Binnenlandsche Berichten Gemengde Berichten. op het kermisterrein staande kramen en tenten in verband met het mogelijk voor komen van gevallen van besmettelijke ziekte. (N. B. Ci Te Meppel is Donderdagnamiddag aange houden een jongeling uit Wolvega, die zich heimelijk met ongeveer f 1000 uit de ouder lijke woning had verwijderd. Bijna de ge- heele som werd nog in zijn bezit gevonden. Te Dorenwerd is uit den Rijn het lijk van een net gekleed persoon opgehaald. Op het lijk werd behalve een gouden horloge en eenige brieven nog f 8.50 aan geld ge vonden. Een 10-jarige drenkeling te 's-Hertogen- bosch heeft het behoud van zrjn leven te danken aan eene dame, die zonder aarzelen te water sprong en hem redde. De cursus voor houisIOjd van den lieer A. Wlkfoclsen, te Ktöbenhavn. VI. We hebben weer eenige dagen van inspan ning achter ons. Pas zijn we de moeilijkheden van de spookschaaf eenigszins te boven, of de heer Mikkelsen komt met de fijne spanzaag. Deze dient om langs cirkolomtiekken en golvende lijnen te zagen en verschilt met de andere alleen in de breedte, die maar een halve cLI bedraagt. Dit werktuig herinnerde mij aan de vroegere figuurzaag, hoewel hare behandeling geene na- deeüge, maar evenals de eerste of breede spanzaag eene voor het lichaam zeer gezonde beweging eischt. De grootste moeilijkheid bij de hanteering dezer zaag, is het haaks zagen. Wanneer ik er nu bij zeg, dat ons bont drie cM dik was en wij langs cirkelomtrekken moesten zagen van twee, drie en vier cM straal, dan ligt het voor de hand, dat dit bij velen voor de eerste maal mislukte en in den vrijen tijd werd overgedaan. Nog kwam daarbij, dat de leider niet alleen eischte, dat de ringen zonder breken er uit kwa men, maar dat zij zoowel naar yoren als achter waarts verschoven konden worden zonder klem men. Ging de zaag dus maar een weinig scheef, zoodat de ring aan den achterkant smaller of breeder werd, dan aan den voorkant, dan paste hij niet bij verschuiving. Men werd dus genood zaakt dubbel oplettend te zijn. Deze oefening werd toegepast op een ronde schijf van anderhal- ven cM dik, die door aanhechting van een dwars liggend balkje tegen den draad dienst kon doen voor deksel. Hier werd een weinig buiten de lijn gezaagd, om het voorwerp met de spook schaaf verder af te werken. Werd deteekening tot nu toe met den passer gemaakt, zoodat zij altijd zuiver was, bij de volgende oefening, zagen langs golvende lijnen, moest de teekening voor het grootste deel uit de vrije hand gemaakt worden. Wij begonnen met een symelrisch figuur, dat veel overeenkomst heeft met den hoefvorm. Stond de teekening nu niet zeer zui ver, dan was de beste zager niet in staat zijne oefening naar behooren af te maken, want de eisch was weer, dat de uitgezaagde hoef zóo haaksch was, dat hij zoowel naar boven als be neden zonder klemmen verschoven kon worden. Hoe gaarne wij andere dagen liever hadden door gewerkt dan theorie te houden, thans ruimden wij met pleizier alles op om te luisteren naar betgeen ons over den arbeid en de werktuigei dus ditmaal over het praetische deel der slojd, verteld zou worden. Zooals ons bij de opgave der verschillende werkstukken al was opgevallen, onderscheidt de heer Mikkelsen het praetische deel der slöjd in oefeningen en toepassingen. Aan de oefeningen vooral hecht hij voor de kin deren de meeste waarde. Daardoor lei,ran zij de werktuigen hanteeien, iets dat voor allen arbeid een eerste vereischte is. Bij de toepassingen, als het maken der deelen en bet samenstellen daar van tot een geheel, komen dan nog moeilijk heden genoeg met de constructie en de afwer king. Laat bijv. een eenvoudig bakje maken. Men moet kunnen zagen en schaven, om uit een piank het noodige hout te halen en glad te