Letteren, Kunst en Wetenschap. In een gezond lichaam woont eene gezonde ziel. Westmaas, Mijnsheerenland, Helnenoord, Puttershoek, Maasdam, Strijen en 's-Graven- deel. (Sto!.) Het Staatsblad no. 120 bevat de wet van den 24°len Juli 1893, tot goedkeuring der den 12n Juli 1892 te Madrid geteekende verklaring nopens de voorloopige regeling der handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Spanje. In de "Woensdag gehouden openbare ver gadering van den Raad van State afdeeling voor de geschillen van bestuur werd het be roep van W. Bijl te Ketel tegen de beslissing van Ged. Staten van Zuid-Holland dd. 13 Maart 1893, waarbij zijn verzoek om wijziging van den [eager der wegen en voetpaden van de gemeente Ketel en Spaland is afgewezen, wegens overschrijding van den termijn, niet- ontvankelijk verklaard. Het eerste gedeelte der jaarlijksche statis tiek, bevattende de artikelsgewijze staten van den in-, uit- en doorvoer, is door het departe ment van financiën uitgegeven. Uit de cijfers over 1892, vergeleken met die over 1891, blijkt, dat de algemeene invoer is verminderd met bijna 1.05 pCt., de invoer tot verbruik met 5.46 pCt. en de uitvoer uit het vrije verkeer met bijna 0.6 pCt.; daarente gen is de algemeene uitvoer vei meerderd met ruim 4.54 pCt., de doorvoer met overlading met ruim 20.17 pCt, en de doorvoer zonder overlading met ruim 2.18 pCt. De erfgroothertogin van Baden heeft gis teren Scheveningen verlaten met bestem ming naar Luxemburg. Graaf Wilhelm von Bismarck, die een paar dagen in Den Haag vertoefde, is gisteren naar Ostende doorgereisd. "Volgens een bericht van Reuters office uit Madrid zal al wat uit Rotterdam komt aan een quarantaine onderworpen worden. In het Engelseiie Lagerhuis heeft sir Edward Grey omtrent de zaak der Costa Bica Packet verklaard, dat de regeering redelijkerwijs van de Nederlandsche regeering geen 10,000 p. st. vergoeding kan vragen voor de schade, welke kapitein Carpenter persoonlijk geleden zoude hebben door eene hechtenis van eenige weken. Iets anders is de eisch van de eigenaars en de bemanning van het schip, welke eisch aan het oordeel van de raadslieden der Kroon onderworpen is. Dit punt is nog in onderzoek en geene nieuwe beslissing genomen. Tot lid der Provinciale Staten van Gel derland (vacature-Engelberts) is in het district Ruurlo gekozen jhr. mr. M. W. C.de Jonge (anti-rev te Zutfen, met 999 stem men. De heer P. G. Gallée (.lib.), burge meester van Vorden, bad 588 stemmen. De verkiezingsstrijd in het district Zeve naar heeft te KilJer aanleiding gegeven tot wanordelijkheden. Zoodra de overwinning van den heer Bellaard in dat plaatsje bekend werd, gaven de aanhangers van dien heer door muziek blijk van hunne vreugde. De partijgenooten van den heer 1 erwindt, die natuuihjk toch al niet in de beste stem ming waren, zagen dat met leede oogen aan. Er ontstond toen eene vechtpartij, waarbij eenige kwetsuren werden toege bracht o. a. werd van een der twistenden de baard met huid en al afgetrokken. Naar het Haagsche JDgbl "verneemt, zal de wapenschouwing op 31 Augustus het af steken van het vuurwerk, zij het ook zonder tribune, in het Malieveld in Den Haag ge- doogen en mitsdien het vuurweik als ge woonlijk nagenoeg op dezelfde plaats worden afgestoken, en met te Scheveningen, waartoe eerst plan bestond. De liberale kiesvereeniging nAlgemeen Belang", te Gorinchem, heeft tot candidaat voor de Provinciale Staten van Zuid-Holland gesteld den heer De Kruijff, notaris te Leer dam. Het programma is verschenen van de fees telijkheden ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan der uNieuwe Koninklijke Harmonie" te Tilburg. Deze beginnen 26 Aug. met een concert, een feestrede, uitreiking van medailles aan de oprichters en een fakkeloptocht. Zondag en Maandag concerten door de Brusselsche ïGuides" en het iPaleis"-orkest van Amster dam Dinsdag hist, alleg. optocht, gecostu- meerd bal, concertWoensdag symphonie- concert, bal champêtre, feestmaal aan de muziek-leden der »N. IC H."Donderdag gelegenheidscantate, soirée musicaleVrij dag matinée, bal en concert. Na den wedstrijd voor den eereprijs (4 Sept.) groot concert door de kapel der grenadiers en jagers. Het jaar zal vroeg oud worden. Er komt laat ons het dankbaar voor het genotene aan vaarden! naar de profeten zeggen, een vroege herfst na onzen vroegen en langen zomer. Er zweven al herfstdraden in de lucht en