Öc Herstemmi ag. W. F. TAK. A". 1893, Zondag 30 en Maandag 31 Juli. N°. 8326 Eerste Blad. KENNISGEVING-. POLI tTe! ©venenveert g1 s t e Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, Bin ne nlan dsc lie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven: een rozenkrans, een witte mouw, een oude parasol, een ring met sleutels, 3 paar kinderkousjes, een gouden ring, een bril in huisje en een sleutel. Dinsdag a.s. wordt de stembus nogmaals geopend, en hebben de kiezers te beslissen, wie een plaats in de raadzaal zal innemen 4e heer W. F. TAK of de heer O. KLEIN. Zonder in het minst iets af te dingen op de talenten van den heer KLEIN, blijven wij den candidaat van de kiesvereeniging xSchiedam", den heer W.| F. TAK, met warmte aanbevelen. heer TAK is een algemeen ontwikkeld - door zijn werkkring volkomen op de noogte van Schiedams belangen, en tevens een man, die in werkkracht en ijver voor niemand onderdoet. Op een der vergaderirfgen van de kies vereeniging vSchiedam" werd in herinnering gebracht, .dat bij de vaststelling van het programma der vereeniging de heer TAK daaraan krachtig had medegewerkt, en dat juist op zijn advies de financieele aangelegen heden op genoemd programma het eerst werden geplaatst. d1Hen zeer zuinig beheer der financiën", zeide de heer TAK op een vergadering, door ruim zeventig kiezers bezocht, sstaat lij my op den voorgrond". Geen uitgaven, hoe goed overigens ook, wanneer daardoor op de bur gers te zware lasten zouden worden gelegd. Daarom verklaarde de heer TAK dan ook niet te kunnen medegaan met de uitvoering van het zijns inziens voor onze gemeente te kostbare plan der waterverversching, door den ingenieur Schotel ontworpen. We releveeren dit punt, omdat daarom trent zonderlinge geruchten verspreid wer den. Wat wij boven vermelden, is door den heer TAK gesproken en laat, dunkt ons, aan duidelijkheid niets te wenschen over. Met den meesten aandrang wekken we de kiezers op, hun stem uit te brengen op den heer Schiedam 29 Juli 1893. De Fransche Wetgevende Vergadering is ter ruste gegaan. De verkiezingen voor een nieuwe Kamer van afgevaardigden is vastge steld op Zondag 20 Augustus e.k. en de voor bereidende werkzaamheden voor de gewichtige zaak zijn in vollen gang. Van een groep, die zich noemt republikeinsch-radieaal-soeialis- tisch is eeu manifest uitgegaan, door een twaalftal afgevaardigden onderteekend. Het is een uitgebreid stuk, waarin op verschillende hervormingen wordt aangedrongen. Zoo ver langt men er in een grondige herziening van het geheele belastingstelsel in Frankrijk. Vol gens het manifest zijn de belastingen in Frankrijk ellendig geregeld, en daarom wordt gevraagd in de eerste plaats, belasting van liet kapitaal, het inkomen en den rijkdom, belastingen, die schier overal in werking zijn. Het stelt verder den eisch, dat de staat den arbeider een volledig onderwijs zal verschaffen, opdat de verstandelijke ontwikkeling alom kan bevorderd worden. Het wil beperking van het recht van den sterkste, waar het geldt het sluiten van overeenkomstenklaar blijkelijk worden hier werkgever en werkman bedoeld. Het manifest wensebt verder, dat het kre dietwezen zal worden uitgebreid, zoodat ieder zich werkkapitaal kan verschaffen, en dan, wijzende op de groote macht van het kapitaal, eischt het bescherming daartegen, en afschaf fing van de officieele bevoordeeling van het kapitaal. De onderteekenaars verklaren hierbij echter, dat zij vijanden zijn van het parti culier bezit. Men zou zeggen: werk ge noeg voor een Kamer van afgevaardigden. Maar het manifest bevat nog meer: her ziening van de constitutioneele wetten, voor zoover deze den Senaat betreffen, en de vol ledige scheiding van kerk en staat. Dit is in Frankrijk steeds een geiiefkoosd thema van de radicalen, waarop zij echter nog lang variatiên zullen kunnen leveren. Nevens dezen verkiezingsstrijd houdt de toestand in Siam de Franschen bezig. Bijna zonder uitzondering is de pers op de hand der regeering, die zich van ontzaglijke streken land meester maakt, en dat met zooveel zaakkennis, dat ze zich in afstanden vergist, die meer dan een breedtegraad verschillen. Een vernieuwde proeve voor de bewering, dat het met de kennis der aardrijkskunde in Frankrijk bijster slecht gesteld is. De onder handelingen met Engeland zijn in vollen gang. 