A"t 1893. Zondag 20 en Maandag 21 Augustus N°. 8341. Tweede Blad Zevenenveertigste Jaargang. Buitenlandsclie Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. EHOLANO. In het Lagerhuis heeft Gladstone gisteren aangekondigd dat hij Maandag a.s. een voor stel zal doen om Vrijdag d. a. v. de beraad slagingen over het Home Rule-ontwerp te sluiten. Chamberlain deelde mede dit voorstel te zullen bestrijden door middel van een amen dement, behelzende dat het voorstel de strek- Icing heeft het Lagerhuis te verlagen tot eene stem-machine, e" aan de Britsche meerder heid in dat Huis het constitutioneele recht te ontnemen om eene politiek te behandelen welke de Britsche belangen ernstig treft; dat het Lagerhuis geen enkele noodzakelijk heid erkent voor het voorstel, hetwelk het uitvloeisel is van partij-belangenen dat het Huis daarom de regeering verzoekt dit voor stel in te trekken en zoo spoedig mogelijk over te gaan tot ontbinding van het Parlement, opdat de kiezers hunne meening kunnen uiten nopens het Home Rule-ontwerp, waarvan de bijzonderheden bij gelegenheid der jongste verkiezingen zorgvuldig voor hen verborgen zijn gehouden. De arbeid is in het graafschap Cumberland hervat met eene loonsverhooging van 10 pCt. Eenige mijneigenaren in Wales gaven 20 pCt. De werklieden in de kolenmijnen van Dur ham besloten den arbeid niet te staken. Zij handelen aldus, evenals die van Northumber land, tegen de aanbeveling van den nationalen mijnwerkersbond. De overheid te Cardiff heeft een escadron cavalerie aangevraagd en 2000 man voetvolk. De tioepen zullen met speciale treinen ver voerd worden. De werkstakers in hetRhon- 'dons-dal hebben de mijnwerkers te Merthyr en Therarries gedwongen den arbeid neer te leggen. Tengevolge van de crisis in de steenkolen- nijveiheid worden de hoogovens te Glasgow ^""buiten werking gesteld. Het nieuwe Britsche Trans-AArikaansche telegraafplan is een der meest grootschedie 'ooit zijn ontworpen. Het net wordt verdeeld in sectiën: een Egyptisch, een voor Soedan, voor de groote meren, het gebied der 0.- Afrika-raaatschappij, het stukje Portugeesch -gebied, Mashonaland, de rijken van Lobengula en Khama, Britsch-Bechuanaland, Transvaal, de Oranje-Vrijstaat en ten laatste de Kaap kolonie. Tusschen fort Salisbury en de Zam- besie wordt 400 Eng. mijl kabel nu gelegd en zal weldra in werking gesteld worden, terwijl het contract voor den aanleg naar het "Nyassa-meer geteekend is. De rest zal ook .spoedig gereed zijn. Het Engelsche oorlogsschip Linnet vertrok Donderdag van Bangkok naar Hongkong. Uit Simla wordt gemeld De verkoop van Council bills voor Indië, door de Engelsche regeering beneden den prijs van 16 pence, wekte in Indië een alge- meene verontwaardiging. Er werd tegen ge protesteerd door de K. v. K. te Bombay en andere plaatsen. Men verzekert, dat die daad de markt zal demoraliseeren en ontzettende verliezen zal veroorzaken. In de handelskrin gen wordt daardoor eik vertrouwen geschokt in de regeling van het muntwezen. Teneinde op elke gebeurlijkheid voorbereid te zijn, hebben de autoriteiten te Bombay een kanon in stelling gezet nabij de moskee van Juma. De luitenant-generaal was met een indrukwekkend legercorps buiten gestation- neerd, gedurende den tijd dat de Mohamme danen hunne gebeden hielden. De markt van geweven goederen en de magazijnen zijn weder geopend. F B A H K B IJ I. De Italiaansche gezant heeft een onderhoud gehad met de ministers van binnen- en bui- tenlandsche zaken, betreffende het gebeurde te Aigues Mortes. Naar aanleiding van de stappen, door den Italiaanschen gezant gedaan, heeft minister Dupuy aan Reissmann medegedeeld dat hij per telegraaf aan den prefect van het depar tement Gard een nauwkeurig verslag zou verzoeken over de voorvallen te Aigues-Mor- tes. De rechterlijke instructie is reeds geopend. Volgens een bericht aan de XIX Siècle zou de verantwoordelijkheid voor de vechtpar tijen te Aigues-Mortes komen ten laste van de Italianen die de Fransche werklieden aan vielen in de werkplaatsen van Fangousse. Dien dag, (Woensdag) werden 10-Franschen door een overmacht van Italianen ernstig ge kwetst. Naar aanleiding dezer gebeurtenis moet de bevolking de partij harer landge- nooten hebben opgenomen. Volgens hetzelfde blad zijn 30 personen gedood en 100 gewond, meerendeels Italianen. De heor Le Myre de Villers, buitengewoon zaakgelastigde van Frankrijk, is te Bangkok aangekomen, belast met eene geheime op dracht aan de regeering van Siam. DU1TSCHLAND. De verloving wordt gemeld van prins Johan George van Saksen, tweeden zoon van kroonprins George, met hertogin Maria Isabella van Wurtemberg. De onafhankelijke" socialisten en anar chisten te Berlijn, hebben Donderdagavond opnieuw een vergadering gehouden om te protesteeren tegen hun uitsluiting op het congres van Zürich. De nonafhankelijke" socialist Werner verklaarde namens zjjn par tij- genooten aan Bebel, Singer en Liebknecht den soorlog op leven en dood, zonder pardon". Dat zou voortaan het parool