A". 1893. Donderdag 10 Augustus. N°. 8333, Z evenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Bttiteiilandsclie Berichten. Binnenlandsciie Berichten. F R A N K B IJ K. Te Parijs is Maandag een brochure ver schenen, waarin de schrijver, Dupas, den afgetreden ministers verwijt, dat ze met den herucbten Arton onderhandeld hebben en zijn arrestatie hebben weten te verijdelen. De brochure heeft veel sensatie verwekt, ofschoon er zijn, die ze voor een kiesma- noeuvre houden. Eenige bladen maken er intusschen gebruik van, om de regeering heftig aan te vallen. Zelfs de Liberie moet bekennen, dat de onthullingen van Dupas een zekere beteekenis hebben en dat de voormalige ministers wel gedwongen zullen worden de zaak op te helderen. De Temps zegt er vanWanneer men zelfs aanneemt, dat de beweringen van Dupas juist zijn, dan zou men toch het tegenwoordige minis terie niet verantwoordelijk kunnen stellen. Dupuy was toen ter tijd minister van onder wijs en had met de zaak niets te maken sedert hij minister geworden is, heeft hij niets verzuimd om Arton gevangen te nemen. De schrijver is zelf belast geweest met de onderhandelingen met Arton, die altijd ge weigerd lieeft zijn papieren uit te leveren, zelts voor een groote som gelds, en vooral de lijst van gecompromitteerde afgevaardig den, die hij zegt in zijn bezit te hebben. Ribot heeft reeds aan het agentschap Havas ■de volgende depêche, van St. Omer gedag- teekend, gezonden: sik ontvang op dit oogenblik de Figaro. tik vei zoek u mee te deelen, dat, wat mij betreft, ik het verhaal van Dupas logenstraf, terwijl ik me voorbehoud alle noodige op helderingen te geven. In ofiicieele kringen heeft Dupas'brochure wel eenigen indruk gemaakt. Maandagavond heeft bij den minister van binnenlandsche zaken een langdurige samenspreking plaats gehad, welker verloop niet bekend is; het geschrift is nog niet in beslag genomen. Het proces tegen Ducret-Norton is Zater dag te Parijs behandeld. Clémenceau was er bij tegenwoordig en heeft zich civiele partij gesteld. Aan Roehefort -is door het hof de bevoegdheid om zich civiele partij te stellen ontzegd, evenals aan den gérant van Roehefort's blad VIntransigent. Norton is in lange bijzon derheden getreden omtrent de voorbereiding der zaakhij verzekerde alleen gehandeld te hebben onder den invloed van Ducret's dreige menten. Millevoye nam al de verantwoordelijkheid op zicli. Hij veeklaarde dat Ducret onschuldig is en viel Clémenceau aan, tegen wïen ook verscheidene andere getuigen optraden, ver klarende dat hik een agent is van Engeland. Marinoni erkende, op een vraag van Clémen ceau, dat hij 5000 fr. aan Millevoye heeft .geleend. Deze en Ducret boden hem, Mari noni, de papieren aan voor 7000 fr., maar weigerde. De directeuren van Temps, Lanterns en Jour gaven als getuigen te kennen, dat zij Ducret niet in staat achten valschheid in geschrifte te plegen. Clémenceau verwonderde zich dat hij Mille voye niet op de bank der beschuldigden zag. Hij toch was het die alles deed. De advocaat-generaal Lalïbnt nam vervol gens zijn requisitoir. Het hof heeft Zaterdag nog uitspraak ge daan. Het veroordeelde Norton tot 3 jaar gevangenis en 100 francs boete en Ducret tot 1 jaar gevangenis en 100 francs boete. Tevens werden zij gezamenlijk veroordeeld tot i franc schadevergoeding, die door Clé menceau als civiele partij was geeischt. DÜITSCIILANB. De keizer is gistermorgen op Helgoland aangekomen, waar hij de schietoefeningen zal bijwonen om vervolgens over Wilhelms- haven naar Berlijn terug te keeren. De Beichsanzeiger bevat thans het bericht dat de Russische regeering ook het invoer recht op Duitsche goederen in Finland met 50 pCt. verhoogd heeft. Teneinde den franduleuzen invoer van goederen uit Rusland tegen te gaan, is de regeering bezig het aantal tolbeambten langs de grens aanmerkelijk uit te breiden. Uit Frankfort a/d. Mam wordt van gisteren gemeld Naar uit goede bron vernomen woidt, is er bij de heden plaats gehad hebbende ge- dachtenwisselingen van de vertegenwoordigers der verbonden regeeringen over de algemeene grondslagen eener hervorming van de finan cieels aangelegenheden des rijks, gebleken eene verblijdende algemeene overeenstemming van denkbeelden te bestaan. ENGELAND. Op een vraag Maandag j.l. in het Lager huis door den heer Mac Farlanc tot hem gericht aangaande de ontruiming van Egypte, antwoordde de minister-president Gladstone dat eene nieuwe verklaring te dezer zake door niets gemotiveerd wordt, aangezien de plannen der regeering niet zijn gewijzigd. Db^heer Parker Smith diende een voorstel in tot benoeming eener commissie, welke voor Ierland eene nieuwe verdeeling van kiesdis tricten zal hebben te ontwerpen, welk voor stel echter, na bestrijding door de regeering, met 196 tegen 152 stemmen verworpen werd. Twee andere voorstellen van hetzelfde lid, tot beperking van het kiesrecht in Ierland, ondergingen een gelijk lot. De Times behelst een artikel over het Swaziland-vraagstuk, waarin zij bevestigt dat het nieuwe Engelsch-Transvaalsche trac- taat aan Transvaal het protectoraat geeft over Swaziland, met zekere waarborgen voor de koningin en de inboorlingen: waartegenover Tiansvaal aanneemt de opneming