Een behoeftige visscher te Hekendorp heeft f25 -van de Koningin gekregen, om zich een nieuw vischschuitje aan te schaffen. De erfgroothertogin van Baden is heden ochtend per staatsspoor, van 10.6 naar het Loo vertrokken, ten bezoeke bij HH. MM. de Koninginnen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 17 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 14 dezer bedroeg bij de Nedeilandsche Bank f 2,241,894.37 en bij de betaalmeesters- 1,683,061.3834 Te zamen f 3,925,555.7514 Het overzicht van 'snjks middelen geeft hoe langer hoe schraler cijfers te zien, door dien de veiminderde ot afgeschafte belastin gen terstond haar invloed hebben doen ge voelen, terwijl daarentegen de nieuvvinge- voerde vermogensbelasting nog niets inbrengt. Ja toch, de maandstaat van Juli wijst te dezer zake de eerste ontvangst aan, n.i. f 5145.75, maar dit is natuuilijk een druppel in den emmer, want de raming van Vu over een maand bedraagt f716,250, terwijl reeds drie maanden sedert hare inweikingtrediDg zijn veiloopen. Ware dus het geraamde bedrag in de schatkist gevloeid, dan zou dit den achterstand, welke thans bestaat in de op brengst over 7 maanden tegenover hetzelfde tijdsverloop van verleden jaar, heel wat inge kort hebben. Nu echter constateert men einde Juli eene mindere ontvangst van f3,770,000. De maand Juli op haar zelve is inmiddels ook niet zeer voordeelig geweest. Zij bleef 11,270,000 ten achteren bij haar naamgenoot van 1892. De ongunstige verhouding begint al terstond met de directe belastingen, grond belasting, personeel en patent, die te zamen f253,000 ten achteren bleven. De rechten op den invoer deelden in hetzelfde lot met f16,000. Van de accijnzen waren hooger: de suiker f115,000, de bieren en azijnen f14,000 en het geslacht f1000, doch het gedistilleeid bracht, ondanks den vei hoogden accijns, f5000 minder op, de wijn idem f2000, terwijl door den verlaagden zoutaccijns f186,000 minder, en ter zake van de zeep, die thans onbelast is, natuurlijk niets werd geïnd. Van de indiiecte belastingen is er slechts een die een hoogere opbrengst aanwijst, n.l. zegelrechten, en wel van f 8000, doch de ver minderde registiatie- en hypotheekrechten doen hun invloed weer gevoelen. Aan regi stratierecht staat f 260,000 en aan hypotheek recht f40,000 minder geboekt, terwijl het recht van successie en van overgang bij over lijden met f531,000 ten achteren bleef, ver geleken bij Juli 1892. Ook de domeinen hebben f5000 minder opgebracht, doch de posterijen f51,000 en de rjjkstelegrafen f6000 meer, evenzoo de loodsgelden f24,000. De totale ontvangst van Juli is f 8,158,479.29, tegen f 9,428,883.6014 in dezelfde maand van 1892die van de eerste zeven maan den dezes jaars f 60,749,191.14ys, tegen f64.519,123.16 in 1892 en eene raming voor van f67,201,975.39. Gedep. Staten hebben gehandhaafd de be sluiten van de vereenigde vergadering van Delfland tot niet-toelating van: W. J. van Sandick te 's-Gravenhage als hoofdingeland in het 1ste districtJ. T. Wetstein te Naald wijk als hoofdingeland in het 2e district, en J. P. Mooijman, te Stompwijk als hoofdinge land-plaatsvervanger in het le district. Veibindingsspoorweg te Rotterdam I De minister van waterstaat heeft het afdee- lingsverslag beantwoord over het onteigemngs- ontvverp betrekkelijk dezen spoorweg. Hij verklaart dat de, tegen de richting cm de stad, gerezen bezwaren hem niet hebben over tuigd dat een andere richting (over den Goud- scben Singel te Rotterdam) meer bevorderlijk zou zijn aan het algemeen belang. De minister betoogt dat de