Het Hoogerhuis toch telt niet minder dan 541 leden, van wie er hoogstens een 100 tot de li berale partij behooren. In gewone tijden komt het meerendeei dier leden niet op, zoodat zel den meer dan 100 hunner aanwezig zijn, maar men verwacht dat minstens 400 gehoor zullen geven aan de oproeping van lord Salisbury om de zittingen bij te wonen, teneinde het ho- merule-ontwerp met verpletterende meerder heid te verwerpen. Sir Henry Norman, gouverneur van Queens land, is benoemd tot onderkonieg van Britseh Indië, ter vervanging van lord Landsdowne. Toen Gladstone Zaterdag met zijn echtge- noote het Lagerhuis verliet, werd zijn rijtuig door een groote volksmenigte omringd, die hem met geestdrift begroette, zoodat het rijtuig wegens het gedrang stilhouden moest. Op een mijnwerkers-bijeenkomst te Pon typridd, Wales, die door 30.000 man werd bijgewoond, is besloten den arbeid te her vatten, behoudens eenige aan de werkgevers over te leggen voorwaarden. In het Sehotsche Lothian-district, waar 20 pCt. loonsverhooging werd verlangd, is het werk hervat tegen toezegging van de helft. NOORWEGEN. Volgens het dagblad Politihm zal het Kabinet-Stang den koning voorstellen zijne goedkeuring te onthouden aan het besluit vau het Storthing, bepalende dat de regeering aan die van Zweden onverwijld mededeeling zal doen van de opzegging der gemeenschap pelijke consulaire vertegenwoordiging en bij het Storthing in zijne eerstvolgende zitting een ontwerp indienen tot instelling eener eigen consulaire vertegenwoordiging voor Noor wegen. De rijkstelephoonlijn tusschen Christiania en Stockholm is Zaterdag geopend. ZWEDEN. De verkiezingen tot vernieuwing der Tweede Kamer van den Rijksdag hebben plaats gehad. Ofschoon de uitslag nog niet geheel bekend is, is het toch zeker dat de vrij- bandelaars, die bij de vorige verkiezing eene zoo schitterende overwinning behaalden, dit maal verscheidene zetels aan de voorstanders van bescherming zullen moeten afstaan. Op merkelijk is wel dat het vraagstuk der betrek kingen tusschen Zweden en Noorwegen in den verkiezingsstrijd hoegenaamd geen rol heeft gespeeld. SPANJE. Daar de regeering weet, dat rustverstoor ders van de ontevredenheid ter belasting schuldigen partij trachten te trekken om een aanslag te bepsoeven, neemt ze maatregelen om hen met geweld tegen te gaan. Te Leon hebben manifestation ten gunste van den jeugdigen koning, de koningin-regen tes en de regeering plaats gehad. CHINA, Uit Shanghai wordt gemeldHet gebouw der katholieke missie te Li-chuen in de provincie Hup-peh, aan de grens der provin cie Sze-chuen. is door de menigte aange vallen. De priesters zijn naar een aangrenzende provincie gevlucht. AMERIKA, De troepen van den gouverneur der Argen- tijnsche provincie Corrientes zijn aan het muiten geslagen. De commissaris der bonds- regeering heeft de opstandelingen te San Tomö aangevallen en die stad genomen en geplun derd. De minister van oorlog heeft troepen gezonden om de ongeregelde troepen van den gouverneur te ontwapenen. Men verzekert dat de regeering van Uruguay aan die van Biazilie voldoening heeft gevraagd voor het vermoorden van een officier op de grens van Rio Grande. De regeeiing vaa Uruguay heeft besloten een bataljon troepen naar de Braziliaansche grens te zenden. De Peruaansche pers maakt zich zeer on gerust over de wapening van Bolivia en Ecua dor, en houdt zich overtuigd dat de Chileen- sche regeering de wapenen daartoe verschaft. Het ministerie in Chili heeft zijn collectief ontslag ingediend, wegens een votum van het congres, waarbij den minister van binnenl. zaken verweten wordt de vrijheid van druk pers geschonden te hebben. Binnenlandsclie Berichten. SCHIEDAM, 5 September 1803. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwartier voor twee ure eene zitting. Alvorens over te gaan tot het bespreken der notulen van de vorige vergadering, stelde de voorzitter aan de orde'de beëediging der nieuwbenoemde leden van den gemeenteraad. Door den se cretaris werden nu binnengeleid de heeren J. W. J. van Harwegen den Breems, mr. H. J. Schuurman, J. Loopuyt, A. van Buysen, J. H. van Westendorp J.Dz., JE. Elzevier Dom en C. Klein, die achtereenvolgens in handen van den voorzitter de eeden aflegden, voorgeschre ven bij de grondwet en de gemeentewet. Na door den voorzitter te zijn gelukgewenscht met hunne benoeming, verzocht hij hun plaats te willen nemen. Alsnu waren tegenwoordig 20 leden, af wezig de heer Van Erpecum. Na goedkeuring der notulen der vorige vergadering, van 22 Augustus j 1., kwamen de volgende stukken in, die overeenkomstig het bepaalde bij artikel 10, le lid van het reglement van orde ter visie hadden gelegen Van burgemeester en wethouders, missive van 31 Augustus j.I., houdende aanbieding van het ontwerp der