Land- en Tuinbouw. glif! PE It TELEGltlAF. meuten, die op dit voorstel waren ingediend en aangenomen, werden de voorwaarden niet definitief vastgesteld, doch burgemeester en wethouders uitgeuoodigd in de eerstvolgende raadszitting een nieuw ontwerp, waarin die amendementen zijn aangebracht, ter tafel te brengen. Na mededeeling van de opbrengst der op 6 Juli j.l. gehouden verkooping van afbraak enz. en van den afloop der op 6 Juli j.l. ge houden aanbesteding van verfwerk, sloot de voorzitter de vergadering. (N.B, Een meer uitvoerig overzicht van het gesprokene door den heer Maas, naar aanleiding van het gedrukt verslag der zit ting van 4 Juli j.l., volgt in ons nummer van morgen.) Schiedam, 29 Juni 1893. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de ge meente-begrooting voor 1890 werd door éen af- deeling reeds bet voorstel gedaan tot het in 't leven roepen van een avondcursus in de mo derne talen aan de openbare jongensschool alhier en om daarvoor een sMemoriepost" aan de be groeting toe te voegen. Zooals uwe vergadering zich zal herinneren, werd in onze memorie van antwoord op de ge maakte bemerkingen op die begrooting, ten aan zien van dat vooistel medegedeeld, dat wij het van te ingrijpenden aard vonden, om daarop toen reeds een afdoend antwoord te geven. We merk ten echter op, dat bij ons college de vraag was gerezen, of eene dergelijke inrichting niet beter aan de burger-avondschool ware toe te voegen, dan aan de school voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor jongens. Bij de behandeling in den raad van diezelfde begrooting lichtte onze voorzitter dit denkbeeld nog nader toe, deelde mede, dat hij zelf, als lid van het college van toezicht op het middelbaar ondeiwijs, bij hei haling had aangedrongen op uitbreiding der leervakken aan de buiger-avond- school en spiak tevens de wenschehjkheid uit, af te wachten of van die zijde misschien eenig voorstel zou inkomen. De raad besloot toen eene afwachtende hou ding aan te nemen. Bij het sectie-onderzoek der gemeente-begroo ting voor 1892 kwam dit punt wederom ter sprake. In ons antwoord op dat gedeelte van het sectie-verslag gaven wij toen te kennen, dat wij, met 'toog op hoog noodige bezuiniging van uitgaven, het oprichten van bedoelden cursus voorloopig buiten bespreking meenden te moeten laten, om de met onaanzienlijke kosten, die aan de inrichting daarvan onvermijdelijk verbonden zijn. We voegden er echter de mededeeling aan toe, dat het ons bekend was, dat aan den nieuw- benoemden directeur der burget-avondschool opgedragen was, een plan in te dienen lot wijzi ging van de inrichting dier school. In het laatst van Augustus 1892 ontvingen wij van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs een gewijzigd leerplan voor de burger-avondschool, waarbij als toelichting ge- voegd werd een rapport van den drrecteur dier school, benevens een tweetal staten, de vei deeling van lesuren betreffende, waarmede de commissie verklaart zich geheel te vereenigen. Met ernst en nauwgezetheid weiden die stuk ken door ons overwogen. Nog hangende ons onderzoek werd bij den raad ingediend het U bekende voorstel van het raadslid, den heer De Groot, in zake het gymna sium en de hoogere burgerschool. Daar bij dit voorstel ook de burger-avondschool indirect betrokken was, moest, naar ons oor deel, de raad daarover eerst zijne beslissing uit spreken, alvorens wij plannen tot reorganisatie der burger-avondschool konden indienen. Na de beslissing over dat voorstel, gevallen in de raads zitting van 18 April j.l., hebben we de zaak der burger-avondschool aanstonds opnieuw ter hand genomen en hebben we thans de eer overeenkomstig de door ons in de raadszitting van 16 