Gemengde Berichten. Hoek-van-li oil au (1. Te Stockholm heeft een fabrikant, J. C. G. Bolinder, nieuwe waterkranen uitge vonden, die zich zelf sluiten alleen door den druk van het water en sterker zijn dan de tot nu toe gebezigde. Op iedere leiding kan met gemak zulk een kraan worden aangebracht. Inhoud van no. 35 van het Geïllu streerd Zondagsblad. De horlogemaker en zijn vrouw I. (geïllu streerde novelle naar het Engelsch door A. K.) Een nieuw internationaal geschilpunt (met twee illustraties), Voor 't eerst naar school (met illustraties). Hendrik IV en Falstaff (met illustraties). Thusnelda en Germanicus (met illustratie). Een huiselijk tafereel (met acht illustraties). Voor de huishouding. De stadhouder van den Khalief. De prijswinners van de raadsels XL VIII en XLIX. k Is maar een uitdrukking (met illustraties). De bevol king der Europeesche Staten. Hoe wij elkaar begroeten. Anekdoten. Hoe de slangniensch goedkoop met zijn kinderen reist (met drie illu straties). Een antwoord van Talleyrand. Gedachten ter overweging. Dat is minder (met illustratie). Nieuw prijsraadsel LX. Die dubbelganger. De bekroonde Anekdote- proeve No. 16. Schaakrubriek. Mededee- lingen. Maassluis. De bomschuit Dorp Scheve- ningen, schipper Roeleveld, aan boord heb bende ongeveer 400 ton haring, is heden nacht met de binnenkomende stoomboot Werkendam in aanvaring geweestverloor een zwaard en bekwam een gat in stuur boordszijde midscheeps. De bom werd omhoog gezet en zal na lading en vischtuig gelost te hebben, opgesleept worden naar Vlaardingen. Zevenaar. Bij de herstemming ter ver kiezing van een lid der Provinciale Staten zijn uitgebracht 2087 stemmenvan onwaarde 19. Gekozen de lieer J. M. L. Behaard, met 1048 stemmen. De heer F. E. Terwindt had er 1020. worden. Meerdere sconcurrenzfahigkeit" dei Duitsche fabrieksproducten op de wereldmarkt zal retourlading bezorgen en voedsel voor ge regelde scheepvaartlijnen. Bedenken we nu, weikon reusachtigen voor- uitgang de Duitsche artikelen op de wereldmarkt hebben gemaakt sedert 1870 en welke kracht het Germaansche volk heeft ontwikkeld na zijn met goeden uitslag gevoerden strijd tegen de Romaansche volken, dan is er recht om te geloo- ven, dat dit krachtige ras met zijn aanleg om wetenschappelijke studie dienstbaar te maken aan de industrie, zijn werkzamen aard en eenvoud van zeden, eene groote toekomst te gemoet gaat in de eerstvolgende eeuw. Is die tot steeds meer bloei komende Rijn streek in staat een x>Rotterdam on Maas" in het leven te roepen Stellig jaGelegen als wij aan de zee tusschen het welvarende binnenland en Engeland, het voorportaal van den gehealon wereldhandel, vraagt Duitschland slechts goed door ons bediend te worden, met zulke volmaakte hulpmiddelen als dit heden ten dage geschieden kan. Ais deel van sRotterdam on Maas" nu is de jongste spruit van de krachtige Rotterdam- sche haven te beschouwen. Do Hoek is Rotterdam, vpn daar ontvangt het leven en de nieuwe relatién, die in de scheepvaait door haar moch ten worden aangeknoopt, worden gedeeld met de moederstad. Bewees niet reeds de Great- Eastern dat zij prijs stelde op de aangeboden gunstige toestanden en kan men nu zeggen dat de bloei van de Rotterdamsche havens vermin derd is, nu de passagiers ginds afstappen Als diepgaande graanschepen den Hoek kun nen bereiken en van daar uit het graan over Rotterdam gaat, beteekent dit verlies voor Rot terdam als haven 1 Is niet dat gebeele verkeer daarginds financi eel en personeel afhankelijk van Rotterdam 't Is niets dan een troef meer in banden tegen over concurreerenda havens zooals Antwerpen. 