd en de meeste nummers van het varieerende programma vielen zeer in den smaak. De duetten van den heer en mejuf frouw Bouwman en van den heer en mejuf frouw Anthonie werden luide toegejuicht. Mademoiselle Louise had als solo-pistonniste een welverdiend succes. De equilibrist, rar. Poule, bleek eene groote aanwinst voor het gezelschap te zijngroote handigheid en flinke variatie deden at zijne handelingen met onverpoosde belangstelling volgen. Ook Hen en Fraulein Delavarre wekten groote verba zing door de buitengewone kracht van hun gebit, terwijl de eerste bovendien met recht den bijnaam sDe man met het stalen hoofd" mocht voeren, want roet taaie vol harding verdroeg hij de mokerslagen op het stuk ijzer, dat hij op het hoofd droeg. De muzikale excentriciteiten waren ver tegenwoordigd door de familie Elle d'Noral hun succes was groot, zoowel door de pot sierlijke grappen, die zij maakten, als door hunne vaardigheid in het bespelen van aller lei instrumentenvooral de paard-scène werd daverend toegejuicht. De brothers Rowel legden degelijke proeven af van de carrica- tuur- en landschap-snel-schilderkunst. Jam mer, dat wq niet met gelijken lof kunnen spreken van den karakterkomiek Dreesdens. Niet dat wij 's mans talenten als zoodanig willen ontkennen, maar de keuze van zijn voordrachten was van dien aard, dat een publiek, als gisteren in Musis bijeen was, zich onder zijn gehoor moest vervelen, zoo niet ergeren. Zoolang hij zqne voordrachten niet zuivert van uitdrukkingen, die een be schaafde mond niet uitspreekt en die be schaafde ooren hoogst onaangenaam aandoen, moeten wq hem een herhaald bezoek aan Schiedam ontraden. De gewone audiënties van de ministers van buitenlandsche zaken, marine en koloniëq zullen 7 dezer niet plaats hébben. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen van Alkmaar c. s, bericht, dat de wik- en weegloonen wederom dienen verlaagd te worden, nu tot 60 ct. per 100 KG. De minister van financien heeft het bedrag der vergoeding, wegens schattingen en tellin gen, naar art. 32, 4, lett. a. der wet van 20 Maart 1833 Stilno. 4), aan de rijks- schatters, over het dienstjaar 1892/93, be paald op 68'/io ten honderd van het geheel beloop der kosten, voor dia opnemingen verschuldigd. Volgens de Goudsche Ct. is aan het lid der Tweede Kamer voor het district Gouda, den heer Valette, op zijne aanviaag een jaar verlof verleend als leeraar der rijks hoogere burgerschool aldaar, op voorwaarde, dat hij de kosten drage zijner vervanging gedurende dit tijdvak. Ter berinnering aan den slag van Simo- noseki zal de gep. vice-admiraal De Casem- broot op 11 Juli, den waren gedenkdag, in het hotel Paulez te 's-Gravenhage, den ge wezen état-major en den chef der machine kamer van de Medusa om zich heen aan den disch vereenigen. Volgens de Maaslode hebben ten naastebij alle geestelijken in het land en alle bevoegden in en buiten de Tweede Kamer, bij hare redactie hun misnoegen te kennen gegeven over de houding van de Ttjd en van den heer De Ras in zake de Beverwijksche herstem ming. Treurige feiten zijn het, volgens het blad, in dezen sal te akeligen verkiezings strijd". De Maaslode zegt dien heer nu het vertrouwen op. In de Vragen des Tijds geeft de heer Van Houten eenige beschouwingen over de kieswet. Hij verklaart zelf dat zijn artikel minder be stemd is de aanhangige voorstellen te bestrij den dan om de uitvoerbaarheid der Grondwet te bewijzen en aan te toonen, dat men met eerbiediging van zin en bedoeling der hoog ste staatswet een ruim kiesrecht kan ont werpen. Het voornaamste bezwaar van den heer Van Houten is niet van grondwettigen aard. Wel is hij van meening, dat het kenmerk, door den minister Tak als welstandskenmerk aangeno- men, eigenlijk geen kenteeken van welstand is, maar hij hecht daaraan niet heel veel ge wicht, omdat z.i. artikel 80 toelaat van eiken kiezer slechts het bezit van éen dér door de wet te bepalen ken teekenen van geschiktheid en welstand te vorderen en men dusb.v. alien, die toonen voldoende kennis vau de schrijfkunst te hebben, op dien grond alleen reeds kiesrecht zou kunnen verleenen, zonder dat eenige bedenking aan den letter der Grond wet kan worden ontleend. De blaam van on grondwettigheid treft dan ook alleen den vorm waarin het voorstel is gegoten door zonder noodzaak bovendien een kenteeken van welstand eischende er een aan te nenlen, dat in 't geheel geen kenteeken is. De hoofdgrief van den heer Van Houten tegen de aanhangige voorstellen is hierin gelegen, dat zij naar zijne overtuiging te ver t; gaan, omdat enkel de op de officieele lijsten 1 der bedeelden voorkomende armen worden uitgesloten. Op die wijze zou z. i, een groot deel van het proletariaat kiezer worden, en daartoe wenscht-hq niet mee te werken. De heer Van Houten verlangt dat, om kie zer te zijn, men een aanslag in de grondbe lasting, het personeel, de vermogensbelasting, of de bedrijfsbelasting, of zelfs maar een spaarbankboekje voor bijv. f50 moet kunnen overleggen, of wel voldaan hebben aan de eischen van benoembaarheid tot eenigambt. l

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2