Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Reelat zaken. Visscherij. Kerknieuws. Roomscli-katholicke Kerk. Mar kt berichten. Cargalijsten. We meenen dit schrijven met de daarbij behoorende vragen als een merkwaardig stuk te kunnen beschouwen, als een daad, ja, verricht door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen", maar die met politiek of kerk geloof niet in het minste verband staat. Die in staat zijn, op meerdere dezer vragen afdoende antwoorden te geven, doen daarom een goed werk als zij die niet achterhouden. Het vraagstuk der werkloosheid toch is van liet grootste belang. Naar aanleiding van het schrijven van het hoofdbestuur is door het bestuur van het departement Schiedam aan de besturen van een veertiental vereenigingen te dezer stede de volgende brief gericht: Het bestuur van het Nutsdepartement alhier ontving van het hoofdbestuur de opdracht, een onderzoek in te stellen naar de werkloosheid hier ter stede en naar de middelen tot bestrij ding dier treurige kwaal. Het bestuur verzoekt beleefd uwe medewer king, zonder welke het zich buiten staat acht, de gewichtige doch moeilijke taak behoorlijk te volbrengen. Het neemt de vrijheid hierbij een exemplaar der opdracht en vragenlijst te voegen, met beleefd verzoek de vragen zoo nauwkeurig en volledig mogelijk te beantwoorden en de ingevulde lijst uiterlijk 23 Aug. a.k. aan den ondergeteekende te zenden. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat voor een goede beantwoording de medewerking der vertegenwoordigers van de onderscheidene in Schiedam uitgeoefende vakken zeer gewenschi is. Het groote belang van de zaak voor de geheele samenleving, in 't bijzonder voor de werklieden, doet ons vertrouwen, dat vve niet vergeefs uwe medewerking inroepen. Hoogachtend, Schiedam, Namens voornoemd hesluur, 8 Aug. 1893. M. C. M. de Groot. Oostsingel. Het departementsbestuur verzoekt ons mee te deelen, dat allicht enkele vereenigingen kunnen zijn gepasseerddat dit dan zonder opzet is geschied en dat het voor opmerkin gen daaromtrent zich zeer aanbeveelt. Even zeer voor inlichtingen over de werkloosheid zelve. Een en ander te richten aan bovëuge- noemden heer De Groot, bij wien nog exem plaren van het schrijven van het hoofdbe stuur verkrijgbaar zijn. De cursus voor houtslifjd van den heer A. Mihkelsen, te KiJibenliavn. IV. Het schaven mot een gewone blokschaaf wordt verdeeld in de volgende onderdeden 1. Schaven van een smalvlak 2. van een hreed vlak3. van een kopeind 4. van een schuin viak; 5. van schuine kanten. Heeft men teikens van ieder onderdeel een oefening gehad, dan volgt de ver vaardiging van een eenvoudig voorwerp, waarop die oefening wordt toegepast. Voor no. 1 moesten we met de linkerhand en in de maat een lat zagen van 30 cM lang en 3 cM breed, uit een plank van 2 cM dik. Hiervan moest men twee aangrenzende kanten glad schavonmet het kruishout de breedte en dikte aangeven, om daarna de andere kanten af te schaven. Voor velen duurde het eenigen tijd eer zij een latje met vier vlakke zijden klaar hadden. Voormen tot het moeilijker vlakschaven overging, eerst nog eenige voorwerpen, waarin het smalle vlak schaven werd toegepast. Het moeilijkst was echter het kopschaven. Daarmede werd menig stukje hout ver knoeid, vooral omdat er niet genoeg op de houtnerf gelet werd en men vaak dóór onop lettendheid de