Mei j.l. gedane toezegging het door ons van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs ontvangen gewijzigd leerplan voor de burger-avondschool, met de daarbij door haar overgelegde stukken, hierbij den raad ter over weging aan te bieden. Zooals we reeds aanvoerden, hebben we die stukken met zorg gelezen en aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. In ons college heeft zich echter geen meerderheid voor eenig voorstel te dien aanzien kunnen vormen, daar de meeningen te zeer uiteenliepen. Twee leden toch kunnen zich met het gewij zigde leerplan geenszins vereenigen de grondeu daarvoor, door hen in ons college aangevoerd, hebben zij in een rapport sa&mgevat, hetwelk zij de eer hebben hierbij over te leggen. Een "ander lid zou, bij wijze van proefneming, de voorgestelde wijziging voor éen jaar wenschen in I te voerenterwijl onze voorzitter, die in zijns betrekking van president der commissie van toezicht op bet middelbaar onderwijs aan het samenstellen van het door die commissie goed gekeurde en ingediende gewijzigde leerplan heeft medegewerkt, gemeend heeft ook in ons college zijn stem ten gunste van dat plan, zonder eenige restrictie, te moeten uitbrengen. "Waar wij ons dus genoodzaakt zien ons van praeadvies in dezen te moeten onthouden, zal uit den boezem van den raad zelf een voorstel in den een of anderen zin dienen te worden gedaan. Burgemeester en wethouders van Schiedam De burgemeester VAN DIJK. VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. Gisternamiddag wilden B. Schoei en C. van der Hoeven, die aan het Spuikanaal alhier aan het vissehen waren, in een bootje springen, wat eerstgenoemde gelukte, doch toen laatst genoemde hem volgde, kantelde het bootje en geraakten beiden te water. Eerst toen Schoei op het droge was bemerkte hij dat Van der Hoeven nog te water laghij be dacht zich geen oogenblik in 't Spuikanaal te springen en had het geluk, daartoe bijge staan door enkele toeschouwers, Van der Hoeven, die reeds in bewusteloozen toestand verkeerde, te redden. Bij den sluiswachter Van Wieringen binnengebracht, slaagde men er in den drenkeling tot bewustzijn te brengen. De eerstvolgende vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal is uitgeschreven tegen aanstaanden Vrijdag, des namiddags te 2Vs uur. Behalve de regeling van het kiesrecht, zijn bij de Tweede Kamer tot dusver slechts een viertal wetsontwerpen voor dadelijke behan deling gereed, waaronder die betreffende be palingen op de fabrieks- en handelsmerken en de onteigening voor de normaliseering van de Nieuwe Maas boven Rotteidam. Daarentegen kunnen 7 wetsontwerpen in staat van wyzen worden gebracht, o. a. de nadere bepalingen omtrent den suikeraccijns, waaromtrent het antwoord der regeering is ingezonden. De gewone audiënties van de ministers van buitenlandsche zaken en van marine op Vrijdag 28 Juli zullen niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft de aandacht van de Ged. Staten gevestigd op het in de Nederlandsche Staatscourant van 15 Juli 1893 opgenomen advies aan de landbouwers van de vergadering, die de inspecteur van het middelbaar onderwijs, belast met het toezicht op de landbouw scholen, te Utrecht heeft gehouden met de rijkslandbouwleeraren en waarnemende rijks- landbouwleeraren, welk advies betreft de middelen, die aangewend kunnen worden om te voorzien in de behoefte aan veevoeder, met verzoek dit advies ter kennis te brengen van de landbouwende bevolking in Zuid- Holland. Hieraan voldoende, hebben Gedeputeerde Staten dezer provincie tevens de burgemees ters in dit gewest uitgenoodigd, den inhoud daarvan spoedig ter kennis te brengen van de landbouwende bevolking in hunne ge meente. Het