lichten Vóór wijlen den hoofddirecteur der postergen en telegraphie. (2V. 22. Gt.) Dr. Booth, het hoofd van het Heilsleger, zal Nederland dit jaar nog eens bezoeken, waarschijnlijk in het midden van October. De spoorlijn SauwerdRoodeschool is Woensdag zonder eenige plechtigheid geopend. Een der meest geduchte kampioenen voor liet gesticht te Neerbosch was de heer L. Joh. Filet, een oud-wees van Neerbosch, en diens optreden schijnt den heer Van Deth het meest te hinderen. Vandaar eene poging, ora Filet onschadelijk te maken. Deze ontving daarom eenen dreigbrief, maar slaat met éen slag den fameuzen «strijder voor de arme weezen" tegen den grond door den brief openhaar te maken. Deze luidt als volgt: Amsterdam, 6 Aug. '93. Den heer Filet, Amsteiveld, Amst. Mijnheer Tot hiertoe hebt gij u veel moeite gegeven om te handelen en te spreken ten vooideele van Van 't Lindenliout. Wie zich in zaken als deze geen vijanden wil maken, houde zich geheel en al buiten de zaak. In maak mij vijanden door tegen Van 'tL. op te treden. Gij, door te zijnen voordeele te werken. Nu, de vrijheid, welke ik voor mij zelf vraag, gun ik ook anderen, maar waar gij u zooveel moeite hebt gegevon af te breken wat ik had opgebouwd, tot redding van hulpbehoevende kindei en, en nog wel vele dui zenden, want Van 'f Lindenhout staat niet alleen, daar heb ik mij v^el moeite gegeven, om ook u te ontmaskeren daai ik alle gegevens daar voor heb, zou mij door een half kolommetje in een dagblad die ontmaskering gemakkelijk vallen. Maar dit zou niet ten algemeenen bate komen. Slechts gij zoudt daaronder lijden, maar noch ik, noch anderen zouden er bij profiteeren. Dat zaakje behoort dus eigenlijk in den doofpot thuis en daar zal ik het ook instoppen, voor altijd, rc'ts gij aan éene voorwaarde voldoet: Gij schrijft mij n.l. eenen brief, welken ik nimmer publiceeren zal, dat ge zonder kennis van zaken hebt geageerddat ge mij hebt beleedigd en door uwe wijze van optreden mij hebt laten beleedigen dat ge mij in het geheel niet kendet en nimmer gesproken badt, want dat gij anders nimmer op die wijze v 6 o r V. 't L. en tegen mij waart opgetreden ge biedt mij uwe ver ontschuldigingen aari voor de beleedigingen, welke ik in vergaderingen enz. heb moeten ondergaan. Gij erkent, dat ge (wel wat laat) het doel hebt ingezien, waarom ik die brochure tegen Van 'tL. heb ik in bet licht gegeven, n.l. alleen tot redding van duizenden kinderen. Gij behoeft daarom Van 'tL. niet te beschuldigen; dat kan en zal ik wel, zonder u of anderen. Ge belooft mij verder in dien brief nimmer meer de partij voor Van 't L., noch tegen mij te zullen nemen, maar geheel onpartijdig het eind-resultaat van de aanhangige quaestie te zullen afwachten bedenkende, dat ik zonder u en de anderen Van 'tL. wel weg zal krijgen van Neerbosch, want ik heb het recht aan mijne zijde en dat zal eenmaal zegevieren. Al stond de gansche aristocratie en plutocra tie aan de zijde van v. 