De geschiedenis van Sinbad den zeeman is zeer belangwekkend om te lezen. Prijs 1.25 Gld. per flacon/ SPORT. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Te Dordrecht heeft een geacht ingezetene door een milde gift regenten van het veree- nigd armen-, wees- en nieuw-armhuis alhier in staat gesteld de verpleegden van hun ge sticht op den a.s. jaardag onzer Koningin feestelijk te onthalen. Te Hellevoetsluis zijn uit een wrak, ge vonden op het Haringvliet onder Rokkanje, aangebracht 282 groote en kleine blokken tin, 26 bossen koperdraad, 3 rollen draad, 95 stukken verfhout en eenig los koperwerk. Door de Nïeuweramstelsche politie zij n een paar jongens aangehouden van 15- en 16- jarigen leeftijd, die er hun werk van maak ten valsch geld te fabriceeren, door middel van platgeslagen stukjes soldeersel tusschen kwartjes en dubbeltjes op de tramrails aan den Overtoom te leggen, zoodat wanneer de tram daarover heenreed, de beeltenis en het jaartal er op afgedrukt stonden. Bij een paar koekbakkers mocht het hun reeds gelukken voor deze valsche muntstukjes lekkernijen te koopen, totdat zij eindelijk betrapt en aan de politie overgeleverd werden. In de Zaterdag j.l. te "Winschoten gehou den vergadering van voorstanders der kies wet-ontwerpen van den minister Tak is na eenige discussie besloten een adres aan de Tweede Kamer te zenden, waarin op de aan neming wordt aangedrongen. Voorts dat dit adres zal verzonden worden aan het hoofd bestuur der «Liberale Unie", met verzoek het te doen teekenen door alle voorstanders van de kieswet-ontwerpenhetzelfde ver zoek te richten tot andere democratische ver- eenigïngen en het verder te laten circuleeren, waar dit door eigen initiatief mogelijk zal zijn. In de commissie om een adres in gereed heid te brengen zijn benoemd de heeren H. Schuurmans, M. ten Cate, G. .T. Vinckers, H. Roelfsema, A. Busscher, W. J. N. Landré, A. Eefting, P. van Dijk en dr. B. van der Meulen. Voor 22 jaar verloor iemand te Bolsward een gouden ring, met juweelen bezet. Toe vallig daar komende, werd hem ter kennis gebracht, dat die ring gevonden is voor vijf jaar. Tegen den daarvoor gevraagden prijs, een bagatel, werd de verliezer weer eigenaar van het kostbaar kleinood (rfc f300). Te Eksloërveen, waar men van de theo rieën, door de socialisten aldaar verkondigd, verzadigd is, wordt thans door de veenar beiders eene methode gevolgd, die meer in den geest van den «Bond van orde door hervorming" is. De arbeiders kiezen aldaar, namelijk op sommige dagen na het werk of gedurende den schafttijd, een of meersprekers uit hun midden, die de aanwezigen toespre ken, zooals vroeger de socialisten deden. Altijd treedt een hunner of soms ook twee na elkander op, die de aanwezigen aansporen tot zuinigheid, matigheid, orde en eendracht, die waarschuwen voor het misbruik van sterken drank, enz. Meestal wcrdt de voor de vuist uitgesproken rede door het gezang van het «Gevoel o mensch" uit Hazeu's liederenbundel of met het volkslied van Tol lens besloten. Eene zoodanige bijeenkomst, dezer dagen aldaar gehouden, werd door ruim 250 personen, die van het werk huiswaarts keerden, bijgewoond. Teneinde de volksbelangen te bevorderen en het drankmisbruik tegen te gaan, zal in de gemeente Sleen een gebouw worden gesticht, waarin voor het volk gratis gelegenheid tot het lezen van boeken en dag-en weekbladen en voor eenige der gebruikelijke volksspe len zal worden geopend. Te Nieuw-Buinen is besloten tot oprichting van eene volksbibliotheek. Aangaande het feest, dat te Apeldoorn bij gelegenheid van den 13n verjaardag van H. M. de Koningin zal gevierd worden, kan worden vermeld, dat er 's morgens een groote optocht zal zijn van de schoolkinderen, waar onder zich zal bevinden een wagen, waarop 11 meisjes zullen staan in de provinciale kleederdrachten, vertegenwoordigende de 11 provinciën. Op het feestterrein zijn draaimolens be nevens alle mogelijke kinderspelen. H.H. M.M. zullen het feest 's middags om streeks 2 uur de kinderspelen, en 's avonds het vuurwerk met Hare tegenwoordigheid vereeren. Aan het paleis zal een gala-diner gehouden worden. Door den heer J. C. Remmelink, wethou der te Ambt-Deutichemzijn een aantal arbeiders tegen een goed dagloon aange steld tot ontginning van heidegrond. In eene weide te Geleen is eensklaps een groot gedeelte grond ingezakt, en heeft men twee onderaardsche gangen ontdekt, vermoe delijk nog uit den bokkerijderstijd, De diepte der gangen is nog