laatste houtvezels losstiet. Na veel inspanning gelukte het ons ook die moeilijkheid te overwinnen en werd er last gegeven met aanteekenboekje en potlood bij 't bord te komen. Er werd een voorwerp besproken, waarbij behalve de zaag, ook de schaaf gebruikt moest worden om de eerste drie schaafoefeningen toe te passen. Het was een klein stoofblad, rustende op twee pootjes. Met het oog op het boren en kopschaven werd onze aandacht gevestigd op de kwasten in het hout. Uit een plank van ongeveer 2 cM dikte werd een stuk gezaagd 17 cM lang en breed. Dé leider bespreekt het model, maakt alle mogelijke opmerkingen omtrent hout en werk tuigen, teekent daarna het voorwerp in eenige standen op bord met opgave van maat en geeft ons daarna bevel de bewerking in de volgende onderdeelen te" splitsen. 1. Gladmaken,-d. i. van ,van het ruwe plankje een breed en smal vlak schaven,., met het kruishout do dikte aangeven om het daarna af te schaven. 2. De teekening wordt aangebracht. 3. Dwarsdeeling, de verdee- ling van het hout dwars over de nerf, gaat vooraf, omdat ze verdeeld wordt in dwarszagen, kopschaven en soms snijden. Bij deze bewerking worden vaak de lengtevezeles aan de einden beschadigd, die evenwel bij de latere lengte- deeling worden weggenomen. 4. Gaten boren met een centrumboor, waarbij gewezen wordt öp de richting van het boorijzer. Is het middel punt der boor door het boui, dan beginne men aan de andere zijde. 6. Smalle vlakvorming, d. i. het aanbrengen van een ornament aan de pootjes met behulp van boor en mes. 7. Afboeken of de vier hoeken van het plankje afnemen met zaag en mes. 8. Priemen of gaatjes maken voor de spijkertjes, noodig voor het in elkaar zetten. 9. Afpoetsen, d. i. alle vezels aan de kopeinden, door het kopschaven ontstaan, en de lijnen der teekening, te doen verdwijnen door alles meteen zoet schaafje nog eens een beurt te geven. Ten slotte volgt 10, de samenstelling. Schuurpapier gebruiken we nog niet. De heer Mikkeisen is daar een groot vijand van, zoolang onze werk tuigen het gebruik niet noodzakelijk maken. De schaaf en het mes rijn de aangewezen werktuigen om het hout glad te maken. Het schuurpapier werkt nu nog twee kwade zaken in de hand, n.l. het wegmaken van fouten met de schaaf begaan en het verdwijnen van alle scherpe kanten, die het werk zoo versieren. Wij mogen nog niet schuren, omdat het nog niet noodig is. De werk tuigen, die tot het maken van liet voorwerp gebruikt worden, verdeelt men in hoofd- en hulpwerktuigen. Tot de eerste rekent men bier zaag en schaaf; tot de tweede: mes, winkel haak, kruishout, centrumboor en hamer. Nog zij hier vermeld, dat het model nooit gebruikt mag worden om na te meten of te teekenen. Dat is ten strengste verboden. Een der hoofdzaken bij den slöjd moet zijn, den ieerling te leeren denken. Wanneer een voorwerp besproken en van alle kanten bezien wordt, om daarna met behulp van de gemaakte aanteekeriingen vervaardigd te worden, dan is bet juist de oplettendheid, het overleg en de zelfstandigheid, die ontwikkeld worden. Het voorstellingsvermogen moet hot ge mis van het voorwerp vergoeden, waardoor de inspanning grooter, maar ook de waarde van het werk hooger geschat wordt. Dat men hier volgens een vast plan leert werken, hebben vele cursisten tot hun schade ondervonden, wanneer ze niet in de aangegeven volgorde de verschil lende