Het zaad, dat op een steenacli- tigen grond valt, brengt geen vruchten voort. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten, Land- en Tuinbouw. Koloniën. Tweede Kamer bij de behandeling van de kieswet". Drie en dertig vereenigingen hadden de samenkomst belegd de zaal was overvol. De vergadering werd geleid door den heer Plar- toriï. Als sprekers traden op de heeren Nolting, Fortuyn, Helsdingen, F. van der Goes, Vitus Bruinsma, mevrouw Schoolc-Haver en de heer Sleef, die met kracht opkwamen tegen het geen door verschillende leden der Kamer, inzonderheid den heer Rutgers van Rozen burg, was gesproken. Ten slotte werd de volgende motie aange nomen ïiDe openbare volksvergadering, gehouden in Maison Stroucken op 16 Augustus 1893, spreekt hare verontwaardiging uit over de wijze, waarop verschillende leden der Tweede Kamer bij de algemeene beraadslagingen over het kieswet-ontwerp-Tak zich hebben uitge laten over het niet vertegenwoordigde deel des volks, protesteert tegen de verdacht makingen, waaraan de arbeiders hebben bloot gestaan, overtuigd als zij is, dat dit zoo belas terde deel der natie te zijner tijd zal toonen verheven te zijn boven de aantijgingen van de vertegenwoordigers van den geldzak". Deze motie zal niet aan de Tweede Kamer worden gezonden, maar werd, op voorstel van den heer De Rot, gebracht aan den heer Rutgers van Rozenburg. Ongeveer vijfhonderd personen begaven zich naar de woning van den heer Rutgers, in de Sarphatistraat, naast het Paleis van Volksvlijt. De familie was niet in de stad. De politie stond voor het huis en in de galerij opgesteld. Uit den hoop werd een steen naar de agenten geworpen, waarop deze met stok en sabel eene charge maakte en de menigte naar het Frederiksplein drong. Nu greep er een hevig gevecht plaats; van de eene zijde regende het steenen, van de andere zijde stok- en sabelslagen. Voortdurend kreeg de politie versterking. Het duurde van half twaalf tot halfeen. Te een uur werd het rustig. Van beide zijden werden velen gekwetst. Het ernstigst gewond werd een brigadier, die zich wat ver alleen had gewaagd. Hij werd door rechercheurs weggedragen en in een brancard naar het ziekenhuis gebracht. kinderen uit te reiken. Later werd het beter geacht een goed portret van H. M. de Ko ningin te doen vervaardigen en uit te reiken, waartoe dan ook definitief besloten werd. Verder werd besloten aan ieder hoofd eener school, naar gelang van het aantal kinderen, een bedrag ter beschikking te stellen, om zijnen leerlingen een aangenamen dag te be reiden. Tilburg;. Naar men verneemt, bestaat het plan bij de Nijmeegsche tramwegmaat schappij, die de tramlijn Waalwijk—Tilburg Koningshoeve dezer dagen gekocht heeft, deze door te leggen op Moergestel, Oorschot, Best naar St. Oedenrode, met een zijtak van Moergestel naar Oosterwijk en Udenhout, in aansluiting met den staatsspoorweg te Oister- wijk, Udenhout en Best. Mocht dit plan tot verwezenlijking komen, dan zou het een schoone zaak wezen voor de daarbij getrokken gemeenten, welke tot dusverre van het spoor wegverkeer uitgesloten waren. Ingezonden mcdcdeellngcn, betreffende zaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 2© Cents per" regel. Dat allen, die de wetten der gezondheid verwaarloozen, zich herinneren, dat zij zich ieder oogenblik blootstellen aan een aanval van ziekte. Het gestel behoort versterkt te worden door 't gebruik van sSequau's Prai rie-Flower", hetwelk een natuurlijk, veilig I en doeltreffend geneesmiddel is tegen rheu- matiek, heupjicht, nierziekte, pijnen in den rug en waterzucht. De uitweiking van dit geneesmiddel in verband met ïSequah-OLIe", voor uitwendig gebruik toegepast, is merk- j waardig en heeft zich over de geheele wereld een goeden naam verworven. