Woensdag 9 Augustus. A0. 1893. i°. 8332. eveiienveertig-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Arbeiderswoningen. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. M i. In ons nummer van 5 dezer gaven we de voornaamste bepalingen van de pas opge richte woningmaatschappij «Samenwerking" te Schiedam. Welwillende inlichtingen stel len ons in staat omtrent deze onderneming nadere mededeelingen te doen. Vooraf eenige algcmeene opmerkingen. Tusschen de inrichting der woning en den zedelijken en stofTehjken toestand der bewo ners bestaat een innig verband. Een bekrom pen, sombere, vochtige, tochtige, benauwde woning is schadelijk voor de gezondheid, belemmert de levensvreugd, jaagt den vader en de oudere kinderen het huis uit, bevor dert kroegbezoek, drankmisbruik en onzede lijkheid. Dit alles is duidelijk en vindt bij niemand tegenspraak. Evenzeer is men het daarover eens, dat er overal, in 't bijzonder in de groote steden, tal van woningen zijn, die zelfs aan zeer bescheiden eischen niet voldoen. JSedert vele jaren zijn volksvrienden dan ook bezig met de toepassing van middelen tot verbetering. De staat, de gemeenten, ver mogende particulieren, werklieden, ze hebben allen het monster van den slechten wonings toestand op hunne wijze bevochten. Overziet men bijv. hetgeen in ons land sedert een hah e eeuw is beproefd en gedaan op dit ge bied, dan zal men het eerbiedwaardig noemen Maar bedenkt men welk een gering ge deelte geschied is van hetgeen behoort te ge schieden, dan is er alle reden van óntevre denheid. In 1853 wordt op hoog hevel door het «Koninklijk Instituut van Ingenieurs" een onderzoek ingesteld naar den toestand der arbeiderswoningen hier te landede slot som is: over 't algemeen is hij allerellendigst, menschonteereiïd, onhoudbaar, In 1893 wordt door een particuliere vereeniging een gelijk soortig onderzoek ingesteld; de slotsom is: over 't algemeen is de toestand erbarmelijk, een schande voor de hedendaagsche bescha ving, onhoudbaar. (Zie Sociaal Weekblad 5 Aug. 1893.) Van veel vooruitgang in die 40 jaar getuigt dit niet Ook in Schiedam hebben volksvrienden reeds vóór een kleine 40 jaar een Vereeniging tot liet verschaffen van goede woningen aan min vermogenden" opgericht Die vereeniging heeft de zaak krachtig aangepakt en een be trekkelijk groote uitgebreidheid verkregen. Ze bezit thans 112 woningen. Zij heeft voorze ker een belangrijken invloed ten goede ge- oefend op de huisvesting der Schiedamsche arbeiders en daardoor aanspraak verworven op de dankbaarheid der burgerij. Intusschen zal zij de eerste zijn om te erkennen, dat nog zeer veel aan die huisvesting ontbreekt en dat een tweede onderneming met hetzelfde doel, zij het met eenigszins andere middelen, nog altijd een groot en dankbaar arbeidsveld vinden zal.Van mededinging is natuurlijk geen sprake, waar beide hetzelfde goede doel be- oogen. Integendeelzij kunnen elkaar steu nen en de jongere zuster behoeft de hulp van de oudere, die rijker aan ervaring is. Het verheugt ons te kunnen mededeelen, dat die hulp eenerzijds gezocht wordt en anderzijds reeds meermalen is verleend. In een volgend artikel behandelen we meer in bijzonderheden de nieuwgestichte veree niging. ENGELAND. Het aantal mijnwerkers, dat iu het land van "Wales den arbeid gestaakt heeft, bedraagt 30,000. Evenwel is het gevoelen daar volstrekt niet eenparig voor werkstaking. In Lancashire zullen in deze week verscheidene fabrieken geheel of gedeeltelijk gesloten worden. Volgens de