Biniienlancisclie Berichten. in Frankrijk slechter geregeld is dan mis? schien in alle omringende landen. Kan men vergeten, vragen de onderteekenaars, dat de boven alles rechtvaardige belasting op den rijkdom, op het inkomen en kapitaal, bijna overal bestaat behalve in de Fransche repu bliek "Wat de sociale hervormingen betreft, zegt het manifest, de staat is den arbeider verschuldigd volledig onderwijs, teneinde ver stand en bekwaamheid, waar zij te vinden zijn, tot ontwikkeling te brengen; algeheele vrijheid voor de vakvereenigingen, beperking van het iccht van den steikste in de rege ling der overeenkomsten, ontwikkeling van het kredietwezen, zoodat ieder zich werk kapitaal kan verschaffen, en voor het geheele land bescherming tegen de geldmacht, welke met hare monopolies en haren woeker en door ofllcieele bevoorrechting te steik gewor den zijn. Maar, gaat dan het manifest voort, eindigend waarmede het had moeten begin nen, hoe dringend de hervormingen zijn, te meer noodig zijn de staatkundige, en daar onder twee in de eerste plaatsherziening der constitutioneele wetten, met het oog op den Senaat, en scheiding van keik en staat; zonder die herziening geen hervormingen. Waarom, zal men zeggen, dan niet enkel op die leuze den verkiezingsstrijd gestreden Hat manifest teekent heel duidelijk de hou ding uit deze groep legen keilc en Senaat, welke beide bate gezworen vijanden zijn. Hare financieele en sociale hervormingen zyn viij helder aangegeven, maar in wat zij wil doen om de macht van liet geld te breken, gebruikt zij veel woorden, maar welke weinig zeggen en om dan toch is 's hemelsnaam niet voor socialisten door te gaan, hoewel het woord op hare \lag voorkomt, voegen de onderteekenaars er nog uitdrukkelijk aan toe, dat men niet zal gelooven dat zij de vij anden zijn van den particulieren eigendom. B E L G I E. De commissie van den Senaat voor de grondwetsherziening is gistervoormiddag bijeengekomen. Zij heeft met '18 stemmen tegen 3 onthoudingen besloten art. (31 wegens eene quae«tie van vorm aan de Kamer van afgevaardigden terug te zenden. Dit artikel bepaalt dat de troonerfgenaam, die in het huwelijk zou treden zonder goedkeuring der regeering, van zijne rechten als zoodanig vervallen wordt verklaard. Vervolgens heeft de commissie het onder zoek aangevangen over art 53 betieffende het kiesiecbt voor den Senaat. De beer Bulliune heeft het by wijze van transactie voorgestelde artikel van den heer Amedée Visart, dat door de Kamer is aan genomen, ondersteund. De hertog d'Ursel heeft daarentegen het voorstel bestreden. De minister-president Beernaert heeft ver klaard, dat het voorstel uitnemend is, juist omdat het niemand voldoet. iHoe hebben wij het nu Mag ik ook weten, waarom gij het niet kunt sNulaat ik het dan zeggen. Ik kan de advertentie niet schrijven, omdat zij onwaarheid behelst. Wij hebben in geen maanden eene nieuwe bezending ontvangen." ïGij zijt mij heden een raadsel. Hoe dikwijls bebt gij dergelijke aankondigingen niet al geschre ven zonder er ooit bezwaar tegen te hebben sEerst heden zie ik het onredelijke van zulk eene behandeling in." sJongmonschvveot ge wel wat gij zegt Worden de klanten onredelijk door ons be handeld Zult gij die aantijging teiugnemen?" sZoolang gij dergelijke diensten van mij eischt, is mij dit onmogelijk." »Gij zijt ondooigrondelijk en de onbeleefdheid in eigen persoon. Doch ik wil hot u niet te euvel duiden en Muller de advertentie laten schrijven. Schrijf gij dan een brief aan Walz en Co. te Karlstadt, die geviaagd heeft of wij nog zak doeken noodig hebben. Schrijf, dat