Bij kon. besluit zijn benoemd tot substituut- griffier bij de arr.-rechtbank te Alkmaar, tnr. P. van der Crab, thans ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Botterdam voor de kantons Rotterdam no. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam; tot ambtenaar van het O. M. bij de kantonge rechten in het arr, Rotterdam voor de kantons Rotterdam no. 2 en Gouda, ter standplaats Rotterdam, mr. B. R. Roijer, advocaat en procureur te Zwolle, tevens beeedigd klerk ter griffie \an de arr.-rechtbark aldaar. De groote meerderheid van de leden der Eerste Kamer, die aan het afdeelings-onder- zoek deelnamen, toonden zich bereid de be drijfsbelasting aan te nemen. De nieuwbenoemde vice president van den Raad van State, jhr. Van Panhuys, is j.l. Zaterdag op het Loo door II. M. de Koningin- Regentes beeedigd. De minister van marine, de heer Jansen, begaf zich gisterochtend naar het Loo. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 29 dezer bedi oeg bij de Nederlandsche Bank f 2,035,567.24 en bij de betaalmeesters- 1,225,539.34 Te zamen f 3,261,106.58>£ De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 3 Augustus niet plaats hebben. De staatscommissie, ingesteld bij kon. besl. van 5 Mei 1893, met de opdracht om te onderzoeken welke gronden hier te lande voor bevloeiing in aanmerking zouden kunnen komen enz., heeft verzonden eene lijst van vragen, op haren arbeid betrekking hebbende. Jhr. Rofeli, lid van de Tweede Kamer, is ongesteld geworden en zal eenigen tijd de rittingen niet bijwonen. (N. B. Ct De toestand van het Kamerlid Tijdens betert weinig. Zijne beide armen zijn in gips verband gezet. Toch moet de heer Tijdens voornemens zijn, aanstaande week de Kamer- rittingen bij te wonen. Hij zal zoolang te VGravenhage gaan wonen. - (2'eZ.) De Haagsche correspondent der jV, Gr. Ct., sprekende over de waarschijnlijke amende menten op de kieswet, zegt: Mocht de heer Tak zich halsstarrig vasthouden aan zijn ontwerp en aan de bewijsmiddelen voor 't aanwezig zijn der kenteekens van geschikt heid en maatschappelijken welstand, dan staat het als vast dat voor zijn ontwerp op dit oogenblik niet meer dan 42 stemmen m de geheele Kamer zouden zijn te vinden, die dan nog grootendeels van anti-revolution- naire zijde zouden komen. Zulk een misluk king van het hoofdpunt van het ministerieel programma moet voorkomen worden voor de regeeiïng en de meerderheid beiden. Ik kan niet aannemen, dat men het daartoe zou kunnen laten komenik ben dus nog vol goede verwachtingen omtrent den afloop, maar ik word met den dag meer versterkt in mijne ovei tuiging, dat, wil men een bevredi gende oplossing bereiken, de discussien over ingrijpende amendementen niet terstond moe ten volgen na het algemeen debat, hetwelk de voor- en tegenstanders geen stap nader tot elkander zal brengen. Dan is rijpe over weging in de afdeelingen, onderzoek van de gevolgen, ook door de regeering, dringend noodig. Een dadelijk uitgelokte stemming over gewichtige wijzigingen zou een gevaar opleve ren, wellicht minder voor de verwerping, die dan evenwel onherroepelijk het doodvon nis over de gansehe hervorming zou insluiten. Men zij voorzichtig en bedenke, vooral van den kant der liberalen, wat er voor onze richting en voor den toekomstigen wetgeven- den arbeid van de te nemen beslissing af hangt li Omtrent hetgeen thans ten aanzien van een voor te stellen amendement op de kieswet bekend is, schrijft de Amsterdammer b Zooveel schijnt uit alles te blijken, dat men, al valt er onmogelijk nog iets nieuws tezeggen, de algemeene beschouwingen zoo lang zal trachten te rekken, dat de behandeling der wet in deze zitting schier onmogelijk wordt gemaakt. sHet plan van de oppositie is derhalve, een amendement van zulk een strekking in te die nen, dat men met schik daarover opnieuw een onderzoek in de afdeelingen kan vragen, d Het zal dus de taak van de voorstanders der kieswet zijn, deze onoprechte manier van be strijding zooveel mogelijk van kracht te beroo- ven. door in de volgende week, nadat de hoofd leiders der verschillende groepen en de minister het woord hebben gevoerd, een motie tot sluiting der algemeene beschouwingen voor te stellen en later een vernieuwd onderzoek aangaande denkbeelden, die reeds jaren lang onderzocht zijn, niet toe te staan. »Het is duidelijk: men wil de voorstanders afmatten en verwarren door een debat zon der einde, en tijd vinden om den minister van den weg te dringen, waarop hij met zijne ambtgeuooten heeft post gevat. Dezen toeleg zien wij