Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Reelitzaken. V i s s che r ij. bovenste zaal, tusschen de leuningen der trap door, het portaal beneden kan zien. Het koepel vormige deel van het dak boven de trap is van glas, zoodat het licht geeft over het bovendeel der trap. Er zijn huizen waar op iedere zaal twee of drie gezinnen wonen en aangezien vijf hoog regel is, kan men nagaan, hoeveel menschen er onder éen dak slapen. Yloerkleeden schijnt men hier niet te kennen, althans niet in de burger woningen. De vloer is geverfd, en daarmee uit. Vóór de deur soms een matje om de voeten af te vegen. In het begin dacht ik aan onzen schoon maaktijd. In den hoek der kamer een'groote kolomkachel, die zomer en winter blijft staan en bij het huis behoort. Schuiframen nergens, overal ramen die naar buiten opengaan. Een aardig gezicht, als men's moigens bij mooi weer die straten doorwandelt, waar vele van die huizen, als boven beschreven, gelucht worden. Ik ben al eens bezig geweest die raampjes te tellen, doch ik moest het opgeven, omdat mijn reisge zellen te ver vooruitgingen. In de voornaamste straten, waar alles winkel is, zoekt men soms te vergeefs naar een ingang voor de bewoners boven. Eén ding volt hier mee, n.L in iedere kamer vindt men een canapé, die op den dag dient om te zitten en 's nachts vaak wordt ingericht tot slaapplaats. Piano's hoort men hier niet veel. Wel hoor ik 's avonds, wanneer ik op mijn kamer zit, geregeld hoornmuziek, want niet ver van mijn woning houdt het ïLeger des Heils" zijne bijeenkomsten. Wat de openbare zindelijkheid be treft, kan ik niet zeggen, dat ze beter is dan bij ons; integendeel, dat laat wel wat te wenschen over. Gelukkig dat er nogal veel parken en ruime pleinen zijn. Veel meer dan in onze groote steden houdt men hier van bloemen. Op iederen hoek van voorname straten zit een bloemenver koopster, die met de vele venters en ventsters in de drukst bezochte straten u hunne ruikertjes tegen den prijs van tien a vijftien óre aanbieden. Zeer veel winkels waar kransen en bouquetten van levende bloemen uitgestald zijn vindt men ook hier. Eigenaardig is het, de vele glazen uit stalkastjes aan de gevels der hnizen te zien. De fijnste artikelen liggen daarin, dat is iets wat men in Holland niet vindt. Er zijn in Kioben- havn geen dieven of er is een goede politie, anders zouden die kastjes, die nacht en dag bui ten hangen, wel eens van hun schatten beroofd worden. Ook opmerkelijk is het, hoeveel dood- kistenfabrieken en grafsteenenmagazijnen hier gevonden worden. Van de eerste vonden wij er in éen straat vier, van de laatste eene der grootste even voorbij Tivoli. Ook het kerkhof te rederiks- berg geeft duidelijk te kennen, dat men hier de dooden hoog eert. Op ieder graf vindt men een tuintje, door een hekje omsloten, waarin een bank of stoel, in sommige ook een gietertje ge vonden wordt. De bezoeken, die de levenden aan de dooden hier brengen, schijnen vaak en van langen duur te zijn. Over de breedte van dat kerkhof kan ik niet oordeelen, doch de lengte is ongeveer gelijk aan die van onze plantage. Dat is nu in Frederiksberg, een voorstad van Kioben- havn; wat een oppervlakte de doodenakkers van 's lands hoofdstad nu heeft, kan ik niet gissen. Wat ons ook opvalt, is da kleeding van den brievenbesteller. Ia de verte kan men hem uit de menigte onderscheiden, met zijn vuurroode jas en gouden band om de pet. Tasschen dragen ze niet, maar heel gewoon worden de brieven, die ze te bezorgen hebben, door een riem saamge bonden. Ook de agent te paard, die altijd op het meest bezochte deel der Vesterbrogade, bij Tivoli, de wacht heeft, gaat niemand onopgemerkt voorbij. Mooie