in het Zuid- afrikaansehe toheibond, en afziet van het recht om een spoorweg aan te leggen naai de kust. De mijnbesluren van Durham hebben ge weigerd toe te geven aan den eisch om loons- verhooging met 5 lU percent, zijnde het bedrag waarmede de loonen in de laatste twee jaren verminderd werden. De besturen hebben eene scheidsrechterlijke beslissing voorgesteld welke echter door de mijn wei kers zal wor den geweigerd. ZWITSERLAND. In de gisteren gehouden zitting van het socialisten congres te Zurich werd de motie van Nieuwenhuis en Volders, strekkende om de quaestie der uitsluiting van anar chisten opnieuw te onderzoeken, verworpen. De vergadering besloot hare symphatie te betuigen aan de wei kslakende Engelsclie mijnwerkers en te hunnen bate eene inza meling te houden. ITALIË. Uit Rome wordt aan de Temps gemeld, dat de pat iementaire commissie binnen een paar weken baar rapport zal kunnen indienen over de zedelijke verantwoordelijkheid van sommige afgevaardigden, bij het proces der Romeinsche bank betrokken. Dezelfde berichtgever verneemt dat de Senator San Severino, voorzitter der Mila- neesche volksbank, pasmunt heeft doen slaan voor eigen rekening, om die aan de platte landsbevolking uit te deelen. De regeering schijnt den Senator niet te zullen vei volgen, evenmin als de kleine winkeliers van Milaan, die papieren coupons in omloop brengen. AMERIKA. De boodschap van president Cleveland aan het Congres is zeer lang. Hij zegt er o. a. in »Het ontstaan van eenen zorgwekkenden en buitengevvonen staat van zaken, rakende den rijkdom en de welvaart van ons volk, heeft mij genoopt eene buitengewone zitting van het Congres bijeen te roepen, opdat de tegenwoordige euvelen gelenigd en de gevaren afgewend mogen worden door eene wijze en vaderlandlievende wetgeving". De president gaf vervolgens een overzicht van de commercieele en financieele misstan den en onheilen, en uitte de meening, dat deze hoofdzakelijk zijn toe te schrijven aan de wet betreffende het aankoopen en aan- munten van zilver. r Breedvoerig weidde Cleveland uit over de noodlottige gevolgen der Sherman-wet. Daar uit sproot voort dat de goud-reserve vermin dert is, om die van andere natiën te stijven. Van 1 Juli 1890 tot 15 Juli 1893 is bet goud in de schatkist verminderd met 132,000,000 d., terwijl het zilver met 147,000,000 is toege nomen. Indien dit zoo voortging, zou men alle verplichtingen van het gouvernement in gedeprecieerd zilver moeten voldoen. Amerika zou aldus zijne plaats onder de natiën van den eersten rang verliezen. Wat betrof de rehabilitatie van het zilver door internationale samenwerking, zoo staat het vast dat Amerika een voorstel in die richting niet kan doen zoolang het tracht dit resultaat alléén tot stand te brengen. Cleveland voegde er bij, dat de tegen woordige toestand gebrek aan vertrouwen wekt en commercieele crisissen veroorzaakt, wier gevaar men niet gering mag tellen. Ten slotte verklaarde hij dat, hoewel de quaestie van de herziening der invoerrechten hare speciale belangrijkheid niet heeft verloren, er voor alle dingen aandacht moet gewijd worden aan den financieelen toestand des lands. Levendig beval bij het Congres aan, de Sherman-wet te herroepen en andere maat regelen te nemen, die geen twijfel zullen laten omtrent liet voornemen der regeering om zich van hare geldelijke verplichtingen te kwijten in geldspeciën, door alle beschaafde landen erkend. De nieuwe Argentijnsche gouverneur, ge wezen voorzitter van het Wetgevend Lichaam, verzocht het nationale bewind om deszelfs tusschenkomst. De minister van oorlog is aan boord van eene kanonneerboot met tioe- pen. Te Ensenada herstellen de opstande lingen de spoorwegen en biuggen, teneinde hunne strijdkrachten over te brengen naar La Plata. Het gouvernement van La Plata verlangt eeneu wapenstilstand totdat het Congres zal beslist hebben omtrent het vraag stuk van interventie. De opstandelingen ston den gisteren op vijf mijlen van La Plata. De radicalen proclameeren een voorloopig bewind, dat echter niet erkend wordt. A Z I E. Uit Bangkok wordt gemeld dat de konink lijke commissarissen Maandag naar Chanta- boon vertrokken, om aldaar gedurende de Fransehe bezetting te blijven. Pavie is gisteren zonder Humann te Bang kok teruggekeerd. Hij werd met een salvo van dertien kanonschoten van het fort Pak- nam begroet, hetwelk door ds Alouette be antwoord werd. De Fransehe vlag wappert weder van het gebouw der legatie. Pavie braciit gisteravond een bezoek aan den mi nister van buitenlandsche zakeD. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 8 Augustus. Kiesrechtregeling. De heer Pijttersen is bereid met zijne staatkundige vrienden te gemoet te komen aan ernstig gemeende be zwaren, mits daardoor de hoofdbeginselen van het ontwerp niet verzwakt worden. Hij kwam met warmte op tegen de bewering van Jen heer Yan Houten, dat deze uitbreiding het proletariaat tot de stembus roept, en gaf als zijne overtuiging te kennen, dat zijns inziens Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheeie Rijk Afzonderlijke, nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUBSAI: BOTEBSTHAAT, B 3 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1