Biimenlandsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap, tweede kamer, der staten-generaal. 0 R rf SPANJE. Uit San Sebastian wordt gemeld dat de koningin-regentes Donderdagavond, vergezeld van den kleinen koning en de prinsessen, voor de eerste maal na de onlusten zijn uitgereden. Allerwegen werd de koninklijke familie toegejuicht. Het optreden van de nieuwe bevelhebbers der legeikorpsen heeft gisteren plaats gehad tot nog toe geen enkel incident, 't Is overal kalm. Dc ministerraad ontving opnieuw de verzekering van het vc'.le vertrouwen van de koningin-regentes en de staatkunde van het Kabinet, dat besloten is krachtig te her vormen in financiën, leger en rechterlijke macht en overal het verzet te onderdrukken. Voor de karabinierskazerne Pacifice te Madrid is gisteren een dynamietpatroon ont ploft, waardoor zeer veel schade is toegebracht, doch niemand gekwetst werd. Twee verdachte personen zijn in hechtenis genomen. AMERIKA. De senator "Woleott hield Donderdag een redevoering ten gunste van het zilver. Als verklaring van de waarschijnlijke houding der zilverpartij zeide hij, dat de Senatoren spoedig de afschaffing der Sherman-wet zou den verkrijgen, als zij terzelfder tijd maat regelen tot aanmunting van zilver voorstel den. Stellen zij echter geen enkelen maat regel in dien zin voor, dan zal er veel tijd verloopen, voordat de wet wordt afgeschaft. Een internationale bimetallistische overeen stemming achtte spreker onmogelijk zonder de medewerking van Groot-Brittannië. De zilverpartij in den Senaat, die toch reeds in de minderheid was, is nog meer verzwakt door het besluit van den Senaat, dat de senatoren, die benoemd zijn door de gouverneurs van staten waarin de wetgevende macht er geen gekozen heeft, geen recht hebben zitting te nemen. Door dit besluit worden de drie senatoren van Montana, Washington en Wyoming getroffen, die tot de zilverpartij behoorden. De financieele commissie uit het Huis van afgevaardigden der Vereenigde Staten heeft besloten, alvorens over te gaan tot het ont werpen van een nieuw tarief ter vervanging der beruchte Mac-Kinley-wet, de voornaamste fabrikanten en groothandelaren te hooren. Zij zal daarmede de volgende week aanvan gen en denkt eeu 14 dagen er voor noodig te hebben. Het Peruaansche Kabinet heeft ontslag ge nomen tengevolge van een besluit van het Congres, waarin de minister van binnenland- sche zaken berispt wordt als hebbende in breuk gemaakt op de wet op de persvrijheid. Een bij de Kamer, onder dagteekening van 20 Augustus J.Ï., ingediend wetsontwerp bevat slem tot spelen aanzette. Gesa keek dan ver schrikt in het rond en zijn blik ontmoette dien zijner moeder die in loome houding beneden op de eerste rij zat en hem vriendelijk toeknikte. Hij speelde er dan weder dapper op Jos. Wanneer zij niet door eene repetitie ver hinderd waswoonde Gesa's moeder trouw iedere middagvoorstelling in den circus bij. Gesa hield zich overtuigd, dat zij alleen kwam om hem te hooren spelen. Maar op een dag kieeg Gesa mzie met den dwerg Molaro. ïlet gevolg daarvan was, dat hij door den directeur werd ontslagen. Ook toen bleef Murgaretha nog trouw iedere voor stelling bijwonen. Het werd April; een koude, gure regentijd brak aan, waann winter en lente strijd schenen te voei en. Gesa. die sedert hij geen geregelde bezigheid meer had, dag aan dag zat te lezen in de oude ridderromans zijner moeder, was op een avond geheel verdiept in een vreeseiijke spookgeschiedenishij zat met zijn ellebogen geleund op een waggelend tafeltje en hield zijne de noodige bepalingen omtrent het vervullen van den dienst bij de schutterij. Vele van deze bepalingen komen overeen met die van het wetsvoorstel tot «Regeling van den dienst bij de Militie". De door de ministers van oorlog en van ma rine onderteekende memorie