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.25 Gld. per flacon. Tierde internationaal congres tegen het misbruik van alcoholische dranken. II.' Enkhuïzen. Het gesticht van wijlen jvr. Snouck van Loosen alhier werd Zon dag geopend, bij welke gelegenheid in het gebouw een diner werd gegeven, waaraan verscheidene genoodigden deelnamen. In de verschillende liefdadigheidsgestichten werd feestgevierd. Vele inwoners gaven door het uitsteken der vlag hun ingenomenheid met de stichting te kennen. Leeuwarden. Door burg. en weth. zal bij eene aanbesteding op 26 dezer voor het eerst de bepaling van een minimum-loon worden toegepast. In het bestek is de bepaling opgenomen, dat de aannemer verplicht is voor de uitvoe ring van de aangenomen werken geene werk lieden in dienst te nemen beneden den leeftijd van 20 jaar en aan ieder der werklieden een l#on van ten minste 12 cent per uur arbeid uit te betalen. Op de overtreding van deze voorwaarden zijn geldboeten gesteld. Utrecht. Zondagavond werd door het centraal comité voor de viering van nationale feestdagen eene vergadering belegd tot raad pleging over den a.s. Koninginnedag. Daar het denkbeeld om dien dag inzonderheid tot een feestdag te maken voor de schooljeugd, in stemming had gevonden, werd aanvankelijk ter sprake gebracht het idee om een feest plaat, die tevens eene herinnering zou zijn aan het gedenkwaardig bezoek van H.H. M.M. op 10 Juni 1892 te Utrecht bij gelegenheid van da steenlegging der universiteit, aan de school- Gisteren sprak ik van een wereld strijd, die tegen den alcohol wordt gestredenheden is het internationale karakter van den strijd zeer sterk aan den dag getreden. Mededeelingen uit Enge land en Noorwegen, Rusland en Noord-Amerika, Zwitserland en Denemarken zijn ons gedaan, interessant om wat zij berichtten over de middelen en over de resultaten waarmede gearbeid wordt in geheel de wereld. Een van de landen, waar het alcoholisme in het begin en midden dezer eeuw zeer sterk was, is Noorwegen. Een groote 50 jaar geleden bedroeg het alcoholgebruik 16 liter per hoofd, tegen woordig is dit verminderd tot 3ys liter. Hoe is dit zoo geworden De heer Jensen uit Christia- nia gaf een zeer belangrijk overzicht van wat op verschillende wijze gedaan, is deels door ma tigheidsgenootschappen, deels door de wetgeving. De matigheidsgenootschappen, vooral de geheel onthouders, hebben het volk bewerkt; op de zeden en gewoonten geïnfluenceerd de grootte der ellende geopenbaaid en de wetgeving is ge volgd. Meer dan eens is bet heden uitgesproken, dat niet nieuwe wetten nieuwe zeden, maar nieuwe zeden nieuwe wetten makenook in Noorwegen bleek het. Het veel besproken Goten- burgsche stelsel werd ingevoerd een wet werd uitgevaardigd, dat het verboden was èn om bran dewijn te verkoopen èn om gratis brandewijn te geven van Zaterdagsavonds 5 uur tot Maandags morgens 8 uur, en zoo werd Noorwegen, dat aan den rand van den afgrond van 't alcoholisme stond, gered, ten minste gemaakt tot een matig land. Belangrijk in de hoogste mate waren ook alle berichten over Zwitserlandhier wordt met jeug dig vuur gewerkt en door jeugdige krachten. Het sBlauwe kruis" staat in den strijd vooraan. Het heelt oen dubbel karakter, een sociaal en een religieus. Het tracht dronkaards te redden en te behouden. Niet door ze in asylen te plaatsen bereikt het zijn doel, maar door ze te omringen van mannen en vrouwen, die liefde tot den naaste kennen, en als 't ware muren om hen henen vormen, muren, die beter beschermen dan ge stichtsmuren. Het tracht ze te behouden, en ook hier is het middel suggestie, maar gelijk de voorz. van het «Blauwe kruis" zeide suggestie van den Eenige, die macht heeft, den levenden God. Neutraal zijn de internationale vereeniging tegen het gebiuik van alcoholische dranken, en eenige andere, waaronder bovenal de onthou- dersvereeniging «Helvetia" der gymnasiasten en studenten verdient genoemd te worden. Deze vereeniging kent, wat nog niet door velen in ons land gekend wordt: gezelligheid zonder alcohol. Met enthusiasme werden de mededeelingen over deze vereeniging begroet, weik enthusiasme niet verminderde toen gewezen werd op de kieine en jonge onthonders-vereenigingen onder de stu denten van Utrecht, Groningen en Leiden in