SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. ÜL derd, en de nachten rustiger, zoodat er hoop bestaat, dat de prinses over eenige weken geheel hersteld zal zijn. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 18 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 103,176 pikols. (Stct.) De Amst. Ot. schrijft de volgende beharti genswaardige woordenBzoo zijn onze manieren". De protestmeeting van "Woensdagavond heeft aanleiding gegeven tot groote wan ordelijkheden. Ofschoon die meeting belegd was om te protesteeren stegen de lage manieren van het spreken over de Nederlandsche werk lieden, door verschillende leden der Tweede Kamer bij de behandeling van het kieswet- ontwerp", hebben de woordvoerders zich bepaald om de aanwezigen op te ruien tegen het Kamerlid jhr. Ru tgers van Rozenburg. "Wanneer "men het Kamerverslag in het iStaatsblad gelezen heeft, staat men v ïbaasd, dat het raadslid Nolting, de scherpzinnige sociaal-democraat Fortuynde geleerde dr. Vitus Bruinsma en de voorzitter van den Centralen Raad Rot, zich hebben kunnen schuldig maken aan zoo grove verdachtma king van een man, die den moed van zijn overtuiging gedurende zijn langdurige par lementaire loopbaan nimmer prijs gaf. In de geheele redevoering van den heer Rutgers komt geen enkele volzin voor waaruit blijktdat ssmalend" over den »werkman" wordt gesproken. De woordvoerders kunnen dus óf niet lezen óf maakten zich schuldig aan kwade trouw en opruiing. En wanneer zij, die zich als leiders van de massa opwerpen, de kunst van lezen zóo slecht verstaan, hoe moet het te dien opzichte dan wel met hun gehoor gesteld zijn. Doch, aangenomen zelfs dat de heer Rut gers gezegd had wat men hem toedicht, dan nog past het allerminst aan de leiders der sociaal-democraten, voor zich het recht alleen te eischen usmalende" uitdrukkingen (e bezigen. Het schijnt dat deze candidaat-Kamerleden in de toekomst zich gerechtigd achten straat- steenen als argumenten te mogen bezigen tegenover hen, die de deur van de Tweede Kamer niet op hun eerste geklop wagen wijd open willen zetten. Het Haagsche Dagblad meent, dat de voor stelling door jhr. Rutgers van Rozenburg ge geven van een aantal kiezers der toekomst (als de kieswet er doorgaat) door hetgeen Woensdagavond te Amsterdam geschiedde, ten voile is gerechtvaardigd. Hecht roor Allen laat, na op zijne wijze eene voorstelling gegeven te hebben van het voorgevallene bij de straattooneelen, welke na de meeting van Woensdagavond te Amster dam zijn voorgevallen, met grootere letter deze opruiende woorden volgen: »Wg achten het onverantwoordelijk voor zichzelf, zijne vrouw en kinderen, om onge wapend zich te wagen aan sabelhouwen en stokslagen der politie. Slechts ah we gewa md zijn evenals de politie, dan staan onze kansen gelijk. Nu locpen wij alleen kans om door de huurlingen der bourgeoisi mis handeld te worden. Wanneer zal het volk, opgeroepen door het trommelen der burgerij gewapenderhand zijne rechten doen gelden: Wanneer zal ook hier het d la lanteme door de straten donderen "Wanneer De autoriteiten schijnen alles te doen om deze ure te veihaasten. "Welaan, dan ten strijde Dit is, zegt het Handelsblad terecht, ge- wetenlooze taal. De schrijver er van weet zeer goed dat, als de militaire macht op treedt, de dus opgeruide ongelukkigen de slachtoffers worden! In den afgeloopen nacht is in de Maas voor Rotterdam verdronken de agent-majoor A. H. Kool, terwij! hij belast was met den dienst op hethaveubootje. Kool had een goe den naam als rechercheur en maakte zich o. m. zeer verdienstelijk bij de opsporing van de kostbaarheden, indertijd door de smilli» oenenjufïrouw" Jannetje Struik door oplichting verkregen. (W. B. Ot.) Door de Haagsche politie is in den afge loopen nacht huiszoeking gedaan bij een man, verdacht van zich schuldig