en groote winkels en uitstallingen vindt men hier evengoed als in andere groote steden, doch die, waar terracotta- en albast-beelden en beeldjes verkocht worden, komen hier zeer menig vuldig voor. Alle beelden uit het Thorwaldsen- museum kan men bier in 't klein voor vee! geld koopen. Vooral de doopvont en het 1 hristus- beeld uit de Lieve-Vrouwenkerk schijnen zeer gezocht te zijn. Dat we hier met alles later zijn dan bij ons, blijkt uit de grooto hoeveelheid kersen en radijs, die nu nog gevent worden. Met de Zondagsrust schijnen ze het hier zoo nauw niet te nemen, want 's morgens ziet men vaak wagens met bouwmaterialen rijden en de kamer- schoonmaak, die bij ons op Vrijdag of Zaterdag geschiedt, gebeurt hier, tenminste waar wij logee- ren, op Zondagmorgen. De badinrichtingen zijn hier ook niet zoo netjes als bij ons, maar wel duurder. Kibbenhavn, 13 Aug. 1893, A. van WAART. Een vreeselijke moord heeft nabij Luik plaat gehad. Op bet in de nabijheid gelegen slot Rö>* werden de landeigenaar Gaude en zijne vr overvallen en vermoord. Daarna plunderdf 41 daders het geheele Inns L°eg en verdwe'*1 Z1J zonder een spoor achter te laten, met ming van een groote eom gelds, geld<a dlSe papieren en een aantal kostbaarhedc Bij de gisteren berichte ontp nS 1 mijn iKaiserstuhl" bij Dortmund 'in "'e der dan 51 arbeiders gedood. Van zijn reeds zeven overleden, on rë a' ook wel sterven aan de bekom' wor 'en ongeluk veroorzaakt werd ie^S f" bekend. Een jonggetrouwd paar®®z°oht °P da huwe" lijksreis Monte-Carlo, e*®1 om dit Pai'adlisie van natuurschoon te zjn- Maai' de speelduivel maakte zich van hen ■n8ester en na een'2e minuten hadden zij zo bij zich hadden, verloren, op een bie* yan francs na, dat de jonge vrouw oor de terugreis wilde bewa ren. Maar de m« ™erP ook dit °P de groen8 tafei en he verdween. De jonge vrouw, in doodsangst bi'de gedachte, dat ze daar m een vreemd land stonden zonder een cent, wierp zich over de toel en greep wat zij krijgen kon aan geld. Nu volgde een woest tooneel. De svorste- Jijke" poitie- en speelhalbeambten grepen de vrouw aan en wierpen den man, die haar wilde verdedigen, op den grond. Men hooide jammeren weenen, schelden toen werd het stil. De schrikkelijk toegetakelde jongelui waren door een der beroemde geheime deuren er uitgesmeten, en het orkest begon een vroohjk walsje, om de opgewonden gasten wat te kal- meeren. Eene Amerikaansclie actrice, Lucille Adams, weduwe van baron Davi, is te New-York van honger gestorven. Zij was algemeen •bemind en hare vrienden zouden haar zeker geholpen heb ben, als zij hadden geweten dat zij gebrek leed maar zij bield voor iedereen hare armoede ge heim. Baron Davis liet haar in 1873 een vermogen van een half mill'toen dollars na in een zilver en loodmijn te Virginia City (Nevada) en haar armoede zou slechts van korten duur zijn ge weest. Want volgens een bericht van den beheerder der mijn zal die mijn in October a.s. een paar mlilioen waard zijn. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Olaf Kyrro, De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 24 dezer, des namiddags ten 5.30 ure spoort ijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Batavia, 21 Juli. Over de benceming van den nieuwen gouver neur-generaal laat het Bat. Ilbld. zich als volgt uit: Zeer gemengd is de indiuk, welken deze be noeming hier gemaakt heeft en vermoedelijk in den ganschen Aicliipel maken zal. De vrienden, zooais zij zich noemen, wier aantal legio is, jubelen als ware hun een betere toekomst ge opend, als lachte hun eene aan het ongeloofe- lijke grenzende lotsverbetering toe. Zij hebben immers den nieuwbenoemde reeds zoo lang en zoo goed gekend, dat zij er zeker van meenen te mogen zijn dat hij hun niets zal kunnen weigeren en hij op aarde voor hen een tweede Petrus zal zijn, die hun den hemel za! ontsluiten. Het lijkt .