't Zal onnoodig zijn, aan te toonen, hoe ge heel anders 't gesteld is met de verhouding van eene plaats als Vlissingen tegenover Rotterdam. Die plaats zou zich zelve ontwikkelen, de Hoek kan buiten 't Rotterdamsche huishouden zulks niet doen. Te hulp komen, dat kan eene vestiging zoo als de Hoek met kaden en spoorverbindingen, doch nimmer concurreeren. De scheepvaart en de handel zoeken in de eerste plaats de centra van bevolking mits gunstig gelegen. Geene hooger onkosten dan te Londen en Liverpool en toch is daar 23 pCt. van den totalen Engelschen in- en uitvoer. De onkosten ifrom ship to the truck" te Liverpool b.v. zijn haast meer dan de gebeele vracht over den Atlantischen Oceaan en toch hel pen de ongeloofelijke krachtsinspanningen van havens zooals Barrow eigenlijk gezegd niets. Voor wol zijn die kosten te Liverpool 7 sh. 2 d. per ton, te Ba.'row 1/9 wat baat het echter deze laatste Nog is de diepte tot Rotterdam tamelijk vol doende, doch wie voorziet niet steeds dieper gaande schepen voor de naaste toekomst. Zat dan Rotterdam niet den Hoek noodig krijgen, evenals Bremen reeds nu Bremerhaven behoeft Bieden die diepe scheper, goedkoopare vrachten aan, dan zal het artikel ten slotte alleen daar mee bediend willen worden en ongelukkig Rot- 'terdam, zoo bet dan moet achterblijven. De Hoek zij dus niet beschouwd als een con current, maar als eene nieuwe troefkaart, die het spel van Rotterdam komt versterken. Be cursus voor lioufslïijcl van den Jiecr A. mikbelscn, te HIBbcnlinvu. VIII. Thans zijp we begonnen met den beitel. Dit werktuig wordt evenals het mes, door den heer Mikkelsen, voor eene der gevaarlijkste gehouden in de handen der kinderen. Daarom kregen wij hij de verklaring en bespreking vele aanwijzingen en opmerkingen, die in acht genomen moesten worden, bij het gebruik zooveel mogelijk ver wondingen te voorkomen. Het hout, dat bewerkt za! worden, moet door flinke klemschroeven goed vastgezet worden op de schaafbank, zoodat er geen gevaar kan be staan van wegschuiven of uitschieten gedurende de bewerking. Bij het steken dwars over do nerf heeft de beitel een loodrechten stand en wordt het heft door beide handen omklemd. De stand van het lichaam is, als bij het zagen. Bij het schuin over en langs de nerf steken, rust de linkerhand op de bank of op het werk en bestuurt den beitel, terwijl de rechterhand hem voort duwt. Hier worden maar twee verschillende beitels gebruikt, n.l. een van ongeveer twee en een van bijna éen cM breed. Met den eersten maakt men omtrekken, zoowel volgens rechte als gebogen lijnen de tweede dient om gaten te steken. Bij deze oefeningen is het meer de in spannende, dan de zware al beid, die ons in do zomerwarmte naar het einde der les doet verlan gen, vooral wanneer men alspraken heeft ge maakt, om 't een en ander van Kiobenhavn te gaan zien. Het plan was, den ronden toren een bezoek te brengen. Deze 3G M hooge toren diende vroeger voor observatorium, doch het dreunen door het rijden der wagens heeft hem daarvoor ongeschikt ge maakt. Om boven te komen, behoeft men geen trappen te klimmen, doch steods een hi eed, steil oploopend pad te volgen, dat overeenkomt met een schroefgang. Men verhaalt, dat Beterde Groote te paard naar boven reed, terwijl zijne vrouw hem in een rijtuig, bespannen met vier paarden, volgde. Op het plat van den toren een verras send gezicht over de stad en de Sund. In het hek boven vindt men een zeldzaam schoon smeed werk. Een volgenden Zondag gingen we naar den Rosenborgtuin. Zooals bet slot Frederiksberg en tuin vroeger een eigendom van éen der vorsten was, is ook het slot Rosenborg en tuin aan het publiek afgestaan. Het slot zelf is in 1G04 ge bouwd in Nederlandschen Renaissancestijl op last van Christiaan IV. Nu doet het dienst als mu seum. Men vindt er een chronologische verza meling der Deensche koningen. In den tuin was een groot feest, waar men voor 25 bre toegang had. De opbrengst was ten voordeele van de invaliden. Duizenden menschen stroomden er heen. 