1893. ondag 3 en Maandag 4 September. N°. 8351 Eerste Blad. KENNISGEVING. Zev enenyeertigste J a a r 2: a n Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. ;3innenlan<isciie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ.1.85. - 2.50. - 0.10. B U RE AU: BOTER8T1U AT, S 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Burgemeester en wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier no. 3 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, voor den dienst 1893/4, den 22sten Augustus jongstleden door den Gemeente raad vastgesteld en den Sisten Augustus daaraanvolgende door heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie goedgekeurd, aan den ontvanger der gemeente ter invordering is uitgereikt en in .•afschrift gedurende vijf maanden, te rekenen van heden, op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Wordende voorts eon ieder aangemaand, zijnen aanslag op de bepaalde termijnen te voldoen, op straffe van vervolging volgens de wet. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- "hoort, den 2den September 1893. Burgemeester en wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De secretaris, VERNÈDE. Officieele Berichten. De St.-Ct. bevat een kon. besluit, be-' palende: le. De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 16 dezer, des namiddags te 3 uur. 2e. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de ver gadering der Staten-Generaal, teneinde in eene vereenigde vergadering der beide Kamers ■de zitting in naam der Koningin te sluiten. Bij kon. besluit van 30 Augustus is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, gedurende de zitting die zal aan vangen op den derden Dinsdag in Septem ber, benoemd mr. A. van Naarnen van Eemnes, lid van die Kamer. SCHIEDAM, 2 September 1893. Vergadering van den raad der gemeente "Schiedam, Dinsdag den 5n September 1893, des namiddags ten kwartier voor 2 uren. Te behandelen onderwerpen: 1. Beëediging van de nieuwbenoemde •raadsleden. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoemen van a. drie wethouders. I. een ambtenaar van den burgerl. stand. c. leden in de vaste raadscommissiën en ialhet stembureau, ter vervulling der daarin ontstane vacaturen, wegens periodieke af treding van raadsleden. 4. Samenstelling der afdeelingen tot on derzoek der gemeente-begrooting voor 1894. 5. Beraadslagen over o. Voorstel van B. en W. tot het voor den •cursus 1893/4 bestendigen der openbare her halingsschool voor meisjes. b. Missive van de Gedeputeerde Staten, houdendej opmerkingen op de hun in afschrift gezonden Verordening op de openbare rein heid en gezondheid", met rapport daarop der commissie voor de pl. strafverordeningen. c. Rekening over 1892 en begrooting voor 1894 der d.d. schutterij, met rapport daarop der financ. comm. d. Adres van D, Stillebroer om eervol ontslag als onderwijzeres aan de le openb. kostel. school. e. Bezwaarschriften van aangeslagenen tegen hunnen aanslag in de pl. dir. belasting naar het inkomen, dienstjaar 1893/4, met het advies daarop der betrekkelijke commissie van onderzoek. f. Adressen van mr. A. K. J. van der Drift en D. A. van de Poel om gedeeltelijke ontheffing van pl. dir. belast, over 1893. 6. Voortzetting der behandeling van de ontwerp-verordeningen op de openbare rein heid. En verdere voorstellen en mededeelingen. De heer VV. J. van Wagtendonk, commies chef der afdeeling burgerlijke stand en bevol king ter gemeente-secretarie alhier, is be noemd tot commies chef van de onderafdeeling bevolking ter gemeente-secretarie te Amster dam. De vragen omtrent werkloosheid, door het bestuur van het Nutsdepartement alhier aan een 14-tal besturen van vereenigingen en aan enkele bijzondere personen in onze gemeente voorgelegd, zijn door alle min of meer uitvoerig beantwoordalleen het be stuur der afdeeling van den »Ned. R.