niet onderzocht. Een wijnhandelaar te Breda kreeg eene bestelling van 30 flesschen champagne en 120 flesschen Bordeaux-wijn benevens 25 flesschen cognac, van eene dame uit Amster dam, «wier dochter in het huwelijk treedt". Men wordt «nog deze week betaald". De verstandige wijnhandelaar heeft zelfs geen briefkaart gewaagd aan deze flessehen- trekkersstreek. Als een bewijs, hoe gioote waarde gehecht wordt aan eene standplaats op de Bossche kermis, kan dienen, dat een der kermis gasten aldaar de a.s. kermis f 1000, een ander f700 zal betalen om het recht te hebben er zijne tent op te slaan. Thans is Van Heijnsbergen, teGassel, die sedert Juli in voorloopige hechtenis door bracht, als beschuldigd van zijn halfbroeder Corneüs te hebben doodgeschoten, in vrij heid gesteld. Naar men wil, is hij van rechts vervolging ontslagen uit gebrek aan bewijs. Volgens zijn beweren zou hij, op een kat aanleggende, zijn broeder hebben getroffen. 's-Gravenhage. Alvorens Donderdag a.s. naar "VVeimar terug te keeren, zal de groot hertog van Saksen-Weimar per staatsspoor van 9.28 via Amsterdam naar het Loo ver trekken, ter gelegenheid van Harer Majesteits verjaardag. Ingezonden inededeellngen, betreffende Kaken van particulier handels- en nijverheidsbelang. 2© Cents per regel. In de «Duizend en een nacht" wordt ons verhaald hoe of Sinbad den iastigen ouden Man van de Zee op zijne schouders nam. Alle pogingen om zich van zijn onwelkonoen gast te ontdoen, waren vruchteloos totdat de dood vermoeide Sinbad, door de ontdekking van eene bijzondere soort van vrucht een wapen in handen kreeg, waardoor hij zich van zijn kwelgeest kon bevrijden, en zoodoende zijne vrijheid herkreeg. Datgeen wat de oude Man van de Zee voor den ongelukkigen Sinbad was, dat zijn heden ten dage Heupjicht, Rheu- matiek of Spit voor duizenden lijders. Zij kun nen zich niet van hunne pijnen bevrijden eri toch ligt er binnen hun bereik een middel, waardoor duizenden lijders verlichting en ge luk vonden en nu eene goede gezondheid genieten. Wanneer Sequah's Olie uitwendig in ver band met Sequah's Prairie Bloem voor in wendig gebruik wordt aangewend, is de uit werking steeds bevredigend. Uitsluitend verkrijgbaar bij D. MALTHA Gzn., Drogist, Hoogstraat 343, Schiedam. Volgens te Amsterdam ontvangen telegraphiscli bericht uit New-York, heeft onze landgenoot de bekende roeier Ooms Zaterdag den strijd tegen den Amerikaanschen amateur Hedley verloren, naar medegedeeld wordt tengevolge van eene aanvaring. De Amsterdammer, weekblad voor Nederland, bevat eene plaat, even geestig als voortref felijk geteekend, in verband met den vijfen twintigsten verjaardag van mr. J. van Lennep in den letterkundigen hemel. Met Ruet en Potgieter speelt van Lennep zijn partijtje en vraagt aan een bode van beneden", die hem de Nieuwe Gids brengt, wat men daar van hem zegtOf ze hem nog lezen Ze hebben h8t vertellen, het schertsen en het lachen verleerd, is het antwoord zij doen aan Groote kunst. Betje Wolff, die met een blad met kopjes ach ter van Lennep staat, legt gemoedelijk haar hand op zijn schouder, met de woorden »Kom Ko, dat komt wel terecht." Het Viaamsche congres, dat 20 Aug. te Brugge vergaderde, nam de volgende besluiten lo. De hoogere standen moeten zich in poli tieke veigaderingen vari de Viaamsche taal bedienen, om beter door het volk verstaan te worden. 2o. Overal behooren bonden van Ylaamsche redenaars te worden opgericht. 3o. Door alle mogelijke middelen moeten de Ylaamsche arbeiders in Frankrijk gesteund worden. 4o. Overtreding der taalwet door ambtenaren behoort strafbaar te worden gesteld. Tot uitbreiding der Ylaamsche pers zullen commissies benoemd en het onderwijs in het Ylaamsch moet ook in de scholen ingevoerd worden. Zondag is te Dendermonde het standbeeld ont huld van Piudens van Duyse. De minister De Bruyn woonde de feestelijkheden ter eere van den Ylaamsclien dichter bij. Een vreeselijke brand heeft de rue Carrel te Rouaan vernieid. Groote houtwerven, twee entrepots met spiritualiën, 25 huizen, enz. zijn een prooi der vlammen geworden. Verscheidene personen zijn gekwetst. De schade wordt op drie millioen fr. geschat. De groote diamant, die eenigen tijd geleden nabij Jagersfontein gevonden werd, is te Londen op 500,000 geschat. Hij bezit de zoozeer gewaardeerde blauwachtig witte kleur. De ar beider, die den diamant, welke «Excelsior" ge doopt is, vond, ontving daarvoor 150 bene vens een gezadeld paard. Nabij New-York