't Was dan ook de moeite waaid. Alles was netjes versierd. Piachtige tmpeeen van ver schillende wapens versierd roet oude helmen en harnassen. Op verschillende plaatsen in den grooten tuin militaire muziek, luciitbaiop<.tijging, tableaux, gymnastische voorstellen en schermen. Vóór het slot een groote kermis. Alles jirachtig verlicht. Hier viel het ons op, hoe kalm de Denen zijn. Men zag hier veel beweging van een groote massa menschen, doch hoorde geen leven. De draaimolens stapte men in en uit zonder die opge wektheid of als bij ons. Zingende troepjes trof men niet aan. Hetzelfde ondervonden wij op een vroegen morgen op de visch- en groenten- markt. Wat kunnen die menschen bij ons een lawaai maken, doch hier alles kalm. Ook zagen wij brandalarm maken. Een man kwam adem loos aanloopen, sloeg een ruitje van een brand- sein stuk en belde. 't Was dicht bij het abattoir. Eenige oogen- blikken daarna kwam een brandweerwagen, waarop 6 mannen zaten en vele slangen zicht baar waren. De wagen werd getrokken door twee vurige paarden. Kort daarna passeerden ons nog eenige van die wagens, ook met brandladders beladen. In een open rijtuig kwam daar de majoor der brandwacht aanrennen. Doch menschen zag men hier niet hard loopen, misschien omdat het niet veel te beteekenen had. Een groote massa cokes, op een terrein bij de haven opgestapeld, lag te rooken. Eén spuit bleef er, alle anderen en ook de majoor reden weg. De brandweer schijnt hier goed ingericht. Ze heeft in Kiobenhavn een zeer groot terrein tot oefening. Een verslag te leveren van ons bezoek aan Thorwaldsens museum, daartoe acht ik mij niet in staat. Dat is met recht een kunst-halle, de trots der Denen. Het gebouw heeft vier vleugels, in 't midden een groote open plaats met een zeer eenvoudig graf van den grooten kunstenaar. Het bevat al de kunstwerken, die Thorwaidsen zijne vaderstad heeft vermaakt. De Christuszaal vooral trekt de aandacht. In de voorhalle staat een zeer groot ruiterbeeld van keurvorst Maximiliaan I van Beieren, dat in München in brons te vin den is. Van het Thorwaldsen-museum gingen we naar het oudheidkundig museum, een gebouw in de nabijheid van Christiaansborg. Hier !S een groote verzameling oude wapenen en werktuigen te zien, die zijn opgegraven in Jutland. Uiigeholde boomstammen, die vroeger als lijkkisten dienst hebben gedaan, vindt men er met de kleederen die de overledenen hebben aangehad. Wapenrus tingen uit vroeger en later tijd. Ook de oude folterwerktuigen ontbreken niet. Onderwijl we zoo rondliepen van het eene museum naar het andere, werden den Denen, die als gast of gids bij ons waren, vele vraaen gedaan over verschil lende toestanden. Het is liebt te begrijpen, dat het onderwijs dan hetdruk«t besproken werd en geen wonder, want de regeling van het onder wijs verschilt zeer veel van de onze. Leei plicht be staat hier sedeit 1814. De kosten van onderwiis op de volks- of communaalschnlen worden dooi de gemeente gediagen, In Kióbenhavn zijn acht tien van zulke scholen behalve de velepnvaat- scholen. Eenige hebben wij er bezocht. Vooral de gemeenteschool wekte onze veibazing. Volgens den directeur kregen ei van 's morgens 8 tot 1 uur 600 kinderen en van 1 tot G uur nog eens 600 andere kinderen onderwijs. Ongeveer 20 lokalen ieder voor 36 kindeien waren over drie zalen verdeeld, zoodat ook hier trappeiiklimmen tot de dagelijksclie oefeningen behoort. Onder die lokalen waren ook een groote gymnastiek zaal en eene ruime kleedkamer, 't Aantal onder wijzers beloopt ongeveer 40. Behalve de ons bekende vakkon, wordt in Denemarken iedere week 4 a C uur aan godsdienstonderwijs besteed. Dat is bij de wet voorgeschteven. Het salaris der onderwijzers is zeer uiteenloopend. De be vordering hangt af van 't aantal pun'en, dat op het eenige onderwijzers-examen wordt behaald. Om hoofd eener groote stadsschool te worden, moet men vee! punten behaald hebben