JE TWEEDE TOT GESA 1 VIOOLSPELER A0. 1893. ondag 3 en Maandag 4 September. N°. 8351 Tweede Blad Aan ome Abonnés. Zevenenveert;gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlaiidsclie Berichten. Abonnementsprijs, par kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. B IJ HE AC: BOTEKITRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. - 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever etelt hij thans de gelegenheid open, het vyfdc deel van KABLITT'S Romans en Wonellen voor den geringen prijs van "Vijftig- Ooiltsvoor abonnés binnen de stad, en Zestig buiten de stad in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra ties en uitvoering, waard om in ruimen kring te worden verspreid. Hij meent zich dus overtuigd te mogen houden, dat onze abonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die hij hun thans weder aanbiedt. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden roman verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Het InteekcnbUjet is by dit nummer gevoegd. D O I X S C H 1 A N D. De keizer en de keizerin zijn gisterochtend te Coblenz aangekomen. Begroet door den burgemeester, antwoordde de keizer met een kort woord, waarna in het paleis de officieele ontvangst der provinciale overheidspersonen plaats had. De groothertog van Saksen-Weimar gaat, op uitnoodigingvan den koning van Zweden, naar Upsala om de feestelijke herdenking der her vorming bij te wonen. De vermoedelijke Beiersche troonopvolger, de 24-jarige prins Ruprecht, is plotseling uit 3. In die omgeving groeide Gesa op. Zijne moeder was een van die vrouwen, die het grootste gedeelte van den dag voor haar deur stonden te praten of te kijken naar den tijd die voorbijsneh. Zij was het ware type van een mooie Vlaamsche vrouw, een echt Rubenstype, groot, breed gebouwd, met wel wat al te weelderige vormen, blank en blozend. Tusschen de roode lippen schitterden twee rijen prachtige •tanden. De groote, blauwe oogen, het golvende goudgele haar, alles heiinnerde aan de Magda- lena's van den grooten Vlaamschen meester, wiens ideaal zij zou kunnen geweest zijn. Als zij niet als koriste behoefde op te treden en niet Berlijn verdwenen, daags vóór hij zich met zijn regiment naar de manoeuvres moest begeven. In een Donderdag door 4000 personen bezochte socialistische vergadering te Berlijn, waar de afgevaardigde Zubeil voorzat, brach ten de gedelegeerden bericht uit over het congres te Zurich. De vergadering werd ver stoord door een 100 anarchisten onder aan voering van Wilhelm Werner en Landauer. De gewone debatten werden gevoerd over de uitsluiting der anarchisten te Zurich. Er ont stond een groot tumult, dat ten slotte in een vechtpartij overging, waarbij enkelen bebloede koppen haalden. De versterkte politiemacht kon slechts met moeite de zaal ontruimen. De van vele misdrijven beschuldigde, een jaar geleden naar Zwitserland ontvluchte anarchist Pawlowitsch, die het anarchisten- congres te Zurich voorzat, is Woensdag te Berlijn gevangengenomen. Bij Milswice heeft een Pruisisch grens beambte een Russisch soldaat, die oyer de grens een koe naliep, doodgeschoten. F K A N K R IJ K. De in weerwil van alle tegenspraak aan houdende geruchten, van sommige zijden ver spreid over den slechten gezondheidstoestand van den heer Carnot, heeft het vermoeden gewekt dat men hierbij te doen heeft met een manoeuvre tegen de herkiezing van dm tegenwoordigen president der republiek. De heer Rochefort weet zelfs reeds mede te dee- len dat, mocht de heer Carnot blijven bij zijn voornemen, niet voor een herkiezing in aan merking te willen komen, de heer Challemel- Lacour (voorzitter van den Senaat) de meeste kans heeft om zijn opvolger te worden als hoofd van den staat. Te Nancy is Donderdag door de werklieden de arbeid hervat; de werkplaatsen worden echter nog door de politie bewaakt. Een werkman die gewelddadigheden ge pleegd had, is in hechtenis genomen. Vele Italianen verlaten de stad, zoodat de aanne mers moeite hebben om hun bouwwerken af te maken, daar zij een groot aantal Hali- aansche metselaars in dienst hadden. ENGELAND. Het Home-rule-ontwerp is gisteren in het. Lagerhuis na derde lezing aangenomen met 301 tegen 267 stemmen. Eene zeer levendige betooging van de nationalisten en radicalen heeft hierbij plaats gehadde betoogers wuif den met de hoeden Gladstone toe en riepen vol geestdrift zijnen naam. In het Hoogeihuis is het Eome-rule-ont- werp na eerste lezing aangenomen. De mijneigenaren in Wales zijn weer be gonnen met het verzenden van eene zekere hoeveelheid steenkolen naar de havens van uitvoer. De mijnwerkers te Merthyr hebben allen gisteren den arbeid hervat. B D S L A I D. De regeering zal een korps militaire lucht reizigers vormen, dat voorname k bestemd is voor vestingdienst. Weldra zal aan al de for ten in Rusland een luchtreizigersdienst ver bonden zijn. O O S T E N E IJ K. Te Klausenburg is Donderdag het proces begonnen tegen den in hechtenis genomen dr. Popovici, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid aan de samenstelling der memorie van Rumeensche studenten tegen de vervolging, waaraan hunne stamgenooten in Hongarije blootstaan. Met hem stonden terecht de eigenaar en de bewindvoerder der drukkerij, waar het stuk gedrukt werd. Het Openbaar Ministerie heeft voor de drie beschuldigden slechts twee advocaten willen toestaan, hetgeen tot een krachtig protest der balie geleid heeft. Alle Rumeensche stu denten der Oostenrijksche hoogescholen heb ben zich mede-verantwoordelijk gesteld voor de daden van dr. Popovici, maar de rechtbank heeft dien eisch van de hand gewezen. De eerste beklaagde werd tot 4 jaar gevangenis en 1000 florijnen boete veroordeeld; de bewindvoerder der drukkerij tot een jaar gevangenis. Dit gestrenge vonnis, dat door de pers te Bucharest met verontwaardiging be groet wordt, heeft de gemoederen der Rume- niërs in Hongarije in groote spanning gebracht. 1 T A I I E. De koning en de kroonprins zijn Donder dag uit Turin te Monza teruggekeerd van waar de kroonprins des avonds naar Coblenz is vertrokken tot het bijwonen der herfst- manoeuvres bij Metz. Door de Secoio wordt het feit dat de kroon prins de Duitsche legeroefeningen in het Rijksland gaat bijwonen, ten sterkste afge keurd. Het blad acht dit een onnoodige en voor 's lands belang nadeelige demonstratie tegen Frankrijk. Uit Rome wordt aan de Temps gemeld, dat de regeering zich bezighoudt met het voorbereiden van verscheidene financieele hervormingen. Daartoe behoort eene verhoo- ging der belasting op het inkomen uit roerend vermogen in progressieven zin, zoodra het inkomen meer dan 6000 lire jaarlijks be draagt, en eene verhooging van het successie recht, als de nalatenschappen 50,000 lire te boven gaat. De regeering rekent dat deze en de andere voorgenomene financieele hervormingen 25 a 30 millioen meer aan de schatkist zullen opbrengen. Men berekent, dat bij de jongste onlusten te Napels voor 125.000 frs. aan lantaarns en ruiten zijn vernield. aan de voordeur stond, dan kon men haar vinden op haar zolderkamertje, waar zij op haar stroozak zatverdiept in oude roover- romans. Zij vond die lectuur in vuile, afgelezen tijdschriften, die op een stalletje werden opge kocht en in de rue Ravestein van de eene buurvrouw naar do andere gingen. Hare luiheid kende geen grenzen, evenmin •-Is haar goedhartigheidvoor Gesa had zij altijd een liefkozing overterwijl zij steeds bereid was te spelen met de dikke, grijze poes, die onafscheidelijk van haar was. Zij leefde geheel bij het oogenblik. In bet begin van de maand gaf zij baar jongen allerlei lekkernijen, tegen het einde maakte zij schuld. Reeds als kind was Gesa zeer muzikaal. Nog voordat hij praten kon, staarde hij met zijne groote donkere oogen zijne moeder in verrukking aan, als zij hem op haar arm zingende in slaap wilde wiegen. Een vriend van Margaretha leerde den jongen viool spelen. Gesa was bijzonder vlug. Daar do geldelijke toestand der koriste altijd veel te wenschen overliet en steeds achteruitging besloot zij het talent van haar zoon zoo spoedig mogelijk winstgevend te doen zijn. Hij was nog geen negen jaar, toen het haar gelukte hem een plaats te bezorgen in het orkest van een paardenspel, dat tijdelijk op de bGrand Sablon" was opgeslagen en waarvan het personeel be stond uit een acrobaat van buitengewone schoonheid, een dwerg, die zijn weerga niet had in terugstootendheid en viesheid en die Molaro heetteuit vier apen en een pony wiens grootste kunst daarin bestond, dat hij op drie pooten kon loopen, hetgeen onder ons gezegd en gebleven waarschijnlijk meer natuur dan kunst was. Aan Gesa was opgedragen om met zijn viool en in vereeniging met een ouden fluitist het muzikaal geknoei te ondersteunen van een teringachtigen jongen man met zeer lange haren. Deze moest onafgebroken op een vreeselijk hakke bord walsen en polka's spelen en dat terwijl hij zooals hij met een diepen zucht aan Gesa bekende zijn leven lang er naar gesmacht had eens een treurmarsch te mogen voordragen. lederen dag had er in den circus een voor stelling plaats van twee tot vier uur, en iederen middag waren alle plaatsen onbezet. Terwijl "Gesa in het orkest boven bijna werktuiglijk zijne onbeduidende partij affledelde, zaï hij met kinderlijke opgetogenheid naar beneden te kijken, waar de acrobaat, opgedirkt en geblanket in een rose tricot en een groenzijden broekje met een gouden band om het hoofd luchtsprongen maakte, of zich in duizenden bochten aan een trapezium wrong. Daarna verscheen dan de dwerg met zijn waterhoofd en borstelig rood haar hij was als clown gekleed, half geel, half blauw, en gaf allerlei laffe gtappen ten beste. De stakker werd echter luide toegejuicht. Vervolgens traden de aapjes op, die schuw en angstig hun kunsten vertoonden. De lucht van zaagsel, gas, sinaasappelen en apen stegen den kleinen violist nnar liet hoofd. Hij werd slaperig en meestal vielen dan zijn oogen toe, totdat de mageie pianist hem met heesche

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5