A0. 1893. Zaterdag 15 Juli. N°. 8315. Drinkwaterleiding. Feuilleton. .A.A.IST DB GBBTSTS. evenenveertigst© Jaargang*. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: j§. ODÉ. Buiteiilandsclie Berichten. IJ E T. 5. 0. 0. BVUBAI: BOT EllSTKAAT. E 37. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Burgemeester en wethouders van Schie dam; in aanmerking nemende, dat het verbruikte water, zoowel voor gewoon huiselijtc als voor industrieel gebruik in de laatste dagen tot eene buitengewone hoeveelheid Is gestegen. Noodigen, in bet algemeen belang, allen, die met hunne panden aan de drinkwater leiding aangesloten zijndringend uit er streng op te doen toezien, dat in hunne woonhuizen of fabrieken geen water worde verspild. Schiedam, den 14den Juli 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. Be secretaris VERNÈDE. B O l X S C II L A S D. Thans is de ofücieele lijst der partijen in •dén Rijksdag bekendgemaakt. De cijfers zijn: conservatieven 68, rijkspartij 27, hervormings partij 10, centrum 99, Polen 19, nationaal- liberalen 52, vrijzinnige vereenigmg 13, vrij zinnige volkspartij 22, Zuidduitsche volkspartij 11, socialisten 43, bij geene der genoemde partijen aangesloten 28. Hierbij moet worden opgemerkt dat tot de laatstgenoemden, 28, onder anderen de Elzas- JLotharingers behooren; alsook dat er nog een vijftal mandaten onvervuld zyn. De Rijksdag heeft gisternamiddag te 3Vs uur paragraaf 1 van het legerontwerp, rakende de legersterkte op voet van vrede, in Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 74. Zij Het zich hierdoor medesleepen en kwam •onmiddellijk ter zake. Zij nam op een stoel joaaslt het bed van don graaf plaats en vervolgde iWilt gij mij bevestigenwat gij laatst mijnen broeder van deze verhouding verhaald Jbebt, mijnheer de graaf Zij sprak deze woorden buitengewoon luid -en helder, zonder Martba daarbij aan te zien. De gewonde stameldeovergelukkig zijne hartsaangelegenheden zoo verrassend snel en gunstig behandeld te zien, een ja. sEn kunt gij mij herbalen, hoe alles in zijn weik gegaan is?" vroeg zij verder, iIndien Martha het mij toestaat." iGij geeft immers uwe toestemming, mijn kind?" sik geef die,'* antwoordde Martba koel. - 2.S - 0. tweede lezing bij hoofdelijke stemming aan genomen met 198 tegen 187 stemmen. Deze uitslag werd met teekenen van goed en afkeuring begroet. Herbert von Bismarck stemde voor. Ahlwardt was afwezig. Van de 397 leden van den Rijksdag namen er 385 aan de stemming deel. In antwoord op de interpellatie om dit jaar geen groote manoeuvres te houden in streken, waar gebrek aan veevoeder heerscht, verklaarde de minister van oorlog gisteren in den Rijksdag dat de keizer, krachtens de grond wet, bevoegd is over het al dan niet houden van manoeuvres te beslissen. De ingekomen berichten zijn echter alle van dien aaid, dat het afgelasten of uitstellen der manoeuvres niet noodzakelijk en in het nadeel van de vorming en ontwikkeling der strijdkrachten zou zijn. Veel beter ware het, wanneer de bevolking van te zware lasten kon worden ontheven. De Berlijnsche correspondent der JV. 12. Ct. schrijft van gisteren: Gelijk reeds met een enkel woord is ge meld, is de Nederlandsche gezant, de heer Van der Hoeven, dezer dagen met zijne gemalin uitgenoodigd tot een intiem déjeuner bij den keizer en de keizerin te Potsdam. Het keizerlijk paar gaf dit déjeuner tot eere van zijne Nederlandsche gastenbuiten hen was niemand uitgenoodigd dan generaal Von Albedyll, die tot de intiemste gunstelingen des keizers behoort. Naar men weet, had de keizer voor eenigen tijd vernomen, dat mevrouw Van der Hoeven als leerlinge van den Russischen beeldhouwer Mantacolsky zelve de beeldhouwkunst met goeden uitslag be oefent. De keizer bracht, nadat hij dit had vernomen, meermalen een bezoek aan het Graaf Hancke lachte, zocht zijne gedai te verzamelen ~.i begon na een kleine f eenvoudig en met een zachte stem te n. Johanna zat buiten op de trap van het altaar en hoorde elk woord. Toen de graaf geëindigd had, stond mevrouw Vou Bordowski plechtig opzij vestigde hare oogeu ernstig en vernietigend op bare dochter. »Is het waar, mijn kind, wat graaf Hancke ons daar medegedeeld heeft vroeg zij met luide stem. aHet is alles waar," antwoordde Martba beslist. iMijnbeer de graaf, gij hebt uwe belofte vervuld als een manals een held. Het meisje moest geen Poolsch bloed in hare aderen hebben, zou mijne dochter niet zijn, als zij tegenover zulk een belofte haar woord niet hield. Ik heet u welkom als een lieven zoon 1" Zij boog zich tot den gewonde neder en kuste hem op voorhoofd en wangen. Daarna verhief zij zich en keerde zich om. rKom nader, mijne dochter." Al haar moederlijk gezag drukte zich in atelier van mevrouw Van der Hoeven, daar zij zijn borstbeeld zou maken. Door eene lichte ongesteldheid van mevrouw Van der Hoeven werd de voltooiing van dit weik, eene