■oor den heer Van der Vijck, dat zoo 1 zijne bonhomie en camaraderie verwacht s maar we! beschouwd, zal het hem hinder- .°zijn dat zijne overgroots populariteit van ja de grootste van alle regeering» zouden, n.l. soritisme, doet verwachten. Al dadelijk toch ontstemt dit hen, die met den nieuwbenoemde op gespannen, koeien of onzij- digen voet gestaan hebben, daar zij voor zich met zijn optreden den Bics Irae duchten. Van daar het verschijnsel, dat zijne verheffing tot de oppermacht verre van algemeene tevreden heid opwekt en door niet weinigen wordt aange merkt als een treurige voorbode, omdat niets slechter werkt en meer tweedi acht en haat zaait, vooral in kolonién, dan gunstbewijs. De aftredende gouverneur-generaal, tnr. C. Pijnacker Hordijk, heeft getoond dit ten volle in le zien door zelfs bij de kleinste benoeming of beschikking op requesten de aanspraken der postulanten schier zonder vooi beeld nauwgezet te overwegen. Hierdoor heeft hij zich de alge meene achting verworven en kan hij Indie ver laten met opgerichten hoofde en een gerust geweten, daar hij steeds naar rechtvaardigheid gestreefd en tevens haar betracht heeft, voor zoover hij niet misleid is, wat gelukkig slechts zelden is voorgekomen, dank zij de scherpzinnige critiek, welke hij steeds heeft uitgeoefend op alles wat hem werd voorgelegd. Atjeh. Op 9 dezer werden eenige vrouwen die doerians, welke zij op do passer te Oleh-leh gekocht hadden, binnen do Unie wilden brengen, bij Lamloempoer aangerand door Panglima Has san, iemand uit de IV Moekims, berucht door zijne voortdurende aanrandingen der passer- gangers, en 15 andere kwaadwilligen, maar het kampongvolk van Lamloepoe, Lamroekatn en Lamtih binnen de linie snelde de hulp er, de. aanranders moesten met verlies van twee dooden, waaronder hun aanvoeder, en twee gewonden de wijk nemen naar Pantioer. Den 12n ver scheen daarop T. Bep in de VI Moekims met een 70 man en begaf z.*'. naar Lampisang om T. Oemar rekenschap te vragen over den dood van Panglima Hassan; maar T. Oemar wilde hem niet te woord staan en dienzellden dag ging T. Bep terug naar de kwala Pantjoer, ondetweg schietende op alles wat hij zag, zoodat hij van de menschen, die op de sawahs welkten, er 2 doodschoot en een verwonde. Dienzelfden avond viel hij de kampong Tjot Mantjang aan en stak er 2 huizen in brand, cn 2 peisonen verwondende ging luj daarna naar Boekit seboen. Een en ander had tot gevolg, dat alle kampongs der VI Moekims zich in staat van tegenweer stelden en T. Oemar aan zijn neef Panglima Kesdjid Raja het verzoek deed hem bij te staan met het in de linie wonende volk der VI Moekims. Deze zijn den 15n ten getale van 40 ge- weerdragenden, welke door het bestuur van 1 schoten per geweer voorzien werden, naar buiten getrokken, om nog door meerdere gevolgd te worden. Alj. Cl.) In de Dcli-Cl. van 5 Juli leest men Hedenmorgen is de kolonel uit Taruiang teruggekeerd, de goede tijding meebrengende, dat de benting of bentings bij Oepah den 3n Juli werden genomen en verwoest, zonder tegen stand te ontmoeten. Er werden slechts een paar schoten op de' troepen gelostdie niemand Aan den tocht namen de manschappen der koloniale reserve en het detachement van Seroe- way deel. Een gedeelte van den afstand werd per stoomschip Indragiri en Langkat afgelegd, en toen deze niet verder konden, debarkeerden de troepen en marcheerden zij ow*j land naar het punt van aanval. Behalve de vei ster kingen werden ook de kedeihs verwoest. In die van 8 