Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. Ree lit zak en. Kerknieuws. V i s s c h e r ij. In allerlei landen lijdt men door de hitte. Te Parijs worden verscheidene zelfmoorden alleen aan da warmte toegeschreven. Ook de nachten zijn daar heet. Op verscheidene plaatsen moeten fabrieken stilstaan wegens watergebrek. Het Kanaalwater langs de Engelsche kust tus- schen Deal en Ramsgate heeft een temperatuur van 67° F. en het diepste water, bij Dover, is 65° F., de hoogste warmtegraad sinds 25 jaar. Men kan er warme golfbaden nemen in de open lucht. Te Londen rees de thermometer tot 87° F. in de schaduw. Op vele plaatsen in Engeland exerceeren de soldaten in hunne hemdsmouwen. Op de- wijnbergen aan Rijn en Moezel heeft het warme zomerweder een gunstigen invloed gehad. Men zegt dat de wijnoogst van dit jaar de beste zal zijn van deze eeuw, zoowel wat hoeveel heid als wat hoedanigheid betreft. In een artikel in de Cosmopolitan beschrijft Flammarion hoe de wereld er over vele eeuwen zal uitzien. In het jaar 3000 is de bevolking der aarde verdubbeld, en bedraagt zij 2010 milüoen menschen, die allen Engelsch spreken, echter met vele nieuwe woorden, meest van Griekschen oorsprong. In het midden der 24e eeuw is de oorlog afgeschaft. Daartoe heeft de vreeselijke verdelgingskracht der schietwerktuigen het hare gedaan de slachting was te groot geworden. Maar niet minder hebben de vrouwon ten goede ge welkt. Eene vrouw had den stoot gegeven tot de oprichting in Europa van een verbond van moe ders, die hare kinderen in den afschuw van den oorlog opvoedden. Toen dit nog niet hielp, en de regeeringen, ondanks de vredelievende ge zindheid van het nieuwe geslacht, met de wape ningen voortgingen, sloten de jonge meisjes een verbond om geen man te huwen, dia de wapens gedragen had. En zij hielden hare gelofteWel verbrak soms eene enkele haar woord, maarzij werd er door de andere om veracht en uit haren kring gestooten. Op het aandringen der mannen, die allen in het leger waren, antwoordden de vrouwen »wij willen niets meer met gekken te maken hebben". En zoo gingen wel 5 jaren om, bijna zonder dat een huwelijk werd gesloten. Eindelijk bezweken de regeeringen voor zooveel standvastigheid. In geheel Europa, behalve in Rusland en Engeland, waar de vrouwen niet eenstemmig waren, werden de legers afgeschaft. Amerika had het reeds een paar eeuwen vroeger gedaan, en de vrouwen hadden reeds gedreigd daarheen te verhuizen, als men haar langer weerstond. Engeland en Rusland gingen eerst langzamerhand tot ontwapening over. Toen het besluit tot ontwapening in Europa genomen was, werden - het was juist voor jaar dadelijk ontelbare huwelijken gesloten. Tot de overige fantazieén van den populairen astronoom behoort nog het volgendedierlijk voedsel wordt niet meer gebruikt, da scheikun digen bereiden alles, wat men eten of drinken wil, men neemt de noodige voeding tot zich in den vorm van dranken, vruchten, koeken en pillen, enz. Het menschelijk lichaam zal ook verandering hebben ondergaan. Van mannen en vrouwen zijn de hoofden grooter en de lichamen kleiner ge worden (toevallig draagt Flammarion een groot hoofd op een klein lichaam). Er is nog maar éen ras van menschen op de wereld, belijdend éen gel00f de stem van een verhelderd geweten en bestuurd door éene regeering. Alle wilde beesten zijn verdwenen het lam zal dus bij den leeuw niet nederiiggen. De mansch heeft een zevende en een achtste zintuig gekregen, het zesde zintuig der theosophisten wordt dus blijkbaar als eene oude aanwinst beschouwd. Het zevende is het electrische zintuig; met het achtste, bet psychische, kan men op eenen afstand met elkander in verbinding