't Eind van de historie zal wel zijn, dat Frankrijk grootendeels zijn zin krijgt, doch dat er een gedecimeerd rijk van Siam fzal blijven bestaan; een nieuwe benaming is voor dit soort van rijken gevonden, een benaming, aan het spoorwegwezen ontleend neen stootkussenstaat", zoo een namelijk, gelegen tusschen de bezittingen van twee groote rijken, opdat deze minder gemakkelijk in botsing zouden kunnen komen. Tusschen de Engelsche en Fransche pers worden bij deze gelegenheid allerlei liefelijk heden gewisseldtrouwensbeide rijken hebben elkander weinig te verwijtennoemt de een Egypte, de andere roept Tunis, en als terloops kon men tusschen andere be richten deze week lezen, dat Engeland de eilandengroep, bekend onder den naam van de Salomons-eiianden, gelegen in den grooten oceaan, heeft geannexeerd. Over eenige dagen zullen de betrekkingen, die tusschen Duitschland en Rusland toch al niet hartelijk zijn, zeker nog sterker afkoelen, en wel door het besluit van de Russische regeering, om op 1 Augustus het maximum tarief op den invoer toe te passen op die landen, welke het Russische rijk niet behan delen op den voet van wat men noemt, meest- begunstigde natie. Hierdoor zal dan ook Duitschland worden getroffen, dat nog steeds met Rusland over een handelsverdrag onder handelt. Er wordt nu bij de regeering op aangedrongen, dat ook zij de invoerrechten zoo hoog mogelijk zal opvoeren. De keizer kan, mits met goedkeuring van den bondsraad, deze rechten met 50 pCt. ver- hoogen- Doch van een andere zijde wordt ge zegd, dat dit niet noodzakelijk is, en men o, a. een artikel, dat Duitschland in groote hoeveelheden uit Rusland trekt, het graan, eigenlijk van die zijde wel kan missen en het evengoed daar bekomen. Zoo wordt per slot van rekening de handel weer het kind van de rekening. Ook Engeland krijgt zijn moeilijkheden, en wel in den vorm van een werkstaking op kolossale schaal in de kolenmijnen. De ar beiders zijn onverzoenlijk gestemd en den steenkolenhandel in Engeland dreigt een groot gevaar. De Duitsche en Belgische eigenaars van kolenmijnen volgen den loop der zaak met de grootste belangstelling. Kolennood in Engeland zou de Belgische in dustrie zeer ten stade komen. Van waar zou Engeland in dat geval spoediger zijn voor raad kunnen betrekken dan uit België. Ook de kolenmijnen in het noorden van Frank rijk en die in Duitschland zijn er bij betrok ken. Grcoter vertier brengt verhooging van prijzen en verhooging van loon voor de ar beiders weder. Men berekent nu reeds, dat meer dan drie honderd duizend mijnwerkers n Engeland den arbeid zullen staken welk een vermindering in de productie zal dit na zich sleepen. Hier te lande is de aandacht gevestigd op het Hnagsche Binnenhof, waar sedert Dinsdag j.l. de discussie over de kieswet-ontwerpen in vollen gang is. Zeer veel leden hebben over deze materie het hunne te zeggen. De sprekers zijn in drie categorieën te verdeelen zij, die onvoorwaardelijk de indiening der ontwerpen afkeuren en er zich ernstig tegen verklaren; zij, die hopen, dal de regeering tot wijzigingen bereid zal worden bevonden daaronder tellen we den oud-minister Mackay, die bij ondervinding weet, hoe moeilijk een pacificatiewet tot stand is te brengen. Einde lijk is er nog een categorie, die onvoorwaar delijk met den inhoud der ontwei pen mede gaan, en er zelfs zeer ongaai ne iets op afge dongen zouden zien. Tot deze behoort de heer Kerdijk, die tot heden de vurigste lof rede op den arbeid van den minister Tak heeft gehouden. 'tLaat zich aanzien, dat de algemeene be raadslagingen nog eenigen tijd zullen duren, al vraagt men zich af: wie zal over een zoo druk besproken zaak nog iets nieuws in het midden brengen. Verkorting van het debat zou zeker verkregen worden, indien de leden konden goedvinden, zich tot het allerbelang rijkste te bepalen, en b.v. van de veranderde denkbeelden hunner medeleden te zwijgen. De tijd gaat snel en met den tijd wijzigen zich de denkbeelden. Zelfbeperking kan niet genoeg aangeprezen worden; of is het geen bedenkelijk teeken, dat van een der sprekers moet getuigd worden: hij is door het rumoer in de zaal moeilijk te volgen 1 Rumoer is ook al een factor, die in vergaderingen als deze vroeger onbekend was, een vrucht van den tijdgeest SCHIEDAM, 29 Juli 1898. De katholieke vereeniging »de Grondwet" heeft in hare gisteravond gehouden verga dering besloten ook aan de herstemming voor een lid van den gemeentel aad op 1 Augustus a.s. geen deel te nemen. Ook de firma Daniël Visser Sc Zonen alhier is door de jury op de internationale tentoon stelling van gegiste dranken te Brussel voor SCHf£[ GOHflJIIT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. - 0.10. BVUEAll: B O T E B S T 11 A A T, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De Burgemeester van Schiedam brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier voor de belasting op het Personeel no. 5 (bevattende de buitenwijken) dezer Gemeente, over het dienstjaar 1893/94, door den lieer Provin cialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotter dam, op den 26sten Juli 1893 executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is overgemaakt, Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat eenieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van <ïrie maanden ingaat, bmnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 29sten Juli 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. V

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1