bericht aan De Telegraaf ontleend, als zou bij de meerderheid der liberale Kamer leden het plan bestaan met behulp van de katholieken het wetsontwerp op het kiesrecht te doen vallen door middel van een voorde regeering onaannemelijk amendement, wordt van betrouwbare zijde op de meest besliste wijze tegengesproken. Integendeel zoo be richt men ons bestaat bij de meerderheid der liberale Kamerleden, waaronder ook, voor wie het wetsontwerp, gelijk het daar ligt, gewichtige bezwaren oplevert, het ernstig streven om het in gemeen overleg met de tegenwoordige regeering tot wet te verheffen. (N. JR. Ot.) Onjuist is, volgens Eet Tadhet bericht in sommige bladen, dat er Maandagavond eene partij vergadering van de liberale Kamer-- leden is gehouden. Wel hebben eenige libe rale leden eene bijeenkomst gehad. De Tijd bericht dat de samenkomst der Noordbrabantsche Kamerleden zal gehouden worden met de presidenten der Noordbra bantsche kiesvereenigingen. De heer B. L. Tijdens, te Nieuw-Beerta, lid van de Tweede Kamer, is vrij ernstig ongesteld, en moet bijna den geheelen dag het bed houden. Bijna alle gewrichten zijn erg gezwollen. Omtrent het voorgevallene met het stoom schip Eayali Xongsi Atjeh geeft de llaarl. Ct. de volgende inlichtingen Genoemd stoomschip is een zusterschip van de Hock Canton, waarop jaren geleden Toekoe Oemar zijn verraderlijken overval deed, het geen aan kapitein Hansen het leven kostte en aan diens vrouw en den anderen schepe lingen eene langdurige gevangenschap, waar uit zij slechts na betaling van eene groote som gelds door de Nederlandschindische regee ring verlost werden. Beide stoomers varen onder Nederlandsche vlag, behooren tot eene schatrijke Cliineesche firma te Penang, en daar de meeste voor Atjeh en voor onze blokkadeschepen bestemde koopvvaien en vooral de voor onze tioepen- maeht benoodigde vivres enz. hun weg over Penang vinden, hebben die twee stoomers altijd overvloed van lading. Op hun terugreis van Atjeh naar Penang gaan zij gewoonlijk de Atjeh-kust langs van Oleh-Leh tot Edi, om vooial peper in te nemen en een aantal Atjehers als passagiers. Dit aantal bedraagt soms 100 tot 150 man, dus ingeval van opstand eene overstelpende over macht tegen eene kleine bemanning van hoogstens vier Europeanen en ongeveer 15 of 20 inlanders. De Amsterdamsche kiesrechtmeeting had Zondagmiddag plaats op een weiland aan de Linnaeusstraat, even over de spoorbaan. Een goede 300 vereenigingen deden aan de betoo ging mee, waarvan de centrale raad van den sociaal-democratischen bond er 100 vertegen woordigde, het bestuur van den bond voor algemeen kies- en stemrecht 50, de jonge- lingsbond der sociaal-democraten eveneens 50. Op vijf spreekgestoelten traden eerst op de heeren Helsdingen, Vitus Bruinsma, Her mans, Gerhard en mej. Keiler en later de heeren Schaper, Van der Zwaag, Polak, Troelstra en mevr. Schook-Haver. De grond toon van al de redevoeringen wasprotestee ren en nog eens protesteeren. De heer A. Rot, die met de algemeene leiding belast was, deed dit reeds in zijn openingswoord uitko men. Men was, verklaarde hij, niet hier ge komen om iets te vragen, maar om te pro testeeren tegen de 100 heeren in Den Haag, De kieswet-Tak voldeed niemand, maar nog minder zou men voldaan zijn als zij niet werd aangenomen. Als minimum, als uitgangspunt om te trachten meer te bereiken, zou men haar aanvaarden. De beide vrouwelijke redenaars pleitten voor algemeen kiesrecht ook voor de vrouw. De meeting werd besloten met een vaan- deltocht op een nabijgelegen stuk weiland. Het weder was den betoogers bij uitstek gunstig. De schattingen omtrent het aantal deelnemers bewegen zich tusschen 15,000 en 25,000. Behalve de twee groote