A". 1893. Zondag 27 en Maandag 28 Augustus. N°.,8346. Eerste Blad. KENNISGEVING. P (TAll E. Zevenenyeertigst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biïinenlandsclie Berichten. UITGEVER: J.' ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Ryk Afzonderlijke noramers 1.85. - 2.50. - 0.10. B U RE A <1 BOTE It STRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Vrijwillige oefeningen In den wapenhandel. Alle Jongelieden, die den leeftijd van 37 jaar hebben bereikt en den militie- plichtigen leeftijd nog niet hebben over schreden, kunnen na de loting voor de Nationale Militie KOSTELOOS onderricht In den Wapenhandel ontvangen. Zij, die aan dat onderricht wenschen deel te nemen, behooren zich zoo spoedig mogelijk en uiterlijk voor 8 September a.s. aan te melden ten bureele van den MAJOOR- COMMANDANT der D.D. SCHUTTERIJ alhier, (St.-Joris-doelen), op werkdagen, des namiddags tusschen 3 en 3 uur. Schiedam, den 26n Augustus 1893. De Burgemeester VAN DIJK VAN MATENESSE. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven: -2 sleuteltjes, een bril met huisje, een pet, een bont kinderschortje, 2 zilveren broches, een gutta percha band van een wiel van een kinderwagen. Schiedam 26 Augustus 1893. De ex-kanselier Bismarck kan maar niet zwijgen; geen gelegenheid om het woord te voeren wordt door hem ongebruikt gelaten om zijn gemoed lucht te geven, en tusschen- beide heeft hij nog wel van die origineele ftivalten, zooals men er vroeger een aantal van hem te hooren kreeg. Hij houdt thans zijn verblijf te Kissingen in Beieren, onder vindt daar van den prins-regent van dit land tal van beleefdheden, en ontvangt er van -dezen en genen menig blijk van hulde. Zoo werd hem dezer dagen door een muzikale vereeniginguit Barmen een serenade gebracht, en het woord van dank, door hem gebracht, was eigenaardig gekozen't handelde over -den invloed van de muziek op de politiek, een combinatie, die niet ieder in staat zou zgn te vinden. Vorst Bismarck begon met te verklaren, dat de studie der muziek hem in zijn jeugd vreemd was geblevenhij had er echter geen afkeer van, integendeel, hij hield van muziek, en herdacht dankbaar den invloed, dien de muziek op het gelukken van zijn politieke ondernemingen geoefend heeft. De muziek behoort tot de factoren, die tot het tot stand komen van Duitschlands eenheid hebben bijgedragen. Als bewijs wordt het lied »du Duitsche Rijn" aangehaald, in 1840 in moeilijke dagen er dreigde juist oorlog met Frankrijk in het licht verschenen. Met buitengewonen opgang werd het door het Duitsche volk ontvangen, 'tweei klonk van grens tot grens, evenals J die Wacht am Rhein" in 1870 wonderen deed, welk lied gedurende den moeilijken winterveldtocht van dat jaar den soldaat moed en kracht gaf. De geestdrift, die door het Duitsche lied werd opgeweld;, ze is een machtige steun geweest in die dagen van harden strijd. Daarom wekte de vorst zijn hoorders op, voort te gaan met de beoefening der muziek. Zonder muziek kan Duitschland niet leven. Een geluk daarom, dat de Duitsche vorsten zich voor deze schoone kunst moeite geven en opofferingen getroosten. In vredestijd heb ben wij Duitschers ook wel onze huiselijke twisten, maar in de ure des ge vaars herstelt een goed lied de orde in onze gelederen. Het getwist dan is vergeten, wij voelen ons dan éen, een, zooals wij dat in 1870 gewor den zijn. Ziedaar een goed woord van den ex-kanselierwie zou niet wenschen voor ziin eigen landen volk eveneens op den zegenenden invloed van de muziek te kunnen wijzen? Een andermaal heeft Bismarck een onder werp behandeld, dat hem tegenwoordig nauw aan het hait schijnt te liggen, namelijk den invloed der kleine staten in Duitschland. £r is een tjjd geweest, nu vijf en twintig jaar geleden, toen hij er niet tegen opzag, eenige van die kleine vorsten eenvoudig op zijde te zetten en hun gebied met dat van Prui sen te vereenigen. Doch de tijden zijn sinds veranderd. Het keizerrijk is er, en volgens den kanselier is er in dat keizerrijk plaats voor de kleine vorsten. Geen centrale keizer lijke macht in Duitschland. Bondsraad en Rijksdag zijn volgens de constitutie de wet gevend machten, de uitvoerders daarvan zijn de rijkskanselier en de keizer. Wat Bismarck echter thans ziet gebeuren, acht hij in strijd met deze beginselen, en dat maakt hem voor de toekomst bezorgd. Juist is de vorst van een der kleinste onder de Duitsche staten overledenhertog Ernst van Saksen-Coburg is op vijfenzeven tigjarigen leeftijd overleden, zonder manne lijke nakomelingen na te laten. Zelden werd een familie meer door de fortuin begunstigd dan de Coburgers in deze eeuw. Koningin Victoria behoort er in de vrouwelijke linie toe, en huwde met een broeder van den overleden hertog. Zijn oom Leopold werd koning van Belgiëeen andere oom van hem had een zoon, die met de koningin van Por tugal huwde, en een andere Coburg regeert als vorst over Bulgarije. De naaste erfgenaam van den Coburgschen troon is de