A0. 1893, Woensdag 30 Augustus. N°. 8347, Eersfe Blad. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. DU1TSCHIiA>' 1). Hertog Alfred van Saksen-Coburg-Gotha heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin gezegd wordt dat hij, overeenkomstig de •wettelijke erfopvolging en nadat hij onder «ede beloofde de grondwet der beide hertog dommen nauwgezet te eerbiedigen en met kracht te handhaven, de regeering aanvaard heeft in het vertrouwen op Gods hulp. Hij spreekt de verwachting uit dat alle staats dienaren en alle burgers der h"rtogdom- men hem als rechtmatigen vorst trouw en gehoorzaam zullen zijn, waartegenover bij de plechtige verzekering geeft dat hij de handhaving van reclft en gerechtigheid en de bevordering van 's lands welvaart als zijne hoogste levenstaak beschouwt en ook aan den Duitschen keizer en het Duitsche rijk steeds dezelfde trouw zal bewijzen als zijn voorganger gedaan heeft. Hertog Alfred van Saksen-Coburg heeft per telegraaf baron Cohn, die lange jaren de raadsman was van den overleden vorst, uit- genoodigd naar Coburg te komen, om de uitvaart van hertog Ernst bij te wonen. Baron •Cohn is Israëliet, en het feit van de uit- noodiging is iets ongewoons. Vrijdag is te Kiel aangekomen het door Franschen gecharterde, te Cowes (op Wight) thuisbehoorende jacht Insect, varende onder Engelsche vlag. De beide Franschen, die zich nan boord bevonden, werden gisteren in hechtenis genomen onder verdenking van spionage. Zij weigeren hunne namen te noe men en ontkennen officieren te zijn. Zij kwa men het laatst van Helgoland door het Noord- Oostzeekanaal. Zij schijnen photographieën van vestingwerken genomen te hebben. Blijkens hunne Parijsclie passen, heeten zjj Itaoul Dubois en Maurice Daguet. De eerste zegt grondeigenaar, de tweede handelsreiziger te zijn. In hun bezit werden teekeningen gevonden van vestingwerken op Helgoland en te Wilhelrashafen en van Kieler forten. De Berlijnsche correspondent der N. B. Ot. schrijft van gisteren: Be meeste bladen drukken het besluit van den czaar, omtrent de oorlogshaven te Libau, zonder eenige opmerking af. De JXational- Zeitung en de Vossische echter geven een uitvoerig uittreksel uit het artikel van de Moskowskija Wjadomosti, over de strategische freteekenis der Libauer oorlogshavende National-Zeitung zonder verdere opmerking, maar de Vossische met zeer scherpe bewoor dingen, aan het adres van Rusland. Zij zegt, dat het Moskousehe blad in ondubbelzinnige woorden uitspreekt wat de czaar niet openlijk zegt, dat namelijk de Libauer oorlogshaven een tegen Duitschland gerichte maatregel is, en vervolgt: Rusland spreekt steeds van zijne vredelievende bedoelingen en stelt zich op het standpunt van liet door den wolf ver volgde lam. Maar hoe is daarmede overeen te brengen, zelfs als wij afzien van de Li bauer oorlogshaven, de vorming der Middel- landsche-Zeevloot Zijn daar ook Russische grenzen te besehermen, ook nadat reeds eene sterke Zwarte-Zeevloot gevormd is? Wij zien daarin krijgstoerustingen ïn het zuiden, ge lijk zij in het noorden gemaakt worden, ginds tegen Engeland en de bondgenooten der Triple alliantie, hier tegen Duitschland. Dat Duitschland ooit eenen aanvallenden oorlog tegen Rusland zou beginnen, gelooven zelfs de verstoktste panslavisten wel niet, en daarmede is het verwijt van chauvinistische verwachtingen der Duitschers met betrek king tot de Oostzee-provincies vanzelf te niet gedaan. Daarentegen heeft Duitschland dege lijker gronden voor de meening dat de Libauer oorlógshaven als eene directe bedreiging van Ruslands zjjde te beschouwen is"'. De rede, welke de hofprediker dr. Rogge te Spiers gehouden heeft, bij gelegenheid van het leggen van den eersten steen voor eea protestantsche kerk, zal heel wat aanleiding geven tot opmerkingen. Het slot er van toch luidde als volgtWij willen vrede houden met onze Ronmpche medeburgers, maar wij protesteeren daartegen, dat de leiding in staat en rijjk afhankelijk gemaakt worde, en den invloed onderga van een politiek katholicisme, dat de belangen der Roomsche kerk hooger acht dan die van het Duitsche vaderland. (Levendige bijval.) Wij protesteeren tegen een katholicisme zonder vaderland, dat wel-is-waar Duitsch spreekt, maar niet Duitsch denkt, dat zijn vaderland aan gene zijde der bergen heeft en er geen bezwaar in zou zien, den eisch van een her stelling der wereldlijke macht des pausen weer uit te spreken, zelfs op gevaar af van daardoor een wereldbrand te ontsteken en den vrede in gevaar te brengen. Wij protes teeren tegen den terugkeer der Jezuïeten en van andere orden, daar we weten, dat door hun toedoen de godsdienstvrede in ons vader land gevaar zou loopen. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde Buxton giste ren, dat de Engelsche Zuidafrikaansche ver- eeniging in het onder haar toezicht staande gebied verplicht is orde en Trede te hand haven. De regeering heeft geen reden te gelooven, dat zij niet in staat is hare ver plichtingen na te komen, maar haar is uit- drukkelijk te kennen gegeven dat zij zich, zonder speciale machtiging, van elke offen sieve beweging heeft te onthouden. Loch heeft Zaterdag getelegrapheerd, dat de geruch ten omtrent herhaalde invallen van Matabele in Mashonaland zich niet hebben bevestigd. Lobengula zond Indunas naar Palapye, en Loch zond aan Lobengula eenen boodschap per om hem te berichten, dat hjj gaarne de Indunas zal ontvangen, als zij komen met woorden van vriendschap en vrede. Fowler deelde mede, dat, volgens rapport van den ambtenaar van den gezondheidsdienst te Huil, aldaar geen geval van Aziatische cholera was geïmporteerd. De onlangs over leden jongen stierf aan inlandsche cholera. Ter gelegenheid van de beraadslaging over de marine-begrooting zeide Kay Shuttleworth, dat Engelands scheepsmacht niet zoo gering is dat het verlies van een schip aanstonds den bouw van een nieuw noodzakelijk maakt, maar natuurlijk zal in het programma der naaste toekomst met het verlies der Victoria rekening gehouden worden. De marine-politiek der vreemde mogendheden maakt denhouw van groote kruisers noodig; maar een nog dringender eisch is de bouw van schepen die de torpedo-vaartuigen vernielen, en de regeering is overtuigd dat die, welke thans gebouwd worden, een volstrekt onmisbaar wapen vormen voor de verdediging en veilig heid des lands. Nadat gisteren het werk door vele duizen den mijnwerkers werd hervat, blijft thans in Wales nog slechts de helft van het mijn volk den arbeid staken. RUSLAND. De keizerlijke familie is gisterochtend om vijf uur \an Libau naar Kopenhagen vertrok ken. De minister van financiën, de heer Witte, heeft bij gelegenheid der jaarmarkt te Nisjni Novgorod eene redevoering gehouden, waarin hij de verantwoordelijkheid voor den taiief- oorlog geheel op Duitschland wierp, maar verklaarde dat er alle reden bestond om te hopen dat, dank zij wederzijdsche concessiën, een vergelijk zal zijn te treffen. In staatkun dige kringen te Berlijn heeft die rede een gunstigen indruk gemaakt. Voorts verklaarde dezelfde minister dat de czaar het voornemen heeft goedgekeurd om in 1896, tijdens de jaarmarkt te Nisjni Novgorod eene internatio nale nijverheidstentoonstelling te houden. De regeering heeft 25 locomotieven, 100,000 pud spoorstaven 4,000,000 pud ijzer en eene groote hoeveelheid staal alles voor den Riasan- Oeral-spoorweg, in Oostenrijk besteld. De tarievenoorlog met Duitschland is de reden, dat deze groote leverantie aan Oostenrijksche firma's is gegund. ITALIË. Te Napels is de rust nu eenigszins her steld, nadat in den nacht van Zaterdag op Zondag weer 300 personen 500 in het geheel dus waren gearresteerd. Dat de ongeregeldheden zulk een ernstig karakter aannamen, wordt alweder geweten aan het onberaden optreden van de politie, welker personeel, wat gehalte betreft, veel te wenschen moet overlaten. In de pers wordt het niet verbloemd dat aan de ongeregeldheden te Napels en op andere pJ'atsen de verregaande ontevredenheid ten grondslag ligt, door Italië's onrustbarenden economischen toestand bij de bevolking op gewekt. Vele bladen eischen de bijeenroeping der Kamers, al acht de tegenwoordige regee ring dit onnoodig, en sommigen voorspellen dat een Kabinet-Crispi spoedig aan het roer zal komen. Voor het hek van het Alfieri-paleis te Rome, waar het hof van cassatie wordt ge houden en de sociëteit is van de pauselijke edel-garde, heeft men Zondagnacht een bom doen springen. Materieele schade is weinig aangerichtmaar zekere Joseph Riccini courant-ombrenger, is zwaar gewond opge nomen en naar het hospitaal gebracht, waar hem een been is afgezet. Men vermoedt, dat hij de dader is. SPANJE. Een telegram uit Madrid spreekt de ge ruchten tegen omtrent oneenigheden onder de ministers over het vaststellen der be grooting. De oud-minister Canovas de Castillo was Zaterdag met den president-minister Sagasta te San Sebastian aan het middagmaal de gast van de koningin-regentes. Een luidi uchtige manilestatie heeft Zondag avond te San Sebastian plaats gehad. Terwijl de muziek op een der openbare pleinen speelde, riep het volk om het Baskisehe volks lied en schreeuwde men s Weg met Sagasta". Daar de muziek niet aan het verlangen van het volk voldeed, ontstonden er groote op stootjes. De gouverneur begaf zich naar Sagasta en werd voor diens hotel met steenen geworpen. De troepen joegen de benden uit een vier burgers werden gedood en een aantal zw^gr gekwetst. Vijf politie-agenten en eenige soldaten werden verwond. De dagbladen zijn gisteren te San Sebastian in beslag genomen vóór ze uitkwamen. De koningin-regentes gaat vertrekken, zij zal onmiddellijk naar Madrid gaan. Gistermorgen was de stad rustigzoo er nieuwe manifes taties plaats hebben, wordt de staat van beleg afgekondigd. Het paleis der regentes en de woning van Sagasta worden door cavalerie bewaakt. Te Saragossa hadden gisteren op het Toros plein ongeregeldheden plaats. Er werd met steenen naar de overheid geworpen, maar de politie joeg de menigte uiteen en arresteerde enkele personen. AMERIKA. Het ontwerp-Wilson tot intrekking van de wet-Sherman is met 239 tegen 110 stem men aangenomen. Het ontwerp is naar den Senaat verzonden. De Kamer van afgevaardigden heeft gis teren met 225 tegen 123 stemmen Bland's amendement, ten gunste van vrije zilver- Abonnementsprijs, per kwartaal J. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers f 1.85. - 2.50. - 0.10. B U RSl A IJ s .BOTBItSTRAAT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1