ffii M MSPÏl A". J893. Zaterdag 2 September. s Feuilleton. N°. 8350. I Z evenenveertig'ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Bu itenl andsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. I :gg» Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzondeilijke nomraers f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUKEAU: BOTBRITBAAT, E 27. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantƒ1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. h mk 8 6 1 1 N D. In het Lagerhuis heeft sir E, Grey gisteren medegedeeld dat de regeering geen enkel bericht ontvangen he°ftvolgens hetwelk Frankrijk zekere werken laat maken op het gebied van Chantaboon, maar als voorzorgs maatregel zou dit overigens wel waarschijn lijk zijn. Evenmin heeft de regeering eenige mededeeling ontvangen datFrankrijkseischen tegenover Siam vermeerderd zouden zijn. De Engelsche regeering houdt vast aan de ver klaring, den 17n Juli door lord Rosebery afgelegd, nopens de Britsche belangen in Siam. Lord Dufïerin zal in deze week naar Parijs gaan, om op dezen grondslag de onderhan delingen voort te zetten. Frankrijk heeft zijne verzekeringen, gegeven ten aanzien van de onafhankelijkheid en het onverdeeld blijven van Siam, niet teruggetrokken. De regeering heeft geen inlichtingen bekomen, welke haar aanleiding zouden geven te gelooven dat Frankrijk van plan is de Nieuwe Hebiiden te annexeeren. De conventie ten aanzien der Nieuwe Hebriden, welke niet opgezegd is, verhindert zulk eene annexatie. In het Lagerhuis heeft Gladstone gisteren verklaard, dat de regeering Maandag a.s. eene resolutie zal aanvragen ten aanzien van de werkzaamheden van het Huis, en daarbij hare meening ten opzichte der regeling daar van kenbaar zal maken. Reeds nu echter kon Gladstone zeggen dat hij, zoodra de beraad slagingen over de begrooting van uitgaven afgeloopen zullen zijn, het Huis zal aanraden uiteen te gaan tot den 2n November, om alsdan de andere wetsontwerpen af te doen. De Kamer van koophandel te Londen heeft gisteren een schrijven gezonden aan lord Rose bery over den kritieken stand van zaken te Bangkok, in hetwelk bij de regeering wordt aangedrongen op het nemen van maatregelen tot bescherming en handhaving van de Brit sche handelsbelangen. Iedere schending der onafhankelijkheid van Siam zou een onherstel baar nadeel berokkenen aan de Britsche belangen in dat gedeelte der wereld. Een telegram uit Cardiff behelst dat 60,000 mijnwerkers in Zuid-Wales en Mommout- shire gisteren den arbeid hervat hebben. Men gelooft dat de werkstaking in die streken in deze week eindigen zal. Eene gisteren te Dalkeith gehouden mee ting van mijnwerkers uit Lothian heeft met algemeene stemmen I .sloten dat de mijn werkers van Oost- en Midden-Lothian Maan dag het weik zullen staken, ingeval geen 20 percent loonsverhooging wordt toegestaan. F R A K R IJ K. De geldigheid der verkiezing van den socialist Guesde wordt betwist o. a. omdat de eigen lijke naam van dezen partijleider niet Guesde, maar Mathieu Basile zijn moet. Naar het schijnt zal echter alleen nog de Kamer over de toelating van GuesdeBasile kunnen be slissen. Uit Lens wordt gemeld dat de ontevreden heid toeneemt onder de mijnwerkers van Pas- de-Calais, die zich beklagen over een aan zienlijke loonsvermindering. De raad van administratie van het syndicaat, dat meer dan 35000 leden telt, heeft de ge delegeerden der bonds-afdeelingen bijeenge roepen tot een algemeene vergadering te Lens, op 10 September te houden. Men vreest dat tot een algemeene werk staking besloten zal worden. Bij de laatste volkstelling was het aan tal in Frankrijk gevestigde vreemdelingen 1,130,211, zijnde 3 pCt. van Frankrijks be- iiEn dat laat gij dan maar toe?" vraagt De Sterny op onaangenamen, minachtenden toon. ïH hij mist bij de uitvoeringen nooit een enkele noot. En ik zie het met bem een beetje door de vingers, omdat omdat de kapelmeester blijft verlegen steken en laat er dan haastig op volgenmaar 't is waar, dit gaat toch wat al te ver, hiervoor zal ik hem toch moeten treffen 1" De Sterny haalt de schouders op. ïLaat de zaak maar rusten", zegt hij, sen zorg maar dat ik een volgende maal den troep vol tallig vind." Hij tikt met zijn dirigeerstok op den lessenaar. De wijze waarop De Sterny dirigeerde was zeer eigenaardig en herinnerde noch aan de zenuwachtige iichaamsverdraaiingen van Verdi, noch aan de demonische kracht van Hector Berlioz. In den aanvang waren zijne bewegingen rustig, bijna vermoeidzijn gelaat stond strak en onbeweeglijk. Maar plotseling begonnen zijne oogen te schitteren, zijne lippen trilden, zijn borst zwoegde. Op een gegeven oogenbhk hief hij de armen op. al liooger en hooger, alsof het vleugelen waren, waarmede hij ten hemel wilde stijgen, om dan plotseling met een gebaar van wanhoop en machteloosheid ineen te zinken. sHij vermoordt zich zeiven 1" zuchtte de piano-onderwijzeres, vol innig medelijden. De vriend van Rossini daarentegen was in de hoogste mate geergerd en mompelde: sBombastniets dan bombast 1" De inleiding had hem nog sterker tegen De Sterny en diens kunst ingenomen en terwijl de jonge pianiste met de hand