Renige leden hadden bezwaren, die de wet ■voor lien onaannemelijk maakten. Deze waren gelegen in het ingewikkeld stelsel van het ont werp in den druk van deze wet voor de be lastingschuldigen in de niet zuivere toepassing van het stelsel van inkomstenbelastingin den zwaarderon druk der bedrijfsbelasting boven die van het patent en voor de personen met een vast inkomen. De meerderheid beantwoordde al die beden kingen en voor zooverre men van die zijde den druk van deze belasting erkende, werd aange drongen op een milde toepassing en uitvoering der wet door de administratie. De groote meerderheid achtte de vervanging van het patent door deze bedrijfsbelasting een weldaad, wegens den onevenredigen druk van het patent op den kleinen man. Ook het opnemen der ambtenaren in de bedrijfsbelasting werd op gronden van recht en billijkheid verdedigd. Overde vrijstelling van land-,tuin- cn boschbouw liepen de gevoelens sterk uiteen, want tegenover een aantal bestrijders, waaronder voorstanders van liet ontwerp, stonden een aantal verdedigers. Eerstgenoenuden achtten de vrijstelling in strijd met het beginsel der wet, en de voorstanders der vrijstelling wezen op de omstandigheden, waarin de landbouw verkeert. Siechts enkele leden hadden bezwaar tegen de geheimhouding, maar de groote meerderheid bleek vóór dit stelsel, hoewel zij den waarborg voor de geheimhouding ook na de verbeteiing van het ontwerp onvoldoende achtte. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 Augustus. Kieswet. Heden sprak de heer Vermeulen, die geen vuiig bewonderaar is van eene kiesrecht-uitbreiding, die de grens van liet geleidelijke overschrijdt, gelijk de voorgestelde. Hij veidedigde het gevoelen, dat de beste waarborg tegen de aanslagen van hen, die de maatschappij den oorlog verklaren, ligt in een beperkt kiesrecht. En ter verkrijging van een goede sociale wetgeving achtte hij uitbreiding van stemrecht volstrekt niet noo- dig, want ook zonder dezen maatregel zijn de wetgevende vergaderingen er op uit de maatschappelijke verhoudingen te verbetaren. Een kiesrechtregeling, die er toe kan bij dragen om het wantrouwen der lagere klassen weg te nemen, is voor hem voldoende. De beweging onder de welgezinde werklieden voor uitgebreid kiesrecht, als middel ter ver krijging van sociale hervormingen, mist dan ook zedelijken grond. Yoordeelen geeft deze wet niet; integen deel groote nadeelen, waaronder wel het grootste, dat de macht van het geheel zal heerschen over de beschaafde en bezittende klasse. Zijn slotsom was, dat kiesrechtuit- breiding geen staatkundige eisch is. Alleen met een ingrijpend gewijzigde wet kan hij meegaan. Ook de heer Ruys van Beerenbroek be streed een zoo groote uitbreiding wegens de daaraan verbonden gevaren, zich openbarende in de macht van het geld en omkooping. Hg is niet geneigd mede te werken tot verhef fing der volkssom ereiniteit gelijk in dit ont werp geschiedt en heeft een onoverkomelijk bezwaar tegen het ongeregeld laten van de gemeenteraads-verkiezingen. Onze staatsin stellingen zijn niet berekend voor invoering van het algemeen stemrecht, dat het gods dienstig gevoel der natie zal ondermijnen. Toch heeft hij met het voorloopig geldende kiesrecht geen vrede en is hg bereid om dit te vervangen door een regeling, die gelijken tred houdt met de vorming en ontwikkeling van het volk, opdat het een juist gebruik kunne maken van zijn vrijheden en rechten, Spr, verwachtte van een samengaan van con servatieven en liberalen een bevredigende oplossing van het kiesrecht-vraagstuk. De heer Farncombe Sanders stelt de ge- heele regeering verantwoordelijk voor dit ont werp. Bij eene verwerping zal zg niet éen tnnn overboord kunnen werpen, maar geheel er bij betrokken zijn. Hg ontkent dat nu alge meen stemrecht wordt voorgesteld, bestrijdt het Haagsche adres, ontraadt beknibbeling door amendementen, daar dan de volgende Kamer terstond weer voor kiesrechtuitbreiding zal staan, en strijd met de grondwet neemt hij niet aan. Deze uitbreiding is niet omvang rijker dan in Engeland. Volkswaan heet elk verlangen naar uitbreiding van kiesrecht, maar de ervaring leert dat bij ons het absen teïsme der kiezers afneemt naarmate de uit breiding toeneemt en geringer is dan ergens elders. Het gevaar voor de kroon is hersen schimmig. Waar de Oranjevorst, trouw aan de tradition, zich stelt aan het hoofd der beweging, moeten wij haar niet belemmeren. Ook het gevaar voor overmacht van socialisten acht hij niet overwegend. De heer Van der Kaay is zeer voor uitbrei ding, maar heeft overwegende grondwettelijke bezwaren, die bij uitvoerig uiteenzet. Spreker dringt