ook in de woorden van het Handelsblad, vooral in de ontboezeming: ïMoge die tijd dan worden besteed om tot een oplossing te geraken, welke aanneming der voordrachten met indrukwekkende meer derheid mogelijk maakt". Bieder die deze Kamer kent, weet immers welk een treurige nederlaag Tak c. s. zou moeten geleden hebben, om zijne verminkte kieswet met indrukwekkende meerderheid te zien aangenomen worden. Hoe kleiner de meerderheid zal zijn, hoe beter het voorde kieswet is. Want daar de overgroote meer derheid van het Nederlandsche volk een kies wet, gelijk thans door Tak is aangeboden, begeert, en de overgroote meerderheid der Kamerleden zulk een kieswet in haar hart verafschuwt, zal juist die kieswet het meest nationaal zijn, die met de minst indrukwek kende meerderheid wordt aangenomen. ïEn al ware dit niet het geval, wij heb ben reeds meermalen gezegdzoodra een nieuwe kieswet is goedgekeurd, heeft de oude Kamer feitelijk afgedaan en of zij minder of meer indrukwekkend haar testament zal heb ben gemaakt, kan geen sterveling iets schelen". De Tijd meent een goed stelsel van even redige vertegenwoordiging gevonden te hebben in den voorslag van den heer H. Thirria, Ancien Membre du Conseil d'Etat, in het Parijsche tijdschrift le Correspondant. Het geheele land, zoo wil de heer Thirria, worde éen enkel kiesdistrict. Het totaal der uitgebrachte stemmen deele men door het getal der te verkiezen Vertegenwoordigers; het quotient wijst dan het cijfer aan, dat gevorderd wordt om een candidaat te doen verkiezen. Natuurlijk behoeft deze regeling een correctief voor die gevallen, waarin het cijfer van het quotient öf wordt overschreden, óf niet wordt bereikt. Dit correctief woidt gezocht in de bevoegd heid van den candidaat gekozen of niet om hetzij van het excellent of van het totaal der door hem verkregen stemmen afstand te doen ten voordeele van een anderen candi daat. Ieder candidaat zou daartoe aan de kiezers vooraf, naast zijn eigen naam en naar volg- oi de van voorkeur, een .lijst moeten voor leggen stel van 3 of 4 namen die eventueel in plaats van den zijne zouden komen. De kiezer is aldus van den aanvang af bekend met het geheele resultaat, 't welk zijn uit te brengen stem hebben kan. Herstem mingen worden er door vermeden. Ook par- tieele verkiezingen bij overlijden, enz., aan gezien de lijst van plaatsvervangers ook in die gevallen dienst kan doen. De uitslag zou wat minder spoedig bekend zijn, doch men brenge daartegenover in reke ning dat er geen herstemmingen voorkomen. In de groote macht, aan de candidaten geschonken in de bevoegdheid om hun stem men op anderen over te dragen, ziet de Tijd geen bezwaar. Het blad meent, dat onze grondwet, die de verdeeling des lands in kiesdistricten eischt, een hinderpaal opwerpt tegen de rechtstreek- sche overneming van dit plan. Maar als kies districten zou het dan de provinciën willen zien aangewezen. Dan gaat er wel iets van de zuiverheid van de evenredige vertegen woordiging verloren, maar men komt haar dan toch nabij. Naar de Standaard verneemt, moet jhr. mr. A. van Daehne van Yarick van de Room- sche kerk teruggekeerd zijn tot de Duïtsch evang. kerk te 's-Gravenhage, waartoe hij ook vroeger behoorde. De heer G. v. Deth, de schrijver der brochure in zake Neerbosch, beklaagt zich in He Amsterdammer, over het feit, dat nu alle bladen over Neerbosch zwijgen m af wachting van den uitslag van het ingestelde onderzoek, de heer Van 't Lindenhout in zijn blad liet Oostenbij duizenden exemplaren gratis verspreid, doorgaat hem en anderen aan te vallen. De heer v. Deth deelt o. a. mede dat hij een aanklacht bij den officier van justitie te Almelo heeft ingediend tegen den predikant J. M. S. Baljon, redacteur van het Tweniseh Zondagsblad, wegens in dat blad van 25 Juni voorkomende beleedigingen aan zijn adres. Hij zegt, dat hij genoemden predikant eerst ter wille van zijn ambt gelegenheid had ge geven zijne verontschuldigingen aan te bie den na 14 dagen tevergeefs op antwoord te hebben gewacht, diende hij de aanklacht in. Te Leerdam is Zaterdag overleden de heer G. Nortier Azn., lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. Een vroeger bericht, dat een viertal ge vangenissen vol zijn, kan, naar het Vad. uit goede bron verneemt, in dien zin worden aangevuld, dat op dit oogenblik alle gevan genissen (behalve die te Leeuwarden) geheel bezet zijn, terwijl er nog een achterstand van ongeveer 1000 vonnissen te executeeren valt. In de Sophiastraat te Rotterdam is Zondag een bruiloft