te maken aan het fabriceeren van valsche munt. Drie val- sche rijksdaalders werden in zijn bezit gevon den, doch geen gereedschap of vormen. Door eene onbekende oorzaak is te Haar lemmermeer eene boerderij, bewoond door D. van Wieringen, afgebrand. Niets is gered. De geheele oogst is door den brand vernield. Naar wij lot ons genoegen kunnen mede- deelen, is in den toestand van den brigadier Ottengoff, die Woensdagavond op de Hooge- sluis te Amsterdem werd gewond en wiens opneming in het gasthuis noodig was, in de laatste 24 uur merkbare verbetering gekomen. (HMd.) De landbouwer te Meijel, die onlangs bij ongeluk in liet hoofd getroffen werd door een pijl uit eene handboog, is aan de ge volgen daarvan bezweken. Een zeer belangrijke zaak komt Maandag bij den raad van Zwolle in behandeling, n.l. een plan tot ontginning der pl. m. 480 hec taren heidegronden onder Wapenvelde, aan gekocht ten behoeve der Zwolsche drink waterleiding. Het plan is op uitnoodiging van burg. en weth. opgemaakt door den directeur der Nederlandsche Heidemaatschappij, den heer H. J. Lovink. De kosten zijn op f56,200 geraamd. Men schrijft aan de Arnh. Ct. uit Velp dd. 17 Aug. Heden hield het Ned. Jong. "Verbond alhier haar uitnemend geslaagde zomervergadering, waarop ongeveer een 300tal leden en belang stellenden aanwézig waren. Door verschillende sprekers werden opwekkende en kernachtige woorden gesproken, o. a. door ds. Hoogen- huize van Nijmegen en ds. Göpoer van Am sterdam. Ook door den heer Van Oosterwijk Bruin, eere-voorzitter van het verbond, werd een hartelijk en welgemeend woord ten beste gegeven. Zoowel het bondsbestuuralsdeafdee- ling Velp met hare uitstekende zangveree- niging, die ons op waarlijk schoone liederen telkens vergastte, kunnen met blijdschap en dankbaarheid op dit zoo goed geslaagde feest terugzien. Ook de schoone wandeltocht, over Rozendaal naar Valkenhuizen, viel in veler smaak en was zeer geanimeerd. Puntige woorden, hartelijke toespraken en schoone liederen wisselden elkander ook hier steeds af en verhoogden de feestvreugde zeer. En toen wij, nadat ons door den voorzitter van het verbond, den heer IJoogenbirk uit Amster dam, een woord van dank en een hartelijk vaarwel was toegesproken, vergenoegd huis waarts keerden, een iegelijk naar zijn woon stede, waren wij allen dankbaar en verblijd vanwege de groote zegeningen, ons geschon ken op dezen dag. Te Os (N.-Br.) woedde Donderdagnacht een felle brand. Vijf huizen, bewoond door landbouwers, werden met eenige varkens een prooi der vlammen. Een oude vrouw van 80 jaar werd met moeite gered. Door de gemeente- en vrijwillige brand weer, wier spuiten echter niet konden wer ken, wegens gebrek aan water, werd met emmers water ijverig gewerkt, om den voort gang van den brand te stuiten. Het ver brande was slechts gedeeltelijk verzekerd. De oorzaak is onbekend. Sedert eenige dagen wordt in Middelburg het volgende druk besproken: Een klerkje, dat geld voor zijn patroon ophaalde, kwam in een winkel in de Lan- gedelft, waar hij iets had gekocht, en be weerde, dat hij een zakje met geld, ongeveer f 60, op de toonbank gezet en heengaande ver geten had mede te nemen. Hij vroeg dit zakje met geld terug, maar men beweerde later, dat hg' zich vergiste en men niets van zulk een zakje met geld afwist. Zijn bewering werd echter zoo stellig her haald, dat de politie en justitie daarin aan leiding vonden zich met de zaak te bemoeien een door haar ingesteld onderzoek, waarbij de echtgenoote van dien winkelier een lang durig en herhaald verhoor heeft ondergaan, had tengevolge, dat tegen haar thans rechts ingang verleend is en de zaak in openbare behandeling komen zal. Tierde Internationaal congres tegen het misbruik ran alcoholische dranken. Belangrijk in de hoogste mate was de laatste dag van het congres, waarop