ons eigen land. Niet minder enthusiastisch was de vergadering toen over de medewerking der vrouw in den strijd tegen het alcoholisme word gehandeld. De spreuk der oude Germanen adat er iets goddelijks is :n den raad der vrouwen" is ook hier gehuldigd. Miss Gray uit Londen en mevr. Selmer uit Kopenhagen, de laatste als vertegenwoordigster van de uWereldvrouwenveieeniging", werden met meer dan gewone aandacht aangehoord toen zij spraken over wat de vrouw, do moeder heeft te doen tegen den alcoholdat geheelonthouding hier uitsluitend aan het woord zou komen wist een ieder, die van de beweging op de hoogte is. «Meer dan 200000 vrouwen staan er achter mij", zeide de laatste spreekster, «en wat da mannen nog niet vermochten, veimogen wij deiesul- taten van den aibeid der «Wereldvroinvenver- eeniging" zijn dan ook zeer gioot. De afgekorte naam der vereeniging »W. C. T. U." (Women Christian Temperance Union) woidt door de Ame- rikaansche heibergiei's aldus verklaaid Women continually torment us. (De vrouwen kweüer. ons voortduiend.) Belangrijk was wat over de medewerking van de pers, die gewoonlijk öf onware öf met genoeg gestaafde berichien opneemt en in gansch de wereld nooit iets, dat vóór (ie geheelonthouding pleit, plaatst, werd gezegd. Dat de pers groote macht heeft en dat die macht èn ten goede èn ten kwade kan worden gebruikt, sprak voer de redenaars vanzelf, daarom was huil betoog ook hierop gericht, dat het er op aan kwam de pers voor de beginselen van onthouding te winnen. Ten slotte spraken M. Robijns, inspecteur van het lager on lerwïjs in Belgie, en Ds. Wakely uit Londen over wat er voor en niet de tindeien te doen is. De school werd door den eersten spreker, wiens arbeid ten voordeele van Belgie's staats school wel een ieder bekend zal zijn, aangewezen als de plaats waar het eerst tegen den alcohol moet worden opgetreden door woord en daad. Eerst door ondei wijs, door te doen zien hoe nood lottig de invloed van den alcoh. 1 is op lichaam, staat, huisgezin en dan door voorbeeld, door de jongens van 1120 jaar te vei eenigen in kleine kringen en hen te doen beloven tot hun 20e jaar nooit sterken drank te zullen drinken. De invloed dezer maatregelen is tot nu toe groot en de wer king zeer gunstig te noemen. De tijd was verstre ken toen het debat over deze belangrijke quaestie zou aanvangen, zoodat dit morgen aan de orde zal komen, als er tijd voor is, want morgen wor den de wettelijke maatregelen behandeld. Dr. JOH. W. PONT. 's-Gravenhage, 17 Aug. v'93. In het ïKurhaus" te Scheveningen trad weder een «wonderkind" op, n.l. de 8-jarige violist Bronislow Hubermann, leerling van professor Joseph Joachim. Het ventje speelde met een voor zijn jaren ongeëvenaarde virtuositeit een concert van Mendelssohn en eene ballade en polonaise van Yieuxlemps, heide met begeleiding van het Philharmonisch orchest. Begrijpelijkerwijze werd de jeugdige kunstenaar luide toegejuicht door bet overtalrijke publiek, waaronder vele voor name musici werden opgemerkt. Volgens het Tijdschrift voor Geneeskunde heeft de académie de médeeine als wijziging der bepalingen op het al of niet toelaten op de scholen van kinderen, die aan besmettelijke ziekten ge leden hebben, geadviseerd, het tijdpeik van af zondering gerekend van den eersten dag der ziekte te stellenvoor roodvonk, echte en gewijzigde pokken en diphteritis op 40, en voor mazelen en windpokken op 16 dagen. Voor de kinkhoest moet de afzondering tot 3 weken na het geheel ophouden der lioestaan- vallen gerekt worden. Door prof. von Cederschiöld te BadenBaden wordt in den laatsten tijd naar het Maand schrift gewijd aan dc Heilgymnastiek mededeelt met goed gevolg de methode van masage toegepast op da oogen. Het is daarbij te doen om eene goede verdeeh'ng van het bloed in het netvlies, wanneer de omloop daar gestoord is, Eene aanmerkelijke verbetering van het gezichts vermogen moet daarvan het gevolg zijn. Adelina Patti krijgt 40,000 pd. st. voor de 40 concerten in Amerika. Bij den brand op het