Donderdag 24 yvgustus. A0. 1893. N°. 8343. Zeyenenyefr'^gste Jaargang*. Verschijnt d9e,'lks» uitgezonderd Dinsdag, Buitenlaudsclie Berichten. Binnenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. DUITSCIILA.NI). De toestand van hertog Ernst van Saksen Coburg Gotha blijft hopeloos. De zieke is meerendeels buiten kennis en vraagt niet meer om voedsel; van tijd tot tijd wordt hem een weinigje toegediend. Elk oogenblik is het einde te verwachten. Aan de instelling van een regentschap wordt niet meer gedacht alle toebereidselen zijn reeds getroffen dat de 19-jarige prins Alfred van Edinburg ter stond na het overlijden zijns ooms dezen kan opvolgen. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren: "Volgens politieke berichten uit Rome schijnt ondanks de nog voortdurende betoogingen der Italiaansche bevolking het Fransch- Italiaansche incident langs diplomatieken weg tusschen de beide Kabinetten in beginsel reeds bijgelegd te ziin. Frankrijk zal de Ita liaansche werklieden of hunne betrekkingen met geld schadeloosstellen, voorts nog na drukkelijk over het gebeurde leedwezen be tuigen en eindelijk naar de actie der Fran- sche rechtbanken tegenover de schuldigen verwijzen. Voor het Kabinet-Giolitti zou in- tusschen het gevaar bestaan, dat de aanhan gers van Crispi door het gebeurde zoodanig versterkt werden in het Parlement, dat zij de omverwerping van het tegenwoordige ministerie zouden kunnen beproeven. F K A N K K IJ R. Van 578 kiesdistricten is de uitslag bekend; gekozen zijn315 republikeinen en radicalen, 30 socialisten, 13 rallies, 56 conservatieven. Er zijn 164 herstemmingende republikeinen winnen 63 zetels. In eene zeer hoffelijke ontmoeting met den president van den ministerraad en den minis ter van buitenl. zaken heeft de Italiaansche gezant hun meegedeeld dat de Italiaansche regeering in de Italiaansche steden een procla matie heeft doen aanplakken, bestemd om de opwinding te doen bedaren. Hij bevestigde dat de Italiaansche regeering elke poging tot wanorde krachtdadig zal onderdrukken en aan Frankrijk alle genoegdoening geven, waarop het recht heeft. Men houdt het er voor, dat hetFransch- ïtaliaansch incident spoedig tot wederzijdsch genoegen geëindigd zal z(jn. ENGELAND. In Wales houden de ongeregeldheden door de werkstakende mijnwerkers veroor zaakt aanop verschillende plaatsen hadden schermutselingen met de troepen plaats, maar geen ernstige gevechten. Te Brynmawr trok ken zelfs 200 gewapende vrouwen op, met het doel de vrouwen der niet-werkstakers klop te geven. 'tKwam echter niet tot een strijd. Gisteren werd te Londeneen vergadering gehouden van den mij'wer'Jers^on^ van Groot-Brittannie, door gdelegeerden uit alle m'yndistricten, ter besp mg van de voorstel len, door een aantal nijneigenai en gedaan. Men verwacht, dat Je werkstaking in ver scheiden districten -en einde zal nemen. En dit is wél t hopen, want de verliezen zijn zeer groot, ook voor hen, die geheel buiten den strjd staan. De werkstaking kost, volgens een blad van Newcastle, »er week aan Engeland het vol gende De werklieden verliezen 5 millioen gulden loon per week, de mijneigenaars 1 millioen aan winst, de spoorwegen en andere vervoer middelen 4 millioen aan vrachten, de scheep- vaait f 7,500,000, de machinefabrieken f5,500,000, de bijzondere verbruikers, ten gevolge van de stijging der kolenprijzen, t 3,250,000. Een telegram uit Cardiff meldt, dat in verschillende mijnen de arbeid gistermorgen werd hervat. De werkstaking in Zuid-Wales wordt als bijna geëindigd beschouwd. ZWITSERLAND. Bij de volksstemming voor het nieuwe artikel der Zwitsersche grondwet, waarbij het slachten van vee volgens den Israelietischen ritus verboden wordt, is dat artikel met een meerderheid van 75,000 stemmen in de ver schillende kantons aangenomen. ITALIË. Koning Humbert, de prins van Napels en prins Heinrich van Pruisen brachten Maan dag een bezoek aan het fort vanCapreraen het graf van Garibaldi. Zij zetten hunne namen op het register, bjj de graftombe neder- gelegd. Te Napels heeft de schorsing der drie Romeinsche ambtenaren groote verontwaardi ging verwekt. Velen zeggen openlijk dat Crispi weer aan het bewind moet komen. Een van officieele zijde aan de pers toe gezonden nota zegt, dat door de schorsing van den burgemeester van Aigues-Mortes de regeering het incident gesloten acht. Uit Rome wordt gemeldHet anarchistisch element speelt eene rol in de manifestatiën tegen Frankrijk. Er zij i drie barricades op gericht, waarvan éen in brand is gestoken. Naar de troepen zijn steenen geworpen. De anarchisten hebben zich ook gemengd inde manifestatien te Milaan en Florence. Te Genua is een omnibus in brand gestoken en twee zijn in het water geworpen. Te Livorno, Verona, Padua, Campobasso, Reggio, Orezza, Turijn, Tarente, Napels en Florence is almede tegen Frankrijk gemanifesteerd. De werklieden van den industrieel Mazzochi te Rome hebben het werk gestaakt, omdat de daar aanwezige Fransche werklieden niet afgedankt zijn. Een detachement