A0. 1893. Woensdag 6 September. N°. S352. Tweede Blad Zeyenenveert gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Binnenlandsclie Berichten. Letteren, Kunst en Wetenschap. UITGeTvER: J. ODÉ. Koloniën. Batavia, 4 Augustus. co mill ut. Abonnementsprijs, per kwartaal J. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke uommers 1.85. 2.50. - 0.10. BCUEAD: BOTEB8IRAAT, E 2 7. Advertentieprijs van 110 gewone regels met inbegrip van eene Couiant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 5 September 1893. Door de stoomtram van de staatsspoorweg maatschappij zijn Zondag j.l. ruim 8000 per sonen naar Scheveningen vervoerd en door de stoomtram van de Holl. spoorwegmaat schappij ruim 6000 personen. De geheele Rijn vloot, stoom- en zeilsche pen, telt 8248 vaartuigen, bemand met 21.673 koppen en met een laadvermogen van 311/j millioen centenaars. De totale waarde der vloot bedraagt meer dan 100 millioen mark (f60.000.000). De Standaard deelt op grond van berichten in de Amerikaansche bladen mede, dat de Zeeuwsche kolonisten in Colorado hunne ves tiging aldaar hebben moeten opgeven, na toenemende ellende ondervonden te hebben. In Orange City zijn thans reeds onderschei dene familiën aangekomen en de genegen heid om hen verder te helpen ontbreekt bq de Nederlandsche kolonisten in Jowa en Michigan gelukkig niet. Deze droeve afloop moge, zoo merkt de Standaard op, tot waar schuwing strekken, dat niemand het ten tweeden male onderneme, om zonder de noo- dige bevoegdheid en kennis van zaken, zich ten leidsman over den Oceaan aan te bieden aan landgenooten, die enkel op den goeden klank van zqn naam afgaan. Zaterdagavond omstreeks elf uur is A. d. D., een knaap van even 12 jaar, bq den Leidschen- dam vermorzeld door eenen trein. In een mand bracht men den ouders de verbrijzelde deelen van hun kind. Twee meisjes uit Harlingen, dochters van een visscher, zqn naar Amerika vertrokken, om onder de Mormonen te worden opgeno men. Vooraf zqn ze te Amsterdam onder wezen in (de Engelsche taal en in de begin selen van het Mormoonsch evangelie. Te Drieborg werd aan een venster van de ruim 80-jarige wed. Botjes geklopt en ge vraagd om honderd gulden, terwql de bewo ners zich reeds eenigen tijd geleden te bed hadden begeven. Toen aan dit verzoek niet werd voldaan, sloeg de man een glasruit stuk én werkte zich naar binnen, waarop de oude weduwe en haar nog zeer jeugdig dienstmeisje de vlucht namen op den zolder. De dief had den tqd om alles goed na te zien en stal f 127.50. Een gouden horloge bleef liggen. Eerst toen het licht werd, hadden de heide vrouwen, die ongekleed naar boven waren gevlucht, den moed weder beneden te komen. Amsterdam, Op den Haarlemmerdijk alhier reed dezer dagen een nieuw soort kinderwagen, geheel van nikkel vervaardigd, die werd voortbewogen door een dame die er achter op zat, als op een velocipède. In den kinderwagen zat een kind van eenige maanden. Toen de straatjeugd het de dame lastig begon te maken en met koolstronken wierp, waardoor baly ging schreien, draaide de dame een knop aan het rijtuig een hal ven slag om en een speeldoos liet een aardig deun tje hooren; en zoo werd de kleine tot kalmte gebracht. Maar de kwajongens uit de buurt aan de Eenhoornsluis lieten zich niet door de muziek bedwingenzq gingen voort vrouw en kind te hinderen, tot een paar burgers hen de zwaarte van hun wandelstok ken lieten voelen. Leeuwarden. Burg. en we lts. hebben aan den gemeenteraad een voorstel ingediend om, voor