sterk aan bij den minister op gemeen overleg om beproefde geestverwanten in staat te stellen met hem mee te gaan. In het voor te stellen amendement zullen worden voor gesteld verschillende kenteekenen van wel stand en geschiktheid, een aanslag in 's rijks directe belasting en betaling daarin tot een minimum, woning enz. Hg beveelt het in de welwillende overweging van den minister aan als afkomstig van vrienden en geestverwanten, die het beste bedoelen. SCHIEDAM, 3 Augustus 1893. J. Begas, de loodgietersknecht, die gister middag bij een val van het dak eener woning in de Spoorstraat alhier inwendig ernstig gekwetst werd, is dientengevolge reeds even na middernacht overleden. Naar wij vernemen, is de toestand van L. Meijer, die gisternacht in de stoombranderijj van de firma H. Jansen Co. aan de Noord- vest alhier door derr hine ernstig gekwetst, zorgwekkend. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 5 dezer niet plaats hebben. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid te 's-Gravenhage weid gisteren aanbesteed Het verbreeden en verdiepen van het groot scheepsvaarwater nabg* den linkeroever van het Scheur boven en beneden Maassluis, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. Minste inschrijver M. C. de Jong te Sliedrecht, voor f0 284 per M*. Gedurende de behandeling van de kieswet in de Tweede Kamer ziet men in de loges voor de hooge staatscollegiën meermalen leden van bet buitenlandsche corps diplomatique. Met het oppertoezicht op de Zuiderzee- politie is belast de heer H. J. Calkoen, te Edam, lid van het college voor de zeevisscherijen. Naar het Dir. DU. verneemt, lieeft de Amsterdamsche Kamer van koophandel zich, zoowel telegraphisch als schriftelijk, tot den minister van buitenlandsche zaken gewend, teneinde diens medewerking in te roepen tot het verkrggen van overgangsbepalingen, in het belang van onzen handel bg de toe passing van het verhoogde Duitsche tarief bij invoer van Russische artikelen uit Neder land. In de vergadering van den geneeskundigen raad voor Gelderland en Utrecht kwam, naar aanleiding eener opmerking van dr. Thgssen, Neerbosch ter sprake. De adjunct-inspecteur heeft daaromtrent be langrijke rapporten onder handen, die echter veel tijd vorderen. Zijne inzichten waren vroe ger onbepaald gunstig, en ook nu nog, hoe wel hem gebleken is dat verbeteringen noodig zijn, waartoe welwillende medewerking wordt ondervonden. O. a. sliepen wel twee kinderen in éen bed; daaraan is of wordt een einde gemaakt. Voorts kwam de geneesheer alleen in aanraking met kinderen, die in de zieken- inrichting waren opgenomenvoortaan wor den op militaire wijze geneeskundige visita ties gehouden en bij de opneming de kinderen door den geneesheer onderzocht. Eindelijk is er een ruim hospitaal iu aanbouw, waarmee reeds een aanvang was gemaakt, voordat de in den laatsten tgd besproken beschuldigingen waren openbaargemaakt; voordat de brochure verscheen, stond van dat gebouw, waarvan spr. het plan liet zien, de eerste étage al. Spr. wees er eindelijk op, dat men bij de beoordeeling van de toestanden op Neerbosch vooral rekening moet houden met de soort van kinderen, die er opgenomen worden en die niet zelden met ernstige kwalen behept zrjn of de kiemen daarvan door hunne geboorte meebrengen. Het hoofdbestuur van den sBond van Orde door Hervorming" heeft Zondag 30 Juli te Winschoten eene vergadering gehouden. Het voornaamste punt op de agenda was Middel tegen werkloosheid. Drie voor stellen werden aangenomen, en wel a. Aan de gemeente Groningen, het water schap Westerwolde en het waterschap de Reiderwolderpolder te verzoeken over te gaan tot het recht graven van het Zuidooster-rak (liefst in den winter). h. Eene lijst te maken van alles, wat door de verschillende afdeelingen van den bond van orde gedaan is om de werkloosheid te verminderen, en verder om deze lijst aan te bieden aan die verschillende afdeelingen, op dat daaruit iedere afdeeling kieze wat wen- schelijk geacht wordt. c. Binnen zeer korten tijd een circulaire te richten tot de werkgevers in het Oldambt, met het verzoek om niet al het graan in eens af te dorschen, maar een gedeelte daarvan voor later te bewaren. De Hollandsche spoor vervoerde gisteren met de extra treinen ruim 3000 personen naar de residentie, en de staatsspoor met de pleiziertreinen 2100 reizigers. Morgen hoopt de weduwe Schippers Gerritse, Frederikstraat 69, Den Haag, haar lOOsten verjaardag te vieren. Het vrouwtje kan nog zonder bril een kous stoppen of een kleedingstuk verstellen. Zg woont in bij haar 72-jarige dochter, die als werkvrouw voor zich en voor haar moe- der