SPORT, Letteren, Kunst en Wetenschap. Be rede Tan den minister van binnen lundscke zaken. De Amsterdammer oordeelt, dat de rede van den heer Tak van Poortvliet, ter beant woording van de 38 sprekers, die zich in beschouwingen verdiept hadden, niet beneden de verwachting is gebleven. sNiet minder dan twee uren lang stond de minister met een onverstoorbare gelijk moedigheid, zakelijk en eenvoudig, de argu menten te weerleggen, die men tegen het stelsel der regeering, in het kiesrechtontwerp belichaamd, had ingebracht. En indien iets indruk kon maken, dan moest dat wel die kalme bedaardheid, dat gevoel van zeltbe- wuste kracht zijn, door Tak betoond, na zoo veel woordengeklank als er nu gedurende twee en een halve week over zijn hoofd was heengegaan. Heel die reeks van kiesrechtspee- clies, die daar achter hem lag, had, zoo scheen het, slechts enkele punten ter overweging overgelatenuit die woordenzee van het par lement stak voor Tak hier en daar een wit besehuimde golf op, waarop hij het de moeite waard achtte te wijzen, maar rustig stond hij met het roer in de hand, met een vast beradenheid op het gelaat, als wilde hij zeggendaar ligt de haven, en als de storm niet erger wordt, zal ik het scheepje er wel binnenloodsen." De Tijd zegt; »A1 weet men en al heeft men nog zoo dikwijls ei varen, dat de heer Tak spreekt om niets te zeggen, toch liet men zich ook nu verleiden, om aandachtig naar hem te luisteren. Maar wie gemeend had, dat de minister van binnenlandsche zaken heden een uitzondering zou maken, heeft zich in zijn verwachtingen weer bedrogen gezien". Het blad maakt er den spreker een grief van dat bij niet zeide wat in zijn oog de kern was van het wetsontwerp. Omtrent de afwachtende houding des ministers tegen over de amendementen luidt het»Wij zijn dus na de met ongeduld verbeide rede van den heer Tak nog even ver als te voren". sTrouwens, al spreekt het handgeklap bij het einde der rede ons schijnbaar tegen, ■wij betwijfelen of in 't algemeen de rede wel eenigen indruk heeft gemaakt". Geheel anders het Centrumterecht was er groote belangstelling naar het antwoord", zegt het blad. sEn dat antwoord was in een woord vol maakt. Het was kort, afdoende en volledig. "Wat de minister ter zijde kon laten, liet hij weg en behandelde de hoofdzaken met een kalme geestdrift, die in onze parlementaire historie niet zonder voorbeeld is, maar toch altijd treft door haar echt Nederlandsch, echt Hollandsch karakteristiek". En later: »De minister was over het al gemeen zeer gelukkig in zijn betoog, dat op alle partijen een grooten indruk maakte en zeker ook weerklank zal vinden bij de natie". De MiddellitrgscU Ct. is overtuigd, dat de rede zeker door een groot deel onzer natie met ingenomenheid zal worden begroet en een zeer belangrijke bladzijde zal inne men in de handelingen. Kernachtig en zaakrijk heeft de minister het standpunt blootgelegd, door de regeering in *t algemeen en door hem in t bijzonder ingenomen tegenover kiesrecht-regeling. »Wars van oratorische wendingen heeft de minister nog eens de geschiedenis der laatste jaren van het kiesrechtvraagstuk in ons land ontvouwd en de bezwaren weerlegd, die tegen de voorgestelde regeling zjjn ge opperd. »Geen wonder dat luide bravo's weerklon ken, toen hij zijn flinke en degelijke rede had geëindigd." Terwijl in Nederland nagenoeg geen plaats meer is in de gevangenissen en er nog een duizend opgelegde vrijheidsstraffen moeten Buitgezeten" worden, wappert