A°. 1893. Donderdag 13 Juli. N°. 8313. Zevenenveertigste Jaargang*. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. /I Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal JVanco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nornmers 1.85. - 2.50. - 0.10. BTRËAV: B «T KBSTBAAT, E 27. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. *J JE ENGELAND. Koningin "Victoria heeft door den minister van binnenlandsche zaken het volgende, van het kasteel "Windsor 10 Juli gedagteekende staatsstuk doen openhaarmaken, dat zich door een aangenamen toon van hartelijkheid onder scheidt. sDe koningin" dus luidt het stuk pwenscht aan haar volk nogmaals te zeggen hoe gelukkig en hoe getroffen zij is over de groote toewijding en aanhankelijkheid, haar -en aan hare familie op zoo treffende wijze be toond bij gelegenheid van het ouwelijk van den hei tog van York. De koningin is er «iet door verrast geworden; want te allen tq'de, in vreugde zoowel als in droefheid, heeft ze altijd bij haar volk warm en levendig medegevoel ondervonden. Daarvoor is zij haar volk ten zeerste dankbaar. Zij weet, dat de volkeren van haar uitgestrekt rijk er niet onkundig van zijn, dat haar hart in hunne vreugde en in hunne droefheid klopt met het hunne en nat in het bestaan van dien band tusschen haar en hare volkeren de eigenlijke kracht van haar rijk is gelegen. sEn ook hierin wenscht de koningin zich nu met hare volkeren te vereenigendat ze hare beste wenschen uit en hare vurigste gebeden opzendt voor het welzijn en het geluk barer geliefde kleinkinderen." In het Lageihuis had gisteren een buiten gewoon levendig tooneel plaats, dat wel een uur aanhield. Bij de behandeling van het amendement van Sexton Karr op art. 9 der Homerule-bill, voorstellende vermindering van het aantal Iersche leden in het Rijks- parlement tot 48, paste Brodick op het Iersche volk de epitetha »arm" en sbabbelziek" toe. Sexton brandmerkte deze uitdrukking als eene grove impertinentie. Nadat de voor zitter herhaaldelijk doch vergeefs getracht had Sexton deze woorden te doen herroepen, beval hij ten laatste dat Sexton het Huis ge durende het overige van de zitting zou ver- W**-- daten. Sexton deed dit echter slechts nadat Gladstone hem had aangemaand de vergade ring door zijn heengaan uit eene pijnlijke situatie te veilossen. Gedurende dit gansche -voorval was de vergadering zeer woelig, en Sexton werd bij zijn heengaan warm toege juicht door nationalen en radicalen, die op stonden en hunne hoeden afnamen. Het amendement van Sexton Karr werd ten slotte met 251 tegen 218 stemmen verworpen. Een amendement van Rental, om de hooge- school van Dublin door twee afgevaardigden te doen vertegenwoordigen, werd verworpen met 255 tegen 226 stemmen. In het Lagerhuis verklaarde Grey gisteren, dat de conventie ten opzichte van Swaziland nog niet geteekend is. De tekst er ntn is «en paar dagen geleden ontvangen en wordt thans onderzocht. De regeering hoopt zeer spoedig nadere mededeelingen te kunnen doen. Volgens de jongste telegrammen van den consul op Samoa is er eene botsing ophanden tusschen Mahetoa en Matoafa Engeland zendt een oorlogsschip naar Samoa, teneinde met de maritieme krachten van Duitschland en de Vereenigde Staten mee te werken bij de poging om aan het volk van Samoa de zege ningen van vrede en een goed bewind te verzekeren. DUITSCHLAND. Naar het heet, is de regeering bereid zich te vereenigen met een door prins Carolath ingediend amendement op het legerontwerp, strekkende cm te bepalen, dat zoolang de daarbij vastgestelde sterkte op voet van vrede van kracht zal zijn, de werkelijke diensttijd onder de wapenen tot twee jaar zal worden