tweede zoon van koningin Victoria, de hertog van Edin- burg. Deze is gehuwd met «en dochter van den czaar en heeft een zoon van achttien jaar. Over dezen troonopvolger is veel gespro ken. In Duitschland ziet men niet gaarne vreemde vorsten op Duitsche tronen of troon tjes Bismarck zelf was er in zijn tijd insgelijks sterk tegen. Het slot van de geschiedenis schijnt thans echter te zyn, dat de hertog van Edinburg, zijn waardigheid als admiraal bij de Duitsche vloot nederleggeude, zelf de teugels van het bewind in handen zal nemen, wat ook enkele conservatieve Duitsche bladen daartegen aanvoeren, die zelfs de vrees uiten, dat in het vervolg Russische grootvorsten en Oostenrijksche aartshertogen op Duitsche tronen zouden komen te zitten. We zouden zoo zeggenDuitschland heeft in vroeger en later tijdzoovelen van zijn vorsten op vreemde tronen zien plaats nemen, dat men voor een enkele maal een vreemdeling wel met hoffe lijkheid als vorst in het Duitsche vaderland mocht ontvangen. Frankrijk heeft zyn nieuwe Kamer van afgevaardigden en hoewel er nog eenige herstemmingen noodig zjjn, kan men met zekeiheid aannemen, dat de gematigde re publikeinen de meerderheid zullen hebben. De partij van Boulanger is dood. Enkele zij ner leden zijn niet herkozenandere hebben zich teruggetrokken, een hunner, de bekende afgevaardigde Laur, heeft zelfs den wijzen stap gedaan, de politiek geheel vaarwel te zeggen, en een meer practischen werkkring te kiezen, dien van ingenieur in Mexico. De bekwame clericaal-monarchale candidaat graaf De Mun kon geen meerdeiheid verwervennoch op zijn karakternoch op zijn talenten valt iets aan te merken; maar hij heeft, de wijze les van paus Leo XIII behartigende, besloten, zich bij den bestaanden toestand neer te leggen en dat schijnt hem kwalijk genomen te zijn. Zulk een val is eervol. Doch de nieuwe Kamer zal zien verschijnen Daniel Wilson, schoonzoon van den gewezen president der republiek, den bekenden knoeier en handelaar in ridderorden, den man, die zijn schoonvader als president onmogelijk maakte. Aan welke oorzaken mag het worden toegeschreven, dat voor zulk een man een meerderheid te vinden is gewëest, in weerwil van de heftige vertoogen van de Fransche pers, die het een schande voor het land noemde, indien Wilson gekozen werd? De hoofdoorzaak is eenvoudig deze, dat in de departementen bij de verkiezingen deze vraag op den voorgrond staatwelke candidaat is in staat ons de meeste voordeelen te bezor gen? Hier is een spoorlijn noodig; daar een kanaal, elders een ander openbaar werk; de candidaten beloven, en hij, van wiens invloed men het meest verwacht, is de uitverkorene. Zoo heeft thans de bekende slimheid en bru taliteit van Wilson, om zqn doel te bereiken, den doorslag gegeven en zal Wilson met stalen voorhoofd zyn plaats in de Kamer innemen. Dat het tusschenbeide tot uit barstingen zal komen, dat hem zijn afschu welijk verleden op onzachte wijze nu en dan in herinnering zal worden gebracht, staat vast. Maar de heer Wilson is, wat hij weer wezen wilde, afgevaardigde geworden, en daarvoor moet men wat overhebben. SCHIEDAM, 26 Augustus 1898. Naar wij vernemen, is het Nederlandsche comité voor de internationale wereldtentoon stelling te Madrid in 1894 samengesteld, en behoort tot de leden van dat comité ook onze stadgenoot de heer G. Visser Bz. Hedenmorgen is alhier het stoomschip Hochfeld van de firma Krupp Co. te Essen aan de boeien gekomen met een lading ijzer erts, welke, na in Keulsche aken te zijn over geladen, naar Essen vervoerd wordt Ditmaal geschiedt het lossen door Rotterdamsche werk lieden. De volgende booten zullen echter ook met behulp van Schiedamsche sjouwer lieden gelost worden. Hedennacht omstreeks 3 uur is William Mackenzie, passagier aan boord van de naar Leith varende stoomboot Talisman, voorliet Hoofd alhier overboord gevallen. Op zijn hulpgeroep heeft een onbekend schipper, die juist met een roeiboot op de Maas voer, hem gered en aan het Hoofd alhier aan wal gezet vervolgens is hij door een Maassluisschen zps- loods naar het politie-bureau aan het Hoofd ge bracht, waar hij van droge kleederen is oor zien, en hedenmorgen te halfnegen per tram naar Rotterdam vei trokken. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 29 dezer niet plaats hebben. Uit volmaakt betrouwbare bron vernemen wij, dat alle berichten betreffende de opbrengst der vermogensbelasting in hooge mate voor barig zijn. Zelfs met geen schijn van gegrond heid valt voor het oogenblik iets aangaande die opbrengst mede te deelen. {Avondp.) Naar het Ellai. vei neemt, is het verloop van het ongeval, de prinses van Wied over komen te Neuwied, normaal. Het tweede gipsverband is om den gebroken arm gelegd. De breuk heeft de prinses vrij ernstig aan getast, maar de lijderes is opgeruimd en vol goeden moed. Op 22 Augustus nam de prinses deel aan het diner ter eere van den geboortedag \an den vorst van Wied.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1