v m im s A". 1893. Zondag 16 en Maandag 17 Juli Mr. H. J. Schuurman. /E. Elzevier Dom. J. H. van Westendorp J.Dz. A. van Buysen. J. Loopuyt. J. W. J. van Harwegen den Breems. W. F. Tak. N°. 8316. Eerste Blad F O L I T I E. i venenyeertigste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, uitgëvekTT odé. Binnenlandsche Berichten. JIB.IT. Abonnementsprijs, per kwartaal f 1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke noramers- 0.10. BUREAU: BOTËKITRAAT, Ei 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven: een wit sokje en paars kousje, een paar manchetten, een pak zakken, een rozen krans, een fustje, gemerkt T. S. 857, een gebreid keursje, met i0.13, 2 zakken, gemetkt P. A. 4 en H, een wit kinder- schortje, het onderstuk van een gouden oorbel, een servet, een kinderschoentje, en een stuk zeildoek, waarin 2 schriften en een JTransch boek. VAN Onze lezers vinden in dit nummer den uitslag van de vergadering van de kiesver- eeniging «Schiedam". Zij kunnen daaruit zien, dat de heeren J. Tak en J. H. Ris Hz. hun mandaat als raadslid hebben nedergelegddat de heer C. Bergsma niet zooveel stemmen verwierf, om op de candidatenlijst der kiesvereenigiog te komen, en dat dus de candidaten dezer kïesvereeniging zijn de heeren Beloofde de voorloopige candidatenlijst een eenigszinsf andere uitkomst, de kiesvereeniging «Schiedam" heeft in ieder geval getoond, ruimte te willen. Ze ga in deze richting voort. De candidaten, die reeds zitting-.hebben, be hoeven we niet te bespreken. De heer W. F. Tak heeft op de vergade ring in enkele woorden zijn denkbeelden toe gelicht geen uitgaven dan die met de draag kracht der financiën rekening houden; de waterverversching in dier voege te behan delen, dat er pogingen zullen worden aan gewend om deze tot een provinciale zaak te maken. De heer Van "Westendorp ontwik kelde in het kort zijn denkbeelden over de hygiënische toestanden, welk onderwerp zeer zeker spoedig in den .gemeenteraad aan de orde komt. De heer Van Buysen, tot heden meermalen tevergeefs aangezocht, eencandi- datuur te aanvaarden, is thans voor den ver nieuwden. aandrang gezwicht en heeft de candidatuur aangenomen. We hopen, dat de kiezers op aanstaanden Dinsdag in groot aantal van hun recht gebruik zullen maken. Hoe grooter toch dit getal is, hoe meer de gekozenen zich kunnen beschou wen gekozen te zijn door de geheele burgerij. Met aandrang wekken we daarom alle vrijzin nigen op te stemmen op de candidaten der kïesvereeniging «Schiedam". SCHIEDAM, 15 Juli 1893. De kiesvereeniging Schiedam" vergaderde gisteravond tot het stellen van candidaten voor het lidmaatschap van den gemeenteraad. De vergadering, die zeer talrijk was bezocht, werd geleid door den voorzitter, den heer M. Horn, die bij de opening de volgende toe spraak hield: Mijne Heeren! Nu mijne mede-bestuuiders mij hebben aange wezen, om in het vervolg uwe vergaderingen als voorzitter te leiden, zij mijn eerste woord een woord van dankbare hulde aan mijn geachten voorganger voor de groote toewijding, waarmee hij steeds de liberale zaak in het algemeen en deze kiesvereeniging in het bijzonder heeft ge diend. Hem daarin te overtreffen is mij onmogelijk, hem te evenaren zal mijn streven zijn. Dat ik met dit woord van hulde tevens de meening der leden uitspreek, waarborgt het feit, dat bij met nagenoeg algemeene stemmen opnieuw weer in het bestuur werd verkozen; hij heeft echter ge meend die benoeming niet te moeten aannemen. Wij berusten daarin, maar dit feit bier nog eens in herinnering te brengen, acht ik plicht. Ook de andere bestuursleden verdienen onzen dank voor de groote toewijding, die zij eteeds hebben getoond, het »Ehre dem, dem Ebre gebtlhrt" dwingt tot de verklaring, dat zij steeds de be ginselen onzer vereenïging hoog hebben gehouden en - die met groote toewijding hebben gediend. Wat hebt gij te verwachten of te vreezen van den tegenwooidigen voorzitter? Het antwoord op die vraag kan kort zijn. Mijne Heet en, ik heb het reglement onderteekond, datzelfde leglement, dat ook de vorige bestuurders geen aanleiding zou hebben gegeven heen to gaan, wanneer al de bestuurders waren hei kozen. En nu wil ik hier de verklaring afleggen, dat ik mij bij al mijne handelingen streng door dit reglement zal laten leiden en daarvan geen haai breed zal afwij ken. Welnu, volgens dit leglement is de verga dering souvereine zij zegt, hoe zij het hebben wil, ik zal de eeilijke uitvoerder zijn van hare bevelen en nooit dulden, dat op hare souvereine macht door het bestuur of door wien ook de geringste inbreuk worde gemaakt. Natuurlijk zal het herhaaldo malen kunnen voorkomen, dat de vergadering anders wil dan ik gewild had, dat de candidaten der vereenïging anderen zijn dan die ik gaarne gezien had, maar dat zal mij niet alhouden met alle