A". 1893. Zondag 16 en Maandag 17 Juli. N°. 8316. Tiveede Blad Feuilleton. DE GKRETSTS. ZeYenenveert gste aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T ODÉ. Bnitenlandsclie Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers f 1.85. - 2.50. - 0.10. RDRGAC: BOTEHITRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAND. De Rijksdag verwierp met 274 tegen 105 stemmen het voorstel van Carolath tot wette lijke vaststelling van den tweejarigen diensttijd. De Rijksdag heeft daarna de legerwet bij tweede lezing aangenomen. Terwijl graaf Herhert Bismarck zijn tevre denheid uitdrukte over de houding der con servatieven, maakten de sociaal-democraten en de leden der Volkspartij een verschrik kelijk leven. Richter riep aanhoudendster zake, ter zake". Bismarck kon zijn rede slechts onder herhaalde interrupties ten einde brepgen. Na Bismarcks rede verhief Caprivi zich om te antwoorden. Hij werd daarb keer op keer door Bismarck in de rede gevallen. (Van alle zijden protesteerde menvoort durend leven.) De rijkskanselier verzocht den voorzitter, onder bijval van het geheele Huis, om de vrijheid van spreken te doen eerbiedigen. De Rijksdag heeft zonder discussie het aanvullmgsbudget en de leeningswet aange nomen. Heden heeft de 3e lezing plaats van de legerwet en van het aanvullingsbudget. De Bcrlijnsehe correspondent der N. R. Ot. schrijft van gisteren: De onderhandelingen tusschen Duitschland on Nederland over den invoer van vee gaan slechts langzaam vooruit. Toch is er hoop, dat de grondslag voor eene overeenkomst tot wederzijdsehe tevredenheid wellicht o. a, hierin gevonden wordt, dat Duitschland zijne gren zen opent voor Nederlandsch vee, hetwelk onder eenen bepaalden leefsijd s, als het nog alleen voor de melkerij en fokker:; ge bruikt wordt, en Nederland daarvoor levend Duitsch slachtvee toelaat. Het is mogelijk, dat men ongeveer op deze wijze tot overeen stemming komt. Met het denkbeeld,dat te gelijk opgekomen is, van eene veeziekte-conventie (zoo iets als de cholera-conventie) schijnt de Duitsche regeering het voorloopig niet te kun nen vinden. Overigens is bij de tegenwoor dige onderhandelingen niet te vergeten, dat de Duitsche regeering voorzichtiglijk met de agrarische meerderheid in den Duitschen Rijksdag rekent. Tusschen Duitschland en Denemarken wordt tegenwoordig ook ernstig onderhandeld over de opheffing van het verbod van vee-invoerhier doen zich evenzeer vele moeilijkheden op. In pailementaire kringen gaat het ver moeden, dat tot dekking der nieuwe groote uitgaven voor het leger waarschijnlijk de tabaksbelasting verhoogd zal worden, en wel in den trant van de Amerikaansche belasting op het fabrikaat. fSiSEniIE. De president der republiek heeft, gelijk telken jare gebruikelijk is ter gelegenheid van den nationalen feestdag, aan 450 ver oordeelden wegens misdaden of vergrijpen tegen het gemeene recht, deels gratie, deels vermindering van straf verleend. Een aantal dier veroordeelden hebben tot nu toe hunnen straftijd ondergaan in Nieuw-Caledonië en in Fransch Guyana, De anderen in Frankrijk en in de strafkolonie in Algerië. De regeering had aan admiraal Human bevel gezonden om den boom van de Menam niet te passeeren, maar deze instructie is niet op het geschikte tijdstip ontvangen. Dit verklaart, dat de kanonneerbooten den boom voorbijstoomden, waar zij zich zonder vooraf gaande waarschuwing blootstelden aan het vuur der forten en van zes Siameesche oor logsschepen. De actie der kanonneei booten was dus het gevolg van een misverstand. Uit Bangkok wordt van gisteren gemeld: De Fransche gezant heeft aan de Siameesche regeering laten weten dat het gebeurde met de Fransche kanonneerbooten Donderdagavond het gevolg was van een misverstand. De com mandanten dezer vaartuigen handelden tegen hunne instructiën. De komst van eene andere Engelsche ka nonneerboot heeft de ongerustheid onder de bevolking verminderd. B L G I E. De Patriate meldt, dat volgens geruchten, in miuisterieele kringen in omloop, Beernaert binnenkort als hoofd van het Kabinet en minister van financien zal aftreden. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde de minister Har- court gisteren medeBlijkens mededeelingen van den Engelschen gezant te Bangkok en den commandant der aldaar gestationneerde Engelsche kanonneerboot schijnt het, dat twee Fransche kanonneerbooten gisteravond den toegang tot Bangkok forceerden, ondanks den tegenstand der Siameesche autoriteiten en tegen den wensch van den Franschen gezant, en tegenover het gebouw der Fransche legatie voor anker kwamen. Wij zijn geneigd te gelooven zei de minister dat de Fran sche officier gehandeld heeft zonder mach tiging van zijne regeering, want die handeling schjjnt niet in overeenstemming te zijn met de herhaalde verzekeringen van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, dat wij vooraf mededeeling zouden ontvangen van elke nieuwe handeling. Wij moeten de op helderingen, die wij zonder twijfel uit Parijs zullen ontvangen, afwachten, alvorens ons eene meening te vormen of die uit te spreken. Aan de Times wordt uit Bangkok bericht, dat