maken; daarna volgt de constructie der deelen, het afzagen en schaven der kanten, en ten slotte het samenstellen en afwerken. Hoe hij den arbeid en de werktuigen verdeelt en op welke gronden die verdeeling berust, daarover een volgenden keer. Thans gaan we nog eens uit, wat hier wel noodig is, daar men anders den arbeid niet zoa kunnen volhouden. De heer Mikkel sen had verzocht met ons de oorlogshaven te mogen bezichtigen, en daarom trokken alle cur sisten er heen. We verdeelden ons in groepen en kregen de noodige gidsen. Wij Hollanders hadden een goed Duitschspre- kend 2n luitenant tot gids. Hij leidde ons overal heen en gaf de noodige verklaring. In het bij zonder trokken onze aandacht, de wapenzaal, de kanonnenbewaarplnatsen, dè oude wapenen en de groote weikplaatsen. Wij zagen twee nieuwe torpedoboofen in aanbouw. In de modellenkamer vertoefden wij zeer lang. Daar waren alle soorten van oude en nieuwe schepen te zien, tot zelfs gondels, prauwen en galeien. Zeer voldaan en dankbaar namen wij afscheid van onzen gids en wande'den door Kiöbenhavn naar het Örstedpark, een zeer mooi aangelegd plantsoen roet een grooten vijver in het midden. De groote natuurkun dige, naar wien het park is genoemd, staat in brons op een hardsteenen voetstuk met den tele graafdraad in de band op een heuvelsje, een overgebleven deel van de geslechte vesting. Ver der vmdt men in datzelfde park nog een twin tigtal beelden, die verschillende personen voor stellen, als de stervende Gallier, de discuswerper, de worstelaars, Jeanne d'Arc enz. Voor ons, Hollanders, was het een ongewoon iets, zoovele bronzen beelden in éen park te zien. Tegenover een der uitgangen staat de technische school, die dikwijls dcor ve'e buUenlandscha handwerks lieden bezocht wordt. Den volgenden dag gingen we na afloop van de les naar Charlottenlund, ongeveer een half uur van Kiöbenhavn. Wij wa ren ultgenoodigd door den heer Ntjland op Vil voorde, niet ver van Charlottenlund, zijn tuin bouwschool te komen bezoeken. De schooi en alle daarbij behoorende tuinen zijn het eigendom van den heer Ntjland, die geen kosten spaart om zijn Inrichting in alle opzichten tot een opleidingsplaats te maken voor de toekomende tuinlieden van Denemarken. Behalve dat vele leerlingen op eigen kosten deelnemen aan den cursus, zijn er ook die van staatswege gesteund worden. Welke planten, boomen en heesters daar te zien waren, kan ik onmogelijk opnoemen. Beter weet ik dat het souper, dat ons werd aangeboden, zeer goed maar erg zonderling was. Verbeeld u, in 't mid den van het terrein staat een prachtige villa, omgeven door een grasvlakte. Vóór de villa staan eenige lange tafels netjes gedekt en met groote bloemstukken voorzien. Voor ruim 200 per sonen waren ongeveer 60 a 70 zitplaatsen aan wezig. Behalve onze cursus waren vele andere vereenigingen uitgenoodigd. De overigen namen plaats op 't gras. Daar verschenen eenige be dienden met groote schalen gevuld met brood en achter hen reden eenige wagens met fleschjes bier. De heer Nijland hield een toespraak, waariu hij den gasten een heerlijk maal toewenschte en allen gingen naar de tafel, voorzagen zich van brood en bier en vleiden zich in het gras onder den heerlijken blauwen hemel neder, om den inner- lijken mensch te versterken. Veel pleizier maakten we daar tijdens en na dien maaltijd. Vooral nam de gezelligheid toe, toen de tuin om de villa a giorno verlicht werd en den gasten eon glaasje punch werd toegediend. De glazen werden uit groote kannen, die op tafel stonden, gevuld. De dames en de vele bedienden konden het werk bijna niet aan. Vele zangen werden gezongen, toe spraken gehouden en pleizier gemaakt. Toen we huiswaarts keerden, namen we weer een aangename herinnering van de