een schamel stukje brood verdienen moet. Dr. Legner te Loosduinen zal na een prak tijk van 50 jaar als geneesheer zgn rust gaan nemen. (Vad.) Te Purmerland zal, voorloopig althans, geen toren van gemeentewege gebouwd worden. Eerst wacht men af of de kerk aldaar al of niet gerestaureerd wordt. Bij het station Mid woud—Oost woud is door den trein, die 4.20 van Hoorn vertrekt, een stier aangereden, die, een eind door de loco motief voortgesleept, zoo gehavend werd, dat hij moest worden afgemaakt. De machinist, die het beest op de baan zag loopen, had reeds sterk geremd. Zondagavond is bij Buitenpost een schot gelost op den van Leeuwarden komenden trein. Eene ruit werd verbrijzeld zonder ver dere ongelukken te veroorzaken. Daar dit bin nen een tijdsverloop van enkele dagen de tweede maal is, dat er aldaar op den trein geschoten is, denkt men aan boos opzet. Te "Witmarsum is door de stoomtram een meisje de voet afgereden. Aan den Zeedijk onder Vrouwenparochie had een jongeling zijn geladen geweer in den hoek der kamer geplaatst. Door een onge lukkig toeval viel het, ging af en de moeder kreeg het geheele schot in het been. Zij werd naar Leeuwarden vervoerd, waar het been hoog boven de knie moest worden afgezet. Door bloedverlies is haar toestand zorgwek kend. Haar zoon is radeloos van smart. Te Zwartsluis zijn Maandag, bij de nieuw te bouwen geref. kerk, door het uitzetten van den steiger, drie metselaars van bijna 40 voet hoogte gevallen. Zij zijn allen naar het ziekenhuis vervoerdhun toestand geeft hoop op herstel. Gisteren is te Zwolle het lijk gevonden van den adjunct-inspecteur der staatsspoorwegen R. v. H., die vermoedelijk door trein 167 is overreden. Dinsdagnacht ïs een met paard bespannen postkar bij de Liesbosch te Utrecht door den bliksem getroffen. De kar werd beschadigd en het paard ging op hol, maar werd spoedig tot staan gebracht. De postiljon bleef onge deerd. Inhoud van no. 32 van het Geïllu streerd Zondagsblad. Een vredelievende ontmoeting van Fransche en Duitsche soldaten (met illustratie) Da Arbeidsbeurs te Parijs (met illustratie). Het vergaan van het Engelscbe oorlogsschip s Victo ria", Eenige bijzonderheden naar aanleiding van het vergaan der sVictoria" (met een portret van Admiraal Tryon, van de ïVictoria" en de vCamperdown" en met twee illustraties van de ramp). De Parijsche troebelen (met drie iilustraties). De Pnjswinner van Raadsel LU. Eigen taxatie. Een kleins dienst (met illustrie) Puzzle. Anekdoten. Een daad van de Keizerin van Oostenrijk. Eene goede lijm. Oplossing van Prijsraadsel LIV. Man en vrouw, beide honderdjarigen. Gedach ten ter overweging. Verschillend standpunt (met illustratie). Een Siameesch Minister. Blade; en als voedsel. Een vraag omge keerd (met illustratie). Nieuw prijsraadsel LVI. Fredenk de Groote ais scheidsrechter. Schaakrubriek. Mededeelingen. Botterdam, Uit het in druk verschenen verslag van den toestand dezer gemeente over 1892 blijkt, Jat de bevolking is toege nomen met 23,344 personen en verminderd met 47,790, zoodat de werkelijke vermeer dering bedroeg 5554 en de totale bevolking 222,233. Daarvan behooren 428,369 tot de Ned.- herv., 65,716 tot de Roomsch-katholieke, 7770 tot de Ned.-Israëlietische, 5859 tot de ev. Luthersche en 4814 tot de gereformeerde gemeente, 2950 behooren tot geenerlei ge zindte, terwijl de overigen over verschillende gezindten verdeeld zgn. Het getal geboorten bedroeg levend 7807 en levenloos 434. Het getal huwelijken bedroeg 1548 en het getal echtscheidingen 66 tegen 92 in 1891. De rekening der gemeente sluit met een batig slot van f158,426, de uitgaven be droegen f10,336,972. De staat der gemeenteschulden wijst een totaal cijfer aan van f 25,361,000, waarbg nog komt de in 1892 gesloten leening van f3,000,000. Het getal localiteiten met vergunning be draagt 892. In 1892 werden slechts 3 ver gunningen verleend, terwijl 10 vervielen. Charlois. De pokken beginnen zich in de buurtschap Hillesluis uit te breiden. De ziekte heeft zich nu reeds in ongeveer twin tig gezinnen voorgedaan, doch schijnt niet van ernstigen aard te zijn. Tot dusver zijn slechts twee personen daaraan overleden. Delft. De rekening dezer gemeente over 1892 wijst aan ontvangsten f680,146.44 aan, en aan uitgaven f 687,993.55, dus een nadeelig slot van f7,847.11. 's-Gravenhage. - Het weder was gisteren voor het avondfeest ter eere van de Koningin- Regentes gunstig, en de toevloed van kgkers naar de verlichting van het Bosch en de vijvers dientengevolge ontzaglijk groot. Allerlei figuren en de naamcijfers van Koningin Emnua

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2