beteekenis van dezen verbindingsweg hoofdzakelijk is gelegen m de verbetering van het transito-verkeer van Duitschiand via Rotterdam. Dit geldt vooral het goederenverkeer. De toekomst van de zich belang rijk uitbreidende goederenbeweging te Rotter dam ligt niet aan do oostzijde, maar aan de westzijde der stad, en niet boven, maar beneden de Maasbrug. Werd de verbinding verkort, bet zou meer kosten, en geen voordeelen van betee kenis zouden daartegenover staan. Eene van regeeringewege in 1891 van do thans voorgestelde verbmdingsbaan uitgewerkte raming heeft een bedrag van 19 ton opgeleverd. Daar komt nog bij f313.000, voor het maken van een halte te Hiilegersberg, terwijl de stij ging van de waarde van de landen om Rotter dam ook de aanlegkoBten nog zal verhoogen. Bij het onderzoek der definitieve plannen zal worden nagegaan of door het maken van eene goederenlos- en laadplaats aan den wensch van de gemeente Hiilegersberg, die eene halte wensclite nabij den Oost-Dlommerdijksehen weg, kan wor den te gemoet gekomen. Met de Hollandscho spon wegmaatschappij zal wellicht nog eene schikking kunnen worden getroffen voor het maken van een voetbi ug aan de spoorwegbrug over de Rotte. Omtrent het snel treinverkeer tussclien den Hoek-van-Holland en Noord-Duitschland zegt de minister, dat het eventueel over de verbmdings baan zal worden geleid. Dit betreft den snel trein, die thans dagelijks loopt van den Hoek- van Holland, in aansluiting aan de stoombooten van de Great-Eastet n over Amsterdam naar Salzbergen en omgekeerd, ter bediening van het Engelsch-Noordduitsch reizigersveikeer. De spoor weg Hoek-van-IIollandSchiedam is oveugens voor liet sneltreinenverkeer voldoende berekend. Het hoofdbestuur van den algemeenen Nedeilandschen timmerhedenbond te Amster dam heeft aan Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht in de vanwege da pro vincie op te maken bestekken bepalingen op te nemen, waardoor aan de werklieden een minimum loon en een maximum werktijd verzekerd worden. Gisterochtend was eene vrouw in de Tuin dersstraat te Rotterdam de deur uitgegaan naar den dokter, hare twee kinderen achter latende, na de deur te hebben op slot ge draaid. Een oogenblik daarna zag eene buur vrouw door een ïaam dat het vierjarig doch tertje, dat waarschijnlijk met lucifers had gespeeld, midden in de kamer in brand stond, waarop door de buren de deur werd open- getiapt en het kind naar het ziekenhuis werd gebracht. Het was met brandwonden overdekt en is om 3 uur in den namiddag gestorven. Het andere kind bevond zich tijdens het ongeluk in de keuken. (JN. B. Ct.) Te Rotterdam ontmoette gisteravond aan de Boezembrug eene vrouw haar echtgenoot in kennelijken staat. Zij deed hem daarover eenige verwijten, waardoor de man zoo in woede ontstak, dat hij zijn vrouw over de brug in het water wierp, De vrouw werd met moeite gered, terwijl haar echtgenoot, om uit de handen van een aantal toegeschoten vrou wen te blijven, het hazenpad koos. Met de stoomtram Den ilaag Schevenin- gen van de staatsspoor werden4 Zondag 15,000 reizigers vervoerd. Men meldt uit Winschoten aan de W. B. Ct. Zondagochtend omstreeks 10 uur is alhier de boerenplaats van den le.ndbouwer R, afgebrand, en gisterochtend omstreeks den zelfden tijd stond die van den heer D. in lichte laaie. Bijzonderheden zijn nog-niet be kend, doch algemeen wordt als oorzaak ge noemd: aangestoken door kwaadwilligheid. De burgemeester te Nieuwe-Pekela heeft het verzoek van de aldaar bestaande afdee- ling van den sociaal-democratischen bond, om binnenkort