in Zurich de witte vlag van de gevangenis, ten teeken dat zij ledig is. Men kan over dit feit veel redeneeren en tal van oorzaken van het verschil opsporen; maar zou niet de statistiek van het drank misbruik de beste gids tot de oplossing van het verschijnsel zijn? ArnhCt.) Teneinde de door wijlen mr. A. Looxma Upey te Rijperkerk aan de provincie Friesland, voor het kabinet van oudheden te Leeuwarden gelegateerde verzameling van oudheidkundige voorwerpen te kunnen bergen, werd verleden jaar door bet bestuur van het Friesch ge nootschap voor geschied-, oudheid- en taal kunde aangekocht een aan het museum be lendend gebouw m de Koningstraat aldaar. Bij de aanbesteding van de inrichting van dit in Ilollandschen Renaissance-stijl op te trekken gebouw was minste inschrijver de heer J. Bottema, te Leeuwarden, voor f 16,666. Door den heer Looxma IJpey werd tevens aan de provincie vermaakt f50,000 voor de kosten van inrichting, onderhoud, toezicht, oppassing en bewaring. Omtrent het bijna verdrinken van twee dames te Zandvoort schrift ons een lezer hoe hij er getuige van was, dat deze gered wer den door den badman van aDriehuizen", Willem Drayer, die reeds ontelbare malen menschenlevens heeft behouden, zoowel van badgasten als van schipbreukelingen. Op mijn aanhoudend verlangen schrijft de lezer heeft hij mij onlangs een lijst gegeven van zijne reddingen, wier aantal mij versteld deed staan. Tot mijn groote verwondering heeft deze wakkere, brave kerel, die een vrouw met zes kinderen heeft, nog nooit van de Maat schappij tot redding van drenkelingen" iets vernomen, terwijl toch ieder wel overtuigd zal wezen, dat zoo er een uit den lande daarop recht heeft, 'tdeze bescheiden, uitnemende man moet wezen. (IF. v. d. Z>.) In Duitschland schijnt bij vele jongelieden weinig trek voor den militairen dienst te bestaan. Dagelijks vertrekken via Nieuwe- scbansHarlingen jongelingen naar Amerika of zoeken werk bij smeden en andere werk lieden in Groningen en Friesland, om zich aan den dienst in Duitschland te onttrekken. Sinds een paar dagen vertoeft in het hotel sDen Ouden Doelen" te 's-Gravenhage een Japansch geleerde, de heer Sahei Ohashi, een der voornaamste uitgevers in Japan, die eene Europeesche reis ondernam om zijne relatiën uit te breiden en zich op de hoogte te stellen van hetgeen in de voornaamste landen van Europa in den boekhandel voorvalt. De heer Ohashi is eigenaar van de Hakubunkwan, een huis dat in Tokyo een twaalftal verschillende dagbladen uitgeeft en sedert zjjne oprichting, nu eenige jaren geleden, reeds meer dan 2000 werken van verschillenden aard het licht heeft doen zien, waarvan sommige reeds hun 20n druk beleven. Ter drukkerij van de Hakubunkwan werken dan ook 6000 werk lieden. Ohashi is klein van postuur, eer stroef dan levendig van beweging, met den eigen aardig doordringenden oogopslag der Japan ners, niet zeer vlug vreemde talen sprekende, overigens het type van een geleerde. Ilij was hier gekomen uit Antwerpen. Daar en te Brussel had hij vele relatiën aangeknoopt en hij hoopte dat ook hier te lande te doen. Onze uitgevers en drukkers kunnen wellicht hun voordeel doen met de tegenwoordigheid van dezen Japansehen confrère, om relatiën met Japan te vestigen of uit te breiden. Wat ons vooral interesseerde uit zijne mededeelingen, is het feit dat liet huis Hoku- bunkwan zijne groote populariteit vooral te danken heeft aan het verstandig en veelvul dig adverteeren. Jaarlijks wordt door dat huis 30,000 dollars aan advertentiën uitgegeven. (DU. v. Z.