Maar wij met genoegen vernemen, heeft de heer L, Perquin alhier zijn werklieden ver zekerd hij de ïOnderlinge "Verzekering-Maat schappij tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken" te 's-Gravenhage, waarvan te dezer stede de heer J. Lechner C.Szn. agent is, zoodat J. van Ameijden, wien "Woensdag dagavond in de R.-k. kerk aan de Lange Haven, het ongeluk trof, in ons nr. van 1 dezer vermeld, gedurende een halfjaar ®/io van zijn loon ontvangt, als hij binnen dien tijd zijn werkzaamheden niet heeft kunnen her vatten. Hedennamiddag is C. Vester, werkzaam irt de branderij van mejuffr. de weduwe F. D. van Dijk aan den Buitenhavenweg, door een mistred met een kit heet water van een stel- lingtrap gevallen, tengevolge waarvan niet al leen hij, maar ook H. Vinkeveneens daar werkzaamdie achter hem stonddoor dat water werd getroffen, waardoor van beiden de beenen zijn gebrand. Per rjjtuig zyn zij naar huis gebracht. Wij lezen in De Delvenaar van 25 Augus tus j*l», waar een koit verslag van de laatste zitting van den gemeenteraad wordt ge geven »De heer Jacob Tak, aftredend lid, had zich niet herkiesbaar gesteld. Evenwel was hij de candidaat der anti-revolution- nairen, die, in hem den man*van ijver, ernst en waardigheid erkennende, hun stem toch op hem uitbrachten." En verder: nOm op den heer Jacob Tak terug te komen. Aan het eind der vergadering sprak deze heer een waar en gemoedelijk woord. Hij gaf zijne practische opmerkingen ten beste over hangende quaesties en toonde aldus dat Schiedams belang hem zeer ter harte gaat. Is deze rede, vooral door de N. Bott. Courant in een valseh daglicht geplaatst, de heer Tak zal zich daai boven verheffen, en kan overtuigd zijn, dat zijne vrijwillige aftreding door zeer velen betreurd wordt en dat zijne plaats niet gemakkelijk even goed zal ver vuld worden. In hem verliest de raad een zijner ver dienstelijkste leden. Doch we hopen hem nog wel eens terug te zien." Onderstaand schrijven van dr. Joh. W. Pont alhier, aan Da Volksvriend: ïAlgem. Weekbl. uitgeg. door de Nederl. Vereenig. tot afschaffing van Sterken Drank", lezen wij in nr. 36 van dat blad Eemgen tijd geleden deelde ik (zie Volksvriend 1892, no. 23, 1893, no. 1, 2) allerlei mede lover de Sociale toestanden in Schiedam". Die mededeeiingen wierpen helaas geen schoon licht op de loestanden in onze door de Schie dammers gaarne zoo genoemd ogoede" stad. Zij waren treurig genoeg. Het verblijdt mij zeer dat ik nu ook eens wijzen mag op eene wijziging ten goede, die in den arbeidstijd van de knechts aan êene brandei ij is gebracht. In den afgeloopen winter is daar met goed gevolg getracht de knechts des Zondags volkomen vrij te laten; alleen wanneer er te weinig gist was, dat naar ik meen slechts een paar maal bij uitzondering is voorgekomenmoest des Zondags worden gearbeid. Dezen zomer is aan dezelfde branderij en ook met goed gevolg beproefd de knechts van 42i/s2 uur naar huis te laten gaan om te eten. Wei moet er dan éen knecht in de branderij blijven, en heeft deze eene knecht in dien tijd zijne handen vol; maar hier is 'och gebleken dat deze maatregel, zoo de knechts oj>pa>-send zijn, door te voeren is. Zon dagsrust schijnt in den zomer niet wel mogelijk te zijn, omdat de gist minder lang goed blijft Het is een verldjdend vetschijnsel dat er getracht woidt verandering te brengen in den toestand van de arbeiders in branderijen, en hartelijk is het te hopen dat de brandeis niet wachten met het aaribiengen van de hoog noodige wijzigingen in den aibenlstijd totdat de wet het gebiede. Uit dit v ooi