beperkt. Op die wijze zou de aanneming van het ontwerp met eene vrij groote meerder heid verzekerd zijn. De onderhandelingen met Rusland over een te sluiten Duitsch-Russiseh handelsverdrag moeten thans op den goeden weg zqn, daar Rusland zich tot verschillende concessien heeft bereid verklaard. Blijkens het jaarverslag over het lager on derwijs bestonden er bij het einde van 1892 in het rijk 56,563 scholen met 120,032 onderwijzers en 7,925,6o8 Jeeilingen. De kosten van het onderwijs bedrotg»n, .ua aftrek der kosten van algemeen toezicht, vergoeding voor woninghuur enz., 242 milli- oen mark, zijnde in Pruisen 29.74 en in de overige deelen des rijks 32 maik per kind 's jaars. De Russische grootvorst-troonopvolger kwam gisteren te 8.35 aan het station Wild park te Potsdam aan, waar hij door den keizer ontvangen en hartelijk begroet werd. Langs den weg naar het paleis stonden de bataljons der militaire school opgesteld. Na het diner vertrok de grootvorst te 10,25 naar Berlijn, van waar hij zijne reis voortzette. E U S L A N D. Het orgaan \an het ministerie van finan ciën bevat eene circulaire van dien minister, waarb'y' de bij verdrag aan Frankrijk toege stane verlaging van invoerrechten met ingang van 12 Juli, nieuwen stijl, voor alle andere staten van "Europa, met uitzondering van Oostenrijk-Honganje en Duitschland, de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika en Perzié van toepassing wordt verklaard. Uit Warschau wordt gemeld dat in het gebied van de Weichsel een aantal katholieke priesters zijn gevangengenomen en anderen onder politie-toezieht zijn gesteld. ITALIË. In den Senaat verklaarde de minister voor de schatkist, dat Italië niet van plan is de muntunie op te zeggen. Met de staten der La tij n sch e muntunie zijn onderhandelingen aangeknoopt, om te bepalen, dat de zilveren pasmunt slechts gangbaar zal zijn in het eigen land. De regeering is niet van plan nikkel- munten te laten slaan, of klein papierengeld uit te geven. T E K IJ E. Naar uit Konstantinopel aan de Times gemeld wordt, heeft de Egyptische khedive bij den sultan een allerhartelijkst onthaal gevonden. De grootvizier bracht later den khedive een bezoek, hetgeen iets buitenge woons is, omdat volgens de etiquette de groot vizier den voorrang heeft voor den onder koning. A M E E I K A. Uit Rio de Janeiro wordt van gisteren gemeld De kruiser Bepublica is hedenochtend naar Rio Giande gestevend. Alle telegram men worden aangehouden. De toestand is kritiek. De troepen staan onder de wapenen. CHINA. Uit Shanghai wordt aan de Standard ge seind dat men de mandarijen te Hankow en te Sungpu beticht van medeplichtigheid aan den op de Zweedsche zendelingen gepleegden moord. Ook een Amerikaansch zendeling moet te Sungpu ernstig mishandeld zijn. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Suiltci accijns. Blijkens het vei slag van het afdeelmgsonder- zoek omtient het wetsontweip houdende nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, hadden verscheidene leden, in stede van een voor- loopige, reeds dadelijk een~Uelinitieve regeling gewenscht, ook omdat het voor de" industrie zoo noodig is zekerheid te hebben omtrent de voorwaarden waaronder zij zal hebben te werken. Deze leden wenschten de voorloopige maatrege len althans voor zes jaar genomen te zien. Vele andere leden daarentegen zouden zulk een langen termijn zeer bedenkelijk achten en vroegen zelfs de verzekering, dat de regeermg het mogelijk acht binnen twee jaar eene demfitieve regeling aanhangig te maken. Meer bepaaldelijk wijzende op de groote na doelen welke de instabiliteit der wetgeving be trekkelijk den suikeraccijns met zich brengt, omdat