levens- groote buste, vertraagd. De keizer is voorge steld in de met bont bezette uniform der huzaren. Eerst onlangs is het werk voltooid en daarop naar het paleis overgebracht ter voortdurende tentoonstelling. Te gelijker t\j"d kwam de uitnoodiging tot het ontbijt, waarbij de heer Van der Hoeven rechts van de keizerin zat en mevrouw Van der Hoeven rechts van den keizer. Nadat het keizei lijk paar met levendige bewoordingen zijne vreugde en tevredenheid over het borstbeeld had uitgesproken, schonk de keizer aan mevrouw Van der Hoeven een pi achtige vaas van groote waarde, een meester stuk uit de koninklijke porseleinfabriek te Beilijn. De vaas staat op een draaiend voetstuk en is getooid met guirlandes van rozen en asters, kleurige bloemen op donker fond aangebracht en met gouden ranken doorwerkt. Op het fond zijn twee medailles, het eene is een borst beeld des keizers, het andere geeft het oude Berlijnsche keizerlijk slot te zien met een uit zicht op de Lauge Brug met het gedeDkteeken van den Grooten Keurvorst, wiens gemalin eene prinses van Oranje is geweest. Aan tafel nam het keizeilijk paar bij her haling de gelegenheid waar om uiting te geven aan de dankbare herinneringen van de sym pathieke ontvangst, welke het indertijd bij het bezoek aan Nederland overal heeft ge vonden. De keizer en de keizerin stonden bi; allerlei bijzonderheden stil en veiklaarden dat hun verblijf in Nederland behoort tot de aan- genaamste herinneringen. houding en blik uitook de donkere indruk wekkende oogen van graaf Raphael rustten met een verhoogde uitdrukking op zijne nicht. Maitha gehoorzaamde weiktuiglijk, ijskoud, met nedergeslagen oogen en liet de armen slap nederhangen. Zij deed twee schreden voorwaarts, doch bleef toen staan. Zij hief het hoofd op en richtte hare oogen met een dolfebijna waanzinnige uitdrukking op den zieke, hief de rechterhand op en sprak met eene toonlooze doch duidelijke stem »Godde heiligen en gij allen moogt mij vergeven, maar ik kan niet anders ik kan mijn woord niet houden, want ik behoor reeds een ander toe." sDat is goddeloos t" aldus verbrak de diepe, van ontsteltenis bevende stem van graaf Raphael de korte, vreeselijke stilte, die op deze woorden gevolgd was. Martba kromp ineenals had zij een slag ontvangen. »Gij hoort hetsprak mevrouw Von Bordowskidie doodsbleek geworden was en wier gelaat eene ijskoude bijna versteende Na tafel kwamen de kinderen van het keizerpaar binnen om het borstbeeld van papa te zien. Toen de jonge prinsjes waren binnenge komen, ontstond er bpgiijpelijkeiwijze een huiselijk tooneel vol blij rumoer. Schertsend zette de keizer het beeld zijn militaire pet op, en nog andere grappen werden er tot groot vermaak der kinderen uitgehaald. De toon van het gesptek nam hierdoor vanzelf toe in ongedwongenheid. Beiden, keizer en keizerin, spraken nog over van alles met hunne gasten, en telkens werd de jonge Koningin van Nedeiland, en met uitdrukkin gen van de grootste sympathie, genoemd. B L G I E. De Kamer heeft gisteren de nieuwe lezing van het eerste artikel der grondwet, dat Belgie machtigt koloniën te verkrijgen, aangenomen. Deze wijziging geldt voornamelijk de moge lijkheid, dat de Kongo eene kolonie woidt, ENGELAND. Het Lagerhuis heeft gisteren het amende ment van Gladstone op artikel 9 van de Bome- Rule-bill met 325 tegen 298 stemmen aan genomen, onder de onstuimige toejuichingen van radicalen en Iersche nationalisten. Artikel 9 is met 326 tegen 293 stemmen aangenomen. Artikel 10 is met 358 tegen 49 stemmen verworpen. De meerderheid der conservatieven en unionistische liberalen onthielden zich daarbij van stemming. Artt. 11 tot 17 zijn terugge trokken; artt. 18 en 19 aangenomen met meerdei heden van 34 stemmenai tt 20 en 21 zonder hoofdelijke stemming vei worpen; artt. 22 tot 26 met meerderheden, wisselend tusschen 33 en 35 stemmen, aangenomen. In het Lagerhuis heeft Buxton verklaard, uitdrukking aannam, terwijl hare oogen gloeiden en een dreigenden, toornigen blik op hare dochter wierpen. ïBezin u ongelukkige!" Eer Martha kon antwoorden, stormde Johanna haar doodsbleek voorbij, stiet haar driftig weg en ondersteunde den bedrogen graaf, die eerst met geheel verschrikte, verwarde blikken om zich heen gestaard had en daarna met een smartehjken kreet ineengezakt was. Terwijl Johanna den onmachtige bijstand verleende, greep mevrouw Von Bordowski de hand harer dochter en trok haar onder de woorden: sZie nu, ellendig kind, wat gij uit gericht hebtmet zich mede. Graaf Raphael bleef bij den zieke. Johanna wierp zich weenende over den graaf en jammerde: »Die afschuwelijke Martha zij heeft hem gedood f sLaat hem het ware voor hem nu het beste, dat hij stierf," sprak de graaf somber. Daarnaast m de kleine kapel stond Martha tegenover hare moeder, bleek en oogenschijnlijk koel, vol trots sprakeloos.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1