zoover de wet dit toelaat, het Elber- felder stelsel van onderzoek en toezicht voor de gemeentelijke armenzorg in te voeren. Te dien einde zullen de armvoogden tot hun voorlichting worden bqgestaan door een commissie van door burg. en weth. te be noemen vhuurtbezoekers", die tevens bqstand kan verleenen hij het uitreiken van gelde lijke of andere ondersteuningen. Het getal buurtbezoekers is onbepaald en wordt naar de behoeften gerekend. Aan ieder buurt- bezoeker wordt een bepaalde kring aange wezen. De vergaderzaal der ministers in het gebouw der Tweede Kamer is dezer dagen geheel ge restaureerd. De prachtige gobelins, die door den tijd veel geleden hadden, zijn schoongemaakt en op enkele punten bijgewerkt. De eertijds zeer fraaie pla fondbeschildering was eveneens door de jaren bijna zwart geworden en op enkele plekken geheel verdwenenzij is nu overgeschilderd en zooveel mogelijk gelijk aan de oude gemaakt Naar wij van deskundige zijde vernemen, moet de te Oudenbosch in Noord-Brabant zoo genaamd onder oude familie-portretten ontdekte Rembrandt een valsch stuk zijn en de kopie naar een vrouwenportret in eene Londensche ver zameling. NR. Ct.) Op den Palatinus te Rome is de onlgraving van het Stadium tot een goed einde gebracht. Men heeft nog verschillende fragmenten van architec tonische versieringen gevonden, o. a. den kop van een vrouwebeeld, zuivere Grieksche kunst, dag- teekenende uit het tijdvak der groote meesters, ongeveer 5 eeuwen voor Christus. Verder kwa men te voorschijn een zeer goed bewaard ge bleven borstbeeld van Antoninus Pius, een vrouwekop met klimop omkransteen beeld van een jongeling, met helm gedekt, een faun, in stukken, en andere fragmenten van beeldhouw werken. Batavia, 1 Augustas. Aan het verslag omtrent de voornaamste ge- beuitemssen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden, loopende van den 5n tot en met den 18n Juli j.l., wordt door de Jat). Cf. hot volgende ontleend Groot-Atjeh. Van den vijand was weinig te bespeuren nu en dan vielen er eenige schoten op verren afstand in het voorterrein, in de rich ting van onze linie, met het gevolg, dat een Euto- peesch fuselier, die op den d4n Juli deel uitmaak te van een nabij Siroen werkende corvée, doo- dehjk werd getroffen. Buiten de linie werden de passagiers niet on gemoeid gelaten. Den 9n Juli ontstond daardoor bij Lamtih een vuurgevecht, waai bij de kwaadwilligen twee zwaar gewonden kregen. Dienzelfden dag werd T. Nja Bantah van Lam- reng, toen hij met 200 volgelingen van de begra fenis van zijn schoonvader T. Moeda Rajoet in de XXVI Moekims terugkeerde, nabij Boekit Karang door vijandelijke Atjehers beschoten, zonder echter letsel te bekomen. Den 14n Juli werd in de VI Moekims een gevecht geleverd tusschen T. Nanta, bijgestaan door Panglima Mesdjid Roja en zijn volk, en de benden van T. Mad Amin, T. Anaq Batéo en T. Hassan, welke laatsten 40 dooden en ge wonden zonden hebben bekomen. Onder de ge sneuvelden bevindt zich de beruchte T. Bep, broeder van T. Mad Amin. Den 17n Juli werd de strijd voortgezet en de laatste door4 de vijandelijke Atjehers bezette ben- ting in de VI Moekims genomen. Op het eiland Weh viel niets bijzonders voor. Met den peperpluk en den ladangarbeid werd voortgegaan. De civiele en militaire gouverneur begaf zich den lün Juli op dienstreis naar de Noord- eh Oostkust en keerde den 15n d.a.v. terug. Onderhoorigheden. Oostkust. In den politieken toestand kwam geen wijziging. Met den uitvoer van peper