infanterie is naar het Colonna-plein afgezonden, waar het openbaar concert is afgezegd. Gisteravond heeft men getracht door het militair kordon heen te breken, doch de troepen, naar wie met steenen geworpen is, hebben de menigte uiteengedreven. Te Milaan wordt het Fransche consulaat bewaakt. Kreten tegen Frankrijk werden er aangeheven. Te Milazzo doorliep Maandagavond een groep manifestanten de stad, schreeuwend en zingend. De ruiten van het vice-consulaat van Frankrijk werden ingeworpen en het wapenschild afgerukt. De politie kwam tus schen beide, maakte zich meester van het schild, dat de manifestanten wilden verbran den, en joeg de menigte uiteen. De troepen te Genua hebben gisteren eene manifestatie voor bet Fransche consulaat be let. De tramwagens worden tegengehouden door de menigte. De troepen beschermen de wagens. De agitatie houdt aan. Hier en daar is het tusschen de manifesteerenden en de politie tot botsing gekomen. Twintig per sonen zijn gearresteerd. Een kiosk van de Fransche omnibusmaat schappij is in brand gestoken. SPANJE. De troebelen beginnen weder te Laguadia (proy. Vittoria). De menigte wierp met steenen naar de gendarmen, die een charge maakten op de manifestanteneen werd gedood, een ernstig gewond. De orde is hersteld. A A E I E i. Het is thans zeker dat bij het Congres eerlang een voorstel inkomt tot opheffing van het tarief van Mac Kinley. Tot president der zilver-commissie is be noemd de heer Bland (Missouri), een voor stander der vrije aanmunting. Men gelooft nu, dat de beide Kamers binnenkort tot intrek king der Sherman-wet zullen besluiten, de Kamer met een meerderheid van 30 a 40, de Senaat van 5 a 10 stemmen. Een schrijven van minister Carlisle aan het Senaatslid Voorhees heeft de zilvermannen zeer ontstemd. Daarin raamt hij de onkosten voor de ontmunting van het zilver, tegen eene verhouding van 20 tot 1, op 113 mil lioen dollars. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld De nationale arbiters vertrokken met troe pen naar San Luis en Santa Fé, om de orde te herstellen. De gouverneur van Conientes heeft die stad met de provinciale troepen ver laten vóór de aankomst der opstandelingen. Kolonel Acuna zal de opstandelingen met 5000 man aantasten. Een gevecht is ophan den. Het nationale congres heeft besloten tot nationale tusschenkomst ook in Corrieates, TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. ©ntelgeningsreclit. Het afdeelingsverslag der Kamer is ver schenen over het wetsvoorstel van den heer Van Houten tot uitbreiding en nadere rege ling van het recht van onteigening ten alge- meenen nutte door gemeentebesturen. Het ontwerp in verband met de grondwet beschouwende, bleven zeer vele leden het vroeger ontwikkelde formeele bezwaar van ongrondwettigheid handhaven en volhardden sommigen ook bij hun meening, dat het wets voorstel in strijd is met geest en letter van art. 151 der grondwet, op grond dat het nimmer de bedoeling was om de vooraf gaande verklaring van het algemeen nut der onteigening bij de wet overbodig te doen verklaren in gevallen als door den voorsteller beoogd. In het bijzonder kwam men ook terug op de ongrondwettigheid van art. 7, in zoover dit strekt om niet te vergoeden de waarde vermeerdering van het onteigende, ontstaan uit algemeene oorzaken, die zonder toedoen van den eigenaar werken. Hierdoor wordt naar het oordeel van zeer veel leden niet voldaan aan den eisch der grondwet, dat er schadeloosstelling van den eige naar zij. Het ontwerp in verband met het eigendoms recht beschouwende, meenden verscheidene leden, dat bij aanneming van het voorstel aan den bijzonderen eigendom een gevoelige slag zou worden toegebracht, omdat ieder eigenaar uit zijn eigendom zal kunnen worden ontzet, zoodra een ander aannemelijk weet te maken, dat hij aau den giond een nuttiger bestem ming weet te geven dan de tegenwoordige bezitter. Uit dien hoofde achtten enkele ledeu reeds de indiening van dit \vets\ oorstel be denkelijk. Door den aanval op het privaat bezit, gedaan door lieden, die luide verkon digen de omverwerping der bestaande orde van zaken te beoogen, wordt het vertrouwen op de toekomst der maatschappij bij velen reeds ernstig geschokt, hetgeen met andere oorzaken belemmerend werkt op de ontwik keling en den bloei van verschillende takken van volksbestaan. Onder die omstandigheden had de indiening van dit voorstel deze leden pijnlijk getroffen. Het ontwerp in verband met de maatschap pelijke behoeften nagaande, voerde men als een der ernstigste grieven tegen het ontwerp aan, dat de aanneming van het ontwerp het sein zou wezen tot een speculatie in bouw terreinen op ongekende schaal. De gronden in de nabijheid der groote steden hebben een veel hoogere verkoop waarde dan de schadevergoeding, die krach tens art. 7 aan den eigenaar zou toekomen. Abonnementsprijs, per kwartaal J. Franco per post, door het geheele Rtjk Afzonderlijke nommers 1.85. 2.50. - 0.10. BÜUB/®ï BOTElllTBAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1