kiesrecht-meetings te 's-Gravenhage en te Amsterdam, zijn ook nog op enkele andere plaatsen van ons land dergelijke vergaderingen gehouden. Nabij Zwolle, op een stuk land onder de gemeente Zwollerkerspel, waarbij als sprekers optraden de heeren Van der Vegt, Van Kol en DeBoer en de dames Stellingwerff— Jentink en WeverGiesen. Nabij Zuidiaren, onder de gemeente Andel (Dr.), eveneens een landelijke bijeenkomst, met de heeren Urban en Unt als sprekers. Te Zwolle was een zeer talrijk publiek op gekomen ook van buitenaf. De orde werd nergens verstoord. Onze opmerking betreffende hetverleenen van gratie aan Poutsma lokte eene mede deeling uit, die wij gaarne vermelden, omdat de persoon van wie ze afkomstig is, ten volle vertrouwen verdient: »Poutsrna", zoo luidt ze, nzal zich eene eventueele gratie wél waardig betoonen. Het verblijf in de gevangenis en de bijkomende omstandigheden zijn voor hem eene afdoende les geweest. Hij is vast besloten de betreurenswaardige kennismaking met de rechterlijke overheden niet te hernieuwen. Meer dan ooit beseft hij thans, dat hij in de eerste plaats aan zijn gezin behoort en zich ten aanzien van de woelingen m het Nooiden met de rol van toeschouwer moet vergenoegen." Tevens vernemen wij, dat de autoriteiten, die in dezen zijn betrokken, allen gunstig voor het verzoek van Poutsma's gade ge stemd zijn, wat hoop geeft dat de gratie zal worden verleend. ArnliCt.) Naar men aan het DU. meldt, neemt de badplaats Oost-Voorne hoe langer zoo meer in bloei toe. Tal van badgasten zijn aldaar dezen zomer gearriveerd. .Te Zaandijk bestaat het plan het 400-jarig bestaan dier gemeente waardig te herdenken. Men zou eene commissie benoemen en daar naast eene commissie voor de organiseering eener tentoonstelling van Zaanlandsche kunstnijverheid. Eene hoeveelheid van ongeveer 40,000 pak ken stroo van de strookartonfabriek van den heer H. Mulder Jz. te Oude-Pekla zijn Zondag verbrand. Te Oude-Pekela zijn in zeer korten tijd twee stroobulten van den heer Stuut een prooi der vlammen geworden. De brand is waai- schijnlijkaan kwaadwilligheid toe te schrijven. 'u-GUA.VEKIlA.GE, 26 Juli. - Tweede Kamer. Het kiesrechtdebat werd voortgezet. De heer Van Vlijmen is beslist tegen als onnoodig, ongevvenscht en nadeeligde pro tectie zal beter in de nooden voorzien dan het stembiljet. De heer Tydeman wenschte liever kleinere uitbreiding, maar acht het tijdstip voor groote geschikt. Het kenteeken van maalschappelijken welstand is voor hem een hoofdbezwaar. De heer Levy bestreed het Haagsche adres en verdedigde het reclit der werklieden op kiesrecht, maar herhaalde zijne grondwettige bezwaren. De heer Roêll was ook voor uitbreiding van het kiesrecht^ maar had eveneens grondwettelijke bezwaren en tal van bedenkingen omtrent de détails. Invoer van rundvoe uit Nederland In België. Bij Belgisch ministerieel besluit van 18 dezer is, te rekenen van heden, het bureel van da Kiinge (statie) gesloten voor den invoer van rundvee herkomstig uit Nederland. Bij hetzelfde besluit wordt het hulpkantoor van Kieldrecht geopend voor den invoer dezer dieren, te rekenen van 22 dezer. De invoer zal mogen plaats hebben den Zaterdag van elke week, van 10 uur tot middag. Do invoer van Hollandsch vee, welke toege laten was langs het bureel van Arendonck, den Maandag van elke week, zal voortaan geschieden den Donderdag, op dezelfde uren. Deze laatste beslissing zal in voege tieden te lekenen 27 dezer. (De Koophandel van Antwerpen.) De rundei pest is uitgebroken op het landgoed Ilaversham, bij Wolverton (Engeland). Vier dieren zijn gedoodde rest van de kudde is afgezonderd. H V' - p X ~i 'i,'..."» 'Cfi

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3