beeld blijkt dat wijzi ging mogelijk is. De ministers van binnenlandsche zaken en van wateistaat, handel en nijverheid; Gelet op art. 23 van het kon. besluit van 4 Sept. 1892 {SM. no. 215), tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen, zooals dat luidt volgens art. IV van het kon. besluit van 25 Maart j.l. (Stil. no. 56) Brengen ter algemeene kennis; dat tot wering van de besmetting van Aziatische cholera, met ingang van 3 dezer, te Gorinchem en te Vreeswijk geneeskundig toezicht wordt gehouden op de daar langs varende schepen en hunne opvarenden, met toepassing van de artikelen 24 tot en met 30 van bovengenoemd kon. besluit. St.-Ct Op uitnoodiging van de regeering zal te 's-Gravenhage eene internationale conferentie worden gehouden tot voorbereiding eener eenvormige regeling van enkele onderwerpen van internationaal privaatrecht. De opening daarvan is bepaald op 12 Sept. e.k. Als afgevaardigden van Nederland zullen aan die conferentie deelnemen de heeren mr. T. M. C. Asser, lid van den Baad vaD State, jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blok land, lid van de Tweede Kamer derStaten- Generaal, referendaris bij het dep. van Justi tie, mr. P. R. Feith, raadsheer in den H. R. der Nederlanden, lid der staatscommissie tot herz.ening van het Burgerlijk "Wetboek, en mr. E. N. Rahusen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Geneiaal en advocaat te Am- steidam. Volgens een telegram van de Braziliaan se .he regeering aan het consulaat van Brazilië te Amsterdam, is de haven van Rotterdam besmet veiklaard en alle andere Nederland- sche havens verdacht. Alle schepen, van deze haven komende, moeten te IIha Grande qua rantaine houden. Gedep. Staten van Friesland hebben de gemeentebesturen in ernstige overweging ge geven, den gemeenteraad voor le stellen, weder, evenals ten vorigen jare op hunne uit noodiging is geschied, eene verordening vast te stellen ter voorkoming van het overbrengen van cholera door binnenschepen, voor zoo verre n.l. de in 1892 vastgestelde verorde ning heeft opgehouden te werken. Te Rotterdam zijn weder een valsche gul den en een dito kwartje ontvangen. In den laatsten tijd vervoegde zich bij ver schillende bierhuishouders te Rotterdam een man, voorgevende politie-agent te zijn, en zulks nadat zich eerst bij hen twee perso nen vervoegd en een glas jenever besteld hebben. De pseudo politie-agent bekeurt alsdan den bierhuishouder wegens het tappen van sterken drank zonder vergunning, doch laat zich daarna de bekeuring voor f 2 of f2.50 afkoopen. Later bemerkt men, dat men opgelicht is door iemand, die volstrekt niets met de politie te maken heeft. {N.B.Ct.) De 30-jarige bakker B., te Delft, is met achterlating van zgn vrouw en 2 kinderen, met eene 19-jarige jongedochter naar Amerika vertrokken. De kwade praktijk om goederen te koopen en, indien ze aan huis zijn bezorgd, niet te betalen, neemt te Amsterdam zoozeer toe en de magazijn houders schijnen zich in dezen zoo gemakkelijk te laten verschalken, dat vóór huizen, waarvan de bewoners zich op dit punt beruchtheid hebben verworven, van overheids wege politieagenten worden geposteerd, die de winkelknechts waarschuwen, de hun ter be zorging gegeven goederen niet af te geven. Zóo brutaal en gevaarlijk zijn deze klanten, dat toen Woensdag de heer F,, stoffeerder, met zijn kneciit zich aan de woning van een dezer niet-betalers vervoegde om betaling van f 800 voor een geleverd ameublement enz., hij van de bewoonster de besliste verzekering ver kreeg, dat zij volstrekt het plan niet had te betalen. Het