't L., toch zal hij vallen en zijn val zal groot zijn, maar juist daarom gaat dat niet in eenige weken, maar wel ia eenige maanden. Zoo iets in dien geest eiscb ik van u, dat ge mij zult schrijven, welken brief ik u nogmaals beloof, dat ik nimmer op eenige wijze in eenige courant, brochure of geschrift zal plaatsen. Alleen wensch ik u tot zwijgen te brengen, omdat gij niet het allerminste recht hebt op te treden, zooals gij zijt opgetreden. Gij hadt alle reden om te zwijgen, en ik begrijp nog niet waarom ge dat niet deedt. Maar dat is uwe zaak. Mijne zaak is mij tegen zóóveel laster en jezuïetisme te wapenen als ik van v. tL. en zijne partij ondervind. Iets beters zou mijn dank moeten zijn voor ruijn belangeloos streven, zulk een afschuwelijk wezen te willen beletten, nog langer kinderen van anderen op te voeden en te bederven. Daar ik Woensdag in Rotterdam moet zijn en eerst "s avonds thuis kom, hoop ik alsdan dien brief, n.l. uw antwoord, bij mij te vinden. Zoo dat niet bet geval is, zal ik eene kleine geschiedenis laten publiceeren van uwe vaderlooze geboorte af tot nu toe. Mij is volle vrijheid van handelen gegeven en daarvan hoop ik gebruik te maken. Wenscht gij mij vóór dien tijd nog te spreken, gaarne zal ik u ontvangen en u de zaak toelichten. Ik wensch in alles open kaart te spelen en wil uw ongeluk niet, dat mij niets zou baten, maar ik wil uw zwijgen, en tevens uw ongemotiveerd optreden beletten. Intusschen ben ik Uw Dv. Dienaar, G. vak Deth, 120 N. Z. Voorburgwal, le Etage. De 20e algemeene vergadering van den sVolksbond" tot bestrijding van het mis bruik van sterken drank zal 30 Augustus a. s. te Groningen in de «Harmonie" worden gehouden. In navolging van België heeft men uitge rekend, dat hier te lande jaarlijks voor 80 milüoen gulden aan gedistilleerd wordt opge dronken (d. i. iedere seconde voor een rijks daalder), een bedrag waarvoor men zou kunnen koopen 500.000 mannenkostames a f25.f12,500,000 500,000 vrouwenkostnmes -12.- 6,000,000 1,000,000 kinderküstumes - 6.- 6,000,000 400,000 paar mansschoenen - 3.- 1.200,000 400,000 paar vrouwenschoc- - 2.50 - 1,000,000 nen 400,000 paar kinderschoenen - 2.- 800,000 1,000,000 manshemden - 0.80 - 800,000 1,000,000 vrouwenhemden - 0.80 - 800,000 500,000 ijzeren bedden - 8.- 4,000,000 500,000 veeren bedden met peul en twee kussens linnengoed voor - 25.12,500,000 400,000 huisgezinnen, per gezin houten huis raad voor -20.- 8,000,000 400,000 huisgezinnen per gezin - 50.20,000,000 20,000,000 kilo tarwebrood - 0.13 - 2,600,000 1,000,000 HL aardappelen - 2.- 2,000,000 1,000,000 kilo boter - 1.- 1,000,000 1,000.000 kilo rundvleesch - 0.80 - 800,000 Totaal f80,000,000 De heer Van Schermbeek, hoofdcommissa ris van politie te 's-Gravenhage, deelt in Themis mede, dat hij een circulaire dd, 14 Juni 1893 heeft gezonden aan da burgemees ters van alle gemeenten in het rijk, met ver zoek om opgave van de kosten der politie, zoodat hij in staat was om samen te stellen de statistiek van de kosten der gemeente lijke politie in al de gemeenten, die hij arrondissementsgewijze mededeelt. Uit de cijfers blijkt dat de kosten der ge meentelijke politie zijn te stellen op pl.m. fl per persoon. Volgens de rijksbegrooting bedragen de kosten der marechaussee f562,325 en die van de rijks veld wacht en overige rijks- of algemeene politie f 564,993. Samen fl,127,318. Telt men hierbij op het totaal der kos ten van de gemeentelijke politie ad f4,406,823, dan komt men tot het geza menlijke bedrag van f5,534,141. Hierbjj valt echter op te merken, dat de heer Van Schermbeek als kosten der ge meentelijke politie bijeentelt de jaarwedden van 't personeel ad f 2,968,946, de kosten van liuur en onderhoud van lokalen ad f 62,886 en de vermoedelijke waarde der gebouwen of lokalen ad f 1,374,996. Deze laatste som is, naar zijn opmerking, te laag, daar in verschillende gemeenten een lokaal van het raadhuis voor dat doel dient en de waarde daarvan in vele opgaven niet vermeld is. Het