oefeningen uitvoerden. Na inspanning volgt uitspanning, zoo ook bier. Aan gidsen geen gebrek, zoodat wij Hollanders dikwijls in de gelegenheid zijnzeer mooie plaatsen in de omgeving van ICiöbenhavn te bezoeken. Een der mooiste tochten, die wij ge maakt hebben, is zeker wel die naar Frederiks- borg. Het is een groot kasteel, dat door Christiaan IV, omstreeks 1610, midden in een meer is gebouwd, in de nabijheid van het station Ililleröd, anderhalf uur sporens van Kiöbenhavn. Het hoofdgebouw heeft vier verdiepingen, behalve de "souterrains onder de wateroppervlakte. In den nacht van 17 December 1850 werd het met bijna alle schatten, die er in waren, door brand ver nield. Door ruime vrijwillige bijdragen werd do geheele herbouw verzekerd. Vooral de ridderzaal met een prachtig bewerkt plafond, een spiegel- gladden vloeren rijk versierde wanden treft de be zoekers. Vele kamers en zalen geven ons oudheden, schilderijen, wapenen en vaandels te zien, zoodat het met recht den naam van een nationaal historisch museum verdient. Een grooten steun verleende de heer Jacobson, een rijke bierbrou wer, die in 1879 en 1880 telkens een som van 200,000 kronen schonk, en bovendien de jaar- lijksche rente van 10,000 kronen-om het slot te versieren met schilderijen uit de geschiedenis van Denemarken. De hofkapel is zeker eene der schoonste uit Europa. Van Frederiksborg reden wij per 'tram naar Gribsö en maakten van daar uit een wandeling door een groot woud tot aan Esrom-see, een uitgestrekte waterplas met prach tige gezichten. Het is een prettige dag geweest, dien wij daar doorbrachten. Een ander maai bezochten wij de badplaats Klampenborg, aan de Sond gelegen, een half uur sporens van Kiöbenhavn. Niet ver van die plaats bevindt zich de Tier- garten, een prachtig beuken- én eikenwoud, waar vele herten en reeën gevonden worden. Het jachtslot sEremitogen" werd in 1736 door Chistiaan VI gebouwd. Een schoon gezicht leverde de kust van Zweden aan de overzijde der Sond. Steeds door bosschen wandelende, bereikten wij Skodsborg, een landelijk plaatsje, waar wij in de open lucht onZen vermoeiden beenen wat rust en onzen hongerigen magen wat eten gaven. Hier was men zeer gezellig' samen. Spel en zang wisselden elkander af en de Hollanders werden beleefd uitgenoodigd nog eens enkele vader- landsche zangen te laten hooren. K i b e n b a v,n, 7 Aug. 1893. A. van WAART. Bij de Duitsche spoorwegen te Venlo is thans aanschrijving ontvangen dat de invoer van fok- vee geoorloofd is. De bezwaren welke aan het station aldaar gemaakt werden tege den ver dere verzending van waggons fokveo, komende uit Nederland, zijn daarmede opgeheven. Op de markt to Scheemda werden gisteren voor eene vereeniging te Weener (Pruisen) ruim zestig eerste soort kaifkoeien gekocht voor f 175 tot 250 per stuk. Kooplieden uit België kochten eveneens vele kaifkoeien voor lioogo prijzen. De R.