zijn. Men liet de sociaal-democraten, die in de minderheid waren, niet aan het woord komen. Schering en inslag van al de redevoeringen was dat 't woord ^onafhankelijkheid" voor de sociaal-democraten een holle phrase is en dat deze partij het recht niet langer heeft zich vertegenwoordigster van het proletariaat te noemen. BELGIË. De Kamer heeft gisteren het nieuwe artikel 56 der grondwet verworpen. Het had betrekking op de voorwaarden van verkies- baai heid voor den Senaat, die het reeds aan genomen had. Thans bljjft het oorspronkelijke grondwetsartikel gehandhaafd, hetwelk voor de verkiesbaarheid een census voorschrijft van 1000 Ned. guldens. R M E N I Koningin Elisabeth neemt zoozeer in beter schap toe, dat zij in het najaar naar haar land zal kunnen terugkeeren. T R K IJ E. In de zaak der door de rechtbank te An gora ter dood veroordeelde Armeniërs komt thans eenig meerder licht. Zooals men weet, werd, nadat de beide leeraren van het semi narium begenadigd maar voor altijd uit het land verbannen waren, de doodstraf van tien anderen in levenslangen dwangarbeid ver anderd, terwijl aan de overige vijf de dood straf door middel van den strop voltrokken is, zonder dat de Britsche zaakgelastigde iets gedaan heeft om ook voor hen gratie te ver krijgen. Uit de bescheiden, welke thans door de Turksche oveiheid worden openbaar ge maakt, blijkt ten duidelijkste dat dit vijftal deel uitmaakte van een geheim Armenisch genootschap, welks hoofdzetel te Athene ge vestigd is, en dat zich ten doel stelt door moord, roof en brandstichting het te doen voorkomen alsof hunne stamgenooten door do Mohammedanen worden vervolgd, teneinde aldus een beroep te kunnen doen op de Europeesche mogendheden, om de stichting eener zelfstandige Armenische provincie in Kiein-Azië uit te lokken. De vijf terechtge- stelden blijken hunne taak met ijver volbracht en hunne straf dus ruimschoots verdiend te hebben. AMERIKA. De commissie voor financiën uit den Senaat der Vereenigde Staten heeft Dinsdag twee zittingen gehouden, teneinde het daarheen te leiden dat het ontwerp tot intrekking der Sherman-wet op de agenda worde geplaatst en de commissie reeds Woensdag haar rapport zou kunnen uitbrengen. De republikeinen, die in bedoelde commissie zitting hebben, zijn algemeen van oordeel dat, dank zjj de samenwerking van hunne partij met de tegen standers van het zilver onder de democraten, de opheffing dier wet verzekerd is. In de Kamer rekent men op intrekking der Sherman-wet met eene meerderheid van 20 a 30 stemmen, en verwerping van elk vergelijk ten opzichte van vrije zilver-aan munting. Het uitvoerend comité der permanente ver- eeniging voor het bimetallisme, die verleden jaar te El Paso. in Texas, een congres heeft belegd, heeft Mexico, Centraal- en Zuid- Amerika, benevens de zuidelijke en westelijke staten uitgenoodigd afgevaardigden te zenden naar een op 3 October a.s. te San Louis te houden congres, ten gunste van het behoud van den dubbelen standaard. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld: De opstandelingen hebben zich op marsch begeven naar de stad Corrientes, na eerst de troepen der provinciale regeering te hebben uiteengejaagd. Te La Plata is alles kalm. Dr. Tejedos, door de centrale regeering als bemiddelaar gezonden, heeft alle autoriteiten door anderen vervangen. CHINA. Uit nadere berichten omtrent den moord op de Zweedsche zendelingen Wikholm en Jobansen te Hankow blijkt dat de aanslag geruimen tijd te voren beraamd was, zoodat het er wel iets van heeft of de zendelingen opzettelijk den marteldood gezocht hebben. Reeds twee weken vóór hun dood waren zij door hunne Chineesche bedienden ge waarschuwd dat er iets tegen hen broeide, maar zij deden niets dan een verzoek rich ten aan de mandarijnen om hen te bescher men. Nog twee dagen vóór den moord waar schuwde de Chineesche overheid te Hankow den Zweedschen consul dat er ongeregeld heden op til waren, om welke reden hem werd aangeraden de beide zendelingen terug te roepen, maar hij weigerde. Toen eindeljjk het oproer uitbrak en het gepeupel de beide zendelingen uit hunne woning sleepte en steenigde, deed de overheid niets om dat te beletten. AUSTRALIË. De heer Blount, gezant der vereenigde Staten in Hawaii, is te San Francisco aan gekomen, om met zijne regeering over het voorgestelde verdrag te beraadslagen. "Volgens particuliere berichten van Hawaii maken het voorloopig bewind en de heer Blount zich ongerust over de eischen van Japan, dat voor zijne onderdanen gelijke rechten eischt als aan Europeanen zijn toe gestaan. Het voorloopig bewind weigert de eischen in te willigen, maar het is niet bij machte te volharden. Naar verzekerd wordt, zal de heer Blount daarom zijne regeering verzoeken oorlogsschepen naar Hawaii te zenden. Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. Frmtco per post, door het geheele Rijk2.50. Afzonderlijke nommers- 0,10. B li It IS AV: B O T K It i T R A A T, E 27. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5