Algemeen Politieblad signaleert twee baronnen uit SaksenFreiherr P. en \V. von B. von T. Het meldt dat deze twee personen op 14 dezer gezien zijn aan de Wijkerbrug en aan den Leidschendam en dat zij in de richting van Leiden zijn vertrokken. Beiden zijn klein, tusschen 20 en 30 jaar en armoedig gekleed in een grgze jaseen hunner is second- luitenant in Saksischen dienst geweest. De Duitsche regeering verzoekt hunne uitlevering. Het groote vuurwerk dat op den verjaardag van de Koningin op 31 dezer te 's-Graven hage zal worden afgestoken, zal niet in de Malibaan, waar het tot dusver geschiedde, maar te Scheveningen plaats hebben. Het jongmensch, dat in de vorige week voorgaf een bankbiljet van f 1000, aan zijnen patroon te 's-Gravenhage toebehoorende, te hebben verloren, is achter slot en grendel gezet, omdat gebleken is, dat hij het geld is kwijtgeraakt door het spelen met een paar bekende Amsterdamsche «kwartjesvinders". Door de politie is ook tegen deze Iaatsten proces-verbaal opgemaakt. Het comité te Dordrecht tot viering van de Oranjedag heeft, zooals vroeger reeds kortelgk werd bericht, besloten op den a.s. jaardag van H. M. de Koning te houden 's Voormiddags 9Va uur een kinderoptoeht, o, a. met versierde mailcarts. Na afloop worden de kinderen in «Kunstmin" ont haald. De kinderen zullen niet, zooals vroe ger, langs den weg doch in «Kunstmin" eenige liederen zingen. 's Namiddags 2'A uur historische en reclame-optocht. De optocht heeft tot onder werp intocht van prins Willem I in Dord recht in 1573 en is ontworpen door den heer mr. J. C. Overvoordegemeente archivaris van Dordrecht. De intocht wordt voorgesteld door de kon. Dordr. schermver- eeniging «Nederland en Oranje" met nog eenige andere vereenigingen aan een en ander wordt nog toegevoegd een troep Bata vieren te paard en een afdeeling water geuzen. Voor den reclame-optocht zjjn reeds vele toezeggingen ontvangen. Het driemastschip Jarhberg, met hout op reis van Pensacola naar Dordrecht, is het Goereesche Gat binnengekomen. Het schip had een diepgang van bijna 67 dM en pas seerde het Haringvliet met ongebroken lading, een blijk alzoo, dat dit vaarwater nog voort durend in diepte toeneemt. De brigadier der politie, die Woensdag avond bij de botsing met de meetinggangers op de Hoogesluis te Amsterdam aan hoofd en handen gewond werd, is in het binnen gasthuis opgenomen en bevind zich in vrij bedenkelijken toestand; de geneesheeren vreezen nochtans niet voor zijn leven. Een domme streek van de Amsterdamsche politie Dezer dagen vervoegden zich ten kantore van de heeren Mendes, Gans Co. ia de Doelenstraat te Amsterdam twee vreemdelin gen om coupons te wisselen. Terwgl die hee ren binnen waren, zag een der kantoorbe dienden op straat twee andere heeren wach ten, kennelijk vroolijk gestemd, althans lachend de terugkomst der anderen afwachtende. De bediende waarschuwde een der firmanten dat de zaak niet pluis scheen te zijn, waarop de vreemdelingen, onder een voorwendsel, met de ter inwisseling aangeboden coupons werden verwezen naar het kantoor der Twentsche Bank. Inmiddels telephoneeerde men naar genoemde bank, dat er een paar vreemde lingen zouden komen, dat de zaak verdacht scheen en het raadzaam was de politie te waarschuwen. De politie werd dan ook gewaarschuwd, en wat deed zg Een agent in uniform I werd voor het kantoor der Twentsche Bank geposteerd, de vreemdelingen zagen hem en zijn niet binnengekomen om coupons te wis selen, zoodat het vermoeden gewettigd is dat de zaak niet pluis was. Wie weet, tot welke ontdekking men ge komen zou zijn, wanneer de politie oordeel kundig ware opgetreden! (P. JSf.) De toestand in het diamantvak te Amster dam is zóo treurig, dat vele diamantwerkers voor den militairen dienst in Oost-Indië ge- teekend hebben. De burg. van N.