ameublen :nt was trouwens niet meer in huis. Alleen herkende de leverancier het karpet op den vloer als zijn eigendom. Zijn knecht last gevende het karpet weder mede te nemen en zelf ook bukkende om het op te nemen, sloeg de bewoonster hem met een hard voorwerp zoo op het hoofd, dat de man, na een oogenblik van bewusteloosheid, naar zgn woning moest worden vervoerd. Een aan klacht is ingediend, doch alleen met het oog op de mishandeling. Ten opzichte van de be taling der geleverde goederen is de justitie machteloos. Te Buinerveen heeft R. N. al zijne bezit tingen te gelde gemaakt bij afwezigheid zijner vrouw. Haar en het eenige kind liet hij ge heel onverzorgd achter. Men deelt ons mede, dat vijf meisjes uit het Burgerweeshuis te Arnhem, die allen op Koninginne-verjaardag ook dertien jaar zijn geworden, zich naar het Loo begeven heb ben in verschillende kostuums, om daar de Koningin een geschenk aan te bieden door haar zeiven vervaardigd. (A. O.) Donderdag werd in het Oranje-park te Utrecht aan vrouw Blommers (Oranje-Ka) een spaarbankboekje met een inschrijving van f 100 uitgereikt, haar door eenige kina planters in de Preanger toegedacht. Daarbij hield dr. Schubart namens het centraal comité eene toespraak. Vrouw Blommers antwoordde, waarna men een optocht door het park hield met muziek voorop. Het ge meentebestuur was niet tegenwoordig. Het water op den Rijn is weder dermate gezakt, dat de Boven-Rijn door schepen van middelbaren diepgang slechts kan bevaren worden met 2/3 der voile lading. Verschil lende Rijnhavens, o. a. Duisburg, Neuss en Mannheim zijn wegens voorgekomen cholera gevallen onder controle gesteld. Een en ander werkt zeer hinderlijk op de vrije scheepvaart in Duitschland. De vrachten naar Nederland en België houden zich vrjj goed staande. Te Maastricht heeft zich een boodschapper met een bankbiljet van 4000 mark, dat hem door een voerman uit Heerle ter bezorging was toevertrouwd, uit de voeten gemaakt. In een buitengewoon nommer der Middel- lurgsclie Courant wordtover den moord op drie vrouwen in het gehucht Marolleput gepleegd het volgende medegedeeld Het geheele land van Kadzand is in be roering tengevolge van de vreeselijke mis daad, die in den nacht var Woensdag op Donderdag gepleegd is op het gehucht Marolle put, ongeveer drie kwartier van Oostburg en bijna op gelijken afstand van Nieuwvliet gelegen. Daar huisden in eene kleine woning, die, behalve dat zij grenst aan een onbewoond huis, geheel alleen staat, drie vrouwen, de grijze weduwe Bart en hare twee dochters, van welke de oudste gehuwd was met zekeren M. Lampier, en de jongste, eenigszins gebrek kelijk, nog in ongehuwden staat verkeerde. Demenschen waren arm; de oudste dochter verdiende wat zij kon met op het land te werken, terwijl de jongste als het er was, naai wet k verrichtte. In den morgen van Donderdag werden wij hebben het reeds in het kort gemeld deze drie vrouwen op afschuwelijke wijze ver moord gevonden. Het lijk van de oude moeder werd op ongeveer 200 meter afstand van het huis ge vonden, klaarblijkelijk door ruwe knotsslagen gedood. Nabij het huis lag het lijk van de jongste dochter, met eenen steek in den hals en in het hoofd, terwijl in de woning zelve de vrouw van Lampier gevonden werd met eene snede in den hals, die het hoofd bijna van den romp had afgesneden. Blijkbaar waren de vrouwen te bed ge weest. De dader schijnt de gehuwde vrouw in het bed aangevallen te zijn, de jongste dochter buiten de deur in handen gekregen te hebben en de oude vrouw, die op de vlucht getogen was, te hebben achtervolgd