A°. 1893. Zaterdag 26 Augustus. N°. 8345. KENNISGEVING. ZeveEenveertigste Jaargang-. i.85. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Biiitenlandsclie Berichten. DUIISCHLASD. Met het oog op de steeds toenemende smok kelarij van goederen uit Rusland over de grens, welke zelfs door de Russische tolbe ambten schijnt begunstigd te worden, is de regeeting voornemens een militair kordon langs de grens te leggen, teneinde daaraan paal en perk te stellen. Men vreest dat ern stige botsingen hiervan het gevolg zullen zijn. Alle bladen wijden artikelen aan de nage dachtenis van hertog Ernst van Saksen-Coburg Gotha, en erkennen met dankbaarheid de belangrijke rol, die hij bij het streven naar de Duitsche eenheid in de jaren van 1850 tot 1870 gespeeld heeft; ook worden zijn echte Duitsche aaid, zijn groote geestesgaven en zijn artistieke aanleg geroemd. Met verrassing wordt het bericht ver nomen dat de hertog van Edinburg de troonopvolging heeft aanvaard. Reeds in 4885 verdedigde Von Bismarck in de pers en vermoedelijk ook bij de staatsrechtelijk- -diplomatieke onderhandelingen, met het oog op Coburg-Gothaten opzichte van de erfopvolging in Brunswijk, de stelling, dat geen niet-Duitsche vorst of prins den troon van een Duitschen bondsstaat mocht be stijgen. Sedert had men algemeen aange nomen, dat de hertog van Edinburg afstand zou doen ten gunste van zijn zoon prins Alfred, die zijne opvoeding voor het groot ste deel in Duitschland heeft genoten. Prins Alfred is wel-is-waar naar vorstenrecht op 48-jarigen leeftijd meerderjarig verklaard, maar volgens de grondwet van Coburg- Gotha wordt hij na zijn 21e jaar eerst mondig om te regeeren; dus moest zijn vader, die afstand had gedaan, alsdan het regentschap aanvaarden. Dit geval is in de grondwet niet voorzien. Dan zou zijn moeder, een zuster van den czaar, als regentes in aanmerking komen, maar zij is ■Grieksch-katholiek, en de grondwet bepaalt dat de regent protestant moet zijn. Deze ■en dergelijke staatsrechtelijke bezwaren schijnt men daardoor te ontwijken, dat de hertog van Edinburg zelf de troonopvolging heeft aanvaard. F R A N K R IJ K. In den Kabinetsraad verklaarde de minister van buitenlandsche zaken gisteren dat de opwinding in Italië, dank zij krachtige maat regelen, tot kalmte gekomen is. De minister van binnenlandsche zaken zeide, met het oog op het moedige gedrag van den burgemeester van Aigues-Mortes en niettegenstaande zijne betreurenswaaidige proclamaties, zich niet gerechtigd te gevoelen anders te doen dan zijn ontslag aan te nemen. Uit Nancy wordt gemeld dat er in verschil lende gemeenten wanordelijkheden zijn ont staan tusschen Italiaansche en Fransche werk lieden, Vier brigades gendarmerie zijn ter plaatse. De opgewondenheid is groot. De eerste conferentie tusschen den heer Le Myre de Villers en prins Dawang, ter vaststelling van het ultimatum, heeft Dinsdag te Bangkok plaats gehad. De eerstvolgende conferentie was tegen gisteren bepaald. De Siameesche regeering heeft per Alouettc een bedrag van 4 miliioen 250 duizend gulden aan Amerikaansch geld verscheept en nog zal een half miliioen naar de Banque d'In- dochine" te Saigon worden verzonden. E S L A I V. Sir Edward Grey heeft gisteren in het Lagerhuis het volgende medegedeeldDe kanonneerboot Linnet heeft Bangkok ver laten, maar het is de bedoeling der regee ring haar door een anderen bodem te ver vangen. Blijkens berichten van den Engel- schen gezant te Bangkok is het ginds rustig in de Siameesche wateren is nu geen Engelsch schipeene Fransche en eene Duitsche kanon neerboot liggen voor Bangkok. De minister Asquith achtte zich gelukkig, te kunnen mededeelen, dat in de laatste dagen de tijdingen uit Wales geruststellender zjjn geweest. Toch is alle aanleiding tot bezorgd heid nog niet weggenomen. De Times verneemt uit Singapore, dat de Straits Times aandringt op de vreedzame aanwinst, door Britsch Indie, van Tenerassim en de landstreek zuidwaarts. Hierdoor zou Engeland het gansche Maleische schiereiland in zijn bezit krijgen, en het zou Penang en Singapore met spoorwegen en telegrafen in verbinding brengen met Birmah. ZWEDEN. Koning Oscar wordt Zondag a.s. te Fre- densborg verwacht. Tegen het laatst der volgende maand heeft hij den koning van Denemarken en al diens gasten tot eene jachtpartij genoodigd. RUSLAND. De keizerlijke familie is Woensdag naar Libau vertrokken. Naar uit Petersburg gemeld wordt, zou gisteren de verlaging van de sedert het begin dezer maand in werking getreden spoorweg tarieven voor granen, meel en grutten van alle Russische stations naar Oostenrijksche en Rumeensche transito-stations op de grens met 40 percent worden afgekondigd, met bepaling, dat die verlaging terstond m werking zal treden. De Oostenrijksche spoorwegen zouden te gelijker tijd de tarieven naar Zwitserland en Italië belangrijk verlagen en de afzondei - lijke rechten voor in- en uitlading, alsmede voor het vervoer langs de verbindingslijnen opheffen. Verdere tarief-verlagingen