-k. Volks bond" berichtte dat het sunaniem besloten heeft geen gevolg te geven aan het verzoek", zonder meer. Van seen Sch. werkman", ont ving het departementsbestuur zeer gewaar deerde beschouwingen over een arbeidsbeurs. Wij voldoen gaarne aan het verzoek van dit bestuur om zijnen hartelijken dank over te brengen aan alleu, die hebben willen mede werken aan het goede doel, terwijl wij laten volgen zijn antwoorden aan het hoofdbestuur van de maatschappij gezonden. By de beantwoording is het bestuur uitge gaan van de overtuiging, dat met »\verkloos- heid" bedoeld wordtgebrek aan arbeidsge legenheid voor menschen, die hunnen en willen werken. Vraag 1. Is er ten uwent in dit of in het afgeloopen jaar werkloosheid in buitengewone mate geweest Antwoord. De kwaal verergert langzaam en gestadig, maar is nog niet hevig. In den zomer van 1892 nam ze echter een acuut karakter aan door het verbod van graanuitvoer uit Rusland. Vr. 2. Indien ja, van welken aard was die werkloosheid, in welke vakken deed zij zich gel den, in welken tijd en gedurende hoe lang weid zij waargenomen Anttv. Meer aanbod van dan vraag naar werk krachten in de fabrieken en b'j lossen en laden van schepen gedurende het geheele jaar bij de ambachten vooral van October tot Maart. Vr. 3. Zijn pogingen aangewend om een nauw keurige statistiek van de werkloosheid te erlan gen; zoo ja, door wie en met welken uitslag? Aniw. Neen. Als een concrete bijdrage kan worden gemeld, wat de »Vereeniging tegen Be delarij" ons schrijftïVan de 72 informaties tot nu toe verstrekt, worden er 17 gevonden, waar werkloosheid van het mannelijk hoofd des gezins oorzaak van de armoede was, en hier onder zijn 4 gevallen, waar wellicht gebrek aan geschikt werk de werkloosheid te voorschijn riep. In de overige gevallen waren de personen zelf ongeschikt, door drankzucht, luiheid onbe kwaamheid of oneerlijkheid." Vr. 4. Zijn er middelen aangewend, en zoo ja welke, om die werkloosheid a. op te heffen b. te voorkomen voor 't vervolg c. de daaruit voortvloeiende noodan te lenigen Anttv. Zwakke pogingen om nieuwe indus trieën hier te vestigen. Een vrij goed geslaagde poging van bijna alle graanaanvoerders om de graanbooten hier ge lost te krijgen in plaats van te Rotterdam. c. In 1892 heeft, toen de nood zeer hoog ge stegen was, een uitdeeling van levensmiddelen plaats gehad. Vr. 5. Indien ten uwent in dit of in het vooraf gaande jaar geen werkloosheid in buitengewone mate viel op te roerken, is dit dan te danken aan aangewende middelen, die ook elders zouden kunnen toegepast worden Zoo ja, welke zijn die middelen Antiv. Zie 4. Vr. G. Indien gij voor de naaste toekomst werkloosheid vreest, op welken grond rust die vrees en welke middelen worden ten uwent be raamd, om die gevreesde werkloosheid te voorkomen de daaruit te verwachten nooden te lenigen Anlw. Wij gelooven, dat de werkloosheid zal aanhouden, omdat we nog geen verbetering in den toestand, omschreven onder 7, verwachten, a. en b. Zie 4. Verder heeft de Vereeniging tegen Bede larij plan in den a.s. winter door het doen wegruimen van sneeuw, hakken van bijten enz. geschikte werkloozon aan werk te helpen. Vr. 7. Bestaan er ten uwent bijzondere rede nen, in verband met toestanden van landbouw, nijverheid an dergelijke, waaruit de voorgekomen, bestaande of gevreesde werkloosheid is te ver klaren Anttv. Langzame achteruitgang van den voor- naamsten tak van nijverheid, sloopen van fabrie ken, vermindering der scheepvaart, algemeene malaise, bezuiniging op onderhoud, weinig werk voor de ambachten. Oorzaken mededinging van groote Delftsche en buitenlandsche