A°. 1893. Woensdag 2 Augustus. N°. 8327. Zeyenenveertigste .Jaargang'. Buit eMail dsclie Berichten. Binnenhui dsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. E A S K a IJ De Lanterns bevat een zeer boos artikel tegen Italië naar aanleiding van het verzoek van de Italiaansche regeering aan de Fransche om een voorschot van pasmunt. De Lanterns hoopt dat de Fransche regeering zich twee maal zal bedenken om een dienst te bewjjzen aan Italië, dat bereid is zich te verbinden met alle vijanden van Frankrijk. De ministerraad heeft Zaterdag akte ge nomen van de mededeeling, dat Siam bereid was het Fransche ultimatum aan te nemen, onder vooropstelling dat door die aanneming Siam zich onderwerpt aan alle voorwaarden, welke Frankrijk gesteld heeft. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de heer Grey gisterenDe onderhandelingen over den Boven-Mekong worden voortgezetzij zouden geen enkele moeilijkheid moeten opleveren, aangezien de Fransche en de Engelsche re geering het in het algemeen eens zijn over de beginselen, van welke zij hebben uit te gaan. Lord Dufferin heeft met minister Develle de moeielijkheden omtrent den Boven-Mekong zoodanig geregeld, dat het misverstand dat tusschen Frankrijk en Engeland mocht hebben bestaan, beschouwd kan worden uit den weg geruimd te zijn. Uit Londen wordt van gisteren gemeld: Y/ij vernemen dat de Fransche regeering, teneinde de noodige waarborgen te hebben -dat aan de voorwaarden, door haar gesteld en door Siam aanvaard, uitvoering zal worden gegeven, thans, behalve de eischen van het ultimatum, nog dezen stelt, dat de regeering haar voorloopig de beschikking zal laten over •de haven van Tschantabon in de golf van Siam, op ongeveer 200 K.M. ten zuidoosten van Bangkok. Ook vraagt Frankrijk dat er geen enkele militaire post door Siam zal worden gevestigd op zekere punten der gren zen van Cambodja of verder dan op zekeren afstand var. de Mekong. De dagbladen spreken van een gerucht, volgens hetwelk er eene overeenstemming gekomen is tusschen Engeland en Duitsch- land betreffende de blokkade van de Siamee- .sche kust. De Times verneemt uit Singapore, dat de blokkade van Siam vele stoomschepen op de Straits Settlements tot werkloosheid brengt. De handel in balen geweven goederen staat stil. De rijstprijzen stijgen. De werkstaking in de kolenmijnen breidt zich uit. Te Leeds verlieten 20.000 man den arbeid. Te Nottingham, Pontefract, Bristol en •elders deden duizenden hetzelfde. De mijnwerkers van de schachten ge naamd Topdrift in Derbyshire hebben na een ■onderhoud met.de patroons er in toegestemd den arbeid op het oude loon voort te zetten. DUITSCHLAND. In antwoord op de resolutie van den Rus- sisehen minister van financienwaarbij het toepassen van het maximumtarief tegenover Duitschland is voorgeschrevenheeft een Uteichsgesetzllatt eene verordening van den 29n Juli publiekgemaakt, waarbij de voor naamste Russische U'tvoerartikelen bij invoer in Duitschland aan eene verhooging van recht van 50 pCt. worden onderworpen. De bepa ling is nog niet van toepassing op goederen, welke vóór den dag der afkondiging van de nieuwe veiordoening reeds over de Russische grens werden gevoerd, maar is overigens terstond van kracht. OOSTEN» IJ K. Yolgens de Politische Correspondenz heeft Rusland bepaald, dat van 1 Augustus af het minimum-tarief op goederen uit Oostenrijk afkomstig zal worden toegepast. B U S L A N D. Bij keizerl. ukaze is de minister van finan ciën gemachtigd om, in overleg met den mi nister van buitenlandsche zaken, bijzondere verhoogingen van invoerrechten te heffen boven de invoerrechten van het maximum- tarief. Deze bijzondere verhooging zal de waren treffen, die worden ingevoerd uit alle landen, welke van Russische waren hoogere invoer rechten heffen dan naar het algemeen tarief. SPANJE. De Senaat heeft de begrooting aangenomen met al de finaucieele voorstellen. De Senaat heeft de handelsovereenkomsten aangenomen met Zwitserland, Nederland, Zweden en Noorwegen. PORTUGAL. In dit jaar hebben reeds 30,000 landver huizers, waaronder geheele familiën, hun vaderland verlaten om zich in Brazilië te ves tigen. De regeering te Lissabon zint op mid delen om die emigratie tegen te gaan. S E E T I E. Bij de verkiezingen voor de Sobranje heb ben van de 44.000 ingeschreven kiezers 3128 gestemd. De candidaten der regeering en Stambouloff, Petkow en Welitskoff werden gekozen. De oppositie heeft in drie districten over wonnen en negen van de honderd zeven en zestig zetels verkregen. Niet Óen leider der oppositie en geen enkele vroegere minister is verkozen. EGYPTE. De khedive is gistermiddag te Alexandria aangekomen. De stad was schitterend ver sierd en vele bewoners van de binnenlanden kwamen den vorst begroeten. Naar de Times uit Alexandrië verneemt, moet de sultan den teruggekeerden khedive krachtig beduid hebben, dat Z. M. de anti- Britsche houding van deü khedive afkeurt. De geruchten omtrent de terugroeping vanloid Cromer worden gelogenstraft. Uit Buenos-Ayres wordt van Zaterdag ge meld: In de provincie San Luis is een revolutie uitgebroken. De gouverneur is door de opstan delingen gevangengenomen. De opstandelingen (aanhangeis der radicale partij) vielen de kazernes aan, namen, den gouverneur, ook ministers der provinciale regeering gevangen, en benoemden een hunner partijgenooten tot gouverneur der provincie. Ook in de provinciën Buenos-Ayres en Rosarie is een door de radicalen georgani seerde revolutie uitgebroken. Sedert Zondag morgen wordt in twintig steden der provincie Buenos-Ayres gevochten. De opstandelingen hebben de overhand. In de provincie Rosario hebben hevige gevechten plaats. Sedert 6 uren in den ochtend is het geheele land in opstand. De aanvoerder der radicalen, Alesa, heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij zijn partijgenooten aanspoort om de vrijheid en de rechten des volks te heroveren. Men is beducht, dat de beweging zich ook zal uit breiden naar de provinciën San Juan en Corrientes. De rails van den spooi weg met het zuiden, het westen en Ensenada zijn opgebroken en de telegraaflijnen zijn op verschillende plaatsen afgesneden. De radicalen houden hier thans een meeting. De politie en de soldaten hou den de voornaamste punten der stad bezet. De nationale Argentijnsche regeering heeft tot het Congres liet verzoek gericht den staat van beleg af te kondigen in de provinciën San-Luis, Santa-Fé en Buenos-Ayres. Gene raal Costa, gouverneur van Buenos-Ayres, heeft aan de regeering bericht, dat hij geen hulp der nationale troepen noodig had. De troepen der radicalen hebben te Rosario een nederlaag geleden, waarbij zestig personen gedood of gewond werden. De gevechten in de straten van Rosario duren voort. De vreemde inwoners sluiten zich aan bij den opstand. De gouverneur van Santa-Fé riep detus- schenkomst in van het nationale gouver nement. Men gelooft dat La Plata morgen door de radicalen zal worden belegerd. Het Congres is hier vergaderd en beraad slaagt over de genomen maatregelen. A Z I E. Daily News ontving liet volgende bericht van Zaterdag uit Bangkok: Siam heeft zon der voorbehoud aan Frankrijk toegegeven, onder verzekering dat het land niet zou worden verdeeld zonder dat al de daarbij betrokken Mogendheden zullen zijn gehoord over de aanspraken op het grondgebied tus schen 48 en 23 gr. W. L. en N. B. Het besluit is eerst Vrijdagavond genomen, en voordat de telegraaf het te Parijs had kunnen bekend maken, wist men te Bangkok, dat Engeland weigerde een blokkade te erkennen, die niet behoorlijk was aangekondigd aan de meest belanghebbende Mogendheid en dat het Frankrijk verantwootdelijk stelde voor de gevolgen. Zaterdagavond te 8 uur werd afgekondigd dat de Engelsche schepen vrijgesteld werden van de wei king der blokkade. Zondag werd uit Bangkok gemeldDe blokkade duurt nog voort. De Engelsche oorlogsschepen Pallas en Swift kruisen voor den mond der rivier, terwijl de Linnet en de Wolff nog voor Bangkok lagen. Er zijn 22 Engelsche stoombootendie geregeld varen, maar nu door de blokkade stil liggen. Hiervan behooren 42 te Hongkong thuis en 8 te Singapore. De Franschen laten de Engelsche koninklijke post door maar ten aan zien van de handels-correspondentie wordt de blokkade streng gehandhaafd. Het eiland Kolichang is formeel door de Franschen bezet. De bewoners, daaronder begrepen de ambtenaren der Siameesche douane, zijn verwijderd, en onderscheidene lichterschepen, behoorende aan Engelsche kooplieden, zijn onderschept. De driekleur werd op het station van den seinpost, op het koninklijk paleis en op het douane-kan toor geheschen, maar naar aanleiding van het protest der Siameezen, werd zij op beide laatstgenoemde gebouwen weer ingehaald. Een Siameesche stoomboot, naar Bangkok gaande, is door de Fransche kanonneet booten in beslag genomen. De inlandsche bemanning, die van de blokkade niets wist, werd door eene paniek aangetast en deserteerde van de boot, welke daarop door de Franschen werd bezet en naar land gestuurd. Deze inbeslag neming wordt als onwettig beschouwd. De blokkade tusschen het eiland Samit en Chantaboon is Zaterdag door admiraal Hu- mann afgekondigd met drie dagen gelegen heid om te vertrekken. SCHIEDAM, 1 Augustus 1893. Bjj de heden plaats gehad hebbende her stemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad zijn van de 1249 kiezers door 981 brieijes ingeleverd, en wel in de le afd. 732 en in de 2e afd. 249. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes zal morgenavond van 7 8 uur in de Plantage alhier eene muziekuitvoering gegeven worden door de stafmuziek der dd. schutterij. Bij kon. besluit is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw f7. A. J. Elzevier Dom, voorzitter van de Broeder- li schap der notarissen in Nederland en notaris te Amsterdam. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, (foor het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0.10. B V HE AU: BOVKBSTKAAT, "E 2 9. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. AMERIKA.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2