is Zondag een pleiziertrein van Rockaway (Long Island) door een anderen personentrein aangereden. Verscheidene rijtui gen werden vernield, 16 personen gedood en een 50-tal zwaar gewond. Te Chicago heeft een hevige brand gewoed, die in minder dan twee uur vijf blokken huizen, te zaaien ongeveer 250 gebouwen omvattende, in de asch legde, waardoor 5000 menschen zonder dak zijn. Onderscheidene kerken en ook de kolendokken van Sunday Creek zijn verwoest. Voor zoover bekend, zijn twee menschen ver ongelukt. Zes jaar geleden werd zekere Pauline B-uaux door het gerechtshof der Beneden-Seine tot levens langen dwangarbeid veroordeeld wegens het vermoorden van haren man en haren schoon broeder. Verscheidene omstandigheden deden vermoeden, dat zij die beiden uit den weg ge ruimd had er werd vergif in de lichamen der beide mannen gevonden en de gezworenen achtten door het een en het ander hare schuld be wezen. Eenigen tijd na hare veroordeeling stierf in het huis waar de twee die men voor hare slacht offers hield gewoond hadden, nog iemand, onder precies dezelfde omstandigheden. Er werd toen een onderzoek ingesteld, maar eerst onlangs werd ontdeKt, dat de drie genoemde sterfgeval len te wijten waren aan vergiftige gassen uit een kalkoven vlak bij het door hen bewoonde buis. De arme vrouw heeft nu gratie verkregen en zij wordt nu zoo spoedig mogelijk in vrijheid gesteld. In de Ltaats-Cl, van heden is opgenomen het volgende verslag omtreut de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuid-Holland, over het jaar 1893: Tarwerogge en gerst. De tarwe staat in de meeste deelen der provincie goed, zoodat een gunstige oogst verwacht wordt; in het bijzonder in de Vijf-Heerenlanden is de quahteit uitmun tend. De winter-tarwe op Voorne en Pulten is ech ter een min gewas. De berichten omtrent de rogge luiden overal gunstig. Op de lichtere gronden in het Westland duin- gronden, is het stioo der logge zeer koit. De gerst belooft tn bet Westland enopOver- flakkee en Goedereede eene redelijke opbrengst, op Voorne en Putten daarentegen is bet een schraal gewas. Havet. Tengevolge van de langdurige droogte staat de haver overal slecht. Op de lichtere gronden is het stroo kort, op de zware gronden staat het gewas veel te dun. Boekweit en meekrap. Boekweit wordt niet geteeld; meeklap alleen op Overflakkee en Goe dereede. Zij staat daar op de lichtere giouden over het algemeen goed, op de zware gronden zijn echter door de droogte vele planten gestorven. Erwten en booneit. De opbrengst der erwten zal bevredigend, die der boomen middelmatig zijn. In afwijking van bet vorige jaar hadden zij dit jaar van bladluis met of zeer weinig te lijden. In de Vijf-Heerenlanden is da quaüteit slecht, erwten worden er echter weinig geteeld en van de boonen voornamelijk de paardenboo- nen. Vlas!)oor meer dan honderd dagen droogte na het uitzaaien, zijn vele lijnzaden niet opge komen of te laat om gewas te kunnen geven, vet groene vlas op het veld xn Voorne en Putten is echter zeer duur verkocht. Op de lichtere gronden op uverftakkee en Goedereede was bet vlas over het geheel goed en werden daarvoor flinke prijzen besteed. In de Hoekoche Waard is het vlas slecht, overigens werd het in de provincie weinig of niet verbouwd. Koolzaad. Het koolzaad werd hoofdzakelijk verbouwd op Voorne en Putten, Overflakkee en Goedereede en in het Westland, stond daar overal goed te velde en beloofde een goede opbi engst. Hennep In deze provincie wordt hennep alleen verbouwd in de Vijf-Heerenlanden en in de Alblasserwaard. In de Vijf-Heerenlanden, waar het minder voorkomt, is het gewas middelmatig, in de Alblasserwaard daarentegen stond het schoon te velde en beloofde goede qualiteit, doch de prijzen zijn laag. Aardappelen. De toestand der aardappelen is overal bevredigend. In de Alblasserwaard staan zij mooi en menigvuldig in het Westland was de opbrengst der vroege soorten niet zoo groot als het vorig jaar, docbfnietierain voldoende. Da berichten uit de Vijf-Heerenlanden luiden het minst gunstigwaien van de vroege de quahteit en de opbrengst redelijk, die van de late zal, naar verwacht wordt, zeer ongunstig zijn. Ove rigens bleven de aardappelen van de bekende ziekte verschoond. Wortelgewassen. Alleen in de Alblasserwaard beloven de wortelgewassen, suikerbieten, een ruime opbrengst. Overal elders is de opbrengst middelmatig, doordat bet zaad niet op t'jd ont kiemd is.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3