V/oensdag 26 Jul A0. J893 N°. 8322. Eerste Blad ey enenveertigste Jaargang'. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, JBnitenlandsche Berichten. Blunenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: bÖTKbTtBAAT E 29. F R A N K R IJ K. De Kamer heeft Zaterdag de begrooting aangenomen zooals ze door den Senaat was gewijzigd. De eindstemming was dat de ge heele begrooting met 377 tegen 38 stemmen is aangenomen. Onder den gewonen kreet vanLeve de republiek is daarop de zitting gesloten. Met algemeene stemmen heeft de Senaat het wetsontwerp aangenomen waarbij de Fransche legatie te "Washington in een ge zantschap wordt veranderd. De zitting is gesloten. De regeering heeft Zaterdag den termijn van uitstel, door Siam verzocht, afgewezen. Zondagochtend te elf uur heeft de minister van buitenlandsche zaken het eerste gedeelte ontvangen eener depêche, die de consul-gene raal te Bangkok, de heer Pavie, wegens de uitvoerigheid der mededeeling, in tweetele- -grammen had moeten afzenden. Uit dit bericht blijkt dat, wat het eerste punt van het ultimatum betreft: de eisch -dat Siam de rechten van de rig ken Annam en Cambodja op den linkeroever der Mekong zal erkennen, Siams antwoord niet bevesti gend is. Siam wil slechts die rechten er kennen voor zoover betreft het grondgebied ten zuiden van den 18n breedtegraad, d. w. z. tot de eerste bocht die de Mékong, van be neden uit gerekend, naar het noordoosten maakt. Uit het tweede gedeelte van het telegram, door den heer Pavie naar Parijs geseind, blijkt dat Siam een deel van het gebied aan den linkeroever der Mekong, waarin Stung, Treng en Khone liggen, wil afstaan, maar overigens de rechten van Annam en Cam bodja op het gebied aan den linkeroever niet erkent. De gevraagde schadeloosstelling wordt toegestaan. Een telegram uit Saigon aan de Tempt meldt van 19 dezer: De Franschen hebben ■te Khone het vuur tegen de Siameezen her opend en de forten Dondua Domigo en Dom- han Domson platgeschoten. Daarbij werden 200 Siameezen gedood en 300 gekwetst. De regeering heeft gisteren aan de mogend heden kennis gegeven van haar voornemen om de Siameesche kusten te blokkeeren. De ministerraad zal.heden de .maatregelen vast stellen, met het oog op de blokkade te nemen. De consul-generaal Pavie heeft Zondag Bang kok verlaten. De schepen ter reede zullen den 26n of 27n van den mousson gebruik maken om de baar te passeeren. Men gelooft dat de Fransche regeering aan de Holland- sche de taak zal overdragen, de belangen der Franschen te Bangkok te beschermen, gedurende de afwezigheid van den heer Pavie. "Volgens de Temps zal Frankrijk niet alleen *de kust van Siam blokkeeren, maar eene ern stige militaire operatie beginnen. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Grey gisteren ver klaard dat hij beden in staat hoopt te zijn eene nadere verklaring omtrent de verwik kelingen in Siam te doen. De handelsovereenkomst met Spanje is den 18n dezer geteekend; zij breidt het tegen woordige modus videndi uit. Volgens den correspondent van de Times te Bangkok zouden de door Frankrijk in zijn ultimatum gestelde eischen gelijkstaan met de verbrokkeling en den ondergang van Siam. Frankrijk zoekt daarmede feitelijk Engeland te treffen, welks handel met Siam gedreven wordt door 13,500 Britsche ingezetenen en eene waarde vertegenwoordigt van 2,500,000 p. st. per jaar, terwijl er in Siam slechts 250 Fransche ingezetenen zijn, wier handel niet meer dan 8000 p. st. beloopt. Frank- rfk eischt den afstand van een gebied dat 95,000 vierkante mijlen beslaat, waartoe eene provincie behoort welke door Birma is afge staan onder de voorwaarde dat Siam haar nimmer aan eene andere mogendheid zou overdoen. Voorts hebben Frankrijks eischen betrekking op 50,000 vierkante mijlen in noordoostelijk Siam, waarheen nog nooit een Franschman doorgedrongen is, terwijl de ge vraagde schadevergoeding van twee millioen franken het tienvoud vormt van het oorspron kelijke bedrag. Naar de Times uit Bangkok verneemt, polste onlangs de Russische regeering de Siamsche over den afstand van het eiland Salang, liggende op 8° N. B. bewesten Ma lacca, teneinde aldaar een Russisch station te vestigen. Deskundigen achten Salangs strategische waarde belangrijk. SOOElfEGEN. In antwoord op eene interpellatie in de Storthing heeft de regeering verklaard, hare goedkeuring te onthouden aan 8L. genomen besluit tot opzegging van de gemeenschap met Zweden en de consulaten. De Storthing heeft Zaterdag de begrooting aangenomen en daarop is de zitting gesloten. SPANJE. Verscheidene bladen achten het waarschijn lijk, dat de beraadslagingen over de handels- traetaten met Zwitserland, ZwedenNoor wegen en Nederland verdaagd zullen worden tot de volgende parlementszitting. PORTUGAL. De koning is aan een groot gevaar ont komen. Terwijl hij Donderdagavond met zijn adjudant van het spoorwegstation te Cintra naar zijn zomerpaleis reed, zag hij een for- schen kerel iemand die op den grond lag vreeselijk slaan en trappen, zoodat