wij die nog in voorraad hebben." De commissie heeft nog niets besloten en zou hedennamiddag te zes uur weer bijeenkomen Men kan echter rekenen dat liet aannemen van het voorstel-Visart verzekerd is. DülISCIHiSD, De keizer vei liet gisterochtend te balfelf de haven van Kiel aan boord van de Ilohenzollern, die koers zette naar de Noordzee. De keizer heeft aan baron Scliorlemer-Alst zijn portret geschonken, en wel, volgens de Fhein. West/al. Zeitungin dankbare erkenning van zijne ondersteuning aan het legerplan en inzonderheid ook voor zijne in den laatsten tijd betoonde patriotische gezind heid. Prins Heinrieh van Pruisen's keizers broeder, zal, op uitnoodiging van koning Hum- bert, de grooto manoeuvres der Italiaansche vloot bijwonen in gezelschap van den hertog van Genua, aan boord van de Zepanto. De Italiaansche kroonprins zal in September de Duitsche manoeuvres bijwonen, gedeeltelijk als gast van den keizer en van den groot hertog van Baden en den koning van Wur- temberg. De conservatieve pers betuigt hare inge nomenheid met de invoering van het Rus sische maximumtarief. De Ertuazeitg. o. a. schrijft: s>Wij verwachte-* dat de Duitsche regeering den haar door Rusland toegeworpen handschoen zal opnemen. Rusland zal zich dan biunenkort kunnen overtuigen dat Duitschland het best buiten hem kan stellen". De vrijzinnige pers daarentegen blijft nog steeds de hoop uiten dat een* handelsveidrag met Rusland zal tot stand komen, overtuigd dat een taiiefoorlog tot ernstige staatkundige gevolgen kan leiden. Do Berlijnsche correspondent der N. li, Ot. schrijft vau gisteren Morgen eerst zal de Bondsraad beraad slagen over de vraag of door Duitschland tegenover Rusland verhoogde douane-rechten in wei king moeteu worden gebracht. De rijksregeering heeft op dit stuk de gansche Duitsche pers aan hare zijde, welke met eene nog nooit vertoonde eenstemmigheid en zonder onderscheid van partij op de scherpste repre saille-maatregelen aandringt. Eene uitzonde ring wordt alleen gevormd door de Freisinnige Zeitung van Eugen Richter, doch deze heeft zijnen politieken invloed verloren. Heden zijn aan de beurs alhier de roebelkoersen begon nen omlaag te gaan, doordien liet aankoopen met liet doel de daling tegen te gaan, niet meer werd voortgezet. JS OORWEGEN. Tegenover de in het buitenland verspreide geruchten, als zou de koning de gezamenlijke door de Storthing genomen besluiten, met uitzondering van dat waarbij voor Noorwegen eene afzondei lij ke vlag wordt aangenomen, bekrachtigd hebben, wordt van goed onder richte zijde gemeld, dut slechts eenige wets- sMaar dat is immers niet waarWij hebben nog gisteren eene nieuwe bestelling bij Rietmeijer gedaan." nis dit wellicht ook eene onredelijke hande ling sNeen, maar eene onwaarheid," ïZonder welke men geen zaken kan doen." s Een bewijs, dat de handel op verkeerde grondslagen rust." bDus gij weigert weikelijk aan mijn last te voldoen ija." Welnudan wil ik u niet dwingen nog langer mede te werken aan bedrog. Ik geef u uw ontslag. »'t Wordt al mooier," dacht Maxtoen hij het kantoor verliet. »Na nog geen halven dag onterfd en uit huis en ambt verjaagd ter wille der waarheid." Hij begaf zich nu naar zijne biuid, om haar bet voorgevallene mee te deeien en bij haar troost te zoeken. Anna zat aan de piano en bestudeerde een ontwerpen van ondergeschikt belang, zonder bijzondere staatkundige strekking, bekrachtigd zijn. Daarentegen is tot dusver door den koning geen besluit genomen ten aanzien der door de Storthing aangenomen voorstellen, rakende de opzegging van het gemeenschap