treden. De nieuwe hoofdstad der wereld is een nieuw Athene, aan het Michiganmeer. Lissabon is door de zee verwoest. Rome, Napels, Parijs, liggen in puin. Duizend millioenen Chineezen zijn over wes telijk Europa verspreid. (Flammarion schijnt de meening toegedaan, dat er nu aan Atlantischen Oceaan en Noordzee nog geen Chineezen te vin den zijn). Amsterdam en Rotterdam liggen onder zee. In de 58e eeuw staat de zee aan de spitsen van de sNotre-Dame" te Parijs. China is over stroomd, een deel van Amerika verdwenen, en uit den Atlantischen Oceaan is een nieuw wereld deel omhoog gerezen. De menschen worden dan 150 jaar oud, waar van zij ongeveer 100 jaar jong blijven. Honderd duizend jaren duurt deze toestand der mensch- beid, en dan gaat zij terug. .Het einde der wereld nadert, er blijft al minder water op de aarde er zijn nog eenige zeeën aan de tropen al het levende verandert van gedaantede omwente ling der aarde gaat al langzamer, een dag duurt 110 uren. Hoe het dan afloopt, zal Flammarion later vertellen maar intusscben stelt hij ons ge rust met de mededeeiing, dat dit eerst over 10 millioen jaren gebeurt. Op de Iersche rivier de Shannon, is Maandag avond, bij het eiland Carrig, een gezelschap van 17 personen door het omslaan van de boot verdronken. Nabij Arlon is een volledig exemplaar ont dekt van den ichthyosaurus, een reusachtige voorwereldlijke hagedis, die tot nog toe wel in Engeland en Duitschland, maar weinig in België gevonden was. Sophie Bakounine, de 22-jarige dochter van den vermaarden Russischen revclutionnair, is te Napels met zeer veel lof gepromoveerd tot dokter in de genees-, heel- en verloskunde. Hare dissertatie zal op kosten van de hoogeschool worden gedrukt en uitgegeven. Bij Brescia heeft een vader zijn 17-jarigen zoon doodgeschoten. De jonge man was tegen middernacht thuisgekomen, had geen huissleutel bij zich en drong met geweld door een achter deur binnen. Pe vader, gerucht hoorend, riep ïwie daar?" De jonge man hoorde niet, of durfde niet antwoorden, omdat het zoo laat was en de vader zeer gestreng; de vader gaf vuur en de zoon viel dood neer. Bedienden kwamen met licht toesnellen en nu zag de vader wat hij gedaan had. Half krankzinnig van smart, heeft hij zich in arrest hegeven. Te Salonica is een Bulgaarsch struikroover gedood, die blijkens een lijstje, dat op hem ge vonden werd, in zijn twintigjarige loophaan niet minder dan 192 menschen had vermoord, waar van de meesten Turksche soldaten en gendarmes waren. Bij een hevigen brand in een hotel te Chicago zijn acht menschen om het leven gekomen in de vlammen of door gewaagde sprongen uit vensters. Een van de slachtoffers is Henry Edw. Kemp, correspondent en teekenaar van The Illustrated London News. Bij een hevigen brand, die Zondag te Minnea polis woedde, werden 200 huizen in de asch gelegd, waardoor 1500 menschen zonder dak zijnbovendien kwamen twee jongens en een vrouw in de vlammen om. De schade wordt op twee millioen dollars geschat. In de woestijn van Colorado, Noord-Amerika, is eene belangrijke vondst gedaan. Goudzoekers vonden, in de nabijheid van de Mexikaausche grens, bij het delven, de overblijfselen van een reusachtig gebouw. Daar was de ruine van een zuilenhal, welke een 18 voet uit het zand stak. De zuilen waren met groote granietblokken ge kroond. De zuilen aan den oostelijken kant waren naar hot model van slangenkoppen gehou wen. de zuilenrij aan de westzijde had een eigenaardig voorkomen, zooals in de bouwkunst niet bekend is. Verder vond men nog eene gra nieten trap, waarvan echter slechts eenige tre den zichtbaar waren. Met behulp van eenige inwoners van San Diego is nu eene expeditie uitgerust om