gist fabrieken. De invoerrechten van Duitsdhland, Frankrijk en Amerika hebben ook veel kwaad gedaan. Vr. 8. Bestaan er ten uwent een of meer plaatselijke comité's tot bestrijding van de werk loosheid en van hare nadcelen Anttv. De V. t. B. tracht haar doel o. a. te bereiken door (Art. 2e) ïhet verschaffen van raad en aanbeveling en, zoo mogelijk, het behulp zaam zijn in het zoeken naar werk, voor aan bevelenswaardige werkloozen". Da veieeni- ging van den H. Vincentius a Paulo tracht haten armen ook werk te bezorgen. Vr. 9. Zoo ja, van wie is de oprichting dezer comité's uitgegaan? Hoe zijn ze samengesteld? Wat hebbün ze tot heden gedaan en met welk gevolg? Wat beramen ze voor do toekomst? Zoudt gij, door u met die comité's in betrekking te stellen, het goede doel kunnen bevorderen? Anttv. De V. t. B. is opgericht door particulieren. Zij heeft plan in den a.s. winter sneeuw te doen ruimen, bijten te doen hakken enz. Door medewerking van ons bestuur kan het goede doel zeker bevorderd worden. Vr. 10. Indien zoodanig comité niet bestaat, acht gij het wenschelijk, dat zulk een comité worde in 't leven geroepen? Zoo ja, zijt gij dan bereid, daartoe het initiatief te nemen? Welke plannen wenscht gij, met het oog daarop, aan te bieden? Antw. Een afzonderlijk comité schijnt ons on- gewenscht. Concentratie is ook hier noodig. Vr. 11. Bestaan ten uwent wei kliedenvereeni- gingen, met wie het wenschelijk ware samen te werken? Anlw. Ja. Er moesten echter meer en beter georganiseerde oa/cvereenigingon zijn. Vr. 12. Is het opmaken van eene nauwkeurige statistiek der werkloosheid ten uwent gewenscht en mogelijk? Zoo ja, op welke wijze? Anlw. Gewenscht ja. Maar zeer moeilijk door gebrek aan genoegzame goed georganiseerde vak- vereenigingen. Vr. 13. Indien gij den steun van liet hoofdbe stuur voor plaatselijke bemoeiingen tot bestrij ding van werkloosheid noodig acht, welke voor stellen daaromtrent hebt gij in te dienen? Antw. Wij zouden gaarne een flink subsidie hebben om, samenwerkende met de V. t. B., en in overleg met gemeentebestuur en vereenigingen tot algemeen nut, te kunnen bevorderen: lo. goed onderhoud arbeiderswoningen 2o. opruimen van stinkslooten; 3o. d sneeuw 4o. hakken van bijten 5o. betere verdeeling over het jaar van verf-, timmer- en metselwerk, door corporaties en particulieren op de groote wenschelijk- heid daarvan te wijzen. Met een sub sidie zou veel werk gedaan kunnen worden, dat anders uit geldelijke onmacht ongedaan zon blijven tot schade van het algemeen en speciaal van de werkzoekenden. Het opmaken van een statistiek der werkloosheid zou hiermede kunnen samen gaan. Vr. 14. Indien in uwe omgeving geen werk loosheid voorkomt of te vreezen is, bestaan er dan wellicht gelegenheden voor werkloozen uit andere plaatsen om ten uwent tijdelijk werk te vinden Indien ja, van welken aard is dat werk? Antw. Zeer zeker niet. Vr. 15. Zijn er nog algemeene of bijzondere punten, waaiop gij de opmeikzaaraheid van het hoofdbestuur zoudt willen vestigen voor eene doelmatige uitvoering van het besluit, door de jongste algemeene vergadering in zake de werk loosheid genomen Anlw. De maatschappij behoort zoo krachtig mogelijk te bevorderen lo. verzekering tegen werkloosheid; 2o. beschikbaar stellen van overheidswege van kapitaal tegen lage renten aan solide ver eenigingen tot verbetering van de huisves ting der arbeidende klasse 3o. verhooging van arbeidsverbod tot 14 jaar met leerplicht tot dien leeftijd 4o. beperking van arbeidsduur van gehuwde vrouwen in fabrieken; 5o. maximum werktijd ook voor volwassen mannen 6o. wellicht ook de oprichting van arbeidsbeur zen, werkende over 't geheele land.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1