volgend aantal plaatskaartjes afgegeven 13 Augustus, enkele reis 42 retour 166 15 9 97 276 17 9 a 67 128 19 9 57 a 74 20 a 9 139 9 160 22 a 9 100 9 198 502 1002 "Wanneer redelijk de buitengewone winsten kunnen worden gemaakt, waartoe het wets ontwerp de gelegenheid opent, zullen de ctisïssen in de bouwvakken op dezelfde wijze ontstaan als.thans, maar alleen in omvang en in hevigheid een thans ongekende grootte bereiken, waartegen het ontwerp geenerlei waarborgen bevat. In verband met de quaestie der arbeiders woningen kwam men in verscheidene afdee- hngen terug op de noodzakelijkheid om in de wetgeving meer gelegenheid te geven tot het doen ontruimen en onteigenen der oude en ongezonde arbeiderskwartieren in steden. De plaatselijke verordeningen op de onbewoon baarverklaring, waarop de heer "Van Houten zich beroept, worden in vele gemeenten nooit en elders niet dan zelden toegepast. Daarom zal dit onderwerp door den wetgever ter hand moeten genomen worden en daarbij zal men er op moeten letten, dat zoo al niet op de plaats van, dan toch in de plaats van de ontruimde woningen ter- zelfdertgd nieuwe moeten worden aangebouwd. Enkele leden achtten het ook van grootbe lang, dat aan de arbeidende bevolking ten plattelande kleine stukjes grond ter bewer king zouden worden gegeven, en daartoe opent het wetsontwerp ook den weg niet. Terwijl enkele leden hun instemming met het voorstel uitspraken, omdat dit h. i. be rust op juiste beginselen en omdat de tijds omstandigheden eischen, dat men het ont- eigeningsrecht op de voorgestelde wijze in overeenstemming brenge met de maatschap pelijke behoeften, waren er enkele andere leden, voor wie het ontwerp veel grooter aan trekkelijkheid zou krijgen, indien de voorstel ler er alsnog toe kon besluiten het in dier voege te wijzigen, dat de voordeelen, uit de onteigening voortvloeiende, niet zouden kun nen komen ten bate van den nieuwen ver krijger van den grond, maar steeds zouden moeten komen ten bate der gemeenschap. SCHIEDAM, 23 Augustus 1803. Door den minister van koloniën is de heer S. C. Knappert ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Gedurende de drukste dagen van de Rotter- damsche kermis, waarop vele onzer stadge- nooten Rotterdam bezoeken, is aan het station van den Hollandschen spoorweg alhier 'het 9 Zoodat op genoemde 6 dagen te zamen 1504 plaatsbiljetten werden afgegeven. Hedenmiddag te 2 uur heeft een schoorsteen brand plaats gehad in de woning van den heer P. J. Lau alhier, die spoedig gebluscht werd. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen jhr. mr. J. Roéll, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, te 's-Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 26 dezer niet plaats hebben. Omtrent de kansen op aanneming van de kieswet schrijft de Haagsche correspondent der Middb. Ct. Verscheidene leden der Kamer, die liever een ander, een bepeikter kiesrecht zouden willen dan het nu voorgedragene, zullen inzien, dat eene beslissing, waardoor de aanhangige voorstellen worden afgemaakt, hunne wenschen niet nader tot vervulling zal brengen. Want wat zal ver moedelijk het gevolg van zoodanigeX,. a h tl lOwl IIQ zijn? Men moge thans beweren, dat de ft <ngm- Kegentes in geen geval van Kamer-ontleg hooren wil, en dat dus de aftreding va^ Kabinet noodzakelijk zou worden door een s danige beslissing tnet de optreding van een nie\ ministerie met een beperkter kiesrecht-progran. n ik geloof dat die bewering een verzinsel" is van de conservatieve hofcoterie, of althans een onjuiste gevolgtrekking uit den zeer begrijpelijken afkeer van Hare Majesteit tegen Kamer-ontbin ding. Koningin Emma is veel te verstandig om niet in te zien, dat de vervanging van het tegen woordige Kabinet door een a la Van Houten in de gegeven omstandigheden een politiek waagstuk zou zijn. En daartoe zal zij niet dwingen. Hare constitutioneele plichten, waarvan zij inderdaad doordrongen is, zullen haar een anderen weg doen inslaan. Door hare hand te leenen tot de indiening van deze voorstellen heeft zij daarvan de noodzakelijkheid erkend. Door een votum in anderen zin van de Kamer kan op die erkenning niet wel worden teruggekomen, omdat door dat zelfde votum de Kamer bewijzen zou niet de ver tegenwoordiging te zijn van de niet te loochenen meerderheid in den lande, die thans van dat recht verstoken kiesrecht verlangt, en aan wie de Regentes zelve dat kiesrecht geven wilde. Dat votum van deze Kamer kan alzoo niet rechtvaar digen het langer onthouden van het begeerde recht aan die niet door de Kamer vertegenwoordigde burgers, die