-k. bisschop te Roermond heeft benoemd tot leeraar aan hot pro-gymnasium te Venlo den heer Packbier, priester uit bet seminarie. Het 50-jarig bestaan van de katholieke onder- wijs-inrichting to Rolduc en tevens het 25-jarig directeurschap van dr. W. Evers is Woensdag en Donderdag met grooten luister gevierd. Het feest werd vereerd mot de tegenwoordigheid van de volgende hoogwaardiglieidsbekleeders den kardinaal-aartsbisschop van Keulen, mgr. Phillippus Krementz, mer. Bed. Lorenzelli, inter nuntius in Den Haagmgr. A. H. Boerruans, bisschop van Roermond mgr. A. 11. Fischer, titulair bisschop van Juliopolis; mgr. Jean Hem mens, bisschop van Victoria, Van Couverseiland. Nadat des Woensdagochtends de gonoodigden (een 400-tal) aan de grens der gemeente waren ontvangen door de professoren en leerlingen, werd door den bisschop van Roermond een pontificale mis gecelebreerd. Des middags had een séance in de academie-zaal plaats, waarin werd uitge voerd sitolduc", dramatisch gedicht in 3 be drijven,, door A. II. M. Ruyten. Jluziek van B. A. Polhast, leeraren to Rolduc. De reünisten boden dr. Evers en de inrichting als geschenk aan de hernieuwing van het prach tige koor in Rouieinsclien stijl. Aan het banket is. behalve door vele kerke lijke en wereldlijke autoriteiten, door een 3- a 400-tal reünisten deelgenomen. Door de rechtbank te Leeuwarden is liet vonnis uitgesproken tegeri J. van der Ploeg, 22 jaar, arbeider te St.-Anna-Parochie, thans in hechtenis, die terechtgestaan heeft ter zake, dat hij den 18n Juni 1.1. te Stiens een met kogels geladen revolver tot vier malen toe heeft afgeschoten op de marechaussees Zeevat, en Knol en da rijksveld wachters iluizinga en Matthijs, met het oogmerk hen dood te schieten. De rechtbank heeft hem, met vrijspraak dat li ij op Knol heeft geschoten, schuldig verklaard aan poging tot doodslag en veroordeeld tot 1 jaar gevangenis, met korting der preventieve hechtenis. Eenige weken geleden heeft voor de recht bank te Amsterdam terechtgestaan zekere S. wegens het ter verspreiding in voorraad hebben van afbeeldingen en blaadjes, die aanstooteiijk waren voor de eerbaarheid. Duizenden photo- graphieën, gedrukte geschriften enz. werden te zijnen huize in beslag genomen. Hij werd des wege veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van twee maanden met last tot vernieti ging van al het in beslag genomene, In hooger beroep heeft het hof dezer dagen de straf ver hoogd tot drie maanden. De Amsterdammer meldt, dat nog verschillende vervolgingen tegen andere personen wegens dezelfde feiten worden ingesteld. SCHIEDAM. Hedenochtend kwam van de haringvisscherij binnen de logger Paulina, schipper A. Schouten, met 23 last haring. KRALINGSCHE MEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 444 zalmen, die de groote voor f 0.85 tot 1.10 en de kleine voor f 0.80. tot 1.per }/3 kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 365 St.-Jacobsznlmpjes, die fl.10 per Va kilo golden, en 1 steur. Ned.-IIerv. Kerk. Beroepen: te Charlois en Kateudreeht ds. J. van Boven, te Ede; te Schoonhoven ds. J. H. Goselschap, te Berkol en Rodenrijs te Lobit ds. A. Wunder, te Noordgouwe c. a. te Zegveld ds. P. Bongers, te Zevenbergen. Bedankt: voor Hommerts en Jutrijp door ds. J. van der Weijden, te WorUum. De bisschop te Haarlem heeft in de kapel van het groot-seminarie te Warmond aan de vol gende theologanten de tonsuur en de vier min dere orden toegediend J. Mes, MiddelburgJ. Castelijn, Roelofarendsveen C. W. A. de Gruijter, 's-Gravenhage N. L. Wanna, Leiden J. H. M. Stieger, GoesS. J. van Rijn, Zoeterwoude A. A. A. P. M. Guilonard, DelftJ. W. van Hees- wijk, 's- GravenbageA. M. R. Beguin, Voorburg; B. T. de Jong, GoudaTh. J. F. Bergansius, 's-Gravenhage H. Pieterse, ZoeterwoudeJ. G. van Kelckhoven, Wieringen; C. J. Duivesteijn,. LeidschendaroL. A. J. C. Speet, Leiden