Juli: Uit Beneden-Langkat schrijft men ons, dat de Atjehers in t laatst dor vorige maand nog niet geheel uit die streek waren verdwenen, zooals gedacht en gehoopt werd, want aan de Toengkam-ririer hebben zij toen nog een Chinees gedood, behoorende tot de houtkappers van Joo Jin, en een sampan bonevens twee kaïbouwen geroofd, en die naar boven gebracht. Mond- cn klauwzeer. Dezer dagen is gemeld, dat vanwege bet Pruisische ministerie van landbouw eene prijs vraag is uitgeschreven voor de ontdekking van de stof door welke de besmetting bij mond- en klauwzeer wordt overgebracht. De Duitsche Beichsanzciger van 10 dezer bevat dienaangaande nadere bijzonderheden, welke in de Duitsche taal zijn overgenomen in de St.-Ct. no. 196. Te 's-Gravenzande zijn de tienden dit jaar niet uitgeslagen, doch door de tiendplichtigen binnen gehaald. Behoudens zeer enkele uitzonderingen is er bij den gemachtigde der tiendeigenaars geen aangifte van tiend gedaan. De domeintienden zijn bier evenals in het andere gedeelte van het Westland op de gewone w<jze geïnd. Als een voorbeeld van de schier ongekende groeikracht der laatste weken kan dienen, dat een veehouder te Benschop van 2 hectaren hooiland 33 voer hooi binnenhaalde of bijna het dubbele van een gewonen oogst. Het komt dan ook voor, dat landbouwers, die vier weken geleden nog geen blok hooi in den berg hadden en nog geen enkel stuk land hidden om te maaien zelfs, nu reeds verzekeid zijn van een hooioogst, voldoende voor de behoeften van het op te stallen vee. Da regen en het daarop volgende groeizame weer der laatste dagen Komt vooral het gras en de aardappelen op de ZuidhoIIandsclie eilan den ten goede. Zoo groot het gebrek geweest is, zoo groot is thans de overvloed aan gras. De opbrengst in de melkemmer is aanmeikelijk beter. Moeder de vrouw heeft thans echter met een ander ongerief te kampen tengevolge van het jeugdige gras wil de boter niet opstijven en blijft deze slap. De aaidappelen zijn in qualiteit en quantiteit hard vooruitgegaan. Was men algemeen bang, dat ze dit jaar erg duur zouden zijn, ze staan thans gezond en prachtig te velde en beloven een ruime opbrengst. Gedurende dezen zomer heeft men op som mige plaatsen in Maas-en-Waal met succes op denzelfden bodem twee malen aardappelen ver heugd. De eerste maal weiden zoogenaamde muis jes geteeld, welke tegen goeden prijs te Nijmegen werden verkocht. Daarna heeft men «Thomassen" gepoot, welke reeds nu tot flinke knollen ont wikkeld zijn. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werden veroordccrd M. v. d, B., sjouwer te Schiedam, wegens bedreiging van een ambtenaar in functie, tot 3 maanden gevangenis. A. v. K., brandersknecht, en II. V., kolenwer- ker, beiden te Schiedam, wegens wederspan- nigheid, resp. tot 2 maanden en 6 weken gevangenis. SCHIEDAM. Heden vertrok ter haringvis- scherij de logger Harmonie, scb. J. Groeneveld. VLAARDINGEN. Gisteren is alhier binnen gekomen 1 logger met 22 last pekel- en 15.000 stuks steurliaring, en 2 bommen, ta zamen aan brengende 462 kantjes pekel-, 150 kantjes en 11.000 stuks steurharing. MAASSLUIS. Gisteren zijn alhier aange komen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 64 last pekelharing. SCHEVENINGEN. Gisteren werden alhier aangevoerd 110 manden versche visch. De be steede prijzen waren: voor tong ki. 15 a 25, gr. 15 a 60 c., tarbot kl. f 2 a 4, gr. f7 a 9, griet 75 a 80 c. laurens 60 a 65 c., rog 20 a 25 c. per stuk schol f 3 a 4, scharren f 5 a 6.75, hanen f 2 a 3 per mand. 20 manden gar nalen f3 a 3.75. NIEUWEDIEP. Gisteren werden door 15 korders alhier aangevoerd 5 tot 30 tongen, 3

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3