de legeering, en met haar de Re gentes, daarvoor rijp achtte. En dat nieuwe ver kiezingen na eene ontbinding van de Tweede Kamer in deze eene meerderheid zouden brengen voor een kiesrecht in den nu voorgesteiden geest, zal wei niemand betwijfelen en dan zal de Eerste Kamer zich niet tegen invoering daarvan verzet ten. De bedoelde beslissing zou dus alleen eeuig uitstel en een tijdperk van ernstige beroeringen veroorzaken. Er zullen geen vijftig leden zijn, die daarvan de verantwoordelijkheid willen dragen. In het 9 Hotel des Indes" te 's-Graven hage is aangekomen graaf Wilhelm von Bis marck, regeerings-president in Hannover, tweede zoon van den ex-rijkskanselier. Men schrijft aan de _ZVT. B. Ct.: Sinds de stoomvaartlijn HarwichHoek-van- Holland geopend is, is het reizigersverkeer op de lijn Vlissingen—Londen merkelijk ver minderd. Indien men te Rozendaal dagelijks de DuitschEngelsche mailtreinen ziet aan komen en vertrekken, valt dat zeer in het oog, hoewel alle zorg en spoed voor deze treinen, en faciliteiten voor de reizigers in acht worden genomen. Met 1 September a.s. wordt door den heer C. Bos Azn.,te Sliedrecht, een stoomvaartdienst Goedereede—-Hellevoetsluis—Hoek-van-Hol- land geopend. Te Rotterdam hebben zich gisteren twee gevallen van cholera asiatica voorgedaan, en wel bij een bootwerker in de Crispijnlaan no. 148, en bij een schipper aan boord van een vaartuig, liggende in de Wijnhaven. Eerst genoemde is naar de barak vervoerd, terwijl laatstgenoemde zulks weigerde. {N. 22. Ct.) Zooals blijkt uit de officieele kennisgeving van den burgemeester van Rotterdam, zijn in de verloopen 24 uren aangegeven éen per soon als overleden aan Aziatische cholera en 3 personen als daaraan lijdende, zoodat drie lijders in behandeling zijn. In h*t geheel heb ben zich tot nog toe 5 gevallen voorgedaan, waarvan 2 met doodelijken afloop. Een der nieuwe gevallen heeft zich voorge daan bij een bewoner van de Isaac-Hubert- straat. Deze patiënt is naar de barak ver voerd. Midden op den Kralingschen Plas te Rot terdam sloeg Maandagavond omstreeks 6 uur door een rukwind een zeilboot om, met het gevolg dat de zeven personen, die zich daarin bevonden, allen te water geraakten. De werklieden Cornells Boer en Pieter Eerland, die het ongeval zagen, boden onmiddellijk hulp. Met moeite slaagden zij er in twee der drenkelingen te redden, doch de overige vijf verdronken. De vijf verdronken personen zijn K. Kop, nalatende eene weduwe met 4 kinderen J. Bezier, nalatende eene weduwe met 2 kinderen3. Kooren, nalatende eeDe weduwe \W. Snelreweert en D. Kooren, beiden on gehuwd. De vier eerstgenoemden waren %3 meubelmaker; de laatste was marine- mVoos. «red werden Daniel Strijaards, uit Rotter- dam";sn Anton Olivier, uit Leiden. Nac! men den ganschen nacht gevischt had, wt^jen eerst gisterochtend omstreeks 10 uren vie\j;jken kort achter elkander opge haald. Te RotteXpj hoorden Maandagavond twee heeren in gang 0p de Wijnhaven een vrouw kè^en. Zij waarschuwden een paar politie-ageiion) die, na ingesteld onder zoek, eerst een Wcli jenever vonden en vervolgens de kerift^e vrouw, die in haar dronkenschap de fleSh verloren had en deze in den donker nu nièimeer terug kunnende vinden, aan het huiL Was gegaan. De agenten wilden haar opi ::nen, maar zij heet, trapte en sloeg om zich\en en het kostte heel wat moeite, voor ii»n haar op een handwagentje gelegd en in politie-bureau gebracht had. Daar bleek 't zij een 70- jarige oude bekende der politic was, die op een kruk loopende, bedelende inbaar onder houd voorziet. Bbl.) Te Rotterdam verdronk gisteren een stoker van het stoomschip Gaston, die van den wal naar boord wilde zwemmen. Voorts is daar een 3'A-jarig kind van een schipper levenloos uit 't water opgehaald. Te Papekop verdronk een 2-jarig meisje. Te Nieuweroord (Dr.) verdronk bij liet baden een 17-jarig jongeling. Zijn lijk werd een oogenblik later uit de diepte opgehaald. Te Maastricht trof een knaapje van 9 jaar bij het baden in de Maas hetzelfde lot. Te Ouddorp ontstond Maandagavond plotse ling brand in de schuur van den heer K. Lodder, die bijna geheel gevuld was met den oogst. De brand verbreidde zich in eenige oogenblikken over de geheele schuur, en stak tevens het woonhuis aan. Van de schuur en het woonhuis is bijna niets overgebleven. Het schijnt, dat de brand ontstaan is door het broeien van het hooi of van den oogst. In den gemeenteraad van Zwolle kwam Maandag het plan van ontginning der heide gronden te Wapenvelde, aan de gemeente toebehoorende, in behandeling. Het werd bestreden door den heer