-Amstel waarschuwt de- ingezetenen tegen eenige personen, die zich bfj pateDtplichtigen vervoegen en onder voor geven, hun vermindering van belasting te zullen bezorgen, beginnen met eenig bedrag, gewoonlijk f2.50, te eischen, waarcn zeniet meer van zich laten hooren. (Pcho.) Te Hippolytushoef, op het eilagd Wierin- gen, is Zondag het dak van het koor der hervormde kerk, dat al lang op het invallen had gestaan, ingestort. Glazen werden ver brijzeld, de stukken van den ouden muur meegevoerd. Om tien uur kwam de gemeente op met haren ringpredikant om godsdienst oefening te houden en het Avondmaal te vieren, doch de burgemeester vond geene vrijmoedigheid het oude gebouw voor de gods dienstoefening open te stellen. De burgemeester heeft al sinds eenigen tijd gewerkt om die kerk de noodige her stelling te doen ondergaan, maar hij vond daarbij niet voldoenden steun. In een open brief spoort de afdeeling Fin- sterwold van den «Bond van Orde door Her vorming"' de werkgevers aan bij 't aangaan van een nieuwe overeenkomst met dienst boden den eisch te stellen, dat ze op een bepaalden tijd, b.v. 10 uur 's avonds, thuis moeten zijn. Haar, die zich een geheel jaar aan dezen regel hebben gehouden, verzoekt de afd. eene verhooging van loon met f 10 toe te staan, bg eene overtreding van f7.50, enz. Omtrent de nieuwe aardverzakking^op de spoorbaan tusschen Beek en Bunde, welke Dinsdag j.l. heeft plaats gehad, meldt men uit Venlo aan de Af. 22. Ct.: De verzakking van p. m. 20 meter lengte had plaats naast de lijn op 100 meter af stand van de vorige instorting aan deze zijde. De machinist van den trein, die vroeg genoeg het onveilige signaal zag, stopte, waardoor de reizigers in staat gesteld wer den een gedeelte van den weg te voet af te leggen om achter het beschadigde gedeelte weder in een trein te slappen. De passagiers- trein van Venlo naar Maastricht was nog kort te voren de plaats gepasseerd. Te Meppel is gisternamiddag door de mare chaussee aangehouden een jongeling, die de ouderlijke woning te Wolvega met eene aan zienlijke som gelds heimelijk had verlaten. Naar het schgnt, heeft men thans den draad in handen van de misdaad in het laatst van het vorige jaar gepleegd op den opzichter van de fabriek des heeren A. Jur- gens, te Os, die in den vroegen morgen, ter wgl hg zich naar zijn werk begaf, dooreen schot grove hagel, zg het dan ook niet doode- lg'k, toch ernstig werd getroffen Dezelfde- persoon, die in voorloopige hechtenis wordt gehouden als de vermoedelijke moordenaar van den wachtmeester der marechaussee, wordt ook van deze misdaad verdacht. Het is een gepensionneerd Oostindisch militair, laatstelijk arbeider te Os en v. G. genaamd. Het huis van arrest te Zieriksee is op dit oogenblik geheel onbevolkt, zoodat de witte beer, daarop geplaatst, thans geen enkelen gevangene heeft te bewaken. Amsterdam. Woensdagavond had in- Maison Stroucken alhier de protestmeeting plaats om zooals het oproepingsbiljet het uitdrukte «te protesteeren tegen de lage manier van spreken over de Nedeilandsche werklieden door verschillende leden van de

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2