op het hart verklaarde dat ze lawinen had hooren neerstorten en dat haar een koude rilling door de leden ging, bleef volking. De vreemdelingen-bevolking is sedert 1851 met 200 pCt. toegenomen en daar Frankrijks geheele bevolking in dien tijd met 2,350,000 zielen is vermeerderd en in dit cijfer begrepen zijn 750 000 vreemdelingen en 150.000 genaturaliseerde vreemdelingen, zoo volgt er uit, dat het vreemdelingen- element in veertig jaar voor meer dan 900,000 personen, zijnde bijna 39 pCt., heeft bijgedragen in de algemeene vermeerdering van Frankrijks bevolking. Onder de vreemdelingen zijn de Belgen het talrijkst. In 1891 waren er 465.860 in Frankrijk gevestigd; hun aantal was in 40 jaar meer dan verdrievoudigd. Na de Belgeu komen de Italianen met 286,042 hun aantal is sedert 1851 bijna vei vijfvoudigd. De Duitschers zijn naar evenredigheid wei nig toegenomende Engelschen zijn toege nomen van 20,357 tot 39,687. BELGIË. Het voorstel-Visart, betreffende de verkies baarheid voor den Senaat, was aanvankelijk aangenomen door de Kamer en daarna door den Senaat, doch niet dan nadat deze er zoo danige wijzigingen in had aangebracht, dat de oorspronkelijke zin er an geheel veranderd was. In dezen vorm weigerde de Kamer er hare goedkeuring aan te hechten. Gedreven even wel door zucht naar eensgezindheid, en op grond der raadgevingen van den chef van het Kabinet, heeft de Kamer gisteren opnieuw het voorstel-Visart aangenomen, waarbij de census van verkiesbaarheid voor den Senaat tot 1200 frs. wordt verlaagd, de verkozenen der provinciale raden van eiken census wor den vrijgesteld en de verhouding der verkies baren wordt gesteld op 1 van elke 5000 in woners. I) U 1 IS C H L I It De Duitsche commissarissen, die de onder handelingen over een handelsveidrag met Rusland zullen voeren, zullen bijgestaan wor den door een raad, die alle quaestieu, welke in den loop der ondei handelingen ontstaan, zal onderzoeken en raad geven omtrent het te nemen besluit. In dien raad zullen zitting hebben gedelegeerden van alle bondsstaten, die met Rusland handel drijven, en deskun digen, die practische ervaringen hebben opge daan over het verkeer met Rusland. Volgens een bericht uit Kiel van Woens dag j.I., moet de verdenking van spionage, waaronder de beide Franschen Dubois en Daguet aangehouden weiden, van zeer ernsti- gen aard en spoedig door stellige bewijzen gerechtvaardigd zjn, want de processen-ver- baal van het eerste onderzoek zijn reeds aan het ryksgeiechtshof ingezonden. OOSTENRIJK. Het kasteel Mayerling, waar de kroonprins van Oostenrijk zich van het leven beroofde, is door keizer Frans Jozef aan de orde van den H. Franciscus van Assise geschonken. Een nonnenklooster zal nu verrijzen op de plaats, waar in 4889 het liefdesdrama werd afgespeeld. De Hongaarsche bisschop mgr. Metianu heeft van de regeering eene ernstige beris ping ontvangen voor zijne weigering om den katholieken eeredienst in de Hongaarsche taal te doen houden. SPANJE. Uit Hendaye wordt van gisteren gemeld: De burgerlijke gouverneur en de overheid hebben in gemeen overleg eene regeling ge troffen, op grond waai \an de troepen en de politie zich hebben teruggetrokken. Op een openbaar plein werd een concert gegeven, hij bij zijne meening dat de heele muziek niets te beduiden had. Tot tweemaal toe werd de eerste fuga ge repeteerd zonder de door den componist gewenschte volmaking te bereiken. Toen stond de alt op, ontdeed zich van baar bonten mantel, wierp den vriend van Rossini een waarschu wenden blik toe, vertrok den mond tot den traditioneelen solistengiimlach en begon. Op een eenigszins dramatisch recitatief volgde een liefelijke, onuitsprekelijk weemoedige melodie. Een melodie, zoo lief, dat zij aan de melodieen van Mozart herinnerde. Voor onze moderne ooren, die smachten naar droeve tonen, waren er een paar melancholieke phrasen inirevoegd. De vriend van Rossini kon zijne ooren niet gelooven. Met uitzondering van eenige bombastische intermezzo's nemen de schoonheden van het oratorium steeds toe, totdat eindelijk bij het duet der Verstootenen een duet, waarin de geheele menschheid schreit over het verlies van het paiadijs het orkest als éen man oprijst en in daverende toejuichingen losbart. De Sterny stort tranen van ontroering en verzekert, dat dit het gelukkigste oogenbhk zijns levens is, en dat de uitvoering, dank zij het voortreffelijke orkestzijne verwachting ver overtroffen heeft. De pianiste is op het punt van in zwijm te vallen. De vnend van Rossini zit ondanks zich zeiven in de handen te klappen, maar bromt zoo iets van »Wat drommel, -waar heeft bij dat vandaan gehaald 't is gestolen de heele boel is gestolen maar waaruit? Op het duet volgt een bepaald leeltjke finale, die men echter genegen is te vergeven ter wille van de overige schoonheden van sSatan". Voor een oogenblik zet de kunst haar broodnijd op zij zij begrijpt wel niet alles, maar buigt zich nederzooals dat betaamt voor ieder groot wonder Achterovergeleund in de coupé van gravin Le Bartonval rijdt De Sterny de steile hoogte op van de rue Montagne de la cour naai da

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1