Van Voorts en ver dedigd door den heer De Vos van Steenwyk- Ten slotte werd echter op voorstel van den heer Van Laer besloten de verdere behande ling te verdagen tot bij de beraadslaging over de begrooting der gemeente voor 1894. Zondagavond had er te Lonneker een treu rig ongeluk plaats. Bij een harddraverij gehouden op den Holzikkerbrink buurtschap Zuider-Eschmarke gemeente Lonneker, kon zekere Ten Dijke zyn paard niet houden en reed zoodoende in volle vaart tegen den landbouwer H. Kromhof, oud 65 jaar, aan. Deze viel achterover en kwam met het achterhoofd op de steenen terecht; hij kreeg een hersenschudding en is Maandagmorgen te 7 uur reeds overleden. De justitie heeft eeu onderzoek ingesteld. Zondag j.l. is door de politie te Ernst (a/d. Veluwe) in hechtenis genomen de landlooper A. B., die verdacht wordt in het laatst van Juli te Calmpthout in België een moord ge pleegd te hebben. Door den officier van politie te Antwerpen was zijne aanhouding gevraagd. Ter gelegenheid der kermis te Oudenbosch hebben Zondag aldaar ernstige ongeregeld heden plaats gehad. In een koffiehuis op de markt werden jongelieden handgemeen, waar bij tafels en glaswerk werden omvergewor pen en verbrijzeld, terwijl men elkaar met kruiken te lijf ging. Het fatsoenlijke publiek ontvluchtte met moeite de zaal. Kreten van moord werden gehoord, en werkelijk werd door de toegeschoten politie een 32-jarig man geheel bebloed en vol wonden aan hoofd en handen uit het gevecht te voorschijn gehaald. Gisterochtend is nabij het station Mook het verminkte lijk van een manspersoon ge vonden, die vermoedelijk Maandagavond door een der treinen is overreden. De Noorsche bark Vision, Maandag te Vlis singen binnengekomen en naar Middelburg gesleept wordende, wilde voor de spoorboot te Vlissingen stoppen. Uit dien hoofde werd een stralen tros van boord op den wal uit gebracht. Dé matroos, aan boord belast met het vieren van dien tros, had het ongeluk er in verward te geraken, waardoor hem éen been geheel werd afgeklemd. Het been viel buiten boord. De cursus voor houtsnijd van den heer A, Mikkelsen* te Kiöbenlinvn. VIL Een der kenmerken van bet Noordsche systeem voor slójd is zeker wel bet gebruik van de spanzaag. Onze gewone breede handzaag wordt in 't geheel niet gebruikt. Of de plank horizon taal ligt of verticaal tusschen de schroef staat, wij zagen steeds met de spanzaag. Een der hoofdredenen is zeker wel, dat de spanzaag hier inheemsch is. Men ziet in de verschillende werk plaatsen bijna niet anders. Doch om nog twee andere redenen stelt men hier de spanzaag boven de handzaag, 't Is vooral de lichamelijke ont wikkeling, die hier weer een hoofdrol speelt, en wel voornamelijk die van da hand en het pols gewricht. Deze moeten zich veel meer inspannen om de spanzaag, dan om de handzaag te hanteeren. Een bewijs dat hier de slöjd in de eerste plaats om de oefening wordt onderwezen, niet om het te maken voorwerp. Ten slotte zij opgemerkt, dat hier de gewone spanzaag de veel smallere lintzaag, die men voor gebogen lijnen moet gebruiken, voorafgaat, en aangezien de heer Mikkelsen het aantal werk tuigen wil beperken, om den beoefenaar van den slöjd te noodzaken zijn weinige gereed schappen in alle opzichten te kunnen gebruiken, neemt hij voor gebogen en rechte lijnen de spanzaag. Aan de schaafbank eischt de directeur aan beide zijden gaten voor de stootijzers, opdat zoowel links als rechts gewerkt kan worden. Vooral zagen en schaven, twee uitstekende armbewe gingen, moeten zoovel rechts als links geschieden. De stand en de behandeling der andere werk tuigen hier komen vrijwel overeen met die, welke wij in Holland volgen. Eén ding moet ik nog vermelden, n.l. dat wij hier nog geen schuurpapier hebben gebruikt en toch door zoet schaven en gelijksnijden glad werk kunnen afleveren. Thans iets over Kióbenhavn als woonplaats! Men vindt hier, vooral in het nieuwe gedeelte der stad, ruime, breede straten. Vooral de hooge groote huizen trekken da aandacht van den vreemdeling. Van buiten gezien lijken ze wel wat op kazernes, met de vele raampjes. Huizen voor éen of twee gezinnen, zijn hier zeldzaam, neen voor twaalf tot vijftien gezinnen is hier algemeen. Toch moet men niet denken aan die nauw in eikaar gebouwde woningen als in onze steden, waar men alleen in gebogen houding de trappen kan opgaan. Neen, een ruime ingang en breede trappen brengen u tot de verschillende zalen, zegt men hier. Voor iedere zaal twee trappen, ieder van negen a tien treden, zoo gebouwd, dat men van de

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2