het dien kerel blijkbaar te doen was om hem te doo- den. De koning en zijn adjudant sprongen onmiddellijk uit het rijtuig om den moordenaar tegen te houden. Er ontstond een gevecht, en de koning, ziende dat zijn adjudant het onderspit dolf, bracht met zgn stok den moordenaar een slag op het hoofd toe. Wel was de slag raak, doch niet genoeg om den woestaard verder onschadelijk te maken. Deze wierp zich dan ook opnieuw op den adjudant en dreigde den koning dood te schieten of te doorsteken. Hij moest het echter bij dit dreigen laten. De koning en de adjudant wer den den moordenaar meester en voerden hem mede naar een politiepost. De man, dien de koniDg en de adjudant liggende op den grond gevonden hadden, heeft het behoud zijns levens aan den koning te danken, maar hij is ernstig gewond. Hg en de woesteling waren beiden dronken. B U L G A R IJ E. De rechtbank te Tirnova heeft den metro- politaan Clement tot levenslange verbanning veroordeeld. TURKIJE. Naar de Times uit Konstantinopel ver neemt, gaf de sultan aan Moekhtar Pasha zijn ontslag als des sultans commissaris in Egypte, en wel wegens redenen van gezond heid, naar het heet; doch de weikelijke reden schijnt te wezen, dat de khedive met Moekhtar Pasha overhoopligt. De eerstge- noemt klaagt dat de laatstgenoemde niet ge noeg anti-Engelsch is. AMERIKA. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat in den Braziliaanschen staat Catharina, met hulp der nationale strijdkrachten, eene revolutie is uitgebroken om den gouverneur af te zetten. De Braziliaansche kruiser Tiradentes is er heen gezonden. Ook de republiek San Salvador schijnt met eene omwenteling bedreigd geweest te zijn. Er is namelijk eene samenzwering ontdekt tegen president Ezeta. 23 der voornaamste samenzweerders, onder wie generaal Avalez, zqn daarop gevangengenomen en zonder vorm van proces ter dood gebracht. In Honduras broeit het eveneens. In de oostelijke departementen heerscht een oproe rige geest, terwijl de regeeringstroepen aan het muiten zijn geslagen, omdat zij niet be taald worden. De regeering heeft aan de kooplieden en planters in Tegucigalpa een leening opgelegd om daaruit de achterstallige soldjj te voldoen. A Z I E. Uit Bangkok wordt van gisteren gemeld: Daar de Fransche eischen omtrent het linker-Mekonggebied niet duideljjk bepaald zijn, heeft de Siameesche regeering op het ultimatum toestemmend geantwoord voor zoover het de eischen begrijptmaar Frank rijk heeft het antwoord van Siam als eene weigering opgevat, en de Fransche minister resident heeft de Fransche vlag van het gezantschapsgebouw afgenomen en bericht van zijn vertrek op aanstaanden Woensdag gegeven, eenen loods verzoekende om hem aan boord te brengen van de Fransche booten welke aan de monding van de Menamrivier liggen. Men gelooft dat de blokkade zal door gaan. De Fransche bewoners hebben zich onder bescherming gesteld van den consul-generaal der Nederlanden. SCHIEDAM, 25 Juli 1893. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwartier voor twee ure eene vergadering, welke werd bijgewoond door 13 ledenaf wezig de heeren Bergsma, Knappert, Ris, Tak, Brillenburg, Van Erpecum, Roelants en Van der Schalk, de vier eerstgenoemden met ken nisgeving. Na vaststelling der notulen van 4 Juli j.l. vroeg de heer Maas verlof om na de inge komen stukken het woord te mogen hebben over het verslag van die zitting en kwamen de volgende stukken in, die reeds voor de leden hadden ter visie gelegen Missive van de Gedep. Staten dezer pro vincie ten geleide van het door hen goedge keurde kohier no. 1 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienstjaar 1893/4, bevattende de wijken A, B en C, aangenomen voor kennisgeving; \an burgemeester en wethouders, het door hen opgemaakte kohier no. 2 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1893/4, bevattende de wijken D, E, F en G, op verzoek van den heer Schuurman werd de behandeling van dit kohier aangehouden tot de volgende vergaderingidem een ont- werp-besluit tot het doen van uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven en twee ontwerp-besluiten tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven der gemeente, alle voor 1893; idem, voorstel tof het vergrooten van de 3e openbare kostelooze school met twee lokalen, volgens daarvan, overgelegde teekening, ter voorziening in het gebrek aan plaatsruimte op de 2e en 3e kostelooze schoolidem, ontwerp-regeling van den grondslag voor het pensioen der gemeente-ambtenaren; welke stukken alle straks zullen worden behandeld rapport van de commissie van fabricage op het in hare handen gestelde adres van J. Reetman, waarbij deze aanbiedt aan de ge meente in eigendom af te staan, ter ver krijging van eene verbeterde rooilijn, een aan hem toebehoorend strookje grond aan de Kreupelstraat, de behandeling aangehouden tot dat het onderwerp, waarop het betrekking GO Jill Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nonomers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1