zeer veel besproken dat voor ons land groote beteekenis heeft. Gelukkig waren de HoIIandscbe onderwijzers aan de staatsschool vertegenwoordigd om, zij he1, ook nog slechts in naam van een honderdtal, te getuigen dat zij den strijd tegen den alcohol hadden aangebonden en zoo de eerste schrede hadden gezet op den weg, in Amerika, Engeland, Zwitserland en Belgie betreden, om door onder richt en vooral door voorbeeld de kinderen op het gevaarlijke van den alcohol te wijzen. Daarna kwam de kwestie der volkskoffie- buizen ter sprake, waarbij door dr. Ruysch, be stuurslid van den voiksbond, gewezen werd op licht bier als het meest geschikte middel om den jenever te bannen. Hij staafde zijn opvatting door zich te beroepen op het getuigenis der Nederl. professoren, aan hetwelk bij groote waarde hechtte. De discussie over deze meening was niet alleen zeer levendig, maar ook zeer belangrijk. Bijna alle landen gaven delessen hunner ervaring ten beste, en zij kwamen allen daarop neer Be proef dat niet, want ge valt van den wal in de sloot. Mevr. Seimer uit Denemarken, de ver tegenwoordigers uit Engeland, uit Zwitserland, uit Zweden, allen zeiden wat een Friesche dame op eigenaardige wijze aldus uitdruktedoor zoo te handelen zijn wij gekomen van de asch in bet vuur. Meer uit de theorie spraken de verdedigers van het lichte bier, die in het afge trokkens de schadelijkheid er van niet inzagen. De hier reeds meer genoemde ds. Koch wees de mannen der theorie op zijn ervaring uit de ge vangenis, die hem leerde dat bier-drinken de eerste aanleiding was van menige misdaad en prof. Forel wees op het tamelijk waardeiooze van het eenstemmig oordeel der Nederl, geleerden. Eens zeide hij noemden alle Duitsche geleerden, met uitzondering van een paar, waartoe ook hij behoorde, de hypnose humbug, onzin nu (eenige jaren later) luidt het oordeel geheel anders zoo zal het ook gaan met het oordeel over den alcohol. De conclusie van het interessante debat werd door een der sprekers aldus samengevat: in volkskoffiehuizen geen licht bier, want voor hen, die gewoon zijn alcohol te drinken, is het niet zwaar genoeg, en voor hen, dia eenmaal dronkaards waren, is het le zwaar. Eindelijk want het was intusschen reeds i 2 uur geworden kwamen de wettelijke maat regelen ter sprake, die spoedig achter elkan der werden afgehandeld. De verbodswetten, gelijk zij in zeven staten van Noord-Amerika met goed gevolg en gezagenden invloed op armwezen, ge vangeniswezen, politiewezen, dat bijna geheel ontbreekt, worden gehandhaafd, lokten een kort debat uit, waarin ook nog gesproken werd over Bersbrook en Toscet (een van de wijken van Liverpool), waar dezelfde gezegende gevolgen worden aanschouwd. Merkwaardig waren ook de mededeelwgen over den invloed van de i>Local- option" wet, d. i. eene wet, waarbij aan de ver schillende gemeenten toegestaan wordt, bij meer derheid van stemmen uit te maken of en hoeveel plaatsen van drankverkoop er in die gemeente mogen zijn. Geen invloed kende men toe aan belastingen op alcohol, tenzij de wetten daarvoor internatio naal werden. Met belangstelling werden gevolgd de mededeelmgen van het Gothenburger stelsel, dat in Noorwegen, na de verandering, door de matigheidsgenootschappen in de zeden teweeg gebracht, grooten invloed gehad heeft. Tevreden over dat stelsel was de heer Jensen uit Christi- ania niethij erkende dat de voordeelen zeer groot waren, maar het streven van velen in zijn land was nu geworden om Local-option te krijgen en niet alleen wetten te hebben op sterken drank, maar ook op bier en wijn. "Vurig was het debat, hetwelk nu volgde, over de Nederl. Drankwet en hare werking. Terwijl de heer Goeman Borgesius tot de conclusie kwam dat deze wet, hoewel slechts ten deele uitgevoerd, etn krachtig wapen is in den strijd tegen het misbrnik