op Zondag een optocht met muziek en vaandels te houden, met inge willigd. Zondagavond is in de Lete onder Belling- wolde een moord gepleegd op een negentien jarig meisje, G. IJ. Een jongeling, E. v. der Laan, die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest en voor een gevaar lek sujet gehouden werd, was bjj Jb. IJzer in diens woning, kreeg met den vader twist en doorstak de dochter toen deze haren vader wilde ontzetten. Hij gebruikte daarbij zijn lang dolkmes, waarmede hij al tijd gewapend rondliep. De dood volgde bqna onmiddellijk. De politie heeft den onverlaat bijtijds ge grepen, toen hij over de grenzen zocht te ontvluchten, en het gerecht uit Winschoten is ter plaatse van de misdaad gekomen en heeft den misdadiger gevankelijk doen weg voeren. In de gemeente Leens (Gr.) is Zondag namiddag een geweldige brand uitgebroken, tengevolge waarvan 49 huizen in de asch gelegd zijn en 22 gezinnen van dak werden beroofd. De oorzaak is nog onbekend. Gebrek aan water maakte het blusschen onmogelijk. Naar men meldt, zou te Boxtel in een trein, komende van Rotterdam, een kind gevonden zijn van ongeveer twee jaar, netjes gekleed en van een allerliefst uiterlijk. Op de vraags Waar is uw mama antwoordde het: uWeg!" De stations-chef moet voorloopig de kleine onder zijn hoede genomen hebben en is zelfs genegen, voor het geval dat het werkelijk verlaten is, de lieve kleine voor altijd tot zich te nemen. 's-Gravenhage. Prins Heinrich van Prui sen is Zondagochtend alhier aangekomen en werd aan het station verwelkomd door zijne gemalin en zijn zoon prins Waldemar. In het salon voor vorstelijke personen werd prins Heinrich begroet door den Duitschen gezant, graaf Von Rantzau, en de verdere heeren der Duitsche legatie. Het vorstelijk echtpaar begaf zich in open rijtuig naar Scheveningen. Prins Heinrich vierde gisteren zjjn 32n verjaardag. Bij deze gelegenheid zal de prins, naar men zegt, tot schout-bij-nacht van de Duitsche vloot en tot generaal-majoor van het Pruische leger bevorderd worden. De prins vertrekt heden weder uit Scheveningen. Haarlem. Met het oog op de verzoeken der gereformeerde kerkelijke besturen, der jongelings-vereenigingen, middernachtzende lingen enz., besloot onlangs dte raad dezer gemeenteom de kermis in te korten. Duurde deze vorige jaren van Zaterdagmiddag tot den volgenden tweeden Maandagmiddag 42 uur en werd toen steeds oogluikend toe gelaten tot 's Maandagsnachts 42 uur te spelen in tenten enz., dit jaar zou de kermis met al haar amusementen Zaterdagmiddag j.I. precies 42 uur 's middags moeten eindigen, nadat een 600-tal Haarlemmers den gemeente raad vergeefs hadden uitgenoodigd de kermis op den ouden voet te handhaven. Zaterdagmiddag nu, klokslag 42 uur, werd de kermis uitgeluid. Zonder eenig verzet werden toen al de kramen en spellen ge sloten. 't Bleek echter een stilte te zijn, die het onweder voorafging, want tegen den avond kwamen de talrijke kermisgangers en belanghebbenden bij groote en kleine groepjes in verschillende deelen der stad bijeen en uit de gesprekken viel wel af te leiden dat j er veel gemor was onder de lieden. Ondanks het verbod van den burgemeester j om publieke vermakelijkheden te houden, j meende de sociëteit nDe Kroon" daarmede ]i toch te kunnen doorgaan, daar zij haar j reglement 's daags te voren gewijzigd had, I zoodat ook stadgenooten konden geïntrodu ceerd worden, van wie echter de gewone entrée geheven werd. Aangekondigd werd een j driedaagsch feest op Zondag en Maandag ter I herdenking van het feit, dat Frits van Haar- I lem (die daar uitvoeringen geeft) voor 40 jaar j voor het eerst aldaar optrad. De burgemeester j zond daarop aan het bestuur der sociëteit j een schrijven, waarbij hij deze uitvoering verbood op grond, dat deze door hein als eene j openbare vermakelijkheid werd beschouwd. I Het bestuur der sociëteit liet echter te 8 uur de voorstelling doorgaan. Nauwelijks was zij begonnen, of de commissaris van politie, geassisteerd door een paar inspecteurs en 6 agenten, verscheen in de zaal en gelastte de ontruiming daarvan. De voorzitter zwichtte voor dit, zooals hij het noemde, wederrech telijk bevel en verzocht den aanwezigen de zaal kalm te verlaten, waaraan onmiddellijk voldaan werd. Geen wonder, dat dit optreden der politie tal van menscheu voor het sociëteitsgebouw gelokt had, welke echter in kalme stemming deze ontruiming aanschouwden. Doch niet alleen voor het sociëteitsgebouw, maar door de geheele stad geraakten langza merhand de straten zwart van de menschen. Vooral op de Groote Markt was het een ont zettend gewoel. De politie, die eerst een afwachtende houding aannam, was eindelijk wel genoodzaakt handelend op te treden en hier en daar troepen uiteen te drjjven. Later in den avond tegen 42 uur, toen ook vele kroegen gesloten werden, nam met de mensehenmassa ook de spanning toe tusschen de burgers en de politie, die overal patrouil leerde. Er werden herhaaldelijk charges met de sabel gemaakt, waarbij velen werden gewond. Zeer vele arrestatiën hadden plaats; het publiek trachtte ze te beletten, doch dit ge lukte niet, daar de patrouilles uit 6 a 8 man bestonden. Waar de politie-beambten afzon- derderlijk optraden, werden zij omsingeld en namen zij de vlucht in een café. Daar de politie bij voortduring gesard werd en zelfs spiegelruiten werden ingewor pen, zag het hoofd der politie zich genood zaakt de hulp der cavalerie in te roepen. Halftwaalf kwam zij aanrennen en bezet ten de Groote Markt. Toen stoof het volk wel uit elkaar, maar het kwam weer in de nabijgelegen straten bijeen. Nu gebood de politie aan de kasteleins hunne kofüehuizen te sluiten en gelastte zij de nieuwsgierigen huiswaarts te gaan. Toen hieraan niet werd voldaan, maakte de cavalerie met blanke sabel charges, waarbij het volk opnieuw werd verdieven en enkelen licht werden gewond. Ongeveer halftwee kon de cavalerie naar de kazerne terugkeeren en was de rust voor loopig teruggekeerd. Zondag werd een kennisgeving van den burgemeester aangeplakt, waarbij alle samen scholingen verboden waren en, zoo noodig, uiteengedreven zouden worden en den nieuws gierigen verzocht werd thuis te bl(jveDr daar zij de politie bij haar optreden slechts hinderlijk zjjn. Op den dag bleef het vrij rustigook waren ditmaal niet veel Amsterdammers overge komen, die op andere jaren in grooten getale den kermis-Zondag te Haarlem doorbrachten. Tegen den avond verzamelde zich tegenover het stadhuis op de Groote Markt een groote menigte, die nu en dan zingend van »De Maandagsche kermis gaat nooit verloren" door de stad trok. Verscheidene troepen jon gens moesten herhaaldelijk uiteengedreven worden, onder meer maakten zij ketelmuziek voor de woning van den commissaris van politie op de Nieuwegracht. Omstreeks halftien werd de adjunct-inspec teur van politie, de heer Van Asperen, op de Oudegracht omsingeld door een 80 personen, die hij met den stok uiteenjaagde. Deze troep verzamelde zich op het Verwulft opnieuw, doch was nu aangegroeid tot 500 personen. Een inspecteur met 6 man verstrooide de troep.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2