omgeving van Kiöbenhavn mede. Want, hoe groot Kiöbenhavn ook zijn moge, en hoeveel parken en standbeel den er gevonden worden, de Hollandscbe steden zijn in vele opzichten de hoofdstad van Dene- maiken voor, wat de woningen en vooral de zindelijkeid aangaatdoch daarover wel eens later. Kiöbenhavn, Tl Aug. 1893. A. VA.N WAART. LUCHT DE BEDDEK. Het is een door cijfers bewezen feit, dat de gemiddelde ouderdom van den mensch in de laatste dertig jaar belangrijk achteruitgegaan is. Dit is eene ernstige opwekking aan allen, om de huiselijke gezondheids-omstandigheden te verbeteren. Ernstige, wetenschappelijke onderzoekingen worden dagelijks gedaan, om de juiste wegen daartoe aan te wijzen. Tbans wenschen wij de aandacht te vestigen op het volgende punt Onze huid is zoodanig ingericht, dat zij steeds met de lucht in aanraking behoort te zijn, want ze moet de langen helpen in de werkzaamheid van het ademhalen. Door hare poriën (onzicht baar kleine openingen) ontsnappen de gassen en komt de lucht binnen. De huid dient, om verbruikte, nadeehge of nuttelooze stoffen te verwijderen. De huid is ook een bloedberei- dtngsorgaan. Die werkzaamheden der huid kunnen nooit behoorlijk en op natuurlijke wijze plaats vinden, wanneer het lichaam in plaats van door zuive re dampkringslucht, omringd is door eigen afscheidings-stoffen. Het gevaar van verkeerde behandeling der huid ligt in ons nachtgewaad veel meer dan in onze dagkleeding. Het bed, waarin wij een derde deel van ons leven doorbrengen, heeft een grooten invloed op onze geheele levenswijze. Daarbij is in geen enkel deel van bet huis (het privaat uitgezonderd) de lucht zoo slecht, als in het slaapvertrek en geen deel heeft zoo aanhoudend frissche lucht noodig als de slaap kamer. Veeren nemen in vochtige lucht 2025 pCt. water opze geven een bedompte lucht en elke onaangename geur is het bewijs, dat er iets nadeeligs aanwezig is. In plaats van dagelijks de bedden eenige uren aan de werking van droge lucht en zonneschijn bloot te stellen, ze doelmatig te luchten, wordt het bed door de huismoeders, die zoo angstig op orde letten, als een grafheuvel opgestapeld en opdat vooral de frissche lucht er niet bij kunne komen en het beddegoed niet uitdamps na een slaap van acht uur, wordt er een sprei over het bed gelegd, welke natuurlijk de vuile lucht en alles wat de veeren opnemen, gevangen houdt. Een arts vond tien soorten van bacteriën en schimmelsoorten in vochtige veeren bedden Door een reeks van onderzoekingen, om den invloed van het licht op bacteriën na te gaan, werd gevonden, dat cholera- en typhus-bacillen en velerlei rottings-bacterien in 't water reeds na de werking van het zonnelicht in een uur tijds waren gedood. De kiemdoodende kracht van het licht werkte ook door vastere stoffen heen. Licht en lucht zijn het goedkoopste, werk zaamste en meest verbreide middel om ongun stige gezondheidstoestanden te verbeteren. Voor de huiselijke gezondheid is het daarom noodzakelijk, deze machtige bondgenooten tegen onze onzichtbare vijanden in geenen deele door gordijnen, dekens enz. uit onze woningen of door belemmering van hunnen werking op linnen goed en bedden te weren. De huisvrouwen moesten ieder uurtje dat het mooi, droog weder is zorgvuldig gebruiken om bedden, dekens, matrassen enz. doelmatig te luchten en de nadeelige stoffen door uit kloppen te verwijderen, liet gevolg zal te groo- ter zijn, hoe gemakkelijker lucht en licht bij eenvoudig opmaken der bedden daarin kunnen doordringen. Met fijn, sneeuwwit linnen wordt het ver keerde en ongezonde bedekt en men put daaruit den moed, zijn lichaam vele uren lang aan een bed toe te vertrouwen. Dat men toch niet alleen zorg drage voor de uiterlijke reinheid van het bed, maar ook op het