pelijk consulaatwezen, de vermindering der civiele lijst van den koning en den kroonprins, de schrapping van de representatiegelden der beide staatsministers, de opheffing van enkele professorale zetels, enz. SEET1Ï. Er is tusschen het ministerie en de com missi e van onderzoek in zake de houding jegens de beschuldigde ministers een geschil gerezen. Het ministerie dreigt met ontslag, en bet geiucht liep dat Savagrim in last heeft gekregen een nieuw Kabinet te vormen. De beslissing des konings wordt afgewacht. EGYPTE. Naar hetgeen aan de Daily News uit Kairo wordt gemeld, heeft aldaar het bericht dat lord Cromer als onderkoning naar Cal cutta gaat groote blijdschap verwekt in de auti-Engeische kringen, die zijne verplaat sing toeschrijven aan het bezoek van den khedive bij den sultan. I C B E IJ E Aan de Daily News wordt uit Konstanti- nopel gemeldAau den khedive heeft men herhaaldelijk doen blijken dat hij slechts een vazal van den sultan is, hetgeen ook overeen stemt met zijne ontvangst, die niet is als een ontvangst van een onafhankelijken vorst. A Z I E. Uit Bangkok verneemt de 'Daily News, dat de Britsche gezant aldaar, handelende onder telegraphisch ontvangen bevelen, eene strikt gereserveerde houding bewaart. Voorts wordt nog aan hetzelfde blad het volgende bericht. Alvorens heen te gaan, heeft de Fransche gezant een nieuw antwoord van Siam op het Fransch ultimatum ontvan- j gen. In dat nieuwe schrijven geeft de Siamee- sche regeering hare verbazing er over te ken nen, dat Frankrijk het antwoord op het ultimatum opvat als een weigerend antwoord op de gestelde eischen. Siam kon niet definitief onbepaalde eischen afwijzen, want Frankrijk heeft nooit Annams aauspraken omschreven. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. j Zitting van 27 Juli. Ontwerp-kieswethervorming. De heer Rink ging voort met de grondwettigheid van deze regeling en het aangenomen welstands- teeken in het licht te stellen, door liet eischen van welke kenteekeneu reeds liet algemeen stemrecht wordt uitgesloten. Daarentegen was hij vau oordeel, dat de grondwetgever, wat de kenteekenen betreft zoo laag mogelijk wil lende afdalen, zelfs geen positief toeken ge vorderd heeft, hoedanig thans in het voorstel werkelijk gesteld is in de verplichting om zich nieuw lied. Toen Max haar groette, knikte zij even met het hoofd en zette het spel voort. Eindelijk was het lied uit en onder de studie had Max nu en dan de ooren moeten dicht stoppen. Hij hield van muziek, maar deze? Anna zag hem vragend aan. Toen hij geen het minste blijk van goedkeuring het hooren, sprak zij»Ik meende, Max, dat gij verstand van muziek hadt. Hoe vindt gij dit stukje Mijnheer Van Norden, die hier pas geweest is, vond het prachtig en zeide dat hij Patti meende te hooien." Max brak in een luid gelach uit, sNeem me niet kwalijk, mijn kind. Die vleierij is te grof. Maar wanneer mijnbeer Van Nordon u reeds zoo gevierd heeft, dan hebt gij mijn lof niet meer noodig." »Ik zou toch ook graag wetenhoe mijn verloofde over mijn aanleg denkt," nLieve Anna, laat ik u dan zeggen, dat mijnheer Van Norden u bedrogen heeft. In de eerste plaats is uwe stem te hard, wat echter door ernstige studie wel beter worden kan en zijn gezin te onderhdtiden. Spreker be weerde zelfs dat door deze regeling nog meer personen van kiesrecht worden uitgesloten dan het bekende artikel 80 wil, en verdedigde verder de wenschelijkheid der uitbreiding tegen de verwijten, dat de nieuwekiezers on geschikt en onrijp zullen zijndat zij niet wordt verlangd door de arbeiders. Hij wees op den aandrang uit Friesland, van sPatri- monium", zelfs van den sR.