J. Pellen, Amsterdam; H. Verdegaal, Vogelenzang; A. W. Hulsbosch, Haarlem M. C. M. Colli, Amsterdam H. M. D. Hellebrekers, Rotterdam. Israëlietiselie Kerk. Tot vorming van eenon sBond voor Israël, godsdienstleeraren in Nederland" is een comité samengesteld uit de heeren J. L. van Baren Iiz., Assen W. Bouteljo, Groningen A. van Cre- veid JIz., Amsterdam B. Ilildesheim, Rotter dam E. Italië, Leeuwarden B. de Jong, 's-tlage; D. M. Klein, Arnhem M. Koekoek, Hoogeveen M. Mendels, A. Polak Jz., S. Scliorlerheini, te Amsterdam II. Yloescliliouwcr, DeventerS. Ph, de Vries M*., Haarlem. Punten, die van belang worden geacht bij de vaststelling der statuten, kunnen tot en met 29 dezer door belangstellenden worden ingediend bij den voorloopigen voorzitter A. Polak Mz., Spinozastraat 7 te Amsterdam, die ouk betui gingen van adhaesie iri ontvangst neemt. Schiedam, 12 Augustus. Kogge en Gerst zonder handel. Mout ir i]iino leering der makelaars f S'/s. Jenever: Amsterd. proef f 12'/s per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling 10.80 per ketel. Maassluis, 11 Augustus. Kaas. Aanvoer 32 stapels, wegende 8517 kilo; prijs 20 a 28 '/s ct. per kilo. Handel geregeld. Naaldwijk, 10 Augustus. Heden waren de marktprijzenaardappelen fl.20 a 1.75, peren f 0.00 a 1.60, appelen f 0.55 a 0.75, per kin aalbessen 3 a 6 cis. per KG perziken 4 tl 7 cl., meloenen 35 a 75 ct. par stuk. Op de veilingen stoofperen 1 0.59 a 0.85, dito appelen fO.GO a 0.70, fijnere soorten f 1.10 a 1.40 en f 0.90 a 1.25, zandaardappelen f a Engelsche fa hoorntjes f a pruimen 15 a 50 ct. per Vt partroode bessen 3 a 5 ct., witte 4 a 6 ets., druiven f0.60 a 95 ets. per KG; komkommers V2 a 4ct., perziken 1 Va R 7l/s cts., meloenen i 0.25 a Ü.S5, pruimen 1 a 3-/s ets., snijboonen 8 a 15 ets., suikerbounen 3 a 4'/e ets. per 100. Leiden, 11 Augustus. Dc aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 68 stieren f53 u 248, 150 vette ossen en kooien f120 a 262, of 54 a 70 c. per kilo, 140 vare dito f84 a 1ST, 40 gras kalveren f 15 a 45, 48 vette dito 30 a 78, of 60 a 75 c. per kilo, 27 nuchtere dito f4.50 a 13.801 vette schapen flG.a 28.of 30 a 35 c. per kilo, 886 weide dito f5.50 a 23.518 lammeren f5.a 11.174 magere varkons fla a 32, 174 biggen f5.50 a 14.192 kalf- en melkkoeien f112 a 25C, paarden fa veulens fa Amsterdam, 12 Augustus. Rogge op levering hooger; per October f 118, 117, 116, 117; ;er Maart fU9, 118. Antwerpen, 12 Augustus. Petroleum kalm; Amerik. in loco fr. 11 Va- laatste 4 md. fr. l l'/si eerste 3 md. fr. 11%; Russische in loco fr. 10%. DRAMMEN. Tvende Brödrekapt. J. Hoim, met eene lading gezaagd hout. Wegens bcurs-vacantiedag heden geen noteering der effecten enz. Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. D. Bijzondere vermelding verdienen lieden Subsi- diebonds Mexico, daar deze een groot gedeelte van het vroeger geleden konden herwinnen, de stemming voor do overige Buitenlandsche Staats fondsen was eerder wat flauwer. Amerikaanscho sporen waren over het algemeen wat vaster, alhoeveel dit tot geen meerdere affaire aanleiding gaf. Nationale Staatsfondsen Vs a ilager. Buitenlandsche mcerendeels a lager, alleen Subsidiebonds Mexico 3'/.i hooger. Van Industrieolen stegenTabaks waarden 1 Vé a '15) llandel-Mij. Rescontre doch daal-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 9