van alcoholische dranken, traden eeni- gen, waaronder de heer Aan der Meulen, ont vanger der belastingen, met een statistiek tegen deze bewering op. Het is niet te doen om in een oogwenk van de juistheid van verschillende sta tistieken op de hoogte te zijn, maar wel kan een ieder verstaan dat de conclusie rer hebben minder arrestaties plaats van dronkaards, derhalve werkt de drankwet gunstig" niet juist behoeft te wezen. Evengoed en zij, die beweerden veel met hat volk in aanraking le komen, zeiden dat het aldus was evengoed kan het zijn r dat de hand minder streng dan in den beginne aan de drankwet gehouden wordt en er meer dronkaards, vooral uit de hoogere standen, met rust worden gelaten. De voorzitter trad tegen de laatste bewering, door dr. Gunning uit Zwolle geuit, met kracht op, en roemde de wei king van de drankwet. Het was in de zaal van de hitte bijna niet uit te houden, toen, na een korte rede van dr. Scbmith, die o. a. eischte dat alle schulden, die in dronken toestand, hetzij door te spelen, hetzij door iets te koopen, gemaakt worden, niet geldig zijn voor de wet, de voorzitter het congres met een woord van dank aan de aanwezigen sloot. Het volgend congres za! in 1895 te Bazel worden gehouden. Des avonds was er eene alleraangenaamste afscheids-soirée, waarbij de congresleden kennis maakten met de praktische wijze, waarop de Engelschen door dissolvmg views werken, om ten slotte van elkaar afscheid te nemen, en weder ieder in eigen land en eigen stad te werken, versterkt en voorgelicht door elkanders ervaring. Dr. JOH. W. PONT. Schiedam, 19 Aug. '93. De heer W. Rademaker meldt uit Kopenha gen, dat bij de gehouden wielerwedstrijden te Malmo, in den een-mijls en hnlf-mijls wedstrijd, de meeste mededingers in de laatste ïonde vie len, en een groot aantal machines vei nietige werd. Alleen Watson kon in beide nummers er door en langs komen. Rademaker moest echter voor dien hoop gebroken machines en menschen stoppen. In de vijf-ruijls wedstrijd gebeurde er niets en sloeg Rademaker Watson met 4 yards? i Door den heer P. W. Scheltema Beduin wer- den eergisteren te Kopenhagen 2 eerste en door i den heer W. Rademaker 1 tweede prijs gewon nen bij de wielerwedstrijden aidaar. De bekende Roomsch-katholieke historie schrijver, dr. W. J. F. Nuijens, te Westwoud, vierde gisteren zijn zeventigsten verjaardag. Naar wij vernemen, moet de heer H. J. Sphimmel voornemens zijn het voorzitterschap van den raad van beheer van de koninklijke vereeniging iHet Ned. Tooneel" neer te leggen. Aan mr. J. N. van Hall zou het voorzitterschap zijn aangeboden, doch hij zou daarvoor hebben bedankt. (A. Ct.) Charcot, de beroemde professor aan de ïSalpé- trière te Parijs, is Woensdagnacht in zijn bed dood gevonden in bet kleine dorp Morvan, waar hij in gezelschap van twee zijner leerlingen de vacantia doorbracht. Men meent dat een bart- aandoening een eind aan zijn leven gemaakt heeft. Hot gemeentebestuur van Brugge had eene brandspuit in reparatie gegeven. Maar het duurde weken en maanden, en de spuit kwam niet terug. Eindelijk werd de burgemeester verwittigd dat de fabrikant de spuit aan het gemeentebestuur van een dorp verhuurd had om tijdens de droogte het land te besproei en. "Van daar briefwisselingen, twist en waar schijnlijk processen. - De hitte in Engeland. In Engeland, maar vooral in het groote Londen is de warmte verschrikke lijk 93° F. in de schaduw heeft reen op het ïGreenwich Observatory" waargenomen, terwijl de lange duur van die hitte ze des te ondragelijker maakt. In het district Athford zijn vele oogsters ge dwongen het werk te stadiën. Tal van gevallen van zonnesteek worden gemeld een landman, Wood, is er aan bezweken. Ook uit het sLydd Camp" worden tal van dergelijke gevallen ver-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2