op vele plaatsen maken de zwaluwen reeds aanstalten voor de reis naar het zoelere Zuiden. Zoo zal dan ook aan deze inderdaad nogal verdragelïjke »reeks van schoone dagen" een eiDde komen. (JV. r. d. JD.) Te Rotterdam doen zich sedert 19 dezer op 6 verschillende plaatsen gevallen van pokken voor. Blijkens de officieele kennisgeving van den burgemeester van Rotterdam, zijn in de verloopen 24 uren geen petsonen aan gegeven als overleden of lijdende aan Aziati sche choleta, en blijven er nog 4 lijders in behandeling. Te Ridderkerk zijn thans reeds vier ge vallen van pokken voorgekomen, waarvan éen bij eenen _becjienaar van begrafenissen en éen bij den gemeentelijken desinfeeteur. Ook te Barendrecht is aangifte gedaan van een geval van pokken. Uit de Katendrechtsche haven te Rotterdam zijn de zeeschepen verwijderd. Die haven zal voorloopig uitsluitend dienen voor schepen met besmettelijke ziekten aan boord. Op eene der ducdalven is, tot waarschuwing, met groote letters aangebrachtquarantaine-haven. {N. B. Ot.) Gistermorgen te 8 uur is in eene sloot langs den straatweg te Zwijndrecht het lijk gevonden van eene vrouw, omstreeks 30 jaar oud, naar enkele papieren te oordeelen van Duitsche afkomst. De pleiziertrein uit Amersfoort en Amster dam naar Den Haag, bestaande uit 23 wag gons, voerde gisteren ruim 1200 personen naar de residentie. Met den extra trein, die gisteren tusschen Amsterdam en Rotterdam liep, kwamen circa 500 pieizierreizigers te 's-Gravenhage aan. De 400 overige reizigers gingen door naar Rotterdam. Gisterochtend omstreeks 9 uur is te Haar lem de locaaltiein ontspoord, waai door een rijtuig dwars over den weg kwam te staan, zoodat de 2e en de 3e lijn onbruikbaar waren. De treinen uit Amsterdam konden op het 4e spoor binnenloopen. Uit Amsterdam wordt aan de JV. B. Ct. gemeld Tijdens het onweer, dat tusschen 5 en 6 uur boven Amsterdam losbrak en een einde schijnt gemaakt te hebben aan de ondrage lijke hitte der laatste dagen, werd de molen j>De Goyer" aan den Zeeburgerdijk door den bliksem getroffen en ontstond dientengevolge j brand in de met stroo gedekte Lap. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeerd en was zoo spoedig ter plaatse, dat het vuur tot de nok van de molen beperkt bleef en weldra geheel was gedoofd. De geleden schade mag dus van geene beteekenis geacht worden. Tusschen het eiland Marken en het vis- schersdorp "Volendam is een geregelde veer dienst geopend, in het belang der vele bezoe kers dier merkwaardige plaatsen. Een drietal gemeene deugnieten hebben den galanterie-koopman Kistenkas, een onge- lukkigen stumperd, die een arm en een deel van een der voeten mist, aangegrepen en hem, met zijn negotie bij Oude-Pekela, in het water geworpen. Daar er dien avond veel volk op den weg was, moeten de kerels sommigen voorbijgeko men zijn en is er kans op, dat het gelukken zal de schuldigen op te sporen. De gemeenteraad van Midwolda heeft be sloten, zich tot H. M. de Koningin-Regentes te wenden, met verzoek een gemeente-wapen te mogen voeren, bestaande uit eene kerk met vier toreos op een groen veld met vijf gouden sterren. De vrouw van een landbouwer te Raalte, die in het vorig jaar bet leven schonk aan een drieling, welke kinderen thans allen nog welvarend zijn, werd dezer dagen verrast met de geboorte van een tweeling. In een huisgezin te Twekkelo, gemeente Lonnekersukkelden de man en vrouw sedert jaren aan rheumatiekten minste dit meende men. De vrouw stierf zelfs. Dezer dagen nu werd ook de zoon rheu- matisch aangedaan. De geneesheer consta teerde loodvergiftiging tengevolge van slecht diinkwater. Door oordeelkundige behande ling zijn de patiënten thans aan de betere hand, Een 31-jarige arbeider heeft den 25nJuli 1.1. op den openbaren weg te Arnhem zijn drie kinderen, respectievelijk 9, 6 en 2Vn jaar oud, onverzorgd achtergelaten. De com missaris van politie te Arnhem verzoekt de opsporing en bericht. De mogelijkheid bestaat dat hij in gezelschap van zekere weduwe naar Amerika is vertrokken. Onder zoek bij de directies der stoomvaartmaat schappijen is gewenscht. Bij W. Eibers, Papendal te Arnhem, had de kat twee jongen geworpen. Zijn zoontje vond een paar pasgeboren konijntjes en bergde die in een stoof in hetzelfde vertrek, maar toen men er naar kwam kijken, waren de diertjes verdwenen. Zij werden in het nest van de kat teruggevonden. Toen zij daaruit verwijderd en in