kracht voor de candidaten der vereenïging te wei ken en te trachten die bij de stembus te doen zegevieren. Wie ik als per soon wil candidaat stellen, kan ik op mijn biljet zetten als elk ander hd, maar heeft eenmaal de vergadering gesproken, dan zijn de candidaten van den voorzitter geen andere dan die der vergade ring. Omdat ik het beginsel van de souvereimteit der vergadering van begin af streng wenschte te handhaven, heb ik dan ook mijne mede-bestuurs leden zelfs niet tot eene vergadering opgeroepen om over de voorloopige candidaten voor de ge- meenteraads-verkiezing te spieken. Mocht dus hedenavond door bestuursleden het woord worden gevoetd, dan spreken the heeren uitsluitend en alleen hunne subjectieve meaning uit. Laat ik voordat ik deze vei gadenng open ten slotte nog een wensch uitspreken, en wel deze: dat deze vergadering zich kenmerke door eene ernstige bespreking van zaken, met weg lating van alles, wat naar personaliteiten ook maar mocht zweemen, en daar, waar personen moeten worden besproken, geschiede dit naar hunne beginselen, met het oog op de gemeante- raads-verkiezmg. Het is niet te loochenen, onze stad gaat achter uit, terwijl hare schoone ligging haar aanspraak geeft te zijn een van de bloeiendste en wel varendste steden van het gansche land. Laat dan bij onze discussie alleen voorzitten de ge dachte, dat wij allen willen weikzaam zijn ora den bewoners dezer stad de grootst mogelijke welvaart en de minst mogelijke lasten te bezor gen. Zeer zeker zal er verschil van gevoelen be staan over de middelen, om dit doel te bereiken, maar wanneer goede trouw ook tegenover hem, die het in de middelen met ons oneens is, richt snoer der discussie is, dan zeker zal deze ver gadering haren plicht naar behooren kunnen vervullen. Met den wensch, dat wij heden be sluiten zullen nemen in het belang en tot heil. onzer gemeente, open ik deze veigadering. Na de lezing van de notulen tot de eigenlijke ■werkzaamheden overgaandebleek uit de ingekomen stukken, dat waren voorgesteld als candidaten de heeren: O. Bergsma, JL. Elzevier Dom, J. W. J. van Harwegen den Breems, J. Loopuyt, J. H. Ris IIz., mr. H. J. Schuurman, J. Tak, Joh. Plooy, G. W. Snel, J. H. tan Westendoi p JDz ,W. F. Talc, H. R. M. A. van Gent, J. J. G. Nolet en W, A. J. Wittkampf, Van liet bestuur der vereeniging »De Giondwet" was bericht ingekomen, dat bij I deze gelegenheid door deze vereeniging geen candidaten waren gesteld. Van het bestuur der kiesveieeniging «Nederland en Oranje" dat haar candidaten waren de heeren H. Dïenske, C. Klein en C. van der Vlies, en dat zij van de lijst der kiesveieeniging «Schiedam" had overgenomen den heer J. Tak. Alle voorloopige candidaten waren uitgenoo- digd deze vergadering bij te wonen. Da heeren Wittkampf, Nolet, v. Gent, Plooy, Loopuyt, Schuurman. Elzevier Dom gaven kennisdat zij de vergadering niet kon den bijwonen. De vier eerstgenoemde heeren bedankten daarbij voor de candidatuur, hetgeen de voorzitter noopte, aangaande de katholieke heeren te verklaren, dat deze klaar blijkelijk geen zitting in den raad wenschen te nemen. De heeren J. Talc en J. H. Ris Hz. berichtten, dat zij hun mandaat niet wensch- ten hernieuwd te zien. Een woord van warme hulde viel hun van de zijde des voorzitters ten deel. Van de heeren Dienske en Klein was een schrijven ingekomen, waarbij zij zich omtrent het program uitspraken. Het bleek, dat zij in meerdere of mindere mate daar mede instemden zij werden dus op de voor loopige lijst gebracht. De heer Van der Vlies had door afwezigheid niet kunnen antwoorden. Nog werden, als door tien leden gesteund, op de candidatenlijst gebracht de heeren A. van Buysen en P. Loopuyt Wel ver klaarde de laatste, dat hij in geen geval een candidatuur zou aannemen, en we meenen te moeten constateeren, de heer P. Loopuyt deed dit op de meest kiesche wijze doch op een vraag van den voorzitter, of de heeren voorstellers de candidatuur toch wenschten te handhaven, werd een bevestigend antwoord gegeven. Ons moet een enkel woord van het harthet antwoord van den heer P. Loopuyt toch was van ernstige beteekenis. «Zijn vader stond op de candidatenlijst, en had niet be dankt!" Bedachten de voorstellers niet neen, ze bedachten het niet, anders hadden ze het niet gedaan hoe wreed, hoe onmensche- lijk wreed ze waren, toen ze den zoon uitnoo- digden in plaats van den vader op te treden, van den vader, die immers vroeger niet in den raad wilde zijn, maar er slechts op ernstigen aandrang toe overging, het lidmaatschap van dien raad weder te aanvaarden, dat hij vroeger vrijwillig had nedergelegd. Over de candidaten werd weinig gesproken. Toen de candidatuur van den heer G. W. Snel aan de orde kwam, verzocht hij niet in aanmerking te komen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1