Standard hebben de kolen mijn-eigenaars in Wales en Monmouthshire eene loonsverhooging van l'/4 toegestaan, zoodat de arbeid vermoedelijk heden zal worden hervat. De patroons der steenkolenmijnen van Northumberland hebben geweigerd de loons verhooging van döi/4 percent toe te staan, welke door de mijnwerkers was verlangd. Het is nog niet bekend, of de mijnwerkers nu al dan niet den arbeid zullen staken. In de Schotsche graafschappen Fife en Kin- ross hebben gisteren 7000 mijnwerkers de arbeidsstaking aangezegd ingevolge de wei gering der mijneigenaars om 25 pCt. loons- verhoogiug toe te staan. De eigenaars der plaatselijke stoombooten te Singapore hebben op den eisch der stuur lieden om 50 pCt. loonsverhooging wegens de waardevermindering van den dollar, eerst 25 pCt. geboden, doch toen dit aanbod afge wezen werd, ten slotte 50pCt, ingewilligd. DG1X8CEIIHD. De Feichsanzeiger meldt«Volgens ambte lijke mededeeling der Russische ambassade is de Russische regeering voornemens, ook het Finsche tarief van invoerrechten voor den Duitschen invoer met 50 pCt. te ver- hoogen". ZWITSERLAND. Het internationaal congres der sociaal-de mocraten is Zondag te Zurich geopend. Onge veer 400 gedelegeerden zijn reeds aangekomen, waaronder 24 gedelegeerden uit Frankrijk, 58~;uit' Engeland,' 57 uit Duitschland,- 6-uit Nederland, 32 uit Oostenrijk en 30 uit Italië. De anarchisten deden den eersten zittings dag op gisteren geheel verloren gaan door rumoerige scènes te verwekken. Bebel be streed de anarchistische groep ten heftigste en heette al hare leden lasteraars. Nadat in de namiddag bijeenkomst de dis cussie over de toelating der anarchisten was voortgezet, had de stemming daarover plaats. Daartegen stemden de vertegenwooidigers van Duitschland, Engeland, Australië, Oosten rijk, Bulgarije, Denemarken, Noord-Amerika, Italië, Rusland, Zweden en Zwitserlanddaar voor stemde België. Nederland en Frankrijk' onthielden zich van stemming. De uitslag der stemming werd met oorver- doovend rumoer begroet. Vele anarchisten scholden de vergadering uit bij het verlaten der zaal. Er moest geweld gebruikt worden om de rumoermakers de deur uit te werpen. NOORWEGEN. Volgens liet Russische Qrashdanin ver wacht de Russische regeering eene omwen teling in Noorwegen, naar aanleiding van het feit dat Noorweegsche republikeinen heimelijk op groote schaal wapenen koopen, welke Noorwegen binnengesmokkeld worden. De Qrashdanin zegt, dat de Russische regee ring de vestiging eener republiek in Noor wegen geenszins onverschillig zou aanzien. Daarom kreeg de Finlandsche Landdag van de regeenng bevel, het Finsch-Noorweegsche spoorweg-ontwerp niet verder te behandelen. DENEMARKEN. In het gisteren openbaargemaakte rapport der koninklijke commissie voor het wetsont werp tot wijziging der bedrijfswetgeving wordt voorgesteld, dat voor buitenlandsche rekening reizende handelspersonen slechts verkoopen mogen in de steden, aan tot handeldrijven bevoegde personen en slechts posten ten bedrage van ten minste 200 kronen. RUSLAND. Do Nowoje Wremja verneemt uit goede bron, dat de Duitsche regeering zich heeft vereenigd met het voorstel der Russische, om de onderhandelingen over het handelsverdrag door eene commissie te Berlijn te doen voort zetten. De Duitsche regeering sloeg voor, de bijeenkomst eener zoodanige commissie te be palen op 1 October (nieuwe stijl). De Russi sche regeering heeft daarmede genoegen ge nomen en hare gedelegeerden benoemd. De vergadering van vertegenwoordigers van