gevierd, die, toen de gasten liet noodige gebruikt hadden, zulk een woest karak ter vei kreeg, dat de hulp der politie moest worden ingeroepen. Twee agenten begaven zich derwaarts, doch werden zoo wel ontvangen, dat den een een gat in het hoofd geslagen werd en de ander in korten tijd ontwapend was. Alsnu werd meer politie gevraagd, en een gevecht ontstond, waarbij de politieten slotte de overhand behield en twee der aan- leggers arresteerde. De verwonde agent is buiten dienst gesteld. (IV. B. Ct.) In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Rotterdam door de politie van de Coolvest, ter wille van zijn eigene veiligheid, naar het politïe-bureau aan de Pauwensteeg medegeno men een man, die zich in beleedigenden zin over H. M. de Koningin zou hebben uit gelaten, waarom bewoners uit de Zandstraat hem te lijf wilden. Omtrent de zeer onwaaarschijnlijke geschie denis van het kind, dat dood in de duinen te Scheveningen zou zijn gevonden, kunnen wij enkel mededeelen, dat er geen aangifte is ge daan, dat er een kind wordt vermist. De juffrouw, die van de zaak aangifte deed, moet gedroomd hebben. {Fad.) Men meldt uit 's-Hage: De juffiouw-ziekenverpleegster, die aan de politie het geheimzinnige voorval met een driejarig kind in de duinen heeft medegedeeld, is gisteren door den rechter van instructie gehoord. In de Spaarndammerstraat te Amsterdam, zijn twee kleine meisjes door een onbekende meid van haar gouden oorbelletjes beroofd. Zaterdagnamiddag had de Gooische stoom tram buiten de Amsterdamsche poort te Naarden een ernstig ongeluk. Eene koe, uit het aangrenzend weiland gekomen, liep tus- schen de rails en werd door de locomotief omvergeworpen, met dat gevolg dat de loco motief geheel achterover kantelde en de ma chinist hevige brandwonden en inwendige kneuzingen bekwam. De koe werd gedood; doch de passagiers die met deze tram talrijk waren, kwamen met den schrik vrij. Door de Gooische stoomtram is Zondag- avond te Diemerburg een jonkman overreden; de ongelukkige was onmiddellijk dood. Het eiland Schiermonnikoog is verkocht aan den Duilschen graaf B. Bernstorff te Domitz. Te Putbroek-Echt is een huis met stal en tuin verkocht voor de som van f 13. Gisteren is bij aankomst te Utrecht van trein 23 uit Rotterdam, een inwoner van Utrecht, de heer P., in een coupé dood gevonden. Te Arnhem schelden twee bedelaars aan een huis aan en vroegen om geld. Toen dit geweigerd werd, drong een hunner naar binnen en ranselde den heer des huizes in de gang af. Zij werden aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Te Roermond zou Vrijdagavond de heer W, Box, predikant te Zaandam, als spreker optreden in eene socialistische vergadering. Hij kwam dien avond ongeveer 7 uur uit Maastricht en nam zijn intrek in een loge ment aan het station. Toen hij tegen half- negen naar de vergaderzaal ging, werd hij door een menigte volks achtervolgd en met steenen geworpen. Op het Munsterplein ge komen, was hij met zjjne aanhangers genood zaakt te vluchten en moesten zij onder be scherming der politie en marechaussees een veilige plaats zoeken aan het station, totdat de trein aankwam. De heer Bax vertrok in de richting van Venlo, en de heer Vliegen, vergezeld van een hoofd-conducteur der staats spoorwegen, naar Maastricht. Kort na hun vertrek was alles in de stad weder rustig. De Middelb. Ct. meldt, dat Donderdag avond dr. Johan Metzger en familie uit Parijs op zijne villa te Domburg is aangekomen. Volgens het JDomlurgsche Badnieuws schijnen weder verscheidene voorname en adellijke personen zich onder zijne behandeling te zul len stellen, te oordeelen althans naar de vele aanvragen om plaats in de verschillende hotels. 's-Grnvenimgo. De erfgroothertogin van Baden is gisteren te d Va uur alhier aange komen, en heeft zich per rijtuig naar Scheveningen begeven. De groothertog van Saksen-Weimar zal hedenavond per staatsspoor van 9 u. 15 min. alhier aankomen, en verder per rijtuig Scheveningen doorreizen, alwaar hij aparte- menten in het BlCurhaus" zal betrekken. Groningen. Alhier is eene afdeeling van den bond van orde door hervorming opge richt. Meer dan 100 leden, waaronder de commissaris der Keningin in deze provincie, zqn toegetreden. Apeldoorn. Ter eere van den verjaardag der Koningin zal alhier een groot volksfeest gegeven worden. De prinsen van Bentheim zijn gisterochtend van het Loo vertrokken. H. M. de Koningin maakte herhaaldelijk kleine toeren te paard met hare neven. Zaterdag j.l, werd des

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3