moeten ophanden zijn. De regeering heeft bijzondere gemachtigden naar Oostenrijk en Frankrijk gezonden, ten einde nieuwe afvoerkanalen voor de Russische granen te zoeken. ITALIË. Te Gaeta werden de marine-manoeuvres besloten met een diner van 80 couverts, aan geboden door den koning, die de gezondheid dronk van prins Heinrich en den bloei en de glorie van Duitschland, zijn leger en vloot prins Heinrich dankte en bracht hulde aan de Italiaansche vloot en haar bemanning, die haar plicht zal doen als de koning haar roepen zal. Vele anatchisten, die van plan waren te Rome wanoide te verwekken, zijn gearres teerd. Te Milaan zijn anarchisten, die bal dadigheden bedreven, in arrest genomen. Te Napels hebben de huurkoetsiers Don derdag het weik geslaakt, en getracht, den dienst te beletten; bij een botsing met de gendarmes, die van hun wapens gebruik moesten maken, werden 4 agenten en 5 grevisten gewond. Een kiosk en vijf rijtuigen der tramwaymaatschappij zijn door de grevis ten in brand gestoken; de loodsen en het materiaal der maatschappij worden nu door de troepen bewaakt. Volgens een nader bericht wordt de werk staking der koetsiers algemeen. De trams rijden niet meer. Telkens komt het tot bot singen. Het volk bracht aan de prefectuur het lijk van een tienjarig kind, dat, naar het zeggen, door eenen politie-agent gedood was. De provinciale raad te Napels heeft eene som van 40,000 lire toegestaan ten behoeve van de familien der bij de onlusten te Aigues- Mortes gedoode Italianen. Te Rome is de officieele lijst der Italiaan sche slachtoffers te Aigues-Mortes openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat er zeven dooden en vier en dertig gewonden zijn, alzoo een veel geringer cijfer dan tot nu toe opge geven was. A F E I K A. Uit Kaapstad wordt van gisteren gemeld: De Engelsehe bewindvoerder te Buluwayo is te Palapye aangekomen. Nog andere Europeanen zouden Buluwayo verlaten hebben^ CHINA. De Amerïkaansche consul te Tientsin, naar de Vereenigde Staten vertrokken, zal aan Cle veland een brief van den onderkoning van Petschild ter hand stellen, waarin deze ver klaart, dat de regeering geen maatregel zal nemen, wat betreft de wet-Geary, tot de eerstvolgende zitting van het Congres heeft plaats gehad. Indien dan de wet met is op geheven, zullen de vriendschappelijke be trekkingen tusschen China en de Vereenigde Staten worden afgebroken en zullen de in China vertoevende Amerikanen uit het land verbannen worden. Biniienlanflsche Berichten. SCHIEDAM, 25 Augustus 1893. Naar wij vernemen, zullen de stoomschepen der firma Krupp Co. voorloopig alhier de ladingen ijzererts lossen, daar de haven van Rotterdam besmet is verklaard; nog heden wordt het eerste dier stoomschepen, de Hoek- feid, alhier verwacht. Men verneemt nader, dat de uitreiking der regiments-vaandels door de Koninginnen tot den volgenden verjaardag van H. M. de Koningin is uitgesteld. De gewone audiëntie van den minister van watet staat, handel en nij verheid zal Zaterdag 26 dezer niet plaats hebben. De referendaris bij het Kabinet van de Koningin, jhr. Yegelin van Claerbergen, is gisteren naar het Loo vertrokken, teneinde aldaar gedurende een maand werkzaam te zijn. De minister van binnenlandsche zaken, Gelet op art. 22 ven het koninklijk besluit van 4 September 4892 Staatsblad no. 215) tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, gewij zigd bij koninklijk besluit van 25 Maart 1893 Staatsblad no. 56); Brengt ter algemeene kennis, dat, tot we ring van de besmetting van Aziatische cholera, toezicht wordt gehouden op de schepen die langs Hansweerd Cgemeente Kruiningen) het land binnenvaren, met toepassing voor zoover mogelijk van de artikelen 13,14, 45, 16, 48, 19, 20 en 21 van bovengenoemd koninklijk besluit. (Stct.) De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden met ingang van 26 Augustus het vervoer van schapen, bokken en geiten, versche hui den, onbewerkte wol, klauwen, vleesch, mest en alle ander afval van genoemde dieren te verbieden uit of naar de gemeenten Gouds waard, Piershil, Nieuw-Beierland, Oud-Beier land, Zuid-Beierland, Numansdorp, Klaaswaal, Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, ('oor het geheele Rijk Afzonderlijke nommers - 2.50. - 0.10. BUREAUS BOÏBRITBAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone legels roet inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. De burgemeester van Schiedam Brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Dat het kohier van het Patentrecht No. 8, dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/94, door den heer provincialen inspecteur der directe belastingen te Rotterdam, op den 23n Augustus 1893 executoir ver klaard, op heden aan den ontvanger der directe be lastingen, ter invordering is overgemaakt. "Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van dr ie maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 25n ugustus 1893. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1