het ministerie van financiën, de rijks bank en particuliere banken, welke Zaterdag te Petersburg onder presidium van den minis ter van financien Witte heeft plaats gehad, heeft besloten dat de particuliere banken voorschotten op granen doen moeten tegen eene rente van 5Vs tot 7 percent, terwijl zij van de rijksbank het geld te leen krijgen voor 3Va percent. Alle uitgaven, de assurantie uitgezonderdworden door de bijzondere banken gedragen. De verhooging van het tarief van invoer rechten in Finland voor goederen uit Duitsch land wordt dezer dagen te gemoet gezien. PORTUGAL. Uit Lissabon wordt gemeld, dat de be grooting van koloniën een tekort aanwijst van 250 conti de reis. GRIEKENLAND. Het kanaal van Korinthe is Zondag geopend. Na eene godsdienstoefening heeft de koningin een lint, over het kanaal gespannen, doorge knipt, waarop de koninklijke familie met de gezanten en ministers op het koninklijk jacht Spakterion, gevolgd door 4 door prins George gecommandeerde torpedobooten en dooreen Russisch en een Engelsch oorlogsschip ea verscheiden passagiersbooten, het kanaal door voeren. AMERIKA. Het Congres te Washington is gisteren weder bijeengekomen. De Senaat heeft even wel zijne zitting verdaagd, zonder dat de boodschap aan den president is voorgelezen. Uit Buenos-Ayres wordt van5 dezer gemeld De radicalen trekken langzamerhand om streeks 8000 man bijeen om Pereyra en Tem- peiley, nabij La Plata, waar de aartsbisschop en de vrouwen den gouverneur der provincie smeeken ontslag te nemen. Het zuidelijk deel der provincie Santa Fé is in opstand gekomen tegen de radicale regeering. Costa, de gouverneur der Argentijnsche provincie, heeft ontslag genomen en is ver momd naar La Plata gevlucht. In een adres aan de provinciale vertegenwoordiging be schuldigt hij de nationale regeering, dat zij de oproerige radicalen steunt en beschermt. Ingevolge de verloven aan de provinciale troepen, heerscht er te La Plata groote be zorgdheid voor ongeregeldheden onder de be volking. Duizend opstandelingen onder gene raal Campos verlieten Pereira en begaven zich naar La Plata, terwijl drie duizend man nationale troepen van Lomas naar La Plata opgetrokken zijn. Ook de minister van oorlog is met twee kanonneerbooten daarheen gegaan. A Z I E. Uit Bangkok wordt van 6 dezer gemeld: De ratificatién van de regeling tusschen Siam en Frankrijk zijn Vrijdag uitgewisseld. De Fransche minister-resident Pavie hervat morgen alhier zijne betrekking. De Fransche vlag is naar Kosi-Chang ge bracht. De Siameesche tolbeambten zijn tot het weder-inneraen van hunne posten toegelaten. De Fransche kruiser Forfait heeft voor Ghantaboon het anker geworpen. Er worden telkens mededeelingen gewis seld tusschen de Siameesche regeering ea Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Franco per post, door het geheele Ryk2.50. Afzonderlijke nomtners- 0.10. BCREAD: BOT STRAAT, ES 3 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eane Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Z) Literatuur over dit onderwerp: Hélèno Mercier, Iets over arbeiderswoningen. Nutscomimssie. De Arbeiderswoningen iu Neder land. 1890. Prijs f 1.50. A. Boëll. Wetgeving op de huisvesting van ar beidende klassen 1892. Afdeeling Amsterdam Volksbond. Verslag arbei- beiderswomngen Amsterdam. 1893. Tegenwoordig bestuur de heeren*. Dr. G. J. Vaillant, II. Cool, P. Bnllenburg, Loopuy.t, dr. F J. Jansen, J. M. v. d. Schalk en H. A. M. Roelants.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1