is een aanvang gemaakt. Noordkust. Onze verhouding met de hoof den der in de nabijheid van Telok-Semawé gelegen kuststaatjes bleef bij voortduring gunstig. Te Segli werd de rust niet verstoord. De verstet king aldaar werd geen enkele maal be schoten. Nabij Telok-Semawé is men thans aan het bewerken van de sawahs. Westkust. De orde en veiligheid te Poeloe- Raja lieten niet te wenschen over. In het Mel&boesche in de politieke toestand nog niet verbeterdzoowel op onzen post als op enkele schepen in de baai vielen geweer schoten, die echter geen nadeel berokkenden. De weersgesteldheid was koel en regenachtig, gepaard met hevige windvlagen, terwijl de lucht meestal bedekt was. De gezondheidstoestand op de zeeposten was iets minder goed dan in de voorafgaande weken. In onze stelling in Groot-Atjah was de toe stand ongunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 25 tegen 21 en dat van de benberi 10 tegen 8 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. Omtrent het gebeurde met de Raja Kongsie Aljek zijn nog de volgende ofliciealo berichten ontvangen. De aanlegger van den moord was de supercarga van de Raja, een Atjeher, Nja Sjech geheeten, die geholpen werd door zeven andere Atjehers, welke 's avonds te Telok Seraawé aan boord kwamen. Na den moord werd het schip te Simpang Ohm op strand gezet. De bemanning van de Raja bestond uit vier Europeanen, name lijk den gezagvoerder, den stuurman en twee machinisten, en 56 inlanders. Verder waren er 62 inlandsche passagiers aan booid. In het ge heel zijn er 24 man vermoord, onder welke de gezagvoerder en de stuurman. Gewond werden 12 personen, en 20 zijn er verdronKen bij eene poging, om zich in een sloep te redden. Ge vankelijk meegevoerd werden 3 Atjehers en 5 vrouwen. Men dacht, dat er veel geld aan boord zou zijn, doch dit bevond zich aan boord van de Hok Cantonvermoedelijk is slechts eene som van f5000 geroofd. De J.-B, verneemt nog, dat drie passagiers behouden bleven, door aan touwen buiten boord te gaan hangen en zoo voor de Atjehers verborgen te blijven. Zij zwommen daarna naar wal en gingen het ge beurde te Telok Semawé aanzeggen. Volgens de Straits Times heeft de gouverneur van Atjeh ter plaatse een onderzoek ingesteld en bevonden, dat de zaak geene politieke ba- teekenis heeft, maar alleen uit roofzucht heeft plaats gehad. Dit Penang is gisteren aan het Bat. Nbld. getelegrapheerd dat bij Pankalan Soesoeh een kampong door de Atjehers is verwoest en tal van bewoners gedood en gewond zijn, en dat de Atjehers de nabijgelegen ondernemingen be dreigen. De J.-B. teekent daarbij aan Pangkalan Soesoeh ligt in Beneden-Langkat aan de monding van de Besitang, dio in de Aroebaai vloeit. Het etablissement der petroleum- maatschappij te Pangkalan Brandan ligt zuide lijker. Vergissen wij ons niet, dan ligt de tabaks onderneming Tandjong Slamat het dichtst in de buurt. Misschien is de vijand wel over zee gè!*'*- komen, waarop hij volgens vroegere berichten plan had. In elk geval blijkt dat hij ons gebied nog niet heeft verlaten en dat het ons niet is gelukt hem voorgoed te verdrijven. Medan, 5 Augustus. Hetgeen wij wel gevreesd hebben, is geble ken de waarheid te zijnal werd hij de ver schillende verkenningen in Beneden-Langkat en Tatniang gewoonlijk geen vijand gezien, hij was daarom nog niet naar zij penaten teruggekeerd. Woensdag werd alhier bericht ontvangen dat eene bende Atjehers, sterk naar gissing 40 man,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5