men bezwaar maakt groote kapitalen te besteden tot het oprichten van kostbare fabrie ken, werd van verschillende zijden eens vaste regeling omtrent den accijns slechts mogelijk geacht bij eene internationale overeenkomst maar zoolang deze blijft ontbreken, behoort men het verbruik van suiker naar verhouding van da productie te doen stijgen en daartoe is noodig geleidelijke vermindering van den accijns, waardoor (gelijk in Engeland is gebleken) de opbrengst van de belasting niet behoeft te ver minderen. Eenige leden gaven dan ook in over weging den accijns te brengen op f15 per 100 kilo. Andere leden meenden evennel dat het verbruik van suiker in ons land reeds voo alge meen is, dat accijnsvermindenng wel degelijk ten nadeele der schatkist zal stiekken en daar mede moet men thans vooral voorzichtig zijn, aangezien de nieuwe directe belastingen voor velen zeer bezwaren zijn. Voorts zou bij ver mindering van den accijns en van de bescherming die de inlandsche fabrikanten thans genieten, hunne positie tegenover de buitenlandsche fabri kanten zeer worden verzwakt; men vreesde dat daardoor de buitenlandsche suiker het inlandsche product zou verdringen. En welk eene ramp de vernietiging van de beetwortelindustrie voor den landbouw zou zijn, behoefde niet betoogd te wordenzij zou eene nieuwe en belangrijke oorzaak van werkloosheid zijn. Een en ander gaf aanleiding te wijzen op de minder goede verbindingen die ter zake van de cultuur van beetwortels hier te lande bestaat, in zoover de boeren meer en meer afhankelijk worden van de machtige vereeniging van beetwortelsuikerfabrikanten. Men vroeg dan ook of er geen middel zou zijn te vinden om een deel van de premien, die de fabrikanten genieten, aan de landbouwers te verzekeren pij om dezen minder afhankelijk te maken van de willekeur hunner werkgevers maar van andere zijde werd betoogd dat de premien der fabrikan ten wel degelijk ook aan de landbouwers ten goede komen. Enkele leden voegden hieibij dat de heffing van inkomende rechten op granen het eenige middel is om de boeren onafhankelijk te maken van de fabrikanten. Ook de toestand der raffinaderijen kwam ter sprake. Sommige leden meenden dat aan da raffinadeuis een hoogere aftrek voor fabrieks- verlias moest woiden toegestaan, maar zij dan ook verplicht moesten worden te deelen m den omslag, voor het geval de accijns minder dan 3'/s miihoen opbrengt. Andere leden echter zou den het zeer bedenkelijk achten de premie voor de raffinadeurs weer te gaan vergrooten. Verschillende punten met betiekking tot de raffinaderijen werden bij deze gelegenheid overi gens ter sprake getracht en meer bepaaldelijk werden inlichtingen gevraagd omtrent de ge volgen der vergunning aan de Westerraffinaderij te Amsterdam verleend voor de «{«lukoring van melasse volgens de methode van dr. Steffen. Bij vele leden bestonden bezwaren tegen de voorgestelde maatregelen om te waken tegen onttrekking van accijns aan de schatkist. Tegen de zaak in beginsel had men geen bezwaar, maar de thans voorgestelde voorschriften achtte men onbillijk en te bezwarend voor de beet wortelsuikerfabrikanten, zoo omtrent het bedrag der overpanden als vooral wat betreft eene zoo plotselinge en belangrijke verhooging van den aanslag. Dezen wilde men over zes jaren verdeeld zien, tenzij (volgens enkelo leden) de omslag vrije aanslag op 55 in plaats van 44 millioen kilogram gesteld werd. Voorts kwam men terug op de onbillijkheid, dat niet ook de raffinadeurs in den aanslag zouden worden be trokken en eindelijk had men bedenking tegen 1 1 V i V# - «48 SKBr*. j r.l f, VI -P (La-.PW /.J-jtjvaS

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1