kermisplein te Royan zijn, gelijk reeds kortelijk werd bericht, nagenoeg al de dieren der bekende menagerie van Edmond Pezon omgekomen. Het gehuil der wilde dieren, die in hunne hokken langzaam verbiandden, was ontzettend. Leeuwen ook de bekende Nero, die voor eenigen tijd Adrien Pe'on bijna verscheurde tijgers, beren, apen, papegaaien, slangen, enz., alle zijn verbrand. Een paar apen en andere kieine dieren wisten uit hun hok te ontsnappen, maar zij stierven spoedig aan de be komen wonden. Geen van de dieren was verzekeid en de schade voor Pezon is zeer aanzienlijk. Alleen do vijftig groote dieren werden geschat op f 96,000. Ook da mindeie spellebazen en houdeis van kramen op de jaarmaikt waren niet verzekerd en zijn door den brand van alles beroofd. Het ruiterstandbeeld van Jeanne d'Arc te Chinon werd Zondag onthuld met een toespraak van admiraal Rieunier. Een weidra te bouwen pantserschip zal Jeanne d'Arc's naam dragen, kondigde hij o. a. aan. Nieuwe gevallen van cholera, waan an ver scheidene met doodelijken afloop, zijn gisteren voorgekomen in de Oostenrijkse he districten Nadworna, Brzesko en Snuityn, Uit Stockholm wordt bericht dat te Skara de pokken zijn uitgebroken; 21 j»arsonen zijn reeds aangetast. Volgens het laatste bulletin zijn er tot nu toe in Rusland 715 gevallen van cholera voorge komen, waarvan 287 een doodelijken afloop had den. Van deze cijfers 166 ziekte- en 67 steif- gevailen te Moskou, en in het gebied van den Don 317 ziekte- en 157 sterfgevallen. Bij den landbouwer Smolders te Haaren staat een appelboom aan de eene zijde nog in bloei, terwijl hij aan de andere zijde vrachten draagt. Batavia, 14 Juli. In den avond van 3 op 4 Juli omstieeks 93/t uur zoo verbaalt de Al). Ct. lag de 6e brigade maischaussees, onder commando van den Europ. seigeant Bochart, in hindeilaag op den spoordijk tusschen Tjot—Iri en Lampermc. Niet lang lag de brigade in stelling, toen een vijftal Atjehers op den dijk gezien werden. Men liet hen eerst onder schot komen. Na een wel gericht salvo attaqueerden onze wakkere masses- sees den vijand, die verrast terugweek en in het voorterrein trachtte te ontkomen. De brigade, die de vluchtelingen met de klewang achter volgde, bespeurde gelukkig nog intijds, dat nog andere Atjehers, p. m. 30 man, in loopgraven en kuilen zich genesteld hadden. Na op die bende een paar salvo's te hebben gegeven, werd met de blanke wapens aangevallen. Na een kort doch hevig gevecht blies de vijand den aftocht, vier dooden achterlatende, die allen met de klewang waren afgemaakt. Wij waren in de gelegenheid de in dit gevecht gebruikte sabels, alsmede de buitgemaakte klewangs te zien. De diepe scharen getuigden van de geweldige houwen, die toegebracht waren. De sabel is in de handen onzer dappere marechaussees een ge ducht wapen, en het is waaihjk geen wonder, dat de Atjehers voor zoo'n sahelaanval een diepen eerbied beginnen te krijgen. Toen het gewapend detachement van Tjot-Iri op het gevechtsterrein verscheen, was het bloe dige drama reeds afgespeeldtoch gelukte bet onzen Tjot-Iriers nog eenen vluchtenden vijand neer te schieten. Het drassig en begroeid ter rein maakte het verder vervolgen van de bende ondoenlijk, waarom tot den terugmarscli werd besloten. Er werden buitgemaakt 3 tromplaadgeweren, 1 donderbus, 4 klewangs, 3 rentjongs, 2 patroon- zakken met munitie en eeD pak met circa 300 scherpe patronen. Van onze zijde is slechts gewond de Arnboi- neesche marechaussee Wonko, die een klewang- slag op het hoofd had, terwijl een ander marechaussee slechts eenige scheuten in zijn attilla had te betreuren, veroorzaakt door 's vijands klewanghouwen. Het gevecht had ruim tien minuten geduurd. Het pleit zeker voor onze brigade-commandan ten, dat zij met zooveel tact en beleid dei gelijke nachteiijke gevechten kunnen leiden. De ser geant Bochart heeft door zijn voortvarend opti eden veel bijgedragen tot bet succes en getoond de overmacht niet te vreezen.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3