gemeentebegrooting voor 1894, met daarbij behoorende memorie van toelich ting en verdere bescheiden; overeenkomstig het bepaalde bij art. 42 van het reglement van orde voor den raad, is een afdruk dier begrooting met de daarbij behocrende me morie van toelichting, op 31 Aug, j.I. aan de leden uitgereiktverder zal met de begrooting worden gehandeld zooais bjj de gemeentewet, in verband met het bepaalde in artt. 43 en 44 van genoemd reglement van orde, is voor geschreven; idem, voorstel tot het voor den cursus 1893/4 bestendigen der openbare her halingsschool voor meisjes geheel op denzelf den voet, met gelijk personeel en op gelijke bezoldiging als gedurende den afgeloopen cur sus 4892/3, zal straks worden behandeld; rapport der financieeie commissie op de reke ning over 1892 en begrooting voor 1894 der dd. schutterij, zal straks, gelijktijdig met ge noemde rekening en begrooting, worden be handeld van de commissie voor de plaatse lijke belastingen, hare rapporten nos. 15 en 16, omtrent de in hare handen gestelde bezwaar schriften van aangeslagenen tegen hunnen aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 4893/4, de behandeling van deze rapporten zal gelijktijdig met de be zwaarschriften waarop ze betrekking hebben heden aan de orde worden gesteld; rapport van de commissie voor de plaatselijke straf verordeningen op de bemerkingen door de Gedep. Staten dezer piovincie gemaakt op de hun in afschrift toegezonden iVerordening op de openbare reinheid en gezondheid", ook de behandeling van dit rappoit zal straks met de gezegde missive aan de orde worden gesteld; rappoit lan de commissie van toe zicht op het lager onderwijs alhier, omtrent het haar bij raadsbesluit van 14 Juni 1892 opgedragen onderzoek, aangaande de school met uitgebreid leerplan voor jongens (hoofd de heer Tij!); adres van A. van Vliet alhier met \erzoeic om van hem voor de som van honderd gulden in eigendom over te nemen een hem toebehoorende strook open giond, groot ongeveer 45 centiaren, gelegen voor zijne woningen aan de Kreupelstraat, wijk E no. 8%; vernieuwd adres van mej, A. M, Nolet om resti tutie van betaalde plaatselijke directe belasting over 1893 van het pand genaam ade Olifant", het daaraan grenzende pakhuis sPernaien een woonhuis, alles staande aan de Oranjestraat alhier, wgk B no. 42, deze laatste stukken werden ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergaderingbezwaarschriften van J. Duk, J. F. Gudde, J. B. Nolet, H. J. D. Rebers, L. Romeijn, J. Schmidt, B. Scholte Jr., F. M. Schoof, J. van Vliet, W. de Vos en J. van Wieringen Jr. tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1893/4, werden over eenkomstig het bepaalde bij art. 20 der ver ordening op de heffing dier belasting, voor zoo veel noodig, in handen gesteld van de daarin genoemde raadscommissie. De later ingekomen stukken bedoeld bij art. 10, 2e lid van het reglement van orde zijnvan de Gedeputeerde Staten dezer provincie, missive ten geleide van het door hen goedgekeurde kohier no. 3 der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 4893/4, aangenomen voor kennisgeving; voor stel van burgemeester en wethouders tot wijziging van art. 6 der verordening regelen de de verdeeling en bezoldiging der onder wijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen voor lager onderwijs, ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; rapport van de financieeie commissie op de gemeente-rekening over 4892, ter visie ge legd om daarop zooveel noodig te letten wan neer de behandeling der rekening aan de orde zal zijnmissive van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, daarbig eene aanbeveling inzendende ter benoeming van een lid in die commissie voor de bestaande vacature; op die aanbeveling zijn geplaatst: de heeren 1. mr. F. W. van Riemsdijk, 2. P. Brillenburg, ter visie gelegd om in eene vol gende vergadering tot eene benoeming over te gaanmissive van de commissie van toezicht op het lager onderwijs van 1 September j.I., daarbij, ter voldoening aan de haar ver strekte opdracht een plan aanbiedende voor een cursus in moderne talen, ter visie ge legd, ter behandeling in eene volgende ver gadering, terwijl het zal worden gedrukt en aan de leden rondgedeeldverzoek van W. J. van Wagtendonk om ontslag, met ingang van 1 October a.s., als directeur der alge- meene begraafplaats, wegens vertrek naar eldershet gevraagd ontslag eervol verleend met ingang van gezegden datumadres van A. Bakker c. s., allen neringdoende ingezetenen der gemeente met verzoek om aan niet-stadge- nooten eene bepaalde plaats aan te wijzen waar zij hunne waar moeten verkoopen en hen daarvoor ook eenig staan- of marktgeli te doen betalen, ter visie gelegd ter behande ling in eene volgende vergadering bezwaar schriften van