Frankrijks vertegenwoordiger Donderdag avond zich verbonden had het opvaren van eenige kanonneerbooten op de rivier te belet ten, maar den volgenden avond zijn ze de baai- gepasseerd, hebben eenige schoten met het fort Paknan gewisseld en zijn verder in de lichting van Bangkok gestevend. De corres pondent der Times voegt er bij, dat Siam de meest vredelievende verzekeringen van Frank rijk bad ontvangen, dat geen ander oorlogs schip op de rivier zou komen en levens werd beloofd dat alle geschillen op minnelijke en billijke wijze uit den weg zouden worden geruimd. Siam is totaal misleid geworden. Op de Inconstante en Comèle zijn een man gedood en twee gekwetst. Deze schepen hebben met de Lutin het anker uitgeworpen bijna tegenover het gebouw der Engelsche legatie. De koning van Siam heeft in het paleis met zgne ministers raad gehouden. Indien de oorlog uitbarst, dan zullen er verschrikkelijke tooneelen in de geheele stad voorvallen. Reuters Oijlce meldt uit Bangkok, dat de Fransche kanonneerbooten Inconstante en Comète voor de baar van de rivier Menam zijn aangekomen. Frankrijks vertegenwoordiger te Bangkok stelde Frankrijks bedoelingen als vredelievend voor; maar toen de avond ge vallen was, forceerden de kanonneerbooten den doortocht onder eene kanonnade van de Sia meesche forten. Drie Franschen zijn gedood en twee gekwetst. Van de Siameezen zijn twintig gedood en twaalf gekwetst. De bevolking der stad is onder de wapens. De Times, in een hoofdartikel over die zaak sprekende, toont aan dat de zending van nog twee kanonneerbooten naar Bangkok almede in strijd is met de toezegging der Fransche regeering aan Engeland, dat hiervan verwit- Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 75. In de maand Juli trok de afdeeling van majoor Krisinskiwelke in oostelijk Polen •met nog eenige andere troepen, onder.anderen die onder Jankowski en Rurkilangen tijd •tegenstand hadden geboden, eindelijk door de •overmacht der Russen gedwongenin diepe verslagenheid naar de grens terug. Hun chef reed aan het hoofd der colonne deze was een jongmensch van omstreeks vijf en twintig jaar met lang blond baar en bloeiende gelaatskleurnaast hem reed een officier, die iets ouder was en wiens regelmatige trekken eene uitdrukking van diep lijden hadden. Zij trokken midden door het dichte woud; de weg voi derde de meeste opmeikzaamheid doch desniettegenstaande sprak de majoor levendig met den ulaan naast hem. sWij moeten de zaken nemenzooals zij zijn, kameraad wij hebben onzen plicht ge daan beter dan de meesten van ons wonderen kunnen slechts da heiligen volbrengen." •Wel waar Helaas 1" antwoordde de ander met nadruk en bewoog verscheidene malen het hoofd. Daarmede kunnen wij ons troosten, en gij vooralindien het van de dapperheid van den man afhingdan waren wij thans zeker niet hier." De ulaan kleurde en zweeg. ïHot slimste is nu hoe komen wij over de grens en waar laten wij onze wapenen 7 'tls namelijk mijn voornemen, u allen over eenigen tijd een rendez-vous te geven en de zaak weer van voren af te beginnen, want de Russen zullen elders heen getrokken zijn." slndien wij niet tot het laatste vervolgd worden, zal zulks niet moeilijk zijn," sprak de ander. «Gij verdeelt onzen voorraad, ma/oor, en laat de wapenen begraven." »Gij hebt gelijkgraaf zoo zullen wij doen Maar wat dan 7" »*tls mij alles onverschillig, wat er met mij gebeurt, hernam deze somber. »'t Ware zeker het beste, dat men zich een kogel door het hoofd schoot," voegde hij er bitter bij. »Hebt ge weder een van uwe melancholische buien, kameraad 7 Hier neem een slok uit mijne flesch dat verdrijft de zorgen. Als men jong is en gezond, kan men veel te boven komen." iDank u, majoor 1" Hij nam een goede teug en reikte daarna de flesch weer over. »Ik wenschte, dat ik ook zoo kon spreken, maar men heeft te wreed met mij gespeeld Doch laten wij over iets anders spieken hoe ver zijn we nog van de grens verwijderd 7 Ik wilde namelijk eerst mijne kleeding verwisselen." ïEan of twee uren hier in het bosch weet men zulks niet zoo nauwkeurig." »Dan is het tijd, aan de verkleeding te den ken." sGood, we zullen weldra halt houden." Een kwartier daarna, in de nabijheid van eene boerderij, waren driehonderd man bezig, kuilen in het bosch te graven en wagens af te laden. De uniformenuitrustingenwapenen en ammunitie werden in de kuilen gelegd, met aarde bedekt, en de rest verdeeld. Toen de zon haar hoogste standpunt bereikt had, waB alles geschied en begon de majoor zijn tioep te ontbinden. Nog een handdruk, een groet, en de dappere helden tiokken in kleine afdeelingen weg. De ulaan had in een kleine kamer van de boerderij zijne uniform tegen eene eenvoudige, burgerlijke kleeding vervvisseldhij zat nu na denkend voor de deur, terwijl zijn paard op en neder geleid werd, en staarde peinzend op den giond. Steeds somberder werd onderwijl zijn gelaat. Het: wat nu7 Waar zal ik heen gaan 7 stond met duidelijke letters op zijn voorhoofd te lezen. Hij haalde eene kaart uit den zak en begon deze te bestudeeren. Hij

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5