en gedood. De aanleiding tot de daad moet aan roof zucht toe te schrijven zijn, want in de wo ning van de vermoorden vond men kisten en kasten opengebroken en den inhoud over den vloer verspreid. De oude vrouw was kort geleden in het bezit gekomen van eene erfenis van eeu paar honderd franken, die grootendeels ver dwenen zijn. De klok in huis was op 40 uur blijven stilstaan, en men meent dat de daad tus- schen dat uur en vier uur des morgens moet gepleegd zijn. De naaste buren van de vermoorden wonen op ongeveer 4 a 500 meter van het huis, waar de misdaad gepleegd is, en hebben geenerlei gerucht gehoord. Donderdagmiddag is de justitie van Mid delburg naar Oostburg gekomen en heeft, vergezeld van den heer J. J. Berdenis van Berlekom, arts, een onderzoek ingesteld. Dat onderzoek heeft er toe geleid dat ver schillende personen gearresteerd zijn, veelal landloopers of menschen met een slecht verleden zij zijn echter ten deeie weder los gelaten. In de eerste plaats is in verzekerde bewa ring gebracht M. Lampier, de man van de oudste dochter der weduwe Bart. Hij leefue niet in de beste verstandhouding met zijne vrouw en hare familie en was koe wachter op de hofstede van den heer De Millians. Hij kwam geregeld slechts eenmaal 's weeks thuis om zgn waschgoed te brengen. Deze man heeft geen gunstig verledenop jeugdigen leeftijd werd hij wegens brandstich ting veroordeeld "tot vijf jaar gevangenisstraf, welke straf hij ook ondergaan heeft. Naar het gerucht wil, moet hij niet wel bij bet hoofd zijn. Verder is hg voor de tweede maai getrouwd. Lampier is tenger van gestalte en van een zwak uiterlijk, wat niet overeenstemt met de zware verwondingen die zijn toegebracht. In de tweede plaats werd gearresteerd zekere P. Cauwels, iemand van zeer ongun stig uiterlijk, die vroeger in het tharis ledig- staande huis naast de vermoorden gewoond heeft en met hen niet in de beste verstand houding stond. Deze is echter 's avonds weder in vrijheid gesteld, evenals een ander inwoner van Oostburg die eenigen tijd in arrest was. De lijken van de vermoorden werden Don derdagavond naar het lijkenhuis op de alge meene begraafplaats overgebracht en Vrijdag ochtend zullen zij geschouwd worden door de heeren J. J. Berdenis van Berlekom van Mid delburg, De Glopper, dokter te Aardenburg, en Dikkenberg, arts te Zuidzande. Eene belangrijke bijzonderheid is nog, dat onder Oostburg een week geleden ook inbraak gepleegd is, en dat Woensdagmiddag op den weg van daar naar Zuidzande in de buurt van de Marolleput eveneens inbraak gepleegd is. De justitie zet met onvermoeiden ijver het onderzoek voort. Donderdagavond tot na elven was zij bezig met het hooren van ver dachten en getuigen; en heden, Vrijdagoch tend was zrj vroegtijdig weer te Marolleput om het onderzoek voort te zetten. Nader vernemen wij dat de snij- en steek wonden waarschijnlijk zijn toegebracht met een groot, scherp en puntig mes, terwijl de slagen op het hoofd der oude vrouw vermoe delijk zijn toegebracht met een uit eene lieg weggenomen knuppel. De Middelb. Ct. meldt nog nader eenige bijzonderheden. De moordenaar schijnt, na zijn iaatste slachtoffer gedood te hebben, zich met groote sprongen te hebben verwijderd. In de voch tige klei van den weg toch zijn diepe indruksels van mansvoeten te zien. - Behalve Lampier, die nog in airest zit, zijn nog achter slot en grendel gebracht een tweetal landloopers, waarvan de een in het bezit bleek te zijn van eene met zes scherpe patronen geladen revolver, terwijl hij boven-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2