J. Amoureus, P. C. Bijloo, P. van Ejjk, W. J. Fijen, J. S. Juffermans, J. J. Kraamer, Jac. de Pater, G. Plooij, H. Post, wed. P. Spriksel en G. II. Vogelezang tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1893/4, werden overeenkomstig het bepaalde in art, 20 der verordening op de heffing dier be lasting, in handen gesteld van de in dat artikel genoemde raadscommissie. Eindelijk was nog ingekomen het rapport der commissie voor de waterverversching in deze gemeente, welk stuk ter visie zal worden gelegd ter behandeling in eene volgende ver gadering. Tot behandeling der voor heden aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, wer den allereerst tot wethouders, in de plaats van hen die volgens den rooster moesten aftreden, (de heeren J. Loopuyt en C. J. Loncq, waarvan eerstgenoemde tevens periodiek is afgetreden ais raadslid) benoemdde heer S. A. Maas met 11 stemmen, de heer Loopuyt verkreeg 8 stemmen de heer J. W. J. van Harwegen den Breems met 10 stemmen, de heer C. J. Loncq verkreeg 8 stemmen, terwijl de heer G. Visser Bz. in de plaats van den wethouder JE. Elzevier Dom, periodiek afge treden als raadslid, na vier herhaalde stem mingen met bet lot gekozen werd. Op de vraag van den voorzitter of de be noemden de betrekking aanvaardden werd van allen een bevestigendantwoord ontvangen, en namen zij, na door den voorzitter met hunne benoeming gelukgewenscht te zijn, zitting. Ten slotte bracht de voorzitter oprechte hulde en hartelijken dank aan de drie thans niet herkozen wethouders voor al hetgeen zjj in hunne veeljarige betrekking als zoo danig steeds met onbezweken ijver in het belang der gemeente hadden verricht. Door het periodiek aftreden van den beer Elzevier Dom als raadslid, trad hij ook af als ambtenaar van den burgerlijken stand en werd nu weder als zoodanig benoemd. Daar de verkozene echter weigerde deze be noeming te aanvaarden, werd in zijn plaats benoemd de heer S. A. Maas. Thans was aan de orde de benoeming van leden in de vaste raadscommissiën tengevolge van periodieke aftreding volgens de instructie der commissie of door periodieke aftreding als raadslid. Tot leden der gascommissie, onder voorzitterschap van den burgemeester, werden herbenoemd de heeren J. Loopuyt, C. J. P, van der Schalk, A. Knappert Lz. en S. A. Maastot leden der commissie van fabricage, onder voorzitterschap van een lid van het dagelijksch bestuur tot dusver de heer J. Loopuyt de heeren G. Visser Bz. en C. J. P. van der Schalk, terwijl in de plaats van de heeren J. Tak en J. H. Ris Hz., die geen raadslid meer zijn, werden benoemd de heeren: A. van Buysen en J. Loopuyt, tot leden der commissie voor de;plaatselijke strafverordeningen werden benoemd de heeren mr. H. J. Schuurman en K. J. van Erpecum, de laatste in plaats van den heer C. Bergsma, die opgehouden heeft raadslid te zijntot leden der commissie voor de plaatselijke be lastingen werden herbenoemd de heeren mr. H. J. Schuurman, tevens voorzitter dier commissie, en J. W. J. van Harwegen den Breems, terwijl tot lid werd gekozen in de plaats van den heer C. Bergsma, de heer S. A. Maas; tot plaatsvervangend lid dier commissie, wanneer zij optreedt als vaste raadscommissie, belast met het onderzoeken der bezwaarschriften tegen de inkomsten belasting, werd in de plaats van den heer Ris benoemd de heer M. C. M. de Groot. Tot leden der financieeie commissie wer den benoemd de heeren mr. H. J. Schuurman, D. F. W. Prins en P. Brillenburg. Tot lid in het onder-stembureau voor de verkiezingen werd herbenoemd de heeren J. W. J. van Harwegen den Breems, terwijl tot plaatsvervangende leden van hoofd- en onder-bureau werden gekozen de heeren JE. Elzevier Dom en J. H. van Westendorp J.Dz., in de plaats van de heeren Tak en Bergsma. Alsnu was aan de orde de samenstelling der afdeelingen tot onderzoek der gemeente begrooting voor 1894, Evenals vorige jaren werd bepaald dat er 3 afdeelingen zullen zjjn voorgezeten door den burgemeester en twee wethouders, de andere wethouder een hunner kan vervangen of zitting nemen in een afdee- ling, terwijl de leden der financieeie com missie rapporteur van elke afdeeling zullen zijn. Het voorstel van burgemeester en wet houders in overleg met de commissie van toezicht op het lager onderwijs, tot het voor den cursus 1893/4 bestendigen der openbare herhalingsschool voor meisjes, geheel op den zelfden voet, met gelijk personeel en op ge lijke bezoldiging als gedurende den afgeloopen cursus 1892/3 werd zonder discussie aan genomen. De behandeling der reeds vroeger vastge stelde verordening op de openbare reinheid en gezondheid, zooals deze door de commissie voor de strafverordeningen was gewijzigd, waardoor aan de gemaakte bedenkingen van

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2