en een bepaalden tijd gewoon onderwijzer geweest zijn. De dorpsondervvijzets nemen bij hunne aanstel ling de verplichting op zich den kerkdienst waar te nemen tegen een jaarwedde van 20 kronen. Kiobenhavn, 1G Aug. 1893. A. van WAART. In eene badplaats in Fransch Zwitserland wordt op het szwarte bord" vanwege den badarts den dames verzocht om bij droog weer hare sleepan op te tillen, om het opstijgen van stof te vootkomen. Bij nat weder wordt haar toegestaan ze te laten sleepen, daar dit tot reiniging van de straat kan bijdragen. De politieverordening van Batenburg bevat een artikel, bepalende, dat geen vrouwen uit Ba tenburg in koffiehuizen aldaar mogen vei blijven. In de jongste zitting van den gemeenteraad aldaar is een poging gedaan om dit artikel vervallen te verklaren. Die poging is echter mislukt. Het jongste officieele weekbericht omtrent de cholera in Rusland luidtKiew 520 ziekte en 184 sterfgevallen, Nishni Novgorod 408 en 191, Dongebied 245 en 109, Samara 19S en 75, Kalisch 97 en 33, Kazan 75 en 28, Gherson 54 en 32, Minsk 32 en 15, Simbirsk 31 en 11 te Moskou komen gemiddeld 90 ziekte- en 30 sterfgevallen daags voor. Volgens de nieuwste berekening wordt er op de geheele wereld jaarlijks negenhonderd milüoen kilogram papier gemaakt. Daarvan wordt de helft 450,000,000 kilogr., gebruikt voor drukken, i/c voor schrijven en het overige voor andere doel einden. De vegeeringen gebruiken 100 nnlhoen en de handel gebruikt 120 millioen, voor het onderwijs worden 90 millioen, voor paiticuliere brieven 50 millioen en voor industrieeie doel einden 90 millioen kilogram papier gpbiuikt. Er zijn 3900 papierfabrieken, wantin 90,000 mannen en 180,000 vrouwen werken. Daaren boven vinden 100,000 menschen hun bestaan in het verzamelen van lompen. In De Zee leest men het volgend belangrijke artikel, onderteekend door P. Van de zee tot de vaste overbrugging van Maas en Koningshaven, ligt sRotterdam on Maas". Voor alle nieuw aan te leggen doltwevken, spoorwegste'-gers, fabrieken, veemen, reparatie- werven enz. is het aangewezen terrein gelegen langs de beide oevers der rivier, doch beneden die brug. Charlois, Katendrecht, Delftshaven kwamen daartoe reeds in aanmerking. Pernis, Schiedam, Rozenburg enz, liggen gereed om bij uitbreiding het hunne te doen. Aan den rechteroever loopt sedert kort reeds over de geheele lengte van, 28 KM een spoorlijn en hier en daar zijn sporadisch aan dienzelfden oever steigerwerken op bescheidens schaal aange legd, waar sShip and truck" elkaar op korten afstand ontmoeten kunnen. Alles te beschouwen als toekomstmuziek voor sRotterdam on Maas". Is 't al te optimistisch als men zich aanzul- ken toekomstdroom durft wagen? Wij voor ons gelooven zulks niet. Wij leven in een periode van malaise zoowei van handel als van scheep vaart, en toch zijn de cijfers die officieel tot ons worden gebracht ongetwijfeld bemoedigend. Nog altijd komt de havenmeester aan zijnen mede- stadsbeambte, den directeur van openbare wer ken, om nieuwe ligplaatsen voor zijne schepen vragen. Nauw heeft deze laatste nieuwe terrei nen in gereedheid gebracht, of nieuwe aanvragen komen in. Het is dan ook een feit, dat 111 de laatste jaren de ontwerpen, hoe ruim ook opge vat, voortdurend ten achter waren, bij hetgeen vereischt werd. Voorwaar een gelukkig ver schijnsel Rotterdam is de Rijnhaven bij uitnemendheid en zoolang de Duitsche Rijnstreken zich blijven ontwikkelen, de industrie hooger vlucht neemt, door meerdere welvaart de koopkracht aldaar vermeerdert, zal de betcekenis als overladings plaats hier grooter worden. Het is te voorzien dat, door goedkooper productie in Amerika en elders de invoer van granen zal vermeerderen in Duitschland en dat bij meerdere industrie de hoeveelheid erts daarheen aanzienlijker zal

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3