de bouwvallen uit te graven. Het schijnt, dat in die woestijn nog andere over blijfselen van eene verloren beschaving gezien zijn. Naar een algemeen aangenomen theorie ont staat dauw door verdichting van waterdamp, aan wezig in de lucht boven de planten. Indien men professor Wollny, te München, gelooven mag, zou deze verklaring onjuist zijn en worden daarentegen de kleine druppels, die zich op de bladen vertoonen, voortgebracht door waterdamp, die uit den grond opstijgt. In den winter, als de grond sterk is afgekoeld, houden de wortels der planten bijna geheel op met water uit den grond op te zuigen, en dan kunnen de planten nog eer door uitdroging dan door bevriezing sterven. Daarentegen daalt des zomers de temperatuur van den grond slechts langzaam en duurt het opzuigen van water door de wortels der planten in hooge mate voortdit water klimt tot in de bladeren en verlaat daar de planten in den vorm van damp, welke als kleine druppels op de bla deren wordt afgezet, ingeval eene afkoeling van den grond zich voordoet. Eene gevolgtrekking uit deze nieuwe waarnemingen is, dat het nut van den dauw voor de planten eigenlijk niet veel beteekent, wat geheel strijdig is met hetgeen men daarover algemeen als de waarheid geloofde. De langste telepboonüjn der wereld lusschen New-York en Chicago zal weldra in lengte over troffen worden door de nu in aanleg zijnde Zweedsche telepboonüjn tusschen Malmo en Hapa- randa, aan de Bofhnische Golf. Deze üjn zal bijna 1600 KM lang worden. Een Niasschc koeü te Padang werd de vori ge maand door eene dwangarbeider doodgeslagen. De vermoorde liet eene jonge schoone weduwe achter. Nauwelijks was de mare van zijnen dood verspreid, of van alle kanten kwamen zijne schijn- vrienden opdagen, om aan de door hen aangebe dene schoone hunne bescherming aan te bieden. Tengevolge van de talrijkeid barer aanbidders kon de ongelukkige weduwe geene keuze doen, waarom zij hun dan ook raadde, de quaestie onder elkaar uit te vechten. Het gevolg van dezen raad was dat dadelijk eene algemeene bokspartij ten sterfhuize plaats vond, welke eerst eindigde toen de Don Juans elkaar behoorlijk tot bloedens toe geslagen hadden. De scène was daarmede echter nog niet afge- Joopen. Nadat de medeminnaars den volgenden dag zeer broederlijk den dikwijls bedrogen vriend graf waarts hadden gedragen, ontstond er na het dem pen der groeve op den doodenakker opnieuw eene bokspartij tusschen hen. De politiehoofden ter plaatse aanwezig vonden deze schending van de majesteit des doods toch wel wat al te erg en rekenden nu de verliefde vechtersbazen en corps in. (Sum. Cl.) Bij een landbouwer in den Oosteinderpoel- polder te Aalsmeer werd van éene rij van den akker van 104 struiken aardappelen de aanzien lijke hoeveelheid van 1.35 HL gerooid. Door het Pruisische ministerie van landbouw is een prijsvraag uitgeschreven, waarbij verlangd wordt de stof te isoleeren, die de besmetting bij mond- en klauwziekte veroorzaakt. Voor de beantwoording dezer prijsvraag worden 3000 mark uitgeloofd. Onder eene kudde van p.m. 80 stuks zijn te Strijen de besmettelijke schaapspokken geconsta teerd. Naar men zegt, is :/3 gedeelte van den koppel aangetast en moet de ziekte overge bracht zijn uit Noord-Brabant, terwijl aan een 3tal personen in en buiten de gemeente schapen uit den besmetten koppel moeten verkocht zijn. Het honiggewin is op Westerwolde (Fr.) bui tengewoon groot. Boekweit zoowel als beide geven veel honig. De zwaarste stokken wegen reeds ruim 80 halve kilo's. Volkrijke stokken halen dagelijks 2 a 3 kilo honig aan. Reeds nu is het zeker, dat 1893 een goed honigjaar zal worden. Aan Rijn en Moezel zegt men, dat tengevolge