inwendige lette. De veeren en overtrekken moeten vooral voor het opnemen van vuil en vochtigheid bewaard blijven, want waar geen licht en lucht kan bij komen, daar ontstaan de broeinesten van tallooze ziekte-veroorzakers, daar huist bij voorkeur de dood. Do vochtigheid der bedden houdt natuuilijk ook het linnen vochtig en veroorzaakt bij het zich te bed begeven regelmatig een onaangenaam gevoel van koude, dat eerst langzamerhand veidwijut. Vandaar komt het, dat menigeen den geheelen dag niet warm kan worden, bij anderen ontstaat een lichte slaapkoorts; velen zien verlangend uit naar den slaap en doen allerlei pogingen om hun zenuwen, die tegen de koude en ongelijke verwarming protesteeren, te bevredigen. Hoe noodzakelijk is toch het Juchten der bed den in de vrije lucht wegens het koolzuur, dat er in achterblijft. Door onderzoek werd aan het licht gebracht, dat het koolzuur-gehalte in beslapen bedden 's morgens tot 6.96°/0„ bedraagt en 1%0 is reeds voldoende, om de lucht tot inademen ongeschikt te maken. Nu is koolzuur zwaarder dan de dampkringslucht, alleen flinke beweging is in staat, dezen vijand der gezond heid te verdrijven, die zoo dikwijls de oorzaak is van bleekzucht, bloedarmoede, longkwalen en zenuwachtigheid. Vp:) Het is voor de warmtelijders hier te lande misschien een troost te vernemen, dat het in Spanje nog veel warmer is. Te Madrid stond da thermometer Woensdag op 112° Fahrenheit in de schaduw, en de temperatuur van den grond was in de zon 122° F, Op vele plaatsen is door de aanhoudende droogte groot gebrek aan water. In sommige districten zullen, naar men vreest, geheele kudden vee moeten omkomen, ais er niet spoedig regen valt. In verscheidene dorpen be sproeien de boeren bij het wannen de deel met wijn, omdat er geen water is. SCHIEDAM19 Augustus 1893. In de zitting der Tweede Kamer van Woensdag deelde de minister van koloniën in 't debat over de scheepvaartregeling in Atjeh mede, bericht te hebben ontvangen, dat Toekoe Oemar zich heeft onderworpen. Hiervan zegt thans het Hbd.: Wij vernemen uit zeer betrouwbare bron, dat de onderwerping van Toekoe Oemar een zeer belangrijk feit is. Deze Toekoe Oemar is toch de invloedrijke schoonzoon van Toekoe Nanta, die in 1873 hoofd der VI moekims (een onderdeel van de Sagi der XXV moekims) was en ons destijds zeer vij'andig. Genoemde Toekoe Nanta onttrok zich later aan h«t bestuur en aan het verzet en werd vervangen door zijn half idioten zoon Toekoe Rajoet, die geheel zonder invloed is. Het werkelijke hoofd is de schoonzoon, bovengenoemde Toe koe Oemar. Deze nu heeft er veel belang hij om met het Ned. gezag goede vrienden te zrjn, wegens zijn pepertuinen langs de Westkust. Hij is een energiek man en naar het schijnt voor een Atjeher zeer beschaafd en ontwik keld. Het zal dus voor een groot deel van het Ned. bestuur afhangen of hij aan onze zijde blijft. Voor de pacificatie van Groot- Atjeh en Atjeh's Westkust zal hij belangrijke diensten kunnen bewijzen. Hij had zich vroe ger reeds onderworpen, doch uit wraak wegens slechte behandeling, op een oorlogsschip onder vonden, heeft hij een sloep afgeloopen en ons weder den oorlog verklaard. Met zijn onderwerping schijnt thans een niet onbelangrijke politieke overwinning be haald. Teneinde afdoend bewijs te geven van zijn goede gezindheid, heeft het ge noemde hoofd de nmoslemin" (de aanhangers der spriesterpartij", in tegenstelling met de ladatpartij") uit de VI moekims verdreven. Tengevolge der onderwerping zijn thans alle versterkingen in die streek, waaronder de veelbesproken Kaloet, ontruimd en door or.ze vrienden bezet. Op last van den burgemeester van Rot terdam inspecteert dr. Beekhuis dagelijks de

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6