een ander vertrek waren geborgen, wist de kat ze weder op te sporen en nogmaals in haar nest te brengen, waar zij nu met de twee katjes door de moeder van deze gezoogd worden. (A. Ot.) Na een uitgebreid onderzoek is het den brigadier der koninklijke marechaussee te Boxtel mogen gelukken de oorzaak op te sporen van den brand, die op 19 dezer te Schijndel (Wijbosch) plaats had en waarbij twee huizen met aanhoorigheden in asch werden gelegd. De 12-jarige P. D., die den brand heeft gesticht, is voorloopig aangehouden en naar 's-Hertogenbosch overgebracht ter beschik king der justitie. (P. Bb) Na aan 17 kinderen het leven te hebben geschonken (van wie 16 nog in leven zijn), beviel gisteren te Dongen eene vrouw van twee welgeschapen dochters. Te Deurne is een geval van cholera nostras met doodehjken afloop, voorgekomen. Te Hansweerd hebben zich 6 gevallen van cholera voorgedaan, op schepen van Antwer pen komende, waarvan 4 met doodehjken afloop. Overschle. Gister-namiddag is door een schipper uit de Schie opgehaald het lijkje van een kind van A. K., wonenle aan de Schans alhier. Het kind was waarschijnlijk spelende te water geraakt. Breda. "Woensdagmorgen ona 6 uur werd eene vrouw door haar man op straat geworpen, omdat zij bij het ontwaken ver klaarde geen centen te hebben om haar echt vriend in staat te stellen een borrel te gaan drinken. 'tPaartje is nog geen halfjaar gehuwd! Dr. A. Bredius is in Engeland een nieuwe Rembiandt machtig geworden, die in bet-najaar in het Mauritshuïs zal worden ten toon gesteld. (Vad.) Ingezonden medcdeellngen, betreffende zaken Tan particulier handels- en nijverheidsbelang. 20 Cent por t» g e X. Stel nooit tot morgen uit wat heden gedaan behoort te worden, want bedenk dat orde 't halve werk is en dat Sequah's genees middelen eene doktersrekening uithalen, ïlk ben gezond en gelukkig" is het antwoord van honderden menschen die de geneesmiddelen gebruikt hebben en er baat bij vonden. Zij genezen niet alle kwalen, doch het is een erkend feit, dat Prairie flower en Sequah- olie eene spoedige en standhoudende genezing bewerkstelligen, in gevallen van Rheumatiek, Jicht en vele andere kwalen, die uit eene slechte spijsvertering en een zuren toestand van 't bloed voortspruiten. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Prijs 1.25 Clld. per flacon. De cursus voor houisliljd van den heer A. Mlkkclsen, te Kittbenhavn. IX. De laatste oefening, het werken met de vijl, is aangevangen. Hoewel het oppervlakkig weinig te beteekenen heeft, iets met een vijl glad te maken, valt het werkelijk toch niet mee. Vooral de beer Mikkelsen stelt weer hooge eischen. De- vijl, die een lengte van ongeveer 25 cJI heeft, behalve het handvat, vertoont een halfronden en een platten kant. Zij moet met beide handent vastgehouden worden; de rechter het heft, de linker de punt der vijl. Met een Hinken streek moet de geheels lengte der vijl over het hout gaan om zeer licht teruggehaald te worden. Ook bij het vijlen van flauwe bochten werd ons dui delijk gemaakt, dat nog steeds met de platte zijde der vijt gewerkt moest worden, wat evenals het vijlen van rechte vlakken in de eerste houding geschiedde. In 't begin alles in de maat om ee» vaster streek te krijgen. Met de vijl is de serie oefeningen van 1 tot 7, waaruit de eerste cursus bestaat, gesloten. We hebben nu geleerd hoe zaag, mes, schaaf, beitel en vijl gehanteerd en behandeld moeten worden om door toepassing der oefeningen een voorwerp goed af temaken. Daartoe leerden we: 1. zagen, 2. snijden, 3. schaven met de blokschaaf, 4. schaven met de spookschaaf, 5. zagen met de lintzaag, 6. steken met den beitel en 7. vijlen. Iedere oefening werd weer verdeeld in onderdeelen met afzonderlijke namen, opdat men den Undei en in korte woorden duidelijk zeggen kan, wat men van hen verlangt. In onze taal moet men voor vele oefeningen nog uitdrukkingen zoeken. Zoo is met een enkel woord niet aan te geven: schaven van een schuin vlak, evenmin schaven van schuine kanten, of zagen langs een golvende lijn, enz. In het Deensch heeft men voor ieder dier oefeningen éen woord, zoo ook wenscht onze leider het in het Holh.udsch. Met de laatste oefeningen gaan ook de laatste uitstapjes gepaard, We bezochten dezo week Röskilde en Amager en zullen besluiten met een bezoek aan de groote bierbrouwerij van den beer Jacofcson.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2