der groote warmte, de wijnoogst van 1893 de allerbeste zal zijn van deze eeuw, zoowel wat hoedanigheid als hoeveelheid betreft. Van de 55 jongelieden, dia bij het instructie bataljon te Kampen waren opgeroepen, zijn 37 als volontair aangenomen17 werden genees kundig ongeschikt bevonden, terwijl 1 niet aan het school-examen voldeed. Daar ar zich op een salaris van f500 geen enkele sollicitante aanmeldde, is de jaarwedde van de te benoemen onderwijzeres aan de openbare lagere school te Piershii door den gemeenteraad verhoogd tot f 550. Door de regeering is aan deze gemeente ter voorziening in de gewone kosten van bet lager onderwijs een buitengewoon sub sidie verleend van f 800. De rechtbank te Amsterdam deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen Jan en Christiaan de Vries, de beide flesschentrekkers, die de vorige week terechtstonden. De eerste werd, wegens oplichting, zevenmaal gepleegd, tot 1 jaar en 6 maanden, de tweede, wegens oplichting, zesmaal gepleegd, tot 1 jaar en 3 maanden gevangenis veroordeeld. Zekere Van G. uit Os, te 's-Bosch in arrest, verdacht van medeplichtigheid aan den moord op wijlen den wachtmeester Hoekman, zal nu binnen eenige dagen terechtstaanbeschuldigd van poging tot moord op den opzichter De B. van de fabriek der heeren Jmgens. VLAARD1NGEN. De aanvoeien van haring blijven geregeld doorgaan, doch de vraag is niet zeer levendig en prijzen zeer gedrukt. Vandaar dat de prijzen hier opnieuw daalden en werd Donderdag in publieken afslag besteed voor volieharing f 7.a 7.25, maatjes f 5.50 a 6. ijle f5.50, bijsoorten in de gewone verhouding lager, zoutevisch f31, leng f25, kibbelen f 15.50, koolvisch f 12.50, aJles per ton. Gisteren zijn alhier binnengekomen 4 loggers gezamenlijk aanbrengende 99 last pekel- en 5 last en 16000 stuks steurhanng. MAASSLUIS. Gisteien zijn alhier binnenge komen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 58 last haring. SCHEYENINGEN. Gisteren werden slechts 50 manden versche visch aangevoerd. Er werd besteed voor tongen 20, 40 en 75 ct.tarbot f4 a 9, griet fl a 1.25, hanen 70 a 80 c., rog 20 a 30 ct.' per stuk, schol f 3 a 4, scharren f5 a 7, hanen f2,50 a 3, bot fl,50 a 1.75, pieterman fl.75 a 2 per mand. NIEUWEDIEP. Gisteren werden alhier door 80 korders aangevoerd 20 tot 80 groote, 5 tot 15 kl. tongen, 15 tarbotten, 2 tot 8 roggen, 2 tot 10 mandjes kleine schol en 1 tot 4 manden schar; gr. tong gold 60 a 55 c., kleine id 25 c., tarbot f 8 a 4, rog 80 c. per stuk, kl. schol 1 a 10 c. per mandje en schar fl.50 a 1 per mand. Schol werd meest dood aangevoerd. KRALXNGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 50 zalmen, die voor fl.20 tot 1.70 per 1/3 kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 21 St.-Jacobs- zalmpjes, die fl.40 per Vs kilo opbrachten. Htd.-Herr. Kerk. Beroepen: te Garsthuizen ds. P. van Bin nendijk, te Stadskanaalte Drempt ds. A. T. van der Scheer, te Oudehorne c. a. Aangenomen: naar Oud-Delftshaven door ds. Wielinga, te Kruiningen, Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Oosterwijk d.d. 17 dezer Zondag deed de alhier beroepen predikant ds. N. J. Telders zijn kerkelijke intrede. Heden werd hem door de kon. Harmonie eene serenade ge bracht. Als bijzonderheid dienen wij hierbij te vermeiden dat de geheele kapel bestaat uit Roomsch-katbolieken, met uitzondering van eenen commissaris, die Ned.-herv. is. Het getuigt wel hoe de inwoners verdraagzaam met elkander omgaan, dat vooral mag waarlijk menige ge meente in ons vaderland ten voorbeeld gesteld worden, daar juist van de 3076 inwoners er slechts circa 250 Ned.-herv. zijn.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 7