-k. Volksbond". Ook de vrees voor revolutie was ongewet tigd en veeleer is het stembiljet een wapen tegen uiting van ontevredenheid. Z. i. werkt uitgebreid kiesrecht als een veiligheidsklep. Het zal ook niet werken als middel tot onder drukking der bezittende klasse, maar zal in de hand werken om alle belangen en inzich ten tot hun recht te brengen en de wet geving te verbeteren. Hij ziet er geen panaeé in tegen alle maat schappelijke kwalen, maar wil het recht om der rechtsvaardigheids wille niet langer aan zoovele medeburgers onthouden, opdat de geheele natie met vertrouwen zal opzien tegen hare vertegenwoordiging. De heer üe Beaufort (Amsterdam) acht behoedzaamheid plicht, omdat op eene be slissing tot kiesrechtuitbreiding niet is (erug te komen. Hier gaat de regeering verder dan de meerderheid gewenscht had. Toch aan vaardt hij de groote kiesrechtuitbreiding, zich de 'vrijheid voorbehoudende om het vraagstuk anders op te lossen dan de regeeriug, wier vooi'stellen hem het minst aanbevelingswaar dig voorkomen, ook wegens hun strijd met de grondwet. Men had de quaestie op tweeërlei wijze kunnen oplossen; eerstens door invoe ring van algemeen stemrecht, met dit voor deel, dat nieuwe aandrang naar uitbreiding zou achterwege blijven, want hij is er zeker van dat men ook na aanneming dezer wet niet tevreden zal zijn, en men wel eens erva ring van het algemeen stemrecht kon opdoen. Wilde de regeering dat niet, dan had zij alle afhankelijken en onkundigen het min der gewenscht element voor de samenstelling der vertegen wooidiging uit het kiezerskorps moeten weren. De kiesrechtaanvrage ten stadhuize, ten blijke van der kiezers geschiktheid, is een der meest geschikte elementen, die een tegenwicht voimen van de roervinken en da ontevredenen. En de bedeelirigs-eiseh geeft de samenstelling van de kiezerslijsten aan de kerkelijke armbesturen over. In algemeen stemrecht zelf ziet hij gevaar you de vrijheid, getuigen het antisemitisme in Duitschland en de priestervervolging in Frankrijk. Ongewijzigd is het ontwerp on aannemelijk. En daar hij dit bevriend minis terie gaarne in 's lands belang behoudt en een positieve beslissing wenscht, zal hq met zijne staatkundige vrienden een amendement voorstellen om voor hen de wet aannemelijk te maken, een vriendschappelijk {gelach) amendement, waaruit zal blijken dat de groote meerderheid eene oplossing wenscht. Men zal clan te kiezen hebben tusschen eene oplossing in strijd met de grondwet, die de liberale partij verscheurt, of eene die grond wettig is, die vereeuigt en niet scheurt. Hij is voor de laatste. De heer Van den Berch van Heemstede bestrijdt uitgebreid stemrecht. De heer Royaards van den Ham is legen het ontwerp als ongrondwettig en strijdig met het algemeen belang, dat langzame kies- en ten anderen ontbreekt het u aan muzikaal gehoor. *- ®Wat? Ik heb geen gehoor en mijne stem is te bard Dat is toch wel wat erg. Nog gisteren bewonderde Marie Bar de klankrijkheid van mijn stem en zei, dat ik zoo zuiver zong." nAntje, die juffer heeft u ook bedrogen, en heeft zich misschien later vrool ijk gemaakt over uwe Jichtgeloovigheid. Doch waarom over zulke kleinigheid te twisten Eene zangeres wordt gij toch niet, maar mijne lieve vrouw." bZoo en zat dan mijn leven lang mogen koken en wasschen en schuren." t>O neen, gij zult het zonnetje zijn van mijne huiskamer en mij bij mijne thuiskomst de zorgen verdrijven, mij liefderijk bestralen om nieuwe kracht in mij te wekken. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2