-H.) In een dorp in Zuid-Holland besloten de do minee en twee boeren zij ner gemeente, alle drie mannen in bonis, om eerie_belangrijke hoe veelheid vlas te koopen eb dat dan in den winter door de minder bevoorrechte gemeente lieden te laten bewerken. Zoo gezegd, zoo gedaan: het vlas werd voor gezamenlijke rekening aangekocht. Maar de prijzen van het vlas begonnen ineens buitengewoon te stijgen. Jaap keek Maarten en Maarten keek Jaap be denkelijk aan. «Kunnen we het op die manier houden?" ïNeen, we mogen het niet houden 1" En zonder den dominee iets te zeggen, verkoopen ze het vlas en brengen hem, die meer philanthroop dan koopman was, zijn rechtmatig aandeel in de winst. De natuur ging bij deze boeren boven de leer. Ook te Amsterdam heeft een bewoner van de Nieuwstraat, denkende bier te drinken, een flesch met carbol gevuld, aan den mond gezet. Hij nam een teug en zakte een oogen- blik daarna met een gil in elkaar. De onge lukkige, die inwendig vreeselijk verbrand was, bezweek onder hevige pijnen. Een dezer dagen nieuwgekozen raadslid in eene Noordholiandsche gemeente schreef de volgende missive bij de inzending van den geloofsbrief en de verdere stukken: »Daar ik ben nomt ben als lit van gemeente raat op 18 Juli 1893 so weens ikdibenom- ming aan te nemen hoppen der gos zegen mij boste karten te wijden ten disten aan de gemeenten." (IF. B. Ct.) Op dit oogenblik vertoeven ruim twintig schilderessen en schilders, uit het buitenland, in het schilderachtige visschersdorp Volen- dam. Deze typische plaats aan de Zuiderzee, bij Edam, trekt meer en meer de aandacht. De harddravers BOrlofP' en BÜssan", waar van eigenaar is de heer A. Wassenaar te Haren, zjjn plotseling gestoiven. De burgemeester van Vlachtwedde heeft in eene samenkomst van verveners en arbei ders te Ter-Apel het voorstel gedaan om bij het thans aan de orde zijnde swijkgraven'' waarhij het gebruik is dagelijks een dubbel maatje (jenever) boven hetloonte verstrekken, den borrel te vervangen door het kostende bediag in geld. De tijd moet leeren of dit goede denkbeeld (waarmede men het in be ginsel eens was) ingang zal vinden. De natuur gaat zoo vaak boven de leer en vooral wanneer de gewoonte reeds eene tweede natuur is geworden. Bij het einde van 1892 bestonden in de provincie Friesland 1898 inrichtingen, waar, krachtens vergunning, sterke drank in het klein werd verkocht, of 905 minder dan bij het einde van 1892. Te Leeuwarden daalde het getal van 268 tot 210. De grootste ver mindering had plaats in de gemeente Opster- land, n.l. van 435 tot'115, op eene bevolking van 14.592 2ielen, dus toch nog 8 inrichtin gen op 1000 inwoners. Het betrekkelijk grootste getal had Schiermonnikoog, n.l. 12, daarop volgt Dokkum met 11.2 op 1000 in woners. Het betrekkelijk kleinste getal had Wymbritseradeel, d. 1.2.5, daarop volgen IJlst met 2.7, Franeker en Hennaarderadeel ieder met 3.3 op 1000 inwoners. De opbrengst van het vergunningsrecht in de provincie daalde van f68,942.45 in'1892, tot f 50,720.62'/ü in 1893. De burgemeester van Schoterland (Fr.) heeft vergunning verleend tot het houden van een optocht met muziek en vaandels van Heerenveen naar het «teetfwy-terrein te Oranje woud op 20 dezer. Te Erp (N.-Br.) ging Dinsdagnamiddag de heer Leo van Erp, student in de medicijnen, met een paar kameraden baden. Plotseling zonk hij in de diepte weg, en alle pogingen tot redding aangewend waren vruchteloos. Ongeveer een uur daarna werd zijn lijk met dreggen opgehaald. 's-Gravenhage. Morgenvoormiddag ten halfelf ure zal Z. K. H. prins Heinrich, broe der van Z. M. den keizer van Duitschland, per staatsspoor alhier aankomen. Maastricht. Bij den gemeenteraad is in gekomen een adres van een aantal ingezetenen met aanwijzing van ergerlijke misbruiken, welke bij de laatste verkiezingen zjjn voor gevallen, en met verzoek om den burgemees ter, in zijne hoedanigheid van hoofd der gemeente-administratie en voorzitter van het armbestuur, uit te noodigen tot het geven van zoodanig' voorschriften, dat in het vervolg de ambtenaren en beambten van het gemeente bestuur en de bank van leening, gedurende de gewone diensturen niet de functie van kiesagenten voor den burgemeester uitoefenen. Dit adres is om advies naar B. en W. ver zonden. Ingezonden mededeelingen, betreffende Kaken van particulier handels- en. nijverheidsbelang, SO Cents per regel. Professor Dr. Reclam liet zich by zijn leven aldus uit omtrent de Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt»Ik heb Uwe Zwitsersche Pillen vooral in mijne prak tijk met goed gevolg bij vrouwen toegepast. 2 stuks, een uur na den morgendrank, neemt men gaarne in, omdat zij zeker werken zonder pijn of moeite te veroorzaken. Ook voor man nen die een zittend leven moeten leiden of oud geworden zijn kortom bij traagheid der darmbeweging betoonen zij zich gunstig werkend". Deze aanbeveling maakt alle andere overbodig. De echte Zwitsersche Pillen van den Apotheker Richard Brandt, met het witte kruis op het roode veld, zijn alleen ver krijgbaar in de Apotheken in doosjes, a 70 Cents. Hoofddepot: F. E.VAN SANTENKOI.FF te Rotterdam. Onze champion-roeier Ooms, die, zooals wij voor eenigen tijd mededeelden, naar Amerika is vertrokken, is bij aankomst te New-York door de Amenkaansche sportlui met gulle voorkomend heid ontvangen. Hij maakte er spoedig kennis met Dojle, van de Pohce-Gasette een bekend Amenkaanseh sportblad die indertijd Hosner «backte" en nu wellicht als «backer" (ongeveer als regelaar van zijne zaken) van Ooms zal optreden. Ooms roeide in een vreemde boot zijn eigen skiff was nog niet ontscheept eenige baantjes om eens te laten zien wat er in hem zatéen baantje o. a. van drie kwartier. Ooms was over zich zelf niet ontevreden en klaagde alleen over de groote hitte. Het scheen dat hij de Newyorkers ook wel meevielalleen begreeg men zijn slag niet, die in menig opzicht van die der Amen kaansche skiffeurs schijnt af te wijken. Eerstdaags zou Ooms eons, nog maar officieus evenwel, in een match tegen een amateur zijn krachten beproeven. (N. v. d. D Na visum repertum door den veearts Wiersum te Groningen is gebleken dat de Orloff-hengst Ussan van den heer Wassenaar aan eene maagkwaal is gestorven. Een Indiaan over een wielrijder: Zoo'n luie kerel, wandelen, maar er toch bij zitten Tan 1 October af, wanneer eene nieuwe jaar gang begint, zal het literaire gedeelte van de Nieuwe Gids uitsluitend bestuuid worden door den heer Willem Ktoos, van den aanvang af de secretaris, met wien da heer F. van der Goes in de redactie za! blijven, uit welke de hoeren F. van Eeden en P. L. Tak zullen uittreden. Het tijdschrift zal eene lijst pnbheeeren van zijne medewerkers, de oude en de nieuwere, op welke men zonder twijfel ook de namen der uitgetreden redacteuren zal vinden.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2