van toelichting ver meldt de punten van verschil en overeenkomst tusschen de twee hoofdbestanddeelen der land macht, de militie en de schutterij van de land macht. Bij de militie en de schutterij hier bedoeld, zal de dienst even lang duren en op denzelfden jeugdigen leeftijd aanvangen en zullen dus dienst plichtigen zijn van gelijken ouderdom bij beide zullen de dienstplichtigen buiten den werkelijken dienst aan dezelfde verplichtingen zijn onderwor pen ten aanzien van het verblijf, hetzij binnen het rijk, hetzij buitenslands, de aanmelding bij verhuizing naar andere gemeenten des rijks, de uitoefening van de buitenlandsche zeevaart en de zeevisscberij. Maar met betrekking tot den werkelijken dienst in gewone tijden zal er groot onderscheid bestaan. Teiwijl de ingelijfden bij de militie tot oefe ning in werkelijken dienst moeten komen bij het leger, dus in de kazerne verblijven, Kunnen de ingedeelden bij de schutterij van de land macht in hunne woonplaatsen en althans bui ten de kazerne worden geoefend. Voor de in gedeelden bij de schutterij van de landmacht zal opkomst in werkelijken dienst tot oefe ning bij het leger slechts kunnen worden ge vorderd indien en voor zoover zij aan oefenin gen in of nabij hunne woonplaatsen niet deel nemen. In den duur van den oefeningstijd en van den werkelijken dienst in gewone tijden zal er een aanzienlijk verschil bestaan tusschen militie en schutterij. Voor de schutterij wordt die duur beperkt zoo, dat de dienst zonder overwegend bezwaar voor de schuttenj-plichtigen is te regelen. Het stelsel van oefening bij de schutterij van de landmacht brengt echter de noodzakelijk heid mede voor wapenschouwingen, waaraan de schutters, in compagnieën en korpsen vereenigd deelnemen. Een onderscheid van groot gewicht tusschen de regeling van den dienst bij de schutterij, zooals deze in bet ontwerp van wet is neerge legd, en de bestaande, is ook hierin gelegen, dat de straffen aan ingedeelden bij de schutterij voor begane overtredingen of voor het niet naleven van hunne verplichtingen op te leggen, dezelfde zullen zijn als onder gelijke omstandigheden op de verlofgangers van de militie worden toegepast. Deze gelijkstelling waardoor de schuttersraden der tegenwoordige wet, met al den aankleve van dien, overbodig worden, zai er krachtig toe medewerken om bij de schutterij de krijgstucht aan te kweeken en te ondei houden. Da ontworpen regeling van den dienst bij de schutterij vormt de aanvulling van de voorge stelde regeling van den dienst bij de militie, in dien zin, dat, bij aanneming der wetsvoorstel len, beide dienstregelingen te zamen, in onder ling verband, liet beginsel van algemeenen dienstplicht tot uitvoering brengen, en wel ter voldoening aan den eisch van art. 180 der grondwet. Alle voor den krijgsdienst geschikte jongelie den, Nederlanders en ingezetenen niet-Neder- landers, die niet bij de militie worden ingelijfd, worden ingedeeld bij de schutterij en kunnen daarbij niet slechts in oorlogstijd tot oefening en tot medewerking aan da verdediging worden opgeroepen, maar zijn reeds in vredestijd, on verminderd, voor zoovee! de schutterij van de landmacht betreft, hunne verplichting tot dien- ooren met zijn vingers dicht, om zich toch maar door niets te laten afleiden. Zijne moeder kwam binnen en zeide eenigszins gejaagd tot hem nik heb je boterham voor van avond maar vast klaargemaakt en hier in de kast gezet. Je behoeft dan niet op mij te wachten want ik zal van avond misschien pas laat thuis komen. Dag lieveling, dag mijn kind 1" «Dag moeder," zeide hij onverschillig. Hij was er aan gewoon, dat zij iaat thuis kwam en keek dan ook nu ternauwernood van zijn boek op. Zij ging heen, maar na verioop van vijf minuten kwam ze weer terug. «Hebt gij wat vergeten, moeder T' vroeg Gesa. »Ja,°' antwoordde zij nauwelijks hoorbaar. Ze had een lioogroode kleur en nam allerlei noodelooze dmgen ter hand. Eindelijk boog zij zich over haar kind heen, kuste hem herhaalde lijk en fluisterde, terwijl zij zijn hoofdje aan haar borst drukte«God behoede je". Daarop ging zij voorgoed heen. Gesa bleef lezen. Eenige oogenblikken later sten tot handhaving en verzekering van de openbare orde en veiligheid ter bevordering van hunne bruikbaarheid in oorlogstijd, aan oefenin gen onderworpen. De regeering verwacht van eene verdeeling der lasten van den dienstplicht over meer per sonen van verminneriug van het aantal dienst jaren van militie en schutterplicht en van vrij stelling der bedrevenen in den wapenhandel van dienst- of oefenplicht, een werkelijk natio nale weerbaarheid te erlangen en zal er bij de bevolking eene krachtige opwekking komen om in die richting weiKzaam te zijn. Uit de schutterij zullen locale troepen worden gevormd en komen, waar mogelijk, de schutters bijeen, zoo niet in, dan toch nabij de plaats hunner inwoning. Blijkens eene berekening van de kosten welke door de voorgestelde regeling van den dienst bij de schutterij kunnen worden veroorzaakt, worden geraamd de uitgaven voor ééns op f574,000; de jaarlijksche uitgaven voor de schutterijen zouden, na opheffing van de tegen woordige schutterijen, vermoedelijk meer be dragen f1,103,500, althans een maximum van f 1,640,500 kunnen bereiken, waai bij reeds in mindenng zijn gebracht de kosten der schutterijen ten bedrage van f228,000, door de gemeenten gedragen. Het ligt voorts in de bedoeling uit elke jaar klasse van schutters voor dienst bij de zeemacht in de eerste plaats le bestemmen het personeel machinisten en vuurstokers van de binnen- en buitenlandsche stoomvaart en, voor het geval daaruit niet het vereischte aantal machinisten kan verkregen worden, daarenboven liet machi- nistenpersoneel der machinefabrieken of groote door stoom gedreven industrieele inrichtingen. Het geheeie aantal tusschen het 20ste en het 29ste levensjaar dezer categorieën van personen wordt op 600 a 700 geschat, waarvan vermoe delijk 400 a 500 binnenslands aanwezig zulien zijn. Uit den aard der zaak zullen de schutterij- phehtigen en de vrijwilligers bij de schutterij die reeds in zeedienst zijn geweest, bij de schut terij van de zeemacht worden ingedeeld en voor den dienst aan boord worden bestemd. Voor die schutters, die bestemd zijn om, in geva! van mobilisatie op de vloot te dienen, worden eene eerste oefening en twee herhalings oefeningen voorgesteldte houden vóór de reservejaren. Bij de schutterij van de zeemacht is voorts in te deeien het schutterijplichtïg personeel van het loodswezen en van de kust- en oeverver lichting, den sein- en kustwachtdienst. Nog wordt voorgesteld ook bij de schutterij van de zeemacht afdeelingen werklieden in de direction van de marine te vormen uit de schut ters die bij de rijkswerven en maritieme inrich tingen de bedieningen bekleedan en ambachten uitoefenen, door den minister van marine aan te wijzen. Deze afdeelingen zullen, in geval van mobilisatie van de vloot, met het overige niet dienstplich tig personeel der werven behulpzaam moeten zijn bij het in dienst stellen en uitrusten van de schepen en vaartuigen voor de binnenlahdsche verdediging. Voor de schutters van de afdeelingen werk lieden en van het personeel van het loodswezen en van de kust- en oeververlichting, den sein en kustwachtdienst bij 's lands verdediging, die niet gewapenderhand behoeven op te treden, wordt het onnoodig geacht, hen van militaire kleeding te voorzien, te wapenen of tot oefening in werkelijken dienst op te roepen. Met het oog op de wenschebjkbeid om de schutters van de zeemacht dadelijk bij mobilisatie wilde hij iets glinsterend® wegvegen, dat den toch reeds verbleekten druk van het tijdschrift onleesbaar maakte. Het was een traan van zijn moeder. Toen Gesa, die, zooals gewoonlijk, wanneer zijn moeder als koriste dienst had. naar bed was gegaan zonder de deur te sluiten, den volgenden morgen wakker werd, vond hij het bed zijner moeder ledig. «Moeder!" riep hij angstig uit. «Moeder Hij wist, dat zij hem niet meer hooren kon, maar hij riep dat woord slechts om aan zijn benauwd hart lucht le geven. Hij kleedde zich haastig aan en snelde naar beneden de straat op. Het was een koude moigen. In de goten lag gesmolten sneeuw, die zich onder den scherpen wind weder stremde. De gekleurde kelkglazen schitterdpn in de eerste roode stralen van het zonlicht. Uit de kerk stegen een paar droevige orgeltonen op. Gesa weende bitter. In wanhoop riep hij heihaaldelijk te doen opkomen ter plaatse waar men over hen wil beschikken, zullen zij over de directifen der marine worden verdeeld. SCHIEDAM, 3 September 1893. De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Aug. j.l. 774,177 reizigers met een opbrengst van f 59,982,85, tegen 713,072 reizigers met een opbrengst van f54,571,00 in Aug. 1892. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1893 heeft bedragen 4,502,482 reizigers met een ontvangst van f354,102,69, tegen 4,060,631 reizigers met een ontvangst van f 319,359,32 Va over datzelfde tijdvak in 1892gevende dit jaar een vooruitgang van 441,851 reizigers en een vooruitgang van f 34,743,3(3% in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1893 beliepen f 137,722,44, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1892 f 128,014,06 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tyd- peik in 1893 beliep f 491,825,13, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1892 f 447,373,38% beliep, Volgens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand Juli 1893 verongelukt 47 zeilschepen, hieronder zijn 6 als vermist, namelijk 3 Duitsche, 7 Amerikaansche, 15 Engelsche, 1 Oostenrijksch, 2 Deensche, 4 Fransche, 3 Italiaansche, 10 Noorsche, 1 Portugeesch en 1 Zweedsch. Ia dezelfde maand verongelukten 11 stoom schepen, waarvan 9 onder Engelsche, 1 onder Fransche en 1 onder Mexicaansche vlag. Men weet, dat een deel van deCoIorado- emigranten zich al spoedig na de aankomst in Amerika losmaakte van de Ned.-Amer. Land- en emigr.-maatschappij om op eigen gelegenheid verder het land in te tiekken. Zij vestigden toen de kolonie Rilland. De jongste berichten nu omtrent deze kolonisten luiden niet ongunstig. (Std.) Onlangs heeft, naar de Brusselsche Gazette verhaalt, een vader zijn zoon opgeofferd aan den sportroem. Hij liet den knaap, die zwak van lichaam was, tegen de waarschuwingen der geneesheeren in, deelnemen aan een wielerwed strijd, en deed zelf daarbij dienst als enlraineur. De jongen was de eerstemaar op eenige kilo meters afstand van het doel wilde hij ophouden, omdat hij niet verder kon. De vader dwong hem echter voort te gaan, en de jonge wielrijder won den prijs, maar twee dagen later stierf hij aan de gevolgen van de al te groote in spanning. The Athenaeum bespreekt met ingenomenheid de onlangs verschenen Engelsche vertaling van «MoederMoeder!" Margaretha was altijd goed en vriendelijk voor haar kind geweest. Hij keek al roepende naar alle kanten rond. De heele wereld was plotseling ledig voor hem geworden. Hij begreep dat zijne moeder hem had verlaten. Kinderen uit de rue Ravestein zijn zoo vlug van begrip Daar legde iemand een lange, magere hand op zijn schouderhij keek op en naast hem stond een heer, dien hij wei kende. Deze hewoonde de eerste verdieping van hetzelfde huis, waarin